Vizita.si

NI

Dieta 10. 04. 2020 07.58

Kako izračunate dnevno porabo energije?

Zagotovo ste že slišali za splošno prepričanje, da bi morala odrasla ženska zaužiti približno 2000 kalorij (8,374 MJ), odrasel moški pa približno 500 kalorij več (10,467 MJ). Pa je res tako?

Zdravje 10. 04. 2020 07.57

Ohranite ravnovesje pljučne energije

V tradicionalni kitajski medicini velja, da pljuča in debelo črevo tvorijo harmonijo. Pljuča so namreč odgovorna za sprejemanje čiste energije, debelo črevo pa za odvajanje nečistoč in toksinov iz telesa. Naloga pljuč je tudi poslati energijo skozi meridiane po vsem telesu in poskrbeti za imunsko zaščito. Kako ohraniti pljučno ravnovesje?

Odnosi in spolnost 09. 04. 2020 08.33

5 napak, ki uničujejo ljubezen

Ste spoznali idealnega partnerja in poleg tega za njim ne vzdihujete le vi, temveč je med vsemi tudi on izbral ravno vas? Preden se začnete prehitro veseliti, preverite, ali vajine ljubezni ne boste uničili z napačnim obnašanjem.

Duševno zdravje 09. 04. 2020 08.32

Izjemno boleča izkušnja, zaradi katere se konča marsikatera zveza

Kadar izvemo, da nas je partner prevaral, se nam zamajejo temelji medsebojnega odnosa, spoštovanja in zaupanja. Kako se soočiti s posledicami prevare, odpustiti ali poskusiti znova? Kako znova zaupati? O teh vprašanjih smo se pogovarjali z Anjo Kovačič, specialistko zakonske in družinske terapije.

Okužbe in zastrupitve 08. 04. 2020 10.35

Začenja se sezona klopov

V zadnjem času je vsa pozornost usmerjena v obolenje s koronavirusom, vseeno pa ne smemo pozabiti tudi na ustrezno zaščito pred klopi in samopregledovanje. Sploh zdaj, ko se več gibamo v naravi.

Prehrana 08. 04. 2020 08.45

Preprost nasvet za bolj zdrav velikonočni obrok

Nič ni narobe, če se občasno pregrešimo ali pojemo več, kot naše telo potrebuje, razlaga prehranska strokovnjakinja Anja Pristavec. A le če se tako prehranjujemo le ob praznikih in ne ves čas. Preprosto pa lahko tudi svoje praznične obroke spremenimo v bolj zdrave, če poskrbimo, da polovico obroka sestavlja zelenjava. Kaj bi bilo še dobro vedeti o velikonočni hrani?

Zlata leta 08. 04. 2020 09.07

To bo pomagalo znižati holesterol

Naj najprej pojasnimo, da holesterol sam po sebi ni nič slabega. Imamo ga vsi ljudje in brez njega ne bi mogli živeti. Proizvajajo ga naša jetra in nekaj ga zaužijemo s hrano. A težava se pojavi, ko imamo naenkrat preveč tako imenovanega LDL holesterola. Ta pa lahko maši žile in ko ga je preveč, je treba ukrepati in to preprečiti.

Dieta 08. 04. 2020 08.40

Zakaj se lahko zaradi stresa zredimo?

Dolgotrajno izpostavljanje stresnim situacijam je lahko krivo za to, da nikakor ne morete shujšati ali da se celo počasi, a vztrajno redite, pravijo strokovnjaki. Zakaj je temu tako in kako se izogniti s stresom pridobljenim kilogramom?

Prehrana 08. 04. 2020 08.38

Veste, kako zdravilen je hren?

Hren je nepogrešljiv v času velike noči in je odličen kot dodatek k mesu. Lahko ga samo naribamo ali iz njega pripravimo omako. Hren je ena najbolj zdravih živil, ki se bodo med veliko nočjo znašle na vaši bogato obloženi mizi, zato si ga vsekakor privoščite.

Prehrana 08. 04. 2020 08.37

Koliko pirhov lahko zaužijemo?

Prišel je čas velike noči in za mnoge čas barvanja pirhov. Če so nekoč jajca veljala za nezdravo živilo, danes temu ni več tako. Kaj je vzrok za to, nam je povedala dietetičarka Marina Zakić.

Prehrana 08. 04. 2020 08.34

Preprosti triki za bolj zdravo potico

Za veliko noč brez potice ne gre. A letos lahko poskusite nekoliko bolj zdravo potico, ki jo lahko pripravite na povsem preprost način. Dejstvo je, da je lahko orehova potica izjemno zdrava za nas, saj so orehi dober vir vitaminov in mineralov. A nekoliko bolj previdni moramo biti pri izbiri moke in sladil. Kako lahko pripravite bolj zdravo orehovo potico, nam je zaupala dieteičarka Marina Zakić.

Dieta 08. 04. 2020 08.33

Kako se ne zrediti po štiridesetem?

Pri dvajsetih in tridesetih lahko pojeste marsikaj, ne da bi se zredili – toda če tako nadaljujete še po štiridesetem, vas lahko kaj hitro nenadoma preseneti veliko odvečnih kilogramov.

Bolezni 08. 04. 2020 08.32

Bolečine v križu med nosečnostjo: Zakaj jih ne smemo spregledati?

S kar polovico nosečnic se v času nosečnosti ne pogovarja samo dojenček, temveč tudi križ. A kljub temu, da je veliko zdravil in mazil v nosečnosti prepovedanih, se to bolečino lahko omili in premaga. In ne samo, da se lahko – vsako močno bolečino je treba resno obravnavati, saj lahko ignoriranje težav, ki se pojavijo v nosečnosti, vodi do poslabšanja po rojstvu. Kot opaža fizioterapevtka Ana Krajnc, se namreč »vse skupaj navadno samo stopnjuje«. Z njo smo se pogovarjali o različnih vzrokih bolečin v križu in o tem, kako jih omiliti.

Okužbe in zastrupitve 07. 04. 2020 08.05

Kako preveriti enega izmed simptomov koronavirusa?

Poročali smo o zgodbi mladega dekleta iz Bosne in Hercegovine, ki je kot simptom koronavirusa navedla tudi izgubo vonja. Vse več okuženih je pritrdilo, da so ravno tako med simptomi virusa zaznali izgubo okusa in vonja. Kako preveriti slednjega?

Duševno zdravje 06. 04. 2020 14.11

Farmacevt: 'Ne vem več, kje naj črpam energijo, da zdržim do konca pandemije.'

Pozdravljeni. Opravljam poklic pomemben za državo trenutno v času pandemije. Ne glede na situacijo se nad mano vrši mobing s strani zaposlenih, sicer že ves čas moje zaposlitve, vendar v teh težkih trenutkih, ki jih trenutno preživlja ves svet je to nevždrzno. Ne upam se postaviti zase, ker se bojim izgube službe, imam namreč kredit, ki ga je treba odplačati seveda. Ne vem več kje naj črpam energijo, da zdržim do konca pandemije.

Bolezni 06. 04. 2020 11.38

Petrovec: To je trenutno najboljša in zanesljiva metoda dokazovanja okužbe

Predstojnik Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo Miroslav Petrovec pravi, da si želijo potrditi več okužb z novim koronavirusom. A če bi testirali vse z znaki okužbe, bi lahko ostali brez kakovostnih reagentov, ključnih za izvajanje testiranja. Teh zdaj na svetovnem trgu primanjkuje.

Duševno zdravje 06. 04. 2020 07.43

5 napačnih prepričanj o psihoterapiji

Kaj sploh je psihoterapija? V zvezi s tem področjem še vedno kroži veliko prepričanj in informacij, ki pa ne držijo najbolj. Kaj vse se na terapiji dogaja, ali terapevt res lahko razreši vse težave in ali je terapija res namenjena le posameznikom s težjimi duševnimi motnjami, preverite v spodnjih vrsticah.

Bolezni živčevja in možganov 06. 04. 2020 07.42

Veste, kaj se zgodi med možgansko kapjo?

V Sloveniji je možganska kap na tretjem mestu glede na vzrok smrti. Zaradi staranja prebivalstva se stopnja umrljivosti zaradi možganske kapi vsako leto podvoji. Okoli 4400 Slovencev se vsako leto spopade z možgansko kapjo, okoli 2100 jih umre. A kaj se v resnici zgodi, ko se pripeti možganska kap?

Osebna rast 06. 04. 2020 07.42

5 mitov o samopodobi, ki jih čim prej pozabite

Se tudi vi v nekem trenutku počutite prav zmagoslavno, verjamete vase in ste prepričani, da ni izziva, ki ga ne bi zmogli? Po drugi strani pa pridejo dnevi, ko vas že vsaka najmanjša pripomba ali nepričakovano slab izzid vržejo iz tira? Nenadoma se ne počutite več tako suverene in zdi se vam, da vam življenje morda ni tako naklonjeno. Kaj bi rekli, imate dobro ali slabo samopodobo?

Duševno zdravje 06. 04. 2020 07.42

6 jutranjih navad, zaradi katerih boste ves dan polni energije

Po jutru se dan pozna, so rekli modri ljudje. In res je tako. Jutranje navade, ki si jih ustvarimo – pozitivne ali negativne – bodo diktirale nadaljevanje našega dne. Če si ustvarimo jutranjo rutino, s katero bomo dan pričeli pozitivno in zdravo, bomo bolj verjetno tako nadaljevali tudi svoj dan.

Prehrana 06. 04. 2020 07.40

So živila po pretečenem roku še vedno užitna?

Po preteku roka uporabe, natisnjenega na embalaži živil, ni nujno, da morate živilo zavreči, ker naj ne bi bilo več užitno. Marsikatera živila lahko uživate še kar nekaj časa, če jih boste le pravilno shranjevali.

Zdravje 06. 04. 2020 07.33

Naj vaše telo ne zadržuje vode

Posebno pred menstruacijo žensko telo rado zadržuje vodo, kar povzroča neprijeten občutek in ne deluje prav nič privlačno. Na srečo je to mogoče preprečiti.

Rakave bolezni 03. 04. 2020 11.31

Pljučni rak je najpogostejši vzrok smrti zaradi raka

V Sloveniji je rak pljuč po pogostosti pri moških na tretjem, pri ženskah pa na četrtem mestu, za njim vsako leto zboli okoli 1.500 ljudi. Raku pljuč pravijo tudi 'tihi ubijalec'. Večino primerov namreč odkrijejo že v razviti fazi, saj se bolezenski znaki pojavijo šele takrat, ko se je bolezen že razširila na druge dele telesa.

Bolezni 03. 04. 2020 11.31

'Najlažje bo, če sladkorno bolezen sprejmem kot najboljšo prijateljico, saj se bova neprestano družili'

Sladkorno bolezen tipa 1 so včasih imenovali od inzulina odvisna ali juvenilna sladkorna bolezen. Po navadi se pojavi pri otrocih ali mlajših odraslih, lahko pa tudi v katerikoli starosti. Sladkorno bolezen tipa 1 ima približno od 5 do 10 % vseh ljudi s sladkorno boleznijo. Pogovarjali smo se z 21-letno Ano, ki ima sladkorno bolezen tipa 1.

Zdravje 03. 04. 2020 11.30

Ali lahko dojite med jemanjem zdravil?

Dojenje predstavlja najbolj naraven, optimalen, preprost in najbolj zdrav način hranjenja dojenčka v prvih mesecih življenja in ima mnogo prednosti tako za dojenčka kot za mater. Vse od rojstva pa do zaključenih šestih mesecev starosti mu zagotavlja popolnoma vsa hranila, ki so potrebna za rast in razvoj, kasneje pa predstavlja pomembno dopolnilo mešani prehrani. Kako pa je z dojenjem med zdravljenjem matere in jemanjem zdravil?

Zdravje 03. 04. 2020 11.27

Naravna zdravila za razdražen želodec

Vsi imamo kdaj razdražen želodec, težave s prebavo, dispepsijo. Slednje je ime za različne simptome – slabost, napenjanje, spahovanje, občutek, da ne moremo pojesti veliko ... Kadar se to pojavi le občasno, ni treba takoj k zdravniku. Pomagalo bo že nekaj naslednjih naravnih zdravil.

Dieta 03. 04. 2020 11.26

Detoks dieta za ženske

Cilj razstrupljanja ali detoksifikacije telesa je odstraniti nakopičene škodljive snovi, tj. strupe iz telesa. S tem procesom krepimo telo, pomagamo pri preprečitvi bolezni in hitrejšem okrevanju. Ravno tako se znebimo napihnjenosti in motenj prebavnega sistema.

Domače 03. 04. 2020 08.15

Andreja Roškar: 'Ob sestrini smrti testiranje sploh ni bilo več vprašanje.'

Osnovna značilnost raka dojke in drugih rakov je nenadzorovana delitev in razrast spremenjenih, rakavih celic. Natančni vzroki nastanka raka dojke niso znani. V razvitem svetu je najpogostejši rak pri ženskah in zato pomemben javnozdravstveni problem. Pojavnost pa v zadnjih desetletjih narašča. Ravno zato se je Andreja Roškar odločila, da bo o tej temi spregovori na glas. Da bi ozaveščala o genetskem raku dojk in pozitivni samopodobi žensk, ki se odločijo za masektomijo brez rekonstrukcije dojk.

Zdravje 03. 04. 2020 08.14

Napake pri izbiri hrane, ki lahko škodijo vaši ščitnici

Zdrava presnova, visoka raven energije, hormonsko ravnovesje in boljša osredotočenost so prednosti, ki jih prinaša zdrava ščitnica. To je majhna žleza na vratu, ki je v obliki metulja in je odgovorna za številne funkcije v telesu. Vpliva tudi na našo telesno težo, plodnost, koncentracijo in spomin. Zato je dobro vedeti, kaj jesti in česa ne za dobro delujočo ščitnico.

Odnosi in spolnost 03. 04. 2020 08.14

Ne romantizirajte partnerskih odnosov

Ljubezen ni vedno lepa, sijoča in osrečujoča, pač pa s sabo nosi tudi težja spoznanja, temačne dni in občutke negotovosti. Romantiziranje odnosov deluje kvarno, saj spodbuja popolnoma napačna pričakovanja, ta pa nas vodijo v nekonstruktivno vedenje. Če se vedno znova vrtite v začaranem krogu neuspelih partnerskih zvez, morda na ljubezen gledate s povsem napačnega zornega kota.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1049