Na terapiji

V tem času se čim manj zadržujte na prostem
Izcedek iz nosu, zamašen nos, kihanje ter vnete in srbeče oči so najpogostejši simptomi senenega nahoda, s katerim se številni spopadajo ravno v tem času, ko vse cveti. Če ste tudi vi med alergiki, preverite, kako lahko alergijo omilite ter tako brezskrbno uživate v radostih življenja tudi v času cvetenja.

Vse, kar morate vedeti o zobnem aparatu
Zobni aparati so pripomočki, s katerimi s premišljenim delovanjem sil odpravljamo ortodontske nepravilnosti. Takšno terapijo najpogosteje izvajamo v obdobju odraščanja, čeprav zadnja leta pridobiva na priljubljenosti tudi terapija v odrasli dobi. Vsi si namreč želimo zdravega in lepega nasmeha in s sodobnimi ter estetskimi rešitvami lahko to doseže vsak med nami.

Ortodont – kdaj, zakaj in kako?
V zobozdravstvu poznamo več specializacij, ki se ukvarjajo z različnimi vejami zdravljenja zob in obzobnih tkiv. Najbolj poznana poleg kirurgije je ortodontija oziroma s polnim imenom: čeljustna in zobna ortopedija. V nasprotju s splošnim mnenjem, da ortodont zgolj ravna zobe, je to ena od širših vej zobozdravstva, ki se ukvarja tako z manjšimi otroki kot tudi odraslimi in zdravi različne nepravilnosti ugriza, ki niso omejene na zgolj lepšo postavitev zob.

Anita Ogulin: Strah me je bilo izgubiti zaupanje, da kljub temu zmorem naprej
Anito Ogulin vsi poznamo kot predano humanitarko, predsednico ZPM Ljubljana Moste-Polje in izjemno srčno osebo. Z njo sem se pogovarjala o njeni bitki z boleznijo, kako jo je bolezen spremenila, o njenem delu, vseh lepih in manj lepih zgodbah, ki jim je bila priča tekom svojega delovanja, kako gleda na postavljanje mej, predvsem pa kako bi lahko kot družba in posamezniki po njenem mnenju in tudi sicer lahko vsi po vrsti pripomogli k boljši družbi.

Milan Šuligoj: Ljubezen do samega življenja je zmaga
Akutna mieloblastna levkemija je rak krvi in kostnega mozga – gobastega tkiva znotraj kosti, kjer nastajajo krvne celice. Beseda akutno pri akutni mielogeni levkemiji označuje hitro napredovanje bolezni. Imenuje se mielogena levkemija, ker prizadene skupino belih krvnih celic, imenovanih mieloične celice, ki se običajno razvijejo v različne vrste zrelih krvnih celic, kot so rdeče krvne celice, bele krvne celice in trombociti. Pogovarjali smo se z Milanom Šuligojem, ki je v fazi zdravljenja omenjene bolezni.

5 simptomov sepse, ki jih morate poznati
Kaj je sepsa? Kakšni so simptomi? Kako poteka zdravljenje in na kaj moramo biti pozorni? Vse izveste v nadaljevanju.

Kaj je kognitivno vedenjska terapija (KVT)?
Kognitivno vedenjska terapija (KVT) je oblika psihoterapevtskega zdravljenja in pomaga prepoznati ter spremeniti omejujoče ali moteče miselne vzorce, ki negativno vplivajo na vedenje in čustva. Pristop se je izkazal za učinkovit pri številnih težavah, vključno z depresijo, tesnobnimi motnjami, težavami z uživanjem alkohola in drog, zakonskimi težavami, motnjami hranjenja ... Številne raziskave kažejo, da ta vrsta terapije vodi do pomembnega izboljšanja delovanja in kakovosti življenja nasploh.

Kaj je vagusni živec?
Vagusni živec ima pomembno vlogo v našem telesu, saj gre za enega najkompleksnejših živcev, ki ima izjemno velik vpliv na nas, pa naj si bo to fizično, čustveno ali mentalno. O tem smo se pogovarjali tudi s psihoterapevtko Evo Štajner.

Kaj povzroča 'negativno energijo' in kako jo prepoznati?
Morda energije ne vidimo, vsekakor pa vsi poznamo pozitivne ali negativne občutke. Nikakor energije ne moremo meriti s prostim očesom, znamo pa jo prepoznati. Lahko prihaja od negativnih ljudi, iz okolice ali celo in predvsem iz naše psihe. 'Negativna energija' nas lahko popolnoma izčrpa, psihično in fizično. Zato je pomembno, da se naučimo ravnati z njo.

TECAR terapija za zdravljenje išiasa
Išias je obremenjujoče stanje, pri katerem posameznik občuti bolečino in spremenjeno občutenje preko zadnjice, po zadnjem delu noge do stopala.

Tako sta do gladkih nog prišli ti dve znani Slovenki
Za lasersko odstranjevanje dlak je sedaj ravno pravi čas za pričetek. Za priljubljeno terapijo sta se odločili tudi modna vplivnica in model Anela Šabanagić ter modna urednica in vplivnica Tesa Jurjaševič in z nami delili svojo izkušnjo.

Rak ščitnice: vzroki, simptomi in zdravljenje
Zdi se, da so bolezni ščitnice v porastu. Čeprav ima večina od njih odlično prognozo, rak ščitnice zahteva dolgotrajno spremljanje pod specialističnim nadzorom.

Alzheimerjeva bolezen in nove tehnike spopadanja z njo
Alzheimerjeva bolezen – bolezensko stanje, ob omembi katerega mnoge spreleti srh. A če jo odkrijemo v zgodnjem stanju, lahko bolniku omogočimo kakovostno in kar se da dolgo dostojno življenje. Danes so namreč poleg zdravil na voljo tudi tehnike, ki se precej uspešno spopadajo z napredovanjem simptomov. V nadaljevanju bomo eno od njih podrobneje spoznali.

Kako odpraviti smrčanje?
Smrčanje je tema, o kateri se radi šalimo, čeprav v resnici niti približno ni smešno, ko moramo cele noči poslušati veselo 'žaganje' tiste ali tistega, ki spi poleg nas. A tisti, ki smrči, v resnici trpi veliko bolj kot oni, ki ga mora poslušati, pravijo strokovnjaki. Še več, dolgoročno lahko smrčanje povzroči resne zdravstvene težave. Preverili smo, zakaj je temu tako in kako se lahko znebimo smrčanja na učinkovit, a telesu prijazen način.

Težave z erekcijo so lahko povezane s srčnimi boleznimi
Težave pri doseganju in vzdrževanju erekcije so neprijetna zadeva, s katero pa se srečuje kar tretjina moških, starejših od 40 let. Strokovnjaki pri tem poudarjajo, da so težave z erekcijo velikokrat povezane s kardiovaskularnim sistemom.

Pomlajevanje obraza in botoks - kaj morate vedeti?
Znakom staranja se ne moremo povsem izogniti in priznajmo si, da že ob prvih ali dalj časa motečih gubah velikokrat pomislimo na botoks. To sicer še ne pomeni, da ga tudi uporabljamo, ker nas na primer motijo utrujena in povešena koža na obrazu, vedno namrščeno čelo, mogoče preveč zgovorni podočnjaki, smejalne gubice in tako naprej, ampak da se o njem veliko govori, ker velja za najboljšo rešitev, če imamo težave z gubami.

Veste, kaj je motnja kompulzivnega kopičenja?
Verjetno vsak med nami pozna koga, ki rad zbira stvari – pogovorno in malce v šali takšnim osebam pravimo, da so 'hrčki'. A motnja kompulzivnega kopičenja je veliko več kot le zbiranje ali shranjevanje določenih predmetov, saj močno poseže v odnose, zdravje in vsakodnevno delovanje takšne osebe.

Kaj vam lahko pomaga pri spreminjanju miselnih vzorcev in načina razmišljanja?
Najprej naj poudarimo, da ima vsak človek občasno negativne misli. Niso nič posebnega in nikakor niso vredne obsojanja. Je pa velika razlika med občasnimi negativnimi mislimi in nagnjenosti k negativnemu razmišljanju. Slednje namreč lahko prispeva k težavam, kot so tesnoba, depresija, stres in nizka samozavest.

7 zdravih navad, s katerimi se lahko pripravite na jesen
Bolj ko se letos približujemo jeseni, močnejše so lahko skrbi glede imunske podpore pri večini od nas.

Vabim te na kavo – kaj vse naj bi ženske vedele o intimnem zdravju?
Tudi v Sloveniji mlajše ženske včasih z negotovostjo poiščejo pomoč pri intimnih nadlogah. Skupina študentov farmacije se je to odločila spremeniti.

Sladki krompir - pisana zakladnica hranil
V naši družbi še do pred kratkim ni bil tako priljubljen, danes pa vedno bolj. Sladki krompir pripravljamo kot prilogo, dodajamo juham, domačim zelenjavnim namazom ali pa enolončnicam. Poglejmo si, zakaj je dober za naše zdravje.

Kaj je astma in kako jo zdravimo?
Astma je kronična vnetna bolezen dihalnih poti. Značilno zanjo je, da se lahko bolnikovo stanje v trenutku zelo hitro poslabša – pravimo, da pride do astmatičnega napada. Takšna poslabšanja lahko izzovejo zunanji faktorji, kot so alergeni, onesnažen zrak, ki ga vdihavamo, pa tudi virusne in druge okužbe dihal. Več o tem in kako se je slednja zdravila nekoč in danes se je razpisal prim. Saša Letonja, dr. med. spec. Internist, ZD Jesenice, Pnevmološko-alergološka ambulanta.

Težave z orgazmom ima skoraj tretjina žensk – spoznajte vzroke in rešitve
Ženski orgazem je čudovit, a hkrati skrivnosten. Včasih tako blizu, spet drugič zelo daleč. Raziskave kažejo, da se včasih ali skoraj vedno izmika več kot 30 odstotkom žensk.

Somatska terapija - celostno terapevtsko zdravljenje
Somatska terapija, znana tudi kot terapija somatskega doživljanja, vključuje celostno – um, telo in duha – terapevtsko zdravljenje.

Stanje, ki ima lahko resne zdravstvene posledice
Dolgotrajni stres, ki ga imenujemo tudi kronični stres, je dolgoročen fiziološki odziv, ki ima lahko resne zdravstvene posledice, če se ne zdravi pravočasno in ustrezno. Vpliv dolgotrajnega stresa lahko vključuje tako fizično kot duševno zdravstveno stanje, navadno pa zajema oboje.

Kaj je radikalno sprejemanje?
Radikalno sprejemanje temelji na predpostavki, da trpljenje ne izhaja neposredno iz bolečine, temveč iz navezanosti na njo. Korenine segajo v budizem in v psihološko paradigmo Carla Rogersa, ki je trdil, da je sprejemanje prvi korak, ki vodi k spremembam.

7 manj znanih vrst terapevtskih pristopov
Čeprav vsi poznamo psihoterapijo in svetovanje, na področju pomoči ljudem obstaja še veliko zanimivih pristopov, ki so lahko v pomoč klasičnim oblikam. Terapija s peskom, glasbo, knjigami, petjem, živalmi – to so le nekatere od zanimivih in nadvse sproščujočih metod, ki pomagajo pri različnih težavah s stresom, čustvovanjem ali težjih duševnih motnjah.

Ste že slišali za 'naučeno nemoč'?
Pri naučeni nemoči gre za prepričanje, da ni nič v naših rokah, da svet obvladuje nas in ne mi njega in da ne moremo ničesar spremeniti, da bi nam bilo bolje. V tem primeru ponotranjimo vlogo žrtve in pasivnega opazovalca in se vedno znova sklicujemo na to, da »smo rojeni pod nesrečno zvezdo in da tako pač hoče usoda«. Naučena nemoč vpliva na duševno zdravje, odnose in številna druga področja življenja.

''Moderni človek večino svojega budnega življenja preživi na avtopilotu''
Živimo v času, ki od nas zahteva hitre odzive na najrazličnejše dražljaje. V tempu življenja, ki je vedno hitrejši, pri čemer naš vsakdan postaja vse polnejši, je pomembno, da se od časa do časa znamo tudi ustaviti in prisluhniti, kaj nam govori naše telo, navsezadnje pa naša duša.

Iskanje pomoči ni sramotno, saj pomeni odgovornost do samega sebe
Vsak posameznik se v življenju znajde na razpotju. Razlog so lahko partnerske ali družinske težave, konflikti na delovnem mestu, tesnobna občutja, stres in izgorelost, različne vrste odvisnosti in številne druge tegobe sodobnega časa. Iskanje pomoči se začne običajno takrat, ko se dlje časa vrtimo v vrtincu težkih občutij in se nam zdi, da ne vemo več, kako naprej. Vse, kar potrebujemo za spremembe v življenju, so prava mera motivacije, vztrajanje in terapevtski odnos, ki zdravi.