Se

Seks med nosečnostjo
Pri nekaterih ženskah je čas nosečnosti tudi čas povečane želje po spolnosti, druge so željo po spolnosti izgubile. Za resnično zadovoljujočo spolnosti v nosečnosti pa največ prispeva pozitivna samopodoba pričakujoče mamice in to, da jo njen partner sprejema, takšno kot je.

Privoščite svojim ledvicam le najboljše!
Dvanajstega marca je svetovni dan ledvic. Ledvice vam bodo najbolj hvaležne, če jim privoščite „pošten“ kozarec vode.

Glavkom
Glavkom je očesno obolenje, pri katerem je povišan pritisk v očesu.

Zima se je poslovila, drevje zacvetelo
Na naši spletni strani boste vsak teden lahko spremljali napoved o vsebnosti cvetnega prahu v zraku, ki ga redno pripravlja Inštitut za varovanje zdravja. S tem se boste lažje izognili težavam, ki vam jih povzroča cvetni prah. Tokrat za vas objavljamo napoved od 11. do 16. marca.

Avtizem in avtistične motnje
Avtizem je razvojna motnja, pri kateri je prizadet predel za komunikacijo in socialne odnose.

Premalo spanja lahko povzroči raka
Ameriška raziskava med 6 tisoč ženskami je pokazala, da pomanjkanje spanca povzroča veliko tveganje za razvoj obolenj z rakom. Ženske, ki spijo manj kot 7 ur na noč, imajo kar dvakrat večjo možnost, da zbolijo za rakom.

Sadež, ki odžene zdravnika stran
Znanstveniki so ugotovili, da jabolka vsebujejo snovi, ki zmanjšujejo rast rakavih celic, zmanjšajo možnost srčnega infarkta ter pomagajo ohranjati zdrave zobe in kosti.

Nezdravi prigrizki
S kozarcem kole zaužijemo ogromno sladkorja, saj so sladke gazirane pijače narejene tako, da spodbujajo žejo. Enako je tudi s sladkarijami. Po koščku čokolade si boste zagotovo želeli vsaj še enega.

Shizofrenija
Shizofrenija je duševna bolezen, ki zbuja niz zablod in predsodkov, občutek nelagodja in strahu.

Sevanje mobilnih telefonov
Življenja brez mobilnih telefonov si ne moremo več zamisliti. Prav zaradi pogoste rabe se postavlja vprašanje ali sevanje mobilnikov ogroža naše zdravje.

Mamografija
Mamografija je ena bolj zanesljivih metod za odkrivanja raka na dojki.

Kontracepcija za zrele ženske
Ženske se lahko, poleg kontracepcijskih tablet, odločijo tudi za kontracepcijsko sredstvo, ki zaščito nudi kar pet let.

Shranjevanje izvornih celic
Starši se tudi pri nas lahko odločijo, da otroku takoj po porodu odvzamejo popkovno kri, ki vsebuje velike rezerve izvornih celic.

Aparat za diagnosticiranje bolezni mrežnice
Aparat s pomočjo laserskega žarka prikaže odboje od različnih slojev mrežnice. Z njim lahko strokovnjaki opazujejo spremembe na očesni mrežnici.

Biološko zdravilo za zdravljenje raka na dojki
Evropska komisija je odobrila biološko zdravilo za zdravljenje razsejane oblike raka dojk.

Multipla skleroza
Multipla skleroza je bolezen osrednjega živčevja, ki prizadene hrbtenjačo in možgane. Zbolijo mlajši ljudje med dvajsetim in štiridesetim letom starosti, med njimi je več žensk. Bolezen še vedno velja za neozdravljivo.

Silikonski vsadki
Silikonski vsadki že več let burijo duhove. Medtem, ko so pred 15 leti v Ameriki močno omejili njihovo uporabo, so se pred nekaj leti znova pojavile pobude, da bi jih začeli uporabljati bolj množično.

Zdravljenje obolenja roženice
Očesna roženica se lahko postopno začne tanjšati nato pa se nepravilno izboči. Bolnik lahko zaradi tega tudi oslepi.

Očesna laserska operacija
Vse več Slovencev se odloča za laserske operacije oči s katerimi odpravljajo kratkovidnost, daljnovidnost in astigmatizem. Zanjo se odločajo tisti, ki ne želijo več nositi očal ali kontaktnih leč.

Ne pozabite na stopala!
V zimskem času pogosto zanemarjamo stopala. Predvsem topla zima ustvarja dobre pogoje za razvoj glivičnih infekcij.

Kako se izognemo čakalnim vrstam za zdravstveno oskrbo?
Vsi bi želeli čim hitreje in čim ceneje do zdravniške oskrbe. Raziskali smo, kakšne možnosti poleg uporabe zasebnega in/ali javnega zdravstvenega sistema so bolniku še na voljo.

Nesreče na smučiščih izenačene z ostalimi vrstami nesreč
Za enkrat sta oskrba poškodb na smučišču in prevoz do najbližje ustrezne zdravstvene pomoči v Sloveniji še vedno brezplačna.

Zdravstveno zavarovanje
Zdravstveno zavarovanje je pri nas obvezno za vse državljane s stalnim prebivališčem v Sloveniji, plačilo predpisanega prispevka pa je vezano na vir, ki zavarovancu zagotavlja osnovno socialno varnost.

Bolnikove pravice
Bolniki imajo nedvomno pravico do dobre zdravstvene oskrbe, prav pa je, da poznajo svoje pravice, načine, kako jih lahko uresničijo, pa tudi, kaj storiti, če so kršene.

Pravilna uporaba zdravil
Vsako zdravilo predstavlja potencialno nevarnost, zato sta prvi korak k varnemu in učinkovitemu zdravljenju dovolj velika osveščenost in znanje, še preden zdravilo prvič vzamemo.

Postanite darovalec krvi!
Z enkratnim darovanjem krvi lahko rešite več življenj hkrati. V Sloveniji namreč vsakih pet minut nekdo potrebuje kri.

Čakalne dobe
Nujne zdravstvene storitve za zavarovano osebo morajo izvajalci opraviti takoj oziroma v najkrajšem možnem času. Čakalne dobe za zdravstvene storitve lahko preverite tudi na spletni strani ministrstva za zdravje in ZZZS.

Darovanje spolnih celic
Kadar tudi s pomočjo zdravljenja ne pride do zanositve po naravni poti, se pari lahko odločijo za oploditev z biomedicinsko pomočjo.

Prof. dr. Miha Debevec, dr. med.
Onkolog, ki opravlja diagnostične postopke za odkrivanje rakavih obolenj, usmerja bolnike v nadaljnje preiskave in jim svetuje najprimernejše metode zdravljenja.

Zobni absces
Kopičenje gnoja v korenini zoba in njegovi okolici imenujemo zobni absces.