Vizita.si

Simptomi

Žensko zdravje 30. 12. 2020 05.45

Kaj pomaga pri menstrualnih bolečinah?

Nekatera živila lahko lajšajo menstrualne bolečine, dietetičarka Ethel Lim pa je za tuje spletne portale razkrila, za katero hrano naj bi šlo.

Zdravje 29. 12. 2020 05.30

Zaradi kronične bolečine trpi vsak peti slovenec

Z izrazom kronična bolečina označujemo bolečino, ki traja več kot pol leta, pri večini pa kar več kot eno leto. Zaradi nje trpi kar vsak peti Slovenec. Kako si lahko pomagamo pri kroničnih bolečinah, kakšne so metode zdravljenja?

Duševno zdravje 29. 12. 2020 05.45

Ste že slišali za 'naučeno nemoč'?

Pri naučeni nemoči gre za prepričanje, da ni nič v naših rokah, da svet obvladuje nas in ne mi njega in da ne moremo ničesar spremeniti, da bi nam bilo bolje. V tem primeru ponotranjimo vlogo žrtve in pasivnega opazovalca in se vedno znova sklicujemo na to, da »smo rojeni pod nesrečno zvezdo in da tako pač hoče usoda«. Naučena nemoč vpliva na duševno zdravje, odnose in številna druga področja življenja.

Zdravje 29. 12. 2020 05.30

Kako ukrepati, ko naše telo izgublja toploto hitreje, kot pa jo ustvari?

Hipotermija se najpogosteje pojavlja v času hladne sezone. Zgodi se, ko vročina preseže svojo proizvodnjo. Skupina z visokim dejavnikom tveganja vključuje starejše ljudi in majhne otroke. Kako ravnati, v primeru, ko pride do podhladitve?

Duševne motnje 28. 12. 2020 08.02

Vse, kar morate vedeti o bipolarni motnji

Bipolarna motnja je duševna bolezen, ki jo zaznamujejo skrajni premiki v razpoloženju. Simptomi lahko vključujejo zelo čustveno povišano razpoloženje, imenovano manija. Vključujejo lahko tudi epizode depresije. Bipolarna motnja je znana tudi kot bipolarna bolezen ali manična depresija.

Bolezni 24. 12. 2020 05.15

Nenalezljiva, a izjemno neprijetna nadloga

Boleče razjede ali afte so boleče ranice, ki nastanejo v ustih. So okrogle, bele in rdečkasto obrobljene. Skoraj vedno se pojavijo na rahlem, mehkem tkivu, predvsem pa na notranji strani ustnic ali lic, na jeziku ali mehkem nebu.

Duševno zdravje 15. 12. 2020 05.36

6 znakov, ki lahko nakazujejo na ortoreksijo

Ne pravijo brez razloga, da nikoli zares ne vemo, kaj se dogaja v človekovi notranjosti. Velikokrat je človek na zunaj videti srečen in zadovoljen, navsezadnje zdrav, v ozadju pa se lahko skriva marsikateri kompleks, ki ni razložljiv na prvi pogled. Ortoreksija spada med motnje hranjenja.

Zdravje 08. 12. 2020 05.29

Kako ločiti prehlad od resne bolezni?

Koronavirus je še vedno prisoten v porah naše družbe, mnogi med nami pa se ob smrkanju in kihanju sprašujejo, ali gre zgolj za navaden prehlad ali za virus? Simptomi koronavirusa so v marsičem podobni simptomom navadnega prehlada, zato je koristno vedeti, kako te in tudi druge vrste bolj resnih bolezni razlikovati.

Koža 08. 12. 2020 05.08

Svetovno znana manekenka o boju s svojo boleznijo

Vitiligo je kožna bolezen, ki povzroča izgubo pigmenta na različnih delih telesa v obliki lis. Te se lahko sčasoma večajo, bolezen pa lahko vpliva tudi na lase in denimo na notranjost ust.

Simptomi in bolezni 03. 12. 2020 11.05

Stanje, ki lahko nakazuje na težave z delovanjem ledvic ali srca

Otekle noge so lahko zgolj posledica, posebej če smo že nekoliko starejši, slabšega vremena ali pa dolgotrajne hoje ali sedenja. Včasih lahko nakazujejo na nekatere resne zdravstvene težave, zato se je vedno dobro posvetovati s svojim osebnim zdravnikom!

Vitamini in minerali 02. 12. 2020 07.21

Se zavedate posledic pomanjkanja vitamina D?

Vitamin D sodi v skupino v maščobah topnih vitaminov, odgovoren je za povečanje absorpcije kalcija, magnezija in fosforja v črevesju in je ključnega pomena pri številnih telesnih funkcijah. Najboljši naravni vir vitamina D je njegova sinteza v spodnjih plasteh kožne povrhnjice s kemično reakcijo, ki je odvisna od izpostavljenosti soncu (zlasti UVB-sevanju). Kaj se zgodi, če našemu telesu tega vitamina primanjkuje?

Duševno zdravje 27. 11. 2020 06.00

Kako pandemija covida-19 vpliva na naše duševno zdravje?

Leto 2020 je zaznamovala pandemija covida-19, ki je močno posegla v naš življenjski slog, odnose in v veliki meri tudi duševno zdravje. Ljudje po vsem svetu se spopadajo z depresijo, tesnobo, zaskrbljenostjo in stresom. Nekateri bolj, drugi manj. Medtem ko se epidemiologi in virologi trudijo razumeti in preprečiti širjenje novega koronavirusa, so na drugi strani raziskovalci, ki jih skrbi še druga pandemija – pandemija duševnih težav.

Bolezni 25. 11. 2020 06.00

"Za preprečevanje širjenja je priporočljivo upoštevati tri enostavna pravila"

Gripa ali influenca je akutna, zelo nalezljiva bolezen, ki prizadene dihala. Največkrat se pojavlja pozimi v obliki večjih ali manjših epidemij. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje so z rednim izvajanjem cepljenja proti gripi v ambulantah pričeli že 19. oktobra.

Duševno zdravje 25. 11. 2020 06.00

Tesnoba in fobije zaradi videokonferenc in spletnih druženj

V letošnjem letu se je zaradi pandemije pojavil razmah videokonferenc in spletnih druženj, skupaj z njimi pa so pri nekaterih vzniknile tudi socialna anksioznost in celo fobije različnih razsežnosti. Socialna anksioznost je lahko blaga in se jo da dokaj učinkovito obvladovati s preprostimi tehnikami, v nekaterih primerih pa lahko simptomi postanejo tako močni, da se posameznik začne spletni izpostavljenosti izogibati.

Vitamini in minerali 25. 11. 2020 05.30

Vitamin D – kaj je res in kaj ni?

Vitamin D ima čisto posebno mesto med vsemi vitamini, ne zgolj v zadnjem času, temveč nasploh. Naše telo ga pridobi z optimalnim in zmernim izpostavljanjem sončnim žarkom, z mešano in uravnoteženo prehrano, le malo kdo pa ve, da je lastna proizvodnja vitamina D pri ljudeh precej višja v primerjavi s prehranskim vnosom vitamina D. Poglejmo si vse, kar o tem vitaminu vemo iz trenutnih študij.

Zdravje 23. 11. 2020 05.45

8 razlogov za hitro in neenakomerno bitje srca

Verjetno le malokrat in le malokdo pomisli, koliko napora prenaša srce. Vse življenje nas s črpanjem krvi ohranja pri življenju in to vsako sekundo slehernega dneva. Če smo natančni, to pomeni od 60 do 100 utripov na minuto, v primeru, da jih je več, pa to stanje imenujemo tahikardija. Za slednje stanje je značilno neenakomerno in pospešeno bitje srca, razlogov, če izključimo predvsem srčno žilne bolezni, pa je več.

Simptomi in bolezni 18. 11. 2020 06.00

Kateri so prvi simptomi menopavze?

Že v obdobju pubertete in kasneje v obdobju menopavze doživljajo ženske hormonske spremembe, ki se kažejo v nihanju razpoloženja, težavah s kožo, spremembah teže in hrepenenju po določeni hrani, vplivajo pa lahko tudi na spolno življenje. Nekatere ženske to obdobje mirno prekrmarijo, medtem ko lahko za druge vsak nov hormonski val pomeni pravi brodolom.

Alternativa 18. 11. 2020 05.45

Zeliščni čaji, ki pomagajo pri prehladu, kašlju in vnetem grlu

Okužbe zgornjih dihal se najpogosteje pojavijo s prihodom hladnejših dni in zimskih mesecev, spremljajo pa jih neprijetni simptomi, kot so kašelj, zasoplost, povišana telesna temperatura, občutki splošne šibkosti, vneto grlo in drugi. Kako nam lahko pomagajo čaji?

Simptomi in bolezni 12. 11. 2020 06.00

Vročinsko obolenje, ki lahko pri otrocih pusti trajne posledice

Kawasakijev sindrom je vročinsko obolenje, ki lahko povzroči poškodbe srca in ožilja. Pogostejši je pri otrocih, mlajših od petih let, pri dečkih in pri otrocih azijskega, afriškega ali karibskega porekla.

Zlata leta 12. 11. 2020 05.30

Kaj morate vedeti o hormonskem nadomestnem zdravljenju?

Hormonsko nadomestno zdravljenje (HNZ) je najučinkovitejša metoda za lajšanje neprijetnih simptomov, ki so lahko povezani z menopavzo, hkrati pa zmanjšujejo tveganje za razvoj srčno-žilnih obolenj in osteoporoze. Če se odločate za tovrstno zdravljenje, si preberite vse informacije v povezavi z njim.

Duševno zdravje 10. 11. 2020 06.00

Kaj je sindrom gospe Bovary?

Ljubitelji književnosti gotovo poznajo roman Gustava Flauberta z naslovom Gospa Bovary. V njem opisuje depresivno glavno junakinjo Emmo, ki kljub zakonu neustavljivo hrepeni po romantični ljubezni in se izgublja v nerealnem dojemanju sveta. Iz tega izhaja tudi izraz bovarizem, za katerega so značilni trajno nezadovoljstvo, zanikanje resničnosti in izgubljanje v vzporednih svetovih.

Bolezni 09. 11. 2020 05.45

Kako se razlikujejo hepatitis A, B in C?

Virusni hepatitis A, B in C so vzrok za nalezljive bolezni jeter, ki lahko povzročijo akutno ali kronično bolezen tega organa. Kakšne so razlike med omenjenimi hepatitisi, kakšni so simptomi in navsezadnje, kako poteka zdravljenje ter kakšna je prognoza?

Simptomi in bolezni 09. 11. 2020 05.30

Šumenje v ušesih lahko privede do izgube sluha

Tinitus, kakor strokovno rečemo šumenju v ušesu, je neprijeten pojav, ki lahko močno poškoduje sluh. Bolniki s tinitusom slišijo zvoke, ki izvirajo v ušesu, opisujejo pa jih kot zvonjenje, brnenje, žvižganje ali šumenje. Včasih se zvoki stopnjujejo celo s srčnim utripom, pogosteje pa so enakomerni in nenehno prisotni.

Simptomi in bolezni 09. 11. 2020 05.15

Kaj povzroča sindrom razdražljivega črevesja?

Sindrom razdražljivega črevesa naj bi ugotovili pri kar polovici bolnikov, ki obiščejo specialistično gastroenterološko ambulanto. Običajno se pojavi v zgodnji odrasli dobi in srednjih letih, pri ženskah pa naj bi bil dvakrat pogostejši kot pri moških.

Simptomi in bolezni 05. 11. 2020 15.01

10 simptomov, ki jih ne smete ignorirati

Migrena je kompleksna nevrološka motnja, za katero so značilni ponavljajoči se glavoboli. Gre za tako močne glavobole, da zaradi njih ne zdržite naporov v službi, odklonite druženje s prijatelji ali pa se odmaknete od družinskega kosila. Včasih je težko na glas povedati, da se vse to dogaja zaradi migrene.

Rakave bolezni 03. 11. 2020 06.00

Vrsta raka, ki pogosteje prizadene kadilce

Rak na trebušni slinavki je maligen tumor, ki se pogosteje pojavlja pri kadilcih in tistih, ki uživajo zelo mastno hrano ali pijejo večje količine alkohola. Na katere simptome bi morali biti pozorni?

Bolezni 02. 11. 2020 08.16

Stanje, ki lahko prizadene vsakogar

Čeprav zaradi uhajanja seča trpi več milijonov ljudi, predvsem žensk, je inkontinenca še vedno tabu. O njej nihče ne govori, kljub temu pa je prav, da se o njej podučimo, saj lahko prizadene vsakogar.

Zdravje 30. 10. 2020 05.30

To je razlog, zakaj ste ves čas napihnjeni

Le redkim med nami se še ni zgodilo, da ne bi imeli občasnih in nenadnih vetrov ter se soočali z neprijetno napihnjenostjo. Pri nekaterih pa so napihnjenost in vetrovi stalni in vztrajni, tako da lahko govorimo že o mučni težavi. Zakaj prihaja do nje in kako si lahko pomagamo?

Duševne motnje 29. 10. 2020 08.48

8 mitov o paničnih napadih

Pospešeno dihanje, razbijanje srca, občutek neobvladljivosti in izgube kontrole nad seboj, v nekaterih primerih tudi tunelski vid, so le nekatere od značilnosti paničnih napadov. Ti so za zunanjega opazovalca in tudi tistega, ki jih doživlja, izjemno dramatični in siloviti, a niso življenjsko ogrožajoči. Na srečo se jih da precej učinkovito zdraviti in tako ponovno prevzeti kontrolo nad življenjem.

Zdravje 22. 10. 2020 05.45

Živčni zlom: Kako ga prepoznati, kateri so sprožilci in kako ukrepati?

Besedno zvezo 'živčni zlom' velikokrat v vsakodnevnem pogovoru slišimo kot nekakšno frazo. Kaj dejansko je živčni zlom, kako ga prepoznati, kateri so sprožilci in kako ukrepati, ko postanejo vsakodnevni izzivi prezahtevni?

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1032