Vizita.si

Simptomi

Bolezni 20. 01. 2020 08.03

V Sloveniji živi približno 400 bolnikov z miastenijo gravis

Miastenija gravis (MG) v dobesednem prevodu pomeni »hudo šibkost mišic«. Gre za redko, kronično in neozdravljivo avtoimuno bolezen, s katero se pri nas sooča kar nekaj sto bolnikov in pri kateri je moten prenos živčnih signalov na mišice, zaradi česar se te manj krčijo.

Bolezni 18. 01. 2020 11.26

Z bolečinami v sklepih se spopadajo ne le starejši

Z bolečinami v sklepih se spopadajo ne le starejši ljudje. Okoli 10 milijonov ljudi se samo v Veliki Britaniji spopada z artritisom in podobnimi stanji. Nutricist Rick Hay je zato za spletno stran Healthista razkril 5 naravnih načinov, kako ublažiti bolečine v sklepih.

Bolezni 18. 01. 2020 11.23

Angina lahko privede do bolečega vnetja srednjega ušesa

Angina je diagnoza, ki jo pogosto dobijo otroci v zimskih mesecih. Gre za okužbo tonzil ali mandljev, ki ležita globoko v ustni votlini na vhodu v žrelni prostor. Mandlji veljajo za prvo obrambo pred mikroorganizmi in preprečujejo, da bi ti vstopili v spodnja dihala.

Bolezni 17. 01. 2020 08.26

Kašelj z izmečkom, oteženo dihanje? Lahko gre za bronhitis

Bronhitis je znak vnetja večjih dihalnih poti (sapnic in bronhijev), ki je najpogosteje posledica virusne okužbe. Povzroči težko dihanje, ki ga spremljajo piski in kašelj z zelenkastim ali rumenkastim izmečkom. Spremlja ga lahko še povišana telesna temperatura in pekoča bolečina za prsnico.

Imunski sistem 15. 01. 2020 13.01

Veste, kdaj k zdravniku, ko se spopadete s prehladom ali gripo?

Prehlad in gripa sta virusni okužbi dihal. Praviloma bolezen izzveni sama. Vse, kar lahko storimo, je, da preprosto lajšamo simptome bolezni. Kljub vsemu je v nekaterih primerih tudi pri prehladu in gripi treba obiskati zdravnika. Preverite, kdaj.

Bolezni 11. 01. 2020 12.17

V Sloveniji zaradi parkinsonizmov trpi okoli 5000 ljudi

Parkinsonova bolezen je degenerativna bolezen, pri kateri odmirajo dopaminski nevroni v predelu možganov, ki nadzoruje fine mišične gibe, predvsem njihov začetek in tekoč potek. Posledično so simptomi bolezni tresavica in oteženo gibanje.

Bolezni 09. 01. 2020 10.06

Tudi predsednik Borut Pahor se je cepil proti gripi

Gripa je izjemno nalezljiva bolezen. Gre za okužbo zgornjega dihalnega sistema, prenaša pa se lahko od prvega dne obolenja naprej, še preden se pojavijo simptomi. Zavedati se je treba, da gripa ne pomeni navadnega prehlada ter lahko pusti resne posledice, še posebej pri otrocih, starejših in ljudeh z oslabljenim imunskim sistemom. In tega se zaveda tudi predsednik republike Borut Pahor.

Odnosi in spolnost 09. 01. 2020 08.18

Spolna zasvojenost: ali lahko računalnik resnično nadomesti partnerja?

Pri spolni zasvojenosti gre pravzaprav še najmanj za seks. Bolj kot na tem zasvojenost s spolnostjo temelji na občutkih osamljenosti in zapuščenosti. Običajno si ljudje, ki so zasvojeni s spolnostjo, želijo zmanjšati svoje notranje bolečine ali stiske. Kaj pa to pomeni v odnosu s partnerjem?

Bolezni 08. 01. 2020 07.59

"Govorili so, da sem simulant, da si bolezen izmišljujem"

Fabryjevo bolezen sta že leta 1898 prva opisala in poimenovala Johannes Fabry in Wiliam Anderson. Gre za redko dedno bolezen, vezano na kromosom x. Prvi bolnik s to dedno presnovno boleznijo je bil v Sloveniji odkrit leta 1991 v Splošni bolnišnici Slovenj Gradec.

Zdravje 06. 01. 2020 08.07

Učinkovit je v boju proti bakterijskim in glivičnim vnetjem ter okužbam

Origanum minutiflorum ali divji origano je rastlina, ki raste v Sredozemlju. Iz njega izdelujejo olje, ki ima najmočnejše antibakterijsko in antiseptično delovanje ter je kot nalašč ustvarjen za hladne zimske dni.

Zdravje 30. 12. 2019 08.29

Razbijamo mite o alkoholu in mačku!

O zdravljenju mačka in pitju alkohola krožijo številni miti in neresnice. Da boste vedeli, kako v teh dneh piti, da bodo posledice na telo čim manjše, preverite, kateri podatki so napačni in kaj v resnici deluje.

Bolezni 29. 12. 2019 13.59

Tourettov sindrom ima približno dva tisoč Slovencev

Tourettov sindrom ali sindrom Gilles de la Tourette je kompleksna nevrološko-psihiatrična motnja, za katero so značilni nehoteni telesni gibi ali tiki ter nenadzorovani vokalni glasovi. Gre za motnjo, ki se kar trikrat pogosteje pojavlja pri dečkih, kot pri deklicah. S tiki se običajno pokaže v otroštvu, ponavadi med šestim in osmim letom. Tourettov sindrom pa ima približno 2000 Slovencev.

Bolezni 27. 12. 2019 08.45

Bolezen žolčnika, ki je ozdravljiva le v začetni obliki

Jetra in žolčnik ležijo v zgornjem desnem predelu trebuha, oba organa pa povezujejo izvodila, ki jih imenujemo žolčni sistem. Žolčnik je majhna vreča, okoli 8 cm dolga in 4 cm široka in leži pod jetri, v njej pa se shranjuje žolč ali zelenorumenkasta tekočina, ki jo proizvajajo jetra.

Duševne motnje 19. 12. 2019 08.14

Žalost ni edini simptom, ki kaže na depresijo

Za depresijo zboli kar 8 do 10 odstotkov ljudi. Marsikdo jo zamenjuje z žalostjo ali slabim razpoloženjem. Depresija je pravzaprav duševna motnja, ki lahko spremeni naše doživljanje, čustvovanje in vedenje. Gre za funkcionalne in strukturne spremembe v možganih, ki se ne kažejo zgolj in samo skozi žalost. Kateri so preostali simptomi depresivnega stanja?

Odnosi in spolnost 13. 12. 2019 08.03

Prepoznajte simptome spolne kompulzivnosti

Kadar spolnost predstavlja beg pred vsakdanjimi težavami in negativnimi občutki, kadar seks ne predstavlja užitka, ampak nekakšno nujo, govorimo o spolni kompulzivnosti. Spoznajte njene simptome in preverite, kako se jo da premagati.

Zdravje 12. 12. 2019 08.42

8 nasvetov za zdravje vaših ledvic

Normalno ima vsak človek po dve ledvici. Gre za parni organ fižolaste oblike, leži pa za potrebušnico ob hrbtenici. Njegova osnovna naloga je filtriranje odpadnih presnovkov, odvečne količine natrija in vode iz krvi ter njihovo odstranjevanje iz telesa, zato je pomembno, da ohranjamo njegovo zdravje. Kako lahko pripomoremo k delovanju in zdravju svojih ledvic?

Tuje 11. 12. 2019 08.39

Srce ji je prenehalo biti za celih šest ur

Štiriintridesetletno Britanko Audrey Schoeman je med planinarjenjem v Španiji, kamor se je odpravila s soprogom, presenetila snežna nevihta. Njeno srce se je ustavilo, temperatura telesa pa je padla na 18 stopinj. Šest ur kasneje so zdravniki v njej obudili življenje.

Ginekologija in porodništvo 06. 12. 2019 08.30

Boleče zdravstveno stanje jo je skoraj 'zlomilo'

Članica nekdaj priljubljene in slavne skupine Spice Girls, Emma Bunton, se spominja kako se je skoraj zlomila zaradi diagnoze stanja, ki bi lahko resno ogrozilo njeno materinstvo.

Srčno žilne bolezni 05. 12. 2019 08.12

Atrijska fibrilacija je epidemija 21. stoletja

Atrijska fibrilacija je eden večjih problemov javnega zdravja, saj gre za najpogostejšo srčno aritmijo, katere najnevarnejši zaplet je možganska kap. Imenujejo jo tudi epidemija 21. stoletja, saj njena pojavnost izjemno hitro narašča. Imata jo več kot dva odstotka oseb, starejših od 50 let, in kar več kot devet odstotkov, starejših od 80 let.

Okužbe in zastrupitve 01. 12. 2019 09.26

V Sloveniji trenutno živi manj kot 1.000 oseb z virusom HIV, petina se jih tega ne zaveda

V letu 2019, do vključno 22. novembra, je bilo v Sloveniji 25 novih diagnoz okužbe z virusom HIV, kar je bilo deset manj kot v celem letu 2018. Po ocenah Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) pri nas trenutno živi manj kot 1.000 oseb z virusom HIV, od katerih jih približno petina ne ve za svojo okužbo.

Zdravje 27. 11. 2019 12.57

Kolikokrat na dan odvajate blato?

Hitra prebava je temelj našega zdravja in dobrega počutja. Zaužita hrana se na ta način hitro predela na posamezne dele, absorbira, nas gradi ter nam daje potrebno energijo. Obstajajo določene smernice, kako pogosto je najbolj optimalno odvajati blato in kaj storiti, če v blatu opazimo različne spremembe. Preverite jih.

Bolezni 26. 11. 2019 08.48

Pravočasno prepoznajte bolezni ščitnice

Bolezni ščitnice so v porastu tako pri nas kot v svetu, na žalost pa imajo te precej neznačilne simptome, zaradi česar jih pogosto ne prepoznamo. Ker lahko dolgotrajne motnje delovanja ščitnice privedejo do srčno-žilnih bolezni in celo smrti, je pomembno, da se jih naučite prepoznati.

Moško zdravje 22. 11. 2019 15.10

Raki, za katerimi pri nas zboli največ moških

Mesec november, ki je bil simbolično proglašen za movember, je posvečen zdravju moškim, s poudarkom na ozaveščanju in opozarjanju predvsem na raka prostate in mod. V tem duhu po Sloveniji potekajo številne akcije in dobrodelni dogodki, s katerimi želijo spodbuditi, da bi se predstavniki moškega spola o tem več pogovarjali in predvsem bolje skrbeli za svoje zdravje.

Bolezni 17. 11. 2019 10.48

Zakaj so bolečine hujše ponoči?

Ste že večkrat menili, da niste tako hudo bolni, potem pa so se ponoči vaši simptomi tako poslabšali, da vam je bilo žal, da prej niste poiskali zdravniško pomoč. Preverite, zakaj se simptomi nekaterih bolezni poslabšajo prav ponoči.

Rakave bolezni 13. 11. 2019 08.40

To je četrta najpogostejša oblika raka med moškimi pri nas

Ena najpogostejših vrst raka pri moških je rak prostate. V Sloveniji je rak prostate četrta najpogostejša oblika raka med moškimi, medtem ko v Evropi zaseda drugo mesto po umrljivosti za rakom, takoj za pljučnim.

Bolezni 15. 11. 2019 13.38

Kdaj naj otroka peljemo k zdravniku?

Zaradi povišane temperature še ni nujno, da takoj obiščemo zdravnika. Tudi starši običajno prehitro pripeljejo otroka k zdravniku, opozarja pediatrinja Petra Mohar Bregar, dr. med. Ali pa druga napaka: otroka takoj, ko mu pade temperatura, že peljemo v vrtec.

Okužbe in zastrupitve 12. 11. 2019 08.45

So uši znak slabe higiene in nizkega standarda?

Ker so naglavne uši in garje jeseni pogosta nadloga, ki se pojavi med šolarji in še posebej med vrtčevskimi otroci, smo se o tej zajedavski okužbi pogovarjali z Matejo Avsec Jozić, dipl. m. s.

Bolezni 08. 11. 2019 08.29

Poznate hemofilijo, ki prizadene predvsem moške?

Hemofilija je najbolj pogosta motnja strjevanja krvi. Prizadene predvsem moške, saj je pojav hemofilije vezan na moški spolni kromosom. Z zdravljenjem in ustrezno zdravstveno oskrbo lahko oseba s hemofilijo živi zdravo življenje.

Imunski sistem 08. 11. 2019 08.29

Vedno hladne roke in noge so lahko znak za preplah

Če je pretok krvi oslabljen, telesu onemogoča hranljive snovi in energijo, ki pa so nujno potrebne za zdravje in normalno delovanje. Še posebej v zimskih mesecih telo, da bi privarčevalo čim več toplotne energije, upočasni cirkulacijski sistem.

Srčno žilne bolezni 07. 11. 2019 07.42

V Sloveniji ima več kot 60 odstotkov ljudi zvišan holesterol v krvi. Ste med njimi?

Dve tretjini odraslih Slovencev imata zvišan holesterol, ki je eden od najbolj ogrožajočih dejavnikov tveganja za pojav srčno-žilnih zapletov. Zato je za zdravo in kakovostno življenje zelo pomembno, da redno spremljamo vrednosti holesterola in ljudi ozaveščamo o njegovih škodljivih učinkih. O tem so na včerajšnji okrogli mizi, ki jo je organiziralo Združenje kardiologov Slovenije, govorili vodilni slovenski strokovnjaki.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1032