Težave

'Želim, da ljudje spoznajo resnične posledice'
23-letnemu dekletu je uspelo izgubiti kar neverjetnih 90 kilogramov odvečne teže. A velik uspeh ima žal tudi temno stran. Jessica Weber želi ljudem položiti na srce, da – če le lahko – preprečijo, da bi številka na njihovi tehtnici postala previsoka. Ne le, da je takrat težko shujšati – sama je bila šokirana, koliko odvečne kože ostane.

Preverite, ali uživate dovolj mleka
Tri porcije mleka in mlečnih izdelkov na dan naj bi zmanjšale tveganje za pojav bolezni srca in ožilja, je pokazala kanadska študija. Mleko je v zadnjih letih kontroverzno živilo. Marsikdo se ga izogiba zaradi laktoze in maščob. Vendar pa je študija univerze McMaster v Ontariu pokazala, da se mleku ne bi smeli kar odreči.

Pred poroko ji je uspela neverjetna preobrazba!
Imela je le 18 let pa je že komaj našla oblačila, ki bi bila zanjo dovolj velika. Avstralka je tehtala že 135 kilogramov. In oblačila je začela kupovati celo v trgovinah za nosečnice. “Imela so bolj prilagodljiv pas,” pravi. “Samo tako sem se še lahko v oblačilih počutila udobno.” Toda danes je ne bi prepoznali. Uspela ji je neverjetna preobrazba.

Tretjino demenc bi lahko preprečili. Preverite, kako
Demence so bolezni starostnikov, najpogostejša izmed njih je Alzheimerjeva bolezen. Ta predstavlja eno največjih tveganj za starejše ljudi. Danes po svetu z demenco živi okoli 47 milijonov ljudi. Ker se življenjska doba daljša, se lahko ta številka do leta 2050 celo potroji. Prav zato je pomembno, da vemo, kako lahko preprečimo demenco.

'Moje prsi so me počasi zastrupljale'
35-letna Renne Kacz je spregovorila o grozljivi izkušnji, ko je odkrila, da njeni prsni vsadki v resnici počasi 'zastrupljajo' njeno telo. ''Šlo je za ogabne, grozljive in strupene vsadke,'' je povedala.

Četrtina odraslih dela eno veliko napako
Več kot četrtina odraslih na svetu ali približno 1,4 milijarde ljudi se danes giba veliko premalo, je sporočila Svetovna zdravstvena organizacija, ki je na to temo opravila študijo. Zaradi tega pa povečujejo svoje tveganje, da se bodo prisiljeni spopasti z rakom, boleznimi srca in ožilja, sladkorno boleznijo tipa dva in demenco, so še zapisali.

Jet lag je mogoče ublažiti
Potovati je vse lažje. V nekaj urah lahko z letalom precej udobno prečkamo kar nekaj časovnih pasov. Vendar pa je težava, s katero se nato soočimo na cilju poti, tako imenovani jet lag. Ali ga lahko ublažimo, smo vprašali zdravnico asist. dr. Barbaro Gnidovec Stražišar, dr. med.

Snov, ki nas najhitreje zasvoji! In ne gre za droge!
Ko je govora o hudih odvisnostih, najprej pomislimo na droge, a statistika kaže, da najhujšo zasvojljivost še vedno povzročajo nikotin, zdravila in alkohol. Največ ljudi, ki po enkratnem poskušanju razvijejo zasvojenost je tistih, ki poskusijo nikotin.

Koliko alkohola lahko spijem v nosečnosti?
Nič! V nosečnosti ni varne alkoholne pijače, ni varne količine alkohola in ni varnega obdobja nosečnosti za pitje alkohola. To pomeni, da vsaka alkoholna pijača, v vsaki količini in v vsakem obdobju nosečnosti, predstavlja zdravstveno tveganje za zarodek ali še nerojenega otroka, so opozorili na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).

Previdno pri izbiri šolske torbe
Teža prvošolčkov znaša od 19 do 28 kilogramov, na njihovih ramenih pa se znajdejo tudi od 10 do 15 kilogramov težke torbe. Kako kupiti primerno šolsko torbo in kaj prinašajo pretežki nahrbtniki, preverite spodaj.

''Če boste še naprej delali, boste umrli''
Mladi bančni uslužbenci so v svojih 20 in 30-ih letih vse pogosteje sprejeti v bolnišnici zaradi srčnih infarktov in težav s srcem, so opozorili trije britanski kardiologi. Da danes srčni infarkt doživi že zelo mlad človek, ni več nič nenavadnega, pravijo. Kljub vsemu opozarjajo, da se mora ta trend čim prej ustaviti.

Kar 411 Slovencev si je lansko leto vzelo življenje
V Sloveniji je v letu 2017 samomor storilo 411 ljudi. Samomor je v veliki meri možno preprečiti in pri tem lahko sodeluje vsakdo. To odraža tudi letošnji slogan svetovnega dneva preprečevanja samomora, ki se glasi: Skupaj za preprečevanje samomora.

To bo pomagalo v boju proti maščobi na trebuhu
Če poskušate doseči bolj zdravo težo, v svojo prehrano vključite tudi dovolj živil, ki so bogata z mineralom magnezijem. To je eden za naše telo najpomembnejših mineralov, saj je povezan s kar 300 procesi, ki v njem potekajo. Za naše zdravje je torej res ključen in pomaga lahko tudi pri doseganju manjšega števila kilogramov. Poglejmo si, zakaj.

Kronične bolečine: kaj zares pomaga?
Stres in kronične bolečine kot posledica današnjega tempa življenja ali poškodb so del našega vsakdana. A zakaj bi trpeli in upali, da se bo stanje kmalu izboljšalo?! Postavite sebe in lastno zdravje na prvo mesto ter si vsake toliko vzemite čas za oddih ali pa poiščite pomoč pri ustreznem terapevtu. V obeh primerih je dan, vikend ali teden v termah odlična izbira, saj boste deležni sprostitve, razvajanja in zdravstvene oskrbe v vseh pogledih.

To je razlog, da se vam lomijo nohti
Nohti lahko tako kot koža in lasje kar precej povedo o stanju vašega telesa. Kaj je torej lahko narobe, če postanejo krhki in lomljivi? Kaj lahko storite, da bi to popravili? Pogosto je vzrok za te tegobe pomanjkanje hranil ali vlage.

Zakaj moramo imeti najmanj 3 tedne dopusta?
Kar 40 let trajajoča finska študija je ugotovila, da dovolj dopusta oziroma počitka zelo pripomore k temu, da živimo dlje. Tudi zdravo prehranjevanje, dovolj gibanja in prenehanje kajenja pri udeležencih študije ni tako pripomoglo k daljši življenjski dobi, kot je dopust oziroma zdravo ravnovesje med delom in počitkom.

Zakaj si morate privoščiti ta čaj?
Kamilični čaj se v ljudskem zdravilstvu uporablja že zelo dolgo. Sedaj pa tudi različne študije potrjujejo, da so imele naše babice kar prav, ko so nam ob različnih tegobah hitele kuhati prav ta čaj. Kamilice si privoščite pred spanjem pa tudi po nezdravem obroku, ki preveč dvigne krvni sladkor.

Slaba navada, ki poveča tveganje za kap
Ste med tistimi, ki spite premalo? Ali je vaša težava ravno obratna? Morda pretiravate in spite celo preveč? Oboje je škodljivo za vaše srce in lahko poveča tveganje celo za srčno ali možgansko kap. Premalo ali preveč spanja srce hitreje stara. To pa je lahko nevarno.

Ženske umirajo za večje zadnjice
V samo petih letih je umrlo 33 žensk, ki so si zaželele večjo zadnjico. Ena na 3000 pacientk vsako leto v ZDA umre zaradi operacije povečanja zadnjice, kar je dvakrat več kot pri kateri koli drugi plastični operaciji. Strokovnjaki zato opozarjajo, da bo treba spremeniti pristope k tej operaciji, s katerimi bi povečali varnost posega.

Auč, srbi, peče! Kako si pomagati ob piku žuželk?
Poleti smo bolj izpostavljeni pikom komarjev, čebel, os ali ugrizom klopa. Če bomo poletje preživeli na morju, nas lahko ožge tudi meduza ali ugrizne kača. Dermatologinja mag. Metka Adamič, dr. med piše, kako ravnati v teh situacijah.

En ukrep za mnogo boljše počutje
Redna športna aktivnost ne vpliva ugodno le na fizično, temveč tudi na duševno zdravje. Tisti, ki se s športom ukvarjajo večkrat na teden, imajo v povprečju z duševnim zdravjem manj težav kot tisti, ki se s športom sploh ne ukvarjajo. To je pokazala ameriška študija, ki je ugotovila, da je rezultat še boljši, če med športno aktivnostjo tudi ustvarjamo in krepimo odnose z drugimi ljudmi.

Zaščitite se pred drugim najbolj nevarnim rakom
Rak na debelem črevesu je pri nas drugi najpogostejši rak. Na tem mestu je tudi po smrtnosti. Ker se lahko dolgo razvija brez simptomov, ga pogosto ne odkrijejo pravočasno. A kaj lahko naredimo, da bi se pred njim zaščitili? Študije kažejo, da lahko za preventivo veliko naredimo s pravo prehrano. In londonski raziskovalci so odkrili, da ta mora vključevati ohrovt, zelje in brokoli.

Driska na dopustu: Kaj jesti? Kako si pomagati?
Driska je neprijetna težava, ki se pogosto pojavi, ko smo na dopustu, še posebej, če pride do zastrupitve s hrano zaradi bakterijske ali virusne okužbe. Preverite, kako ravnati, če se pojavi driska in kakšno prehrano je dobro jesti v tem času.

Ženske v menopavzi, poskusite tofu!
Ženske v menopavzi bi morale v svojo prehrano vključiti hrano, kot je tofu. Živila iz soje bodo povečala zdravje njihovih kosti. Njihova mineralna gostota se namreč zaradi hormonskih sprememb v času menopavze začne zmanjševati. To pa lahko povzroči osteoporozo.

Kako pravilno oskrbeti rano?
Toplejši meseci so idealni za aktivnosti na prostem, žal pa nemalokrat med tovrstnimi radostmi pride do poškodb. Čeprav gre največkrat zgolj za odrgnine, ureznine ali manjše rane, pa je le-te treba ustrezno oskrbeti, sicer lahko pride do okužb.

Skrivnost, kako se znebiti bolečin v hrbtu, je v resnici v vaših nogah
Fizična neaktivnost pogosto oslabi naše noge, zaradi česar mišice v nogah postanejo bolj šibke in se skrajšajo. To lahko vodi do bolečin v hrbtu, kolenu in kolku. Da bi ublažili te težave, si lahko pomagate z vajami za boljšo moč in fleksibilnost nog.

Poleti je treba spiti vsaj 2 in pol litra vode na dan
V poletnem času je bolj vroče in se bolj potimo, zato bi morali spiti več vode kot običajno. Na 25 kilogramov telesne teže naj bi posameznik spil okoli 1 liter vode, ob dodatnem potenju še več. Prav zato so iz Lekarniške zbornice Slovenije sporočili, naj ljudje v tem času spijejo vsaj 2, 5 litra vode na dan.

Vročina prinaša nevarnosti! Kako si pomagati?
Vročinski val se bo še nadaljeval, z njim pa temperature višje od 30 stopinj Celzija. Vročinska izčrpanost, omedlevica in kožni izpuščaji so nekatere težave, do katerih lahko pride ob pregrevanju telesa v vročih dneh. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje so podali napotke, kako ravnati v vročini. Preverite, kako si pomagati.

Raiven: Od kod črpa energijo?
Raiven je letošnje leto postreglo s številnimi novimi izzivi. Poleg glasbe se je med drugim poskusila tudi kot voditeljica, igralka in manekenka, poleg tega končuje študij na glasbeni akademiji. Kako pa se sprosti?

Dojenčka z dvema obrazoma nočejo operirati
V Indoneziji se je rodil deček z dvema obrazoma in dvoje možganov, a samo z eno glavo. Mali Gilang Andika iz mesta Batam ima dva obraza, ker se njegov siamski dvojček ni pravilno razvil v maternici. Gilang je sedaj star dva meseca in se na žalost bori za svoje življenje, saj se spopada s potencialno usodnim stanjem možganov, ki povzroča, da se mu v možganih nabira tekočina.