UKC Ljubljana

Povečana nevarnost pred salmonelo!
S salmonelo se lahko okužimo skozi vse leto, vendar je nevarnost poleti še toliko večja, zato je treba hrano shranjevati in pripravljati veliko bolj skrbno. Najbolj so ogroženi otroci.

VIDEO: Ublažite alergijo na cvetni prah
Ste med ljudmi, ki jih spomladi prične mučiti alergija na cvetni prah. Pulmologinjo smo povprašali, kako si lahko pomagate.

Cepljenje še vedno najučinkovitejša zaščita!
Kljub nasprotovanju mnogih posameznikov strokovnjaki ugotavljajo, da cepljenje še vedno nudi najbolj učinkovito zaščito pred nekaterimi okužbami, še posebej okužbo s HPV, ošpicami, klopnim meningoencefalitisom in drugimi.

V UKC Ljubljana presejalni pregledi za glavkom
Z Očesne klinike Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana so sporočili, da bodo naslednji teden za starejše od 60 let organizirali presejalne preglede za glavkom. Naročiti se je potrebno od 6. do 8. marca.

Slovenski igralec za las ušel smrti
Redke bolezni je zelo težko prepoznati, zato je ozaveščanje o njih izjemno pomembno. Pravočasno odkritje namreč lahko prepreči marsikateri življenjsko ogrožajoč zaplet. Z eno redkih bolezni, pljučno hipertenzijo, za katero pri nas trpi okoli 100 ljudi, se bori tudi slovenski igralec Maks Soršak, ki je za las ušel smrti.

Redke bolezni - pomembno jih je odkriti!
Na evropski dan redkih bolezni, med katere spadajo tiste, za katerimi trpi manj kot 500 oseb na milijon, strokovnjaki poudarjajo pomen njihovega zgodnjega odkrivanja.

Godinov štipendist v UKC Ljubljana
Na ljubljanskem kliničnem oddelku za plastično, rekonstrukcijsko, estetsko kirurgijo in opekline so včeraj gostili prof. dr. Samirja Mardinija, prejemnika najprestižnejše nagrade na področju rekonstrukcijske kirurgije, ki ime nosi po slovenskem zdravniku.

Pravočasno prepoznajte otroške okužbe dihal!
Pozimi je tveganje za virusne okužbe dihal močno povečano. V nevarnosti so zlasti otroci v starostni skupini od enega do treh let, v UKC Ljubljana pa že sedaj opažajo porast števila obolelih.

Pomagajte zbrati sredstva za novo reševalno vozilo
Reševalec na motorju ima občutno krajši reakcijski čas kot ostala reševalna vozila. Ko gre za življenje, pa šteje vsaka sekunda. Prav zato društvo MAkSi zbira sredstva za nakup novega reševalnega motocikla za UKC Ljubljana.

Izpoved očeta fantkov, ki bolehata za cistično fibrozo
Cistična fibroza je avtosomska recesivna bolezen, za katero pri nas letno zboli od pet do sedem otrok. Tokrat smo o bolezni povprašali Zorana Baroviča, očka skoraj dve leti starih dvojčkov s cistično fibrozo.

Neverjeten dosežek slovenskih ginekologov
S pomočjo carskega reza je danes na Ginekološki kliniki v Ljubljani rodila mlada ženska, ki je zanosila kljub temu, da so ji zaradi raka materničnega vratu le-tega odstranili. Uporabili so namreč novo in zahtevno operativno metodo, s katero so kljub hudi bolezni uspeli ohraniti plodnost.

Rak, ki ga ne morete prepoznati in niti preprečiti
Nevroendokrini tumorji so nevarna in ljudem precej neznana oblika raka. Ker so začetni znaki bolezni neznačilni, je postavitev diagnoze izredno zahtevna, a prav zgodnja diagnoza znatno poveča možnost preživetja bolnika.

Ko uhaja urin ...
Nenadzorovano uhajanje urina ali urinska inkontinenca je pogosta in neprijetna nadloga, ki se pojavlja v vseh starostnih obdobjih in pri obeh spolih. Težave s prekomerno aktivnim sečnim mehurjem in zadrževanjem vode ima vsaj petina ljudi, starejših od 35 let.

Jesen je pravi čas za cepljenje proti klopnemu meningitisu
V UKC Ljubljana opozarjajo, da je prav jesenski čas najprimernejši za začetek cepljenja proti nevarnim klopnim meningoencefalitisom. Da bo zaščita res učinkovita, se je treba najprej cepiti s tremi odmerki cepiva, nato pa s posameznim poživitvenim odmerkom na tri do pet let.

VIDEO: Sname jo le, ko gre pod tuš
Špelo Grošelj je popolnoma navdušila magnetna energijska zapestnica, ki jo, kot pravi, sname le, ko gre pod tuš. Nosi jo celo ponoči, saj ji daje moč in energijo za premagovanje vsakodnevnih naporov.

V Sloveniji vse manj neželenih nosečnosti!
Večina mladih v Sloveniji nedolžnost izgubi pri 16 letih. Vendar pa jih kontracepcijo pri prvem spolnem odnosu uporabi le 25 odstotkov. Kljub temu statistike kažejo, da je zaradi dobre dostopnosti kontracepcije in njene učinkovitosti vedno manj splavov in tudi vse manj neželenih nosečnosti.

Asist. Jasna Kordić Lašič, dr. med.
Psihiatrinja, ki se ukvarja z diagnostiko in zdravljenjem psihičnih bolezni pri odraslih.

Mag. Marko Bitenc, dr. med.
Kirurg, ki se ukvarja s kirurgijo ščitnice, pljuč, požiralnika in kirurško zdravi refluksno bolezen požiralnika (GERB). Izvaja pa tudi operacije za zdravljenje prekomernega zardevanja obraza, znojenja pazduh in dlani.

V UKCL odprli vrata južnega dela kardiološkega oddelka
Z odprtjem južnega dela Kliničnega oddelka za kardiologijo Interne klinike so v ljubljanskem Kliničnem centru pridobili 32 postelj. To bo razbremenilo delo na oddelku ter občutno skrajšalo čakalne dobe na invazivne preiskave, pravijo v Kliničnem centru.

V UKC LJ dobili sodoben simulacijski center
V ljubljanskem kliničnem centru so bogatejši za sodoben simulacijski center, namenjen izobraževanju in usposabljanju vseh zdravstvenih profilov.

Babice svet potrebuje bolj kot kadar koli prej
Letošnji mednarodni dan babic poteka pod geslom Babice svet potrebuje bolj kot kadar koli prej. Pri porodu igrajo namreč sila pomembno in odgovorno vlogo ter ves čas skrbijo tako za dobro psihično in fizično počutje porodnice kot tudi za dobrobit novorojenčka.

Bi bili del ekipe Rdečih noskov?
Rdeči noski razpisujejo avdicijo za klovne zdravnike, ki bo potekala 22. maja in 24. maja. Na avdiciji bodo sprejeli do tri nove klovne zdravnike.

Nabiranje čemaža je lahko usodno
Na centru za zastrupitve Interne klinike UKCL opozarjajo, da je treba biti pri nabiranju čemaža izjemno previden. V tem času so namreč zdravili že štiri bolnike, ki so se zastrupili s spomladanskim podleskom, ki so ga zamenjali za čemaž. Ena bolnica je umrla.

S sodobnimi posegi do krajšega okrevanja
Če se v Kliničnem centru še vedno neuspešno borijo z dolgimi čakalnimi vrstami, jim po drugi strani zaradi novih metod zdravljenja, ki so bolnikom bolj prijazne, uspeva krajšati čas okrevanja bolnikov po operacijah.

Zaščitite se proti klopnemu meningoencefalitisu
''Ko vidim bolnike s klopnim meningoencefalitisom, mi niti na kraj pameti ne pade, da se ne bi cepil. Tako se tudi svojci bolnikov navadno odločijo za cepljenje. Zakaj ne bi preprečili bolezni, če imamo to možnost,'' pove predstojnik Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja prof. dr. France Strle iz UKC LJ.

Dobili bomo Republiški center za možgansko kap
Za bolnike, ki so utrpeli možgansko kap, je pomembno čim prejšnje prepoznavanje simptomov in pravočasno zdravljenje. K njihovi boljši in predvsem hitrejši obravnavi bi pomembno pripomogla uvedba telemedicinskih sistemov, ki so v tujini že stalna praksa, pravijo v UKC LJ.

Imate kronično ledvično bolezen?
Pred jutrišnjim svetovnim dnevom ledvic je Zveza društev ledvičnih bolnikov Slovenije opozorila, da ima vsak deseti odrasel človek kronično ledvično bolezen. Ta poteka tiho in neopazno ter je prav zato pogosto neodkrita. A vse do konca tega tedna imate možnost, da v zdravstvenih domovih po Sloveniji izkoristite brezplačno testiranje za ta obolenja.

Vsak 10. Slovenec ima okvarjene ledvice!
V Sloveniji za kronično ledvično boleznijo zboli vsaka deseta odrasla oseba. Ker so pri ledvičnih bolnikih bolezni srca vzrok za 20-krat do 30-krat večjo smrtnost, je letošnji svetovni dan ledvic namenjen ozaveščanju ljudi o povezavi med kronično ledvično boleznijo in boleznimi srca in ožilja.

VIDEO: V Ljubljani dobili negovalno bolnišnico!
Nova ljubljanska pridobitev je negovalna bolnišnica, ki je namenjena predvsem bolnikom, ki ne potrebujejo intenzivne nege, a še ne zmorejo poskrbeti zase. Na ta način naj bi se skrajšale čakalne dobe, postelje pa razbremenile in sprejele več pacientov.

Ali cepivo proti novi gripi res povzroča narkolepsijo?
Potem ko je Svetovna zdravstvena organizacija sporočila, da bi lahko cepivo proti novi gripi, ki ga uporabljamo tudi pri nas, povzročalo narkolepsijo, so o možni povezavi spregovorili tudi v ljubljanskem Kliničnem centru. Pravijo, da bi povezava lahko obstajala, vendar bodo potrebne še dodatne preiskave.