Umivanje

Nitkanje zob: DA ali NE?
Zobozdravniki nas že leta prepričujejo, daje poleg ščetkanja ključnega pomena tudi nitkanje zob ozirma medzobnih prostorov. A raziskovalci so te dni sporočili, da ni nikakršnih dokazov, da je nitkanje v resnici učinkovito. Kaj so na to odgovorili zobozdravniki v tujini in v Sloveniji? Preverite.

Pretirana higiena je lahko nevarna
Ženske, ki pretirano skrbijo za higieno nožnice in iz nje izpirajo njeno naravno floro, imajo dvakrat večje tveganje za razvoj raka jajčnikov, je pokazala zadnja raziskava. Nožnica čisti samo sebe, a kar 25 odstotkov žensk uporablja različne preparate za čiščenje nožnice.

Kako otroku pomagati, da bo uspešen v šoli?
Ne le na starše, sodoben način življenja lahko velik pritisk prinese tudi na otroke. Ti so ves čas obremenjeni s testi, izpiti in učenjem ob koncu šolskega leta. Dobre ocene so sicer pomembne, a prevelika pričakovanja staršev lahko šolarja pahnejo v stisko. Spopade se z občutkom, da ne obvlada več vseh zahtev, lahko postane tudi depresiven.

Kako otroku pomagati, da je uspešen v šoli?
Tako kot na starše, lahko sodoben način življenja velik pritisk prinese tudi na otroke. Ti so ves čas obremenjeni s testi, izpiti in učenjem ob koncu šolskega leta. Dobre ocene so sicer pomembne, a prevelika pričakovanja staršev lahko šolarja pahnejo v stisko. Spopade se z občutkom, da ne obvlada več vseh zahtev, lahko postane tudi depresiven.

Nevarnost pnevmokoknih okužb pri malčkih
Pnevmokokne okužbe spadajo med najpogostejše bakterijske okužbe. Bakterije lahko povzročijo tudi smrtno nevarne bolezni, kot sta meningitis in sepsa, najpogostejša pnevmokokna okužba pa je vnetje srednjega ušesa.

Zaščitimo malčke pred rotavirusnimi okužbami
Rotavirusi so okrogli virusi, ki povzročajo črevesno nalezljivo bolezen pri ljudeh in živalih. Z rotavirusi se okuži skoraj vsak otrok v prvih petih letih življenja, kar 80% bolnikov je ob prvi okužbi mlajših od dveh let.

Kako si pomagati ob tej neprijetni kožni bolezni?
Rdečica osrednjega dela obraza, razširjene kapilare ter občasno pojavljanje bunkic in gnojnih mehurčkov po licih in čelu so znaki, ki kažejo na kožno obolenje rozaceo. Dermatologinja mag. Metka Adamič, dr. med. piše o tem, kako si lahko pomagati ob tem neprijetnem kožnem obolenju.

9 stvari, ki jih ne smete nikoli, ampak res nikoli deliti!
Lepo je, če svoje stvari radi delite z ljudmi, a jih obstaja tudi nekaj, ki jih ne bi smeli nikoli, ampak res nikoli posoditi. Poglejmo, česa si ne smemo deliti niti z družinskimi člani ali partnerjem.

Pnevmokokne okužbe
Pnevmokokne okužbe spadajo med najpogostejše bakterijske okužbe. Bakterije lahko povzročijo tudi smrtno nevarne bolezni, kot sta meningitis in sepsa, najpogostejša pnevmokokna okužba pa je vnetje srednjega ušesa.

Rotavirusne okužbe - O rotavirusih
Rotavirusi so okrogli virusi, ki povzročajo črevesno nalezljivo bolezen pri ljudeh in živalih. Hitro se širijo ter povzročajo izbruhe in epidemije v vrtcih, domovih za ostarele, med medicinskim osebjem …

Nezmožnost, da bi kaj zavrgli, pretirano umivanje rok … Vse to kaže na …
Pretirano umivanje rok, pretirano vzdrževanje osebne higiene in nezmožnost, da bi kaj zavrgli kažejo na obsesivno kompulzivno motnjo. Kako lahko motnja vpliva na vaše življenje in kdaj je treba poiskati pomoč, piše terapevt medicinske hipnoze Mitja Perat.

Bili smo na zaključku tekmovanja za čiste zobe
Ste med tistimi, ki se lahko spomnite, kako je bilo, ko vas je ob prihodu v osnovno šolo zjutraj pričakala sestra, ki je preverila, ali ste si dovolj temeljito očistili zobe? Takšen način spodbujanja otrok, da skrbijo za svoje ustno zdravje, poteka še danes.

Kako pogosto bi si morali umivati lase?
Ne glede na to, ali imate bolj suhe ali maste lase, ste se zagotovo že kdaj vprašali, kako pogosto bi si jih morali umivati. Ponujamo odgovor na to vprašanje.

Infekcija, za katero na tisoče žensk ne ve, da jo ima
Bakterijska vaginoza je infekcija, s katero se spopada na tisoče žensk, a niti ne vedo, da jo imajo. Prizadene približno tretjino žensk in lahko povzroči splav, težave s plodnostjo, prezgodnji porod ali poveča tveganje za okužbo s spolno prenosljivimi boleznimi.

Se moramo res vsak dan tuširati?
Če se ne tuširate vsak dan, veljate za 'umazane', če pa pod prho stopite večkrat na dan, vas bo okolica hitro začela dojemati kot obsedene z osebno higieno. Kolikokrat na teden naj bi se torej tuširali in ali je prepogosto tuširanje res lahko škodljivo? Poglejmo!

Odkrijte ključni vzrok za gnilobo zob
Vsi imamo radi sladkarije, a prav sladkor je ključni vzrok za zobno gnilobo. Ker je vse bolj prisoten v naši prehrani, je dobro, da omejimo uživanje le-tega, hkrati pa svoje zobe zaščitimo s posebno zobno pasto, ki zobem nudi zaščito pred njegovimi škodljivimi učinki .

Kako pogosto lahko uporabljate šampon?
Vsi imamo radi občutek sveže opranih, dišečih in voljnih las. A kljub temu se tako dermatologi kot frizerji strinjajo, da vsakodnevno umivanje las ni priporočljivo. In kakšna je prava mera?

20-letni Domen po hudi prometni nesreči znova lahko uporablja roko
20. rojstni dan je bil za Domna nekaj posebnega, saj je dobil motor, ki si ga je že dolgo želel. Pet dni zatem se je odpravil na morje in doživel svojo najhujšo nočno moro. Le nekaj metrov od doma je vanj z vso silo trčil avtomobil.

8 načinov, kako ostati zdrav tudi v jesenskih dneh
Z jesenskim časom prihajajo prihaja tudi sezona prehladov in gripe, ki nas lahko kaj hitro položijo v posteljo, če nimamo močnega imunskega sistema. Prav zato je pomembno, da za dobro imunost poskrbite že danes. Pri tem vam lahko pomagajo naslednji nasveti.

Preprečite nevarno zastrupitev, ki ste ji izpostavljeni v teh mesecih!
V toplih poletnih dneh so zastrupitve s hrano pogostejše, prav zato so britanski strokovnjaki opozorili na navado, ki poveča možnosti zastrupitve z eno najpogostejših povzročiteljic zastrupitev – bakterijo kampilobakter.

Potrdili, kaj je nabolj nevarno za zdravje žensk po 30. letu
Avstralski znanstveniki so odkrili, da je za zdravje srca žensk po 30. letu najpomembnejša fizična aktivnost. Vadba bi morala postati del našega vsakdana kot umivanje zob, so prepričani.

Kako negovati lase v toplih spomladanskih dneh?
Včasih pozabimo, da frizerji težko naredijo čudež, če sami svojih las ne negujemo skozi celo leto. Čaka nas vedno več toplih dni in sončnih žarkov, zato moramo svojim lasem nuditi dovolj hidratantnih izdelkov, ki nudijo tudi UV zaščito pred soncem, nam je povedal mednarodni frizerski izobraževalni stilist Primož Keršič.

Je vsakodnevno tuširanje zdravo?
Se tuširate prav vsak dan in pri tem uporabljate gel za tuširanje? Ljudje, ki se ne tuširajo vsak dan, običajno veljajo za 'umazane', tisti, ki se, pa se njihova higiena perceptira kot pretirana in za nekatere tudi škodljiva. Je preprogosto prhanje res lahko škodljivo?

Kako si pomagati v primeru trebušne gripe?
Trebušna gripa se zlahka prenaša in hitro pokaže simptome, med katerimi so slabost, driska, bruhanje in povišana telesna temperatura. Kako si pomagati?

Znebite se podočnjakov!
Resnica je, da nič ne naredi tako utrujenega in starega obraza na pogled kot podočnjaki. Medtem ko še vedno večina ljudi meni, da so podočnjaki posledica pomanjkanja spanca, so razlogi za nastanek povsem drugačni. Torej, vas zanima še kako se jih znebiti?

Kako se znebiti nadležnih uši?
Z novim šolskim letom se bodo otroci spet več družili, to pa tako v šolah kot v vrtcih s seboj prinese tudi možnost pojava in širjenja naglavnih uši. Kako se prenašajo in kako jih učinkovito iztrebiti, smo povprašali zdravnico družinske medicine Neno Kopčavar Guček, dr. med.

Znebite se razpokanih ustnic
Ko pritisne mraz, naša koža postane bolj suha. Ker je tista na ustnicah toliko tanjša in bolj občutljiva, pa zahteva, če jo želite ohraniti lepo, mehko in gladko, še toliko več pravilne nege.

Zaščitite malčke pred najpogostejšimi boleznimi
Približuje se hladnejše zimsko obdobje, s tem pa tudi porast okužb, ki ogrožajo zdravje predšolskih otrok. Mednje sodijo predvsem okužbe dihal, ki jih lahko povzročajo različni virusi in bakterije, poveča se tudi število črevesnih okužb. Preverite, kako jih preprečiti.

Savina svojega Giorgosa ozdravila hude bolezni
Ljubezenska zgodba Savine Atai in njenega Giorgosa se je pričela na idilični Kreti, kjer sta se spoznala na eni izmed njegovih delavnic obrazne joge. Čeprav je Savina že takoj opazila, da so rane na njegovi koži posledica neprijetne bolezni - luskavice, pa je to ni odvrnilo od tega, da ga ne bi vzljubila. Raje mu je pomagala in ga ozdravila neprijetne bolezni.

Na dan je prišla 'neverjetna' skrivnost!
Prijatelj Lady Gaga naj bi tujim medijem razkril, da se zvezdnica na smrt boji umazanije, virusov, bacilov in mikrobov. Še posebej obsedena je z nakupovanjem protibakterijske posteljnine, za katero zapravi veliko denarja, prati pa ji jih morajo v kemični čistilnici.