VEČ

Vse, kar morate vedeti o alergiji na pršice
Znaki alergije na pršice so zelo podobni senenemu nahodu – najpogostejša simptoma sta kihanje in izcedek iz nosu. Veliko ljudi z alergijo na pršice ima tudi znake astme, kot je piskajoče in težko dihanje. Alergija na pršice je alergijska reakcija na drobne hrošče', ki običajno 'živijo' v hišnem prahu. Zakaj se ta alergija razvije, kako si lahko pomagamo?

Zato se ne bi smeli zanašati na umetno inteligenco za informacije o zdravilih
Umetna inteligenca je že dodobra zarezala v naša življenja. Pri nekaterih stvareh, predvsem opravilih, nam lahko močno olajša naše delo in delovanje, toda strokovnjaki poudarjajo, da bi morali biti pri zdravstvenih nasvetih v povezavi z umetno inteligenco pozorni.

Kaj pomeni nevrotipičnost in kaj je nevrodirevziteta?
Nevrotipičnost je opis, ki se nanaša na nekoga, katerega možganske funkcije, vedenje in procesiranje informacij veljajo za standardne ali tipične. Ljudje, ki so nevrotipični, se morda niti ne zavedajo, da so, če o tem še nikoli niso govorili.

Rekli so ji, da ima še tri mesece življenja, danes je že pet let v remisiji
Katherine Webster so diagnosticirali agresivno obliko možganskega tumorja in ji povedali, da ima še tri mesece življenja. Danes je pet let že v remisiji, njeno preživetje in sama remisija pa še vedno zbujata vprašanje za raziskovalce. Kot poudarjajo, bi morali raziskave v prihodnje usmeriti tudi v to, kaj je tisto, zaradi česar ljudje (pre)živijo.

7 načinov, kako lahko zvišate krvni tlak
Četudi je nizek krvni tlak mnogo manj nevaren od (pre)visokega, je lahko prav tako neprijeten in za določeno skupino posameznikov tudi neugoden. Kakšni so načini, če obstajajo, s katerimi lahko zvišamo krvni tlak?

7 znakov, da vam primanjkuje vitamina D
Vitamin D dobimo s sončnimi žarki, prehrano, s spanjem. Ta vitamin je pomemben za številne funkcije in procese v našem telesu. Simptomi pomanjkanja niso vedno očitni, razlogi za pomanjkanje pa prav tako niso vedno jasni. Poglejmo si najpogostejše znake, ki kažejo na pomanjkanje vitamina D.

8 najpogostejših vzrokov za bolečine v hrbtu
Vsakdo se je že kdaj v življenju srečal z bolečinami v hrbtu. Bolečine so lahko začasne ali kronične, povzročajo pa jih lahko različni vzroki.

10 stvari, ki vam lahko pomagajo pri spopadanju z inkontinenco
Obstajajo zdravila in operacije, ki lahko pomagajo pri inkontinenci, odvisno od vzroka težave, obstajajo pa tudi druge možnosti. Pomagajo vam lahko vaje, spremembe življenjskega sloga in morda celo nekateri dodatki.

To so prvi znaki oslabljenega imunskega sistema
V nadaljevanju predstavljamo nekaj najpogostejših simptomov, na katere morate biti pozorni, da se lahko pravočasno odzovete in zaščitite svoje zdravje.

Kako jesti zdravo, ko nimate časa?
Vsi se soočamo z novodobnim trendom – pomanjkanjem časa. Posledično nam ostane malo časa za pripravo zdravih obrokov, večina med nami pa se v gneči hitreje posluži sendviča kot kakšnega zdravega obroka. Toda, ste se že vprašali, kako lahko jemo zdravo, ko res nimamo časa?

Rak materničnega vratu je preprečljiv, a žal še vedno prisoten
Danes je ob zaključku januarja, meseca ozaveščanja o raku materničnega vratu, potekala okrogla miza. Na okrogli mizi, poroča Onkološki inštitut Slovenije, so strokovnjaki osvetlili ključne izzive pri preprečevanju raka materničnega vratu, pomen cepljenja in presejalnih programov ter predstavili osebno zgodbo, ki kaže, kako pomembna je preventiva in pravočasno ukrepanje.

Takšen jezik lahko razkriva zdravstvene težave
Veste vse, kar morate vedeti o mišici, ki ji pravimo jezik? Poglejmo si nekaj dejstev o njem, najpogostejših boleznih, zdravljenju in še čem drugem.

Skrivnost dolgega življenja se skriva v tej presenetljivi in preprosti komponenti
Zdravnica je razkrila nenavadno 'skrivnost', za katero meni, da bi nam lahko pomagala živeti dlje in bolje. In vsekakor je nekoliko presenetljiva.

Maslo ali margarina?
Maslo ali margarina – kaj je boljše za zdravje srca? Margarino pogosto obravnavamo in dojemamo kot boljšo, toda zakaj?

To je najboljši pokazatelj zdravja
Strokovnjaki že dolgo poudarjajo, da se ne bi smeli osredotočati zgolj na indeks telesne mase (v nadaljevanju ITM), ker so pomembni tudi drugi elementi. Denimo krvni tlak, holesterol, telesna aktivnost, raven stresa, spalne navade, predvsem pa odstotek telesne maščobe!

Redko stanje, ki povzroči, da telo 'proizvaja' lasten alkohol
Predstavljajte si, da pridete v bolnišnico in iščete pomoč, ker se vam vrti in ne morete nehati nerazločno govoriti. Zdravnik vam reče, da ste pod vplivom alkohola, četudi niste popili niti kapljice. Kako je to mogoče?

Bolezen, ki zahteva čimprejšnjo zdravniško pomoč
Tuberkuloza je smrtno nevarna bolezen, ki je še vedno eden od vodilnih infekcijskih vzrokov smrti po vsem svetu. Razvite države se s tuberkulozo uspešno borijo, v nerazvitih državah pa še vedno prihaja do nenadzorovanega širjenja bolezni.

Znak, da bi morali obiskati zdravnika
Naj obiščem zdravnika? To vprašanje si je že zastavil skoraj vsak od nas.

Kako prepoznati garje?
Kaj so garje in zakaj se pojavijo? Vse to v nadaljevanju.

Aktivnosti in vaje, ki so idealne za starostnike
Vadbo in aktivnosti bi morali prilagoditi glede na starost in fizično zmogljivost. Kakšna vadba, aktivnosti in vaje so torej primerne za starostnike, posameznike, starejše od 65 let?

Bakterije v vaših ustih igrajo pomembno vlogo pri vašem zdravju
Usta imajo najbolj raznolik habitat v človeškem telesu. Vsebuje več kot 700 znanih vrst bakterij, pa tudi kvasovke, viruse in nekatere praživali. Ta skupnost se skupaj imenuje ustni mikrobiom. Tako kot črevesni mikrobiom imajo tudi bakterije v ustih pomembno vlogo pri vašem zdravju.

Kako pospešiti metabolizem z vadbo?
Morda ste že sami opazili, da vadba pospešuje metabolizem in da imate ob vadbi bolj redno prebavo. Poglejmo, kako vadba vpliva na metabolizem in kaj točno je v ozadju.

7 najpomembnejših živil za zdravje vaših možganov
Zdravje naših možganov je ključno za ohranjanje telesne in duševne energije, sposobnosti za učenje, spomin, osredotočenost in splošno počutje. Medtem ko na možgane vplivajo tudi drugi dejavniki, kot so genetika, spanec in telesna dejavnost, ima prehrana močan vpliv na delovanje možganov. S pravilnimi živili lahko izboljšamo kognitivne sposobnosti, upočasnimo upadanje duševnih funkcij in zmanjšamo tveganje za nevrološke bolezni.

Kaj se zgodi z vašim telesom, ko prenehate piti alkohol?
Ni vam treba popolnoma prenehati piti, da bi opazili izboljšave. Že samo zmanjšanje vnosa lahko prinese pomembne pozitivne spremembe v vašem življenju.

Kako tvoje prehranske navade vplivajo na tvojo energijo in zbranost?
Se kdaj vprašaš, zakaj se po določenem obroku počutiš utrujen ali zakaj težko ostaneš osredotočen med učenjem? Tvoja prehrana ima večji vpliv na tvojo energijo in zbranost, kot si morda misliš. Hrana je gorivo za tvoje telo in možgane, zato je ključnega pomena, kaj in kdaj ješ.

Tako misli vplivajo na imunski sistem
Psihonevroimunologija je interdisciplinarna znanstvena disciplina, ki preučuje, kako duševno stanje, živčni sistem in imunski sistem medsebojno vplivajo in tvorijo kompleksne povezave, ki vplivajo na naše zdravje.

Razlog, zakaj sprehod po obroku izboljša prebavo
Po obroku se mnogi ljudje počutijo zaspani ali preveč polni, zato jih pogosto zanima, kako lahko izboljšajo prebavo in zmanjšajo nelagodje. Eden od preprostih in učinkovitih načinov, da podprete prebavni sistem, je sprehod po obroku. Čeprav se morda zdi kot majhen korak, lahko ta dejavnost prinese številne koristi za vaše zdravje.

8 dejavnikov, ki povečujejo tveganje za bolezni srca in ožilja
Bolezni srca in ožilja so vodilni vzrok smrti po vsem svetu. Vzroki za te bolezni so mnogoteri, vendar mnoge dejavnike tveganja lahko obvladujemo s spremembami življenjskega sloga. Poglejmo 8 ključnih dejavnikov, ki povečujejo tveganje za bolezni srca in ožilja.

Načini, kako si lahko pametno razporediš svoj čas
Vsak dan ima 24 ur, a zdi se, kot da jih ni nikoli dovolj za vse, kar želiš narediti. Med šolo, domačimi nalogami, hobiji, druženjem in sprostitvijo je pogosto težko najti pravo ravnovesje. Dobra novica je, da ni nemogoče! S pravim pristopom in nekaj prilagoditvami lahko ustvariš urnik, ki ti omogoča uspešno usklajevanje vseh obveznosti in še vedno uživanje v prostem času.

Kdo dejansko potrebuje brezglutensko dieto?
Gluten je beljakovina, ki se nahaja v pšenici, ječmenu, rži in nekaterih drugih žitaricah. V zadnjih letih je brezglutenska dieta postala izjemno priljubljena, predvsem zaradi trenda zdravega prehranjevanja. A čeprav mnogi verjamejo, da je ta dieta koristna za vse, v resnici jo potrebujejo le nekateri posamezniki.