VEČ

''Najpogostejše se neustrezna obutev odraža v obliki tekaških poškodb''
S tekaškim trenerjem Klemenom Dolencem smo se pred prihajajočim Ljubljanskim maratonom pogovarjali o primerni in ustrezni opremi pri teku na dolge proge. Je dražje boljše? Zakaj ni dobro, da gledamo samo na ceno? Na kaj vse moramo biti pozorni?

Roza oktober: 5 odstotkov od prodanih izdelkov bo namenjenih Združenju Europa Donna Slovenija
Oktober je mednarodni mesec ozaveščanja o raku dojk in v podjetju dm Slovenija bodo letos pomagali Združenju Europa Donna Slovenija, v katerem že več kot 25 let osveščajo o raku dojk in rakih rodil ter o pomenu zdravega načina življenja, rednega mesečnega samopregledovanja dojk in preventivnih presejalnih programih DORA, ZORA in SVIT.

''Ob diagnozi si v stanju šoka, slišiš, a ne dojameš pomena''
Ko prizadene diagnoza rak, je težko osebi, ki se bori, prav tako pa svojcem, ki imajo osebo radi. O raku se še vedno, če si želimo priznati ali pa ne, ne pogovarjamo dovolj. Še manj radi govorimo o neprijetnih, pravzaprav zelo težkih čustvih, ki pridejo s to tematiko. Navsezadnje, ker z rakom na žalost lahko pride tudi izguba še polnega življenja. Slednja je boleča v vsakem primeru, še posebej pa, ko življenje z bitko izgubi otrok. Pogovarjali smo se z Mesrino Karišik, članico društva Junaki 3. nadstropja in mamo, ki je za nevroblastomom izgubila hčerko Mairo.

Trn v peti – kako si lahko pomagate?
Trn v peti je praktično usedlina kalcija, ki povzroči kostno 'štrlino' na spodnji strani petne kosti. Na rentgenski sliki lahko petni trn sega naprej tudi za pol palca. Brez vidnih rentgenskih dokazov je stanje včasih znano kot 'sindrom petnega trna'. Ali kot radi rečemo – trn v peti.

RSV virus znova v porastu
Pred nami je sezona številnih obolenj, v porastu pa je tudi respiratorni sincicijski virus oziroma RSV. Ogroženi so predvsem mlajši otroci, starejši in tisti z oslabljenim imunskim sistemom, medtem ko pri večini poteka okužba brez hujših zapletov. Več o tem, koliko hospitalizacij imamo v Sloveniji in kakšne novosti se nam obetajo, pa v nadaljevanju.

Tega o učenju še ne veš
Je nagrajevanje uspešno ali ne? Si daš nagrado po tem, ko se denimo eno uro pridno in uspešno učiš? Poglejmo si, če ima to vedenje kakšno konkretno podlago oz. če je dejansko efektivno. Več izveš v novi in sveži video vsebini.

Odkar je prenehala piti alkohol, se počuti bolje kot še nikoli
Brazilska manekenka Gisele Bündchen je spregovorila o staranju in o tem, kako srečna je postala zdaj, ko je v svojih 40. letih.

9 najpogostejših vzrokov za močan izcedek iz nožnice
Močan izcedek iz nožnice ni vedno razlog za skrb. Vse od vzburjenja do ovulacije lahko vpliva na količino izcedka.

Za seboj imata težko izkušnjo, a se nista vdala
Tomi Jakša in Jan Fonda sta borca, ki sta se morala pri že zelo mladih letih soočiti s sarkomom. Diagnoza jima je življenje povsem obrnila na glavo, od napornega zdravljenja in amputacije dela noge pa do čisto novega pogleda na svet. Tomi pri tem priznava, da te diagnoza rak na začetku sesuje, hkrati pa te tudi za vedno spremeni.

Sodnica v 'živo' doživela mini možgansko kap
Verjetno vsem poznana sodnica Judy Sheindlin je v 'živo' doživela mini možgansko kap. 80-letna zvezda, katere sodne bitke prenašajo tudi po televiziji, je gledalce pustila v šoku.

Novo šolsko leto, nov vtis?
Si kdaj razmišljal, kako pomembno je, na kakšen način, predvsem pa KAKO neko stvar, odnos, razmerje, navsezadnje šolsko leto, začnemo? Zagotovo poznaš občutek in ravno o tem, prvem vtisu in pravilnem začetku, bomo govorili danes. Več v novi in sveži video vsebini.

Kaj se zgodi, če vsak dan jeste jajca?
Tri jajca na dan odženejo zdravnika stran. Jajca si na našem jedilniku zaslužijo posebno mesto, saj so ne le okusna, ampak imajo tudi bogato hranilno vrednost. Ljudje se jajcem pogosto izogibajo, še posebej rumenjakom, saj verjamejo, da se bodo zredili ali imeli povišan holesterol. A resnica je drugačna.

''Prava pot je, da delamo na sebi''
V življenju lahko naletimo na najrazličnejše ovire, a le od nas je odvisno, kaj bomo z njimi naredili. Parašport zagotovo daje spodbudo, motivacijo in povezuje vse športne navdušence v novem upanju, saj dokazuje, da lahko kljub svoji invalidnosti dosegajo zavidljive takšne in drugačne rezultate.

Khloé Kardashian spregovorila o 'luknji' na licu
Resničnostni zvezdnici Khloe Kardashian so pred nekaj meseci z obraza odstranili smrtonosni melanom. Sedaj je spregovorila o tem, da je poseg na obrazu praktično pustil 'luknjo', ki jo je seveda tudi pokazala svojim sledilcem na družbenih omrežjih.

Pozor, če nabirate gobe
Čeprav jih obravnavamo kot zelenjavo, so gobe vrsta gliv. Namesto da bi proizvedla semena, goba sprošča na milijone mikroskopskih trosov, ki se oblikujejo pod njenim klobukom. Lahko rastejo nad zemljo, na vrhu zemlje ali na drugi površini. So hranljivo živilo, ki je po vsem svetu priznano zaradi svojih mogočih koristi za zdravje.

Pevka šokirala z objavo fotografije
Kako pomembno je redno razgibavanje telesa, se zaveda pevka Shakira. Na fotografijah, ki jih je objavila na družbenem omrežju, je pokazala izjemno gibljivost svojega telesa.

Fotografija plaže iz 1976 šokirala ljudi – ne morejo verjeti, kako 'fit' so bili ljudje
Na družbenih omrežjih se je razširila fotografija plaže iz leta 1976. Kot so ugotovili gledalci, ki so naložili še več takšnih fotografij na različne konce spleta, imajo fotografije eno skupno stvar. Kopalci na plaži so videti veliko bolj 'fit' kot današnji ljudje.

Kako vplivajo prevelike količine sladkorja na možgane in telo?
Glukoza je ključni vir energije za možgane, ki porabijo polovico vse razpoložljive glukoze v telesu. Njeno delovanje je povezano z mišljenjem, spominom in učenjem.

Bomo dobili nove oblike zdravljenja raka?
Prizadevanja na področju zdravljenja raka in redkih bolezni nas vodijo do vse večjega napredka, zaradi katerega bi lahko v prihodnosti pozdravili številne bolezni, ki so veljale do zdaj za neozdravljive ali pa zdravljenje ni dalo najboljših rezultatov. Kaj se nam torej obeta v prihodnosti in kakšne možnosti imamo danes? Več o tem v nadaljevanju.

Popoln recept za krepitev imunskega sistema
Jesen je čas intenzivne krepitve imunskega sistema, zato se na naših krožnikih znajde več živil, bogatih z vitamini in minerali, dodatno si poskušamo pomagati tudi z raznimi prehranskimi dopolnili. A pogosto se vsem prizadevanjem navkljub ne uspemo obraniti pred virusi. Zakaj je temu tako? Ker zdravje našega organizma ni odvisno samo od imunskega sistema!

Sporni pesticid, ki so ga našli v slivah in breskvah – kako škodljiv je?
Že pred časom je v javnost prišla novica, da je na tone poljskih sliv in srbskih breskev vsebovalo prepovedane pesticide, ki smo jih zaužili tudi slovenski potrošniki. Gre za sporni pesticid klorpirifos, ki pri nas ni dovoljen. In kako vpliva na naše zdravje?

Dejstva, ki jih moramo VSI poznati o rakavih boleznih
Včasih se človeku po branju in gledanju različnih stvari zazdi, da vse okoli nas povzroča raka. Na srečo to ne drži, tako kot tudi ne držijo nekateri najbolj znani miti o rakavih boleznih. Portal Ordinacija.hr je povzel nekaj ključnih ugotovitev strokovnjakov, v katere bi morali nehali verjeti.

Urban Praprotnik: Zdrava mera teka je zelo odvisna od naše telesne pripravljenosti
S tekaškim trenerjem Urbanom Praprotnikom smo se pogovarjali o teku, pripravah na maraton, pomembnosti 'zdrave' meje, o odvisnosti in zasvojenosti od tega in še marsikaj drugega. To je prvi del izčrpnega intervjuja, ki si ga lahko preberete v nadaljevanju. Drugi del sledi.

Več let se je boril z rakom, poglejte ga danes
Vsak ima svoj razlog za tek, hkrati pa tudi svojo zgodbo o upanju, vztrajnosti in uspehu. Med slednjimi je tudi tekač Robert, ki po štirih letih ležanja zaradi hude bolezni spet lahko teče. Več o tem pa v nadaljevanju.

Je mogoče najti ljubezen po 35. letu?
Ko v življenju nakopičimo kup partnerskih razhodov, zavrnitev, neuspelih poskusov spoznavanja potencialnih partnerjev, za katere se izkaže, da niso niti blizu 'pravemu ali pravi', lahko razvijemo številna lažna, negativna prepričanja o odnosih, ki pa so le odsev številnih razočaranj. A prav ta razočaranja in omejujoče ideje o odnosih so tisto, kar lahko preprečuje, da bi ljudem sploh še dali priložnost in jim odprli svoje srce.

10 razlogov za težave z erekcijo
Po podatkih Ameriške urološke organizacije ima vsak deseti moški vsaj enkrat v določenem obdobju v svojem življenju težave z doseganjem erekcije. Pri tem poudarjajo, da se možnosti za težave s starostjo le še povečujejo. Erektilna disfunkcija je medicinsko opredeljena kot 'stalna ali ponavljajoča se nezmožnost doseganja in/ali vzdrževanja erekcije, ki zadostuje za spolni užitek'. Poglejmo si, kaj je lahko razlog za motnje.

ChatGPT dečku rešil življenje
Malčku, čigar simptomi so tri leta begali 17 zdravnikov, so končno diagnosticirali redko bolezen. S pomočjo ChatGPT-ja!

Znana igralka delila družinsko izkušnjo z duševnimi težavami
Glenn Close je ameriška igralka z bogato kariero in številnimi nagradami, hkrati je tudi strastna aktivistka, ki se zavzema za pravice žensk, istospolne poroke ter ozavešča o duševnem zdravju. Njena motivacija izvira iz družinskih izkušenj z duševnimi težavami.

Pri 71 letih osvojil Triglav s hojo nazaj
Leta niso ovira, dokazuje 71-letni Ivo Leskovšek, ki je nedolgo nazaj osvojil Triglav s hojo zadenjsko. Športni navdušenec namreč že od nekdaj rad raziskuje telesne in duševne meje skoraj na raznoraznih področjih. Med drugim je ljubiteljski fizik, kemik, filozof, zgodovinar, trener, nutricionist, kolesar, planinec, bodibilder, glasbenik, programer in še in še. Pri svojih 71 letih pa ni videti samo mladostno, ampak tudi zmore marsikaj, saj dviguje večkilogramske uteži, teče maratone in osvaja gorske vrhove, in to na svoj način.

To boš dobil, če se že zdaj začneš učiti
Verjamemo, novo šolsko leto, novi ali stari prijatelji, nova družba in številne aktivnosti. Le komu bi se dalo učiti ...