Vizita.si

Zakaj

Novice 30. 11. 2022 09.42

'Zdravilo' za Alzheimerjevo bolezen, ki je bilo razglašeno za pomemben preboj

Prvo zdravilo za upočasnitev uničenja možganov pri Alzheimerjevi bolezni je bilo razglašeno za izjemen pomemben dosežek. Poglejmo si, zakaj.

Zdravje 30. 11. 2022 08.00

Zakaj smo med zimskimi meseci tako utrujeni? To so naši nasveti za boljše počutje!

Kratki dnevi, nizke temperature in meglena jutra – to so tipične značilnosti zimskih mesecev. To pa je tudi obdobje, ko marsikdo občuti pomanjkanje energije in večjo utrujenost – vas zanima, zakaj?

Novice 30. 11. 2022 05.00

Sodobna klinika za zdravljenje bolečin in poškodb

Ste že kdaj občutili bolečino v križu vendar ob pojavu simptomov niste obiskali fizioterapevta?

Puberteta 28. 11. 2022 05.00

Ali prva menstruacija boli?

Prva menstruacija je popolnoma naraven pojav, ki je posledica spolnega in telesnega dozorevanja, ravno tako, kot druge telesne spremembe; rast dojk, širjenje bokov, rast dlačic in pojav mozoljev). Si vedela, da ima vsak dan menstruacijo okoli 288 milijonov mladih deklet in žensk?

Duševno zdravje 24. 11. 2022 05.00

Preprosti načini, s katerimi lahko poskrbimo za svoje duševno zdravje

Živimo v času, v katerem smo iz najrazličnejših strani obdani z nešteto informacijami. Različni duhovni, fitnes in drugačni guruji nam vsak iz svoje strani podajajo nasvete in pravila za dobro življenje, kaj kmalu pa se zaradi nakopičenega znanja lahko izgubimo.

Puberteta 23. 11. 2022 05.00

Zakaj ti je zjutraj tako težko vstati iz postelje?

Nekje ob začetku pubertete se z našo notranjo biološko uro zgodi nekaj 'čudnega'.

Osebna rast 19. 11. 2022 05.00

Zakaj vam knjige za 'samopomoč' ne pomagajo?

"Teoretično vem čisto vse, prebral sem premnogo knjig, ki opisujejo moje stanje in naštevajo predloge, kako se izkopati iz brezna občutij, a se v mojem življenju še vedno nič ne spremeni," so besede številnih posameznikov, ki se odločijo težave reševati s pomočjo knjig za osebnostno rast in samozdravljenje. Kje torej nastane vrzel med tem, da smo pravzaprav specialisti v zavedanju svojih težav, nikakor pa ne moremo storiti koraka naprej in se osvoboditi tistega, kar nas zadržuje na mestu?

Odnosi in spolnost 15. 11. 2022 05.00

Kompromisi – da ali ne? Kdaj in kako?

Sklepanje kompromisov v razmerju je iskanje zlate sredine med navadami, željami in cilji obeh partnerjev. Če vsak malce popusti, je rešitev na dlani, pravijo nekateri. A žal ni vedno tako preprosto, sploh ko se dotaknemo naših temeljnih vrednot. Kdaj torej sklepati kompromise in kdaj ne?

Žensko zdravje 15. 11. 2022 05.00

10 razlogov za bolečino v dojkah

Bolečine v dojkah so pri ženskah dokaj pogoste. Zdravstveni izraz za ta pojav je mastodinija ali mastalgija.

Simptomi in bolezni 15. 11. 2022 05.00

Kaj morate vedeti o aftah?

Afte so majhne ranice, ki nastanejo v ustni votlini, najpogosteje na notranji strani ustnice. So neškodljive, vendar so lahko zelo boleče.

Prehrana 14. 11. 2022 05.00

5 razlogov, zakaj je dobro pogosto piti špinačni sok

Špinača je prava zakladnica kakovostnih hranil in vsebuje vitamine, minerale in antioksidante. Ne sme biti samo v solatah ali kot priloga, ampak jo uživajmo tudi na druge načine. Skrajni čas je, da poskusite tudi špinačni sok, ker prinaša številne zdravstvene koristi.

Lajfstajl 11. 11. 2022 05.00

Kako lahko izkoristiš trenutke, ko si sam?

Najprej – velika razlika je med samoto in osamljenostjo. Samota je lahko zelo dobra stvar, če se le naučimo biti sami s sabo. Osamljenost pa ima lahko tudi hude posledice. A danes si poglejmo, zakaj je dobra samota. Prednosti je več, kot si mislite.

Alternativa 11. 11. 2022 05.00

Tako lahko neizražena čustva vplivajo na naše telo

Duševne 'brazgotine' so očem nevidne, a naše telo se na stres in negativna čustva odziva na načine, ki lahko na koncu vodijo v bolečino. To še posebej velja za situacije in čustva, ki ostanejo neizražena.

Estetska medicina 08. 11. 2022 05.00

Življenjska preobrazba Ane, ki vas bo navdušila

Vsako obdobje ima svoje dobre in slabe plati, a kakor koli pogledamo, vedno težimo k temu, da bi se čim bolje počutili v svoji koži in to ne glede na spol, leta ali kar koli drugega. V resnici nikoli ni prepozno. "In odličen primer za to je moja pacientka Ana," pove Miran Križančič, specialist plastične, rekonstrukcijske in estetske kirurgije: "Njena zgodba je živ dokaz, da so leta zgolj številka."

Lajfstajl 08. 11. 2022 05.00

Zakaj je dobro vsaj enkrat v študijskih letih iti v tujino?

Kaj sploh prinaša tujina in kaj lahko odneseš od nje? Ne govorimo seveda o stalni selitvi čez lužo, temveč o nabiranju izkušenj, znanja in prijateljstev čez mejo.

Lajfstajl 04. 11. 2022 05.00

V pisanju je moč – kako in zakaj?

Življenjski prehodi, kot smo že omenili, niso vedno lahko, še manj pa prijetni. Vsekakor pa na koncu, ko preidemo čez takšna in drugačna obdobja, vidimo, da so bila vredna izzivov, ki smo jih prišli.

Moško zdravje 04. 11. 2022 05.00

Movember: pomembno je zgodnje odkrivanje težav s prostato

Velikokrat poudarjamo pomen zdravja, ki ga smatramo za največjo vrednoto. A na žalost se zdi, da v medijih zasledimo veliko člankov na temo ženskega zdravja, le malo pa tudi o moških. Movember je mednarodno gibanje, ki je nastalo tudi iz tega razloga.

Preventiva 02. 11. 2022 05.00

To so posledice stiskanja trebuha

Nenehno vlečete trebuh notri, da bi bil bolj raven? Morda bi se komu takšno početje zdelo smešno, a nikakor ni, dodatno pa naj bi bilo tudi precej pogosto. Smešno ni, ker stiskanje trebuha lahko povzroči bolečine v hrbtu in vratu ter težave z dihanjem!

Lajfstajl 02. 11. 2022 05.00

8 stvari, za katere si lahko hvaležen, tudi ko se ti zdi vse brez zveze

Ti po glavi 'plešejo' misli, da si najbolj nesrečen človek, četudi imaš skoraj vse, kar morda kdo drug niti nima? Naj ti povemo nekaj razlogov, zakaj si lahko v vsakem trenutku hvaležen.

Prehrana 28. 10. 2022 13.13

Napaka, ki jo delamo vsi, pa se tega sploh ne zavedamo

Naši predniki so na svoje jedilnike umeščali predvsem sestavine, ki so bile aktualne v določeni sezoni in so zrasle doma ali v bližnji okolici. Razširjeno in uveljavljeno je bilo blagovno izmenjevanje, ki je zagotavljalo preskrbo in raznolikost na krožnikih. Danes, desetletja kasneje, je lokalna hrana ponovno v središču pozornosti. A tokrat ne le zaradi enostavnega zagotavljanja preskrbe, temveč tudi zaradi zagotavljanja kakovosti, ki postaja vse pomembnejši kriterij zdrave prehrane.

Prehrana 26. 10. 2022 05.00

Brstični ohrovt – zelena 'bombica', ki ima številne pozitivne učinke

Brstični ohrovt ima specifičen okus, posledično pa ni vsem pri srcu. Še več, večina ljudi ga preprosto ne mara. Vendar ne smemo pozabiti na njegova kakovostna mikrohranila, ki blagodejno vplivajo na naše zdravje. Poglejmo si, kako.

Zdravje 24. 10. 2022 05.00

3 stvari, brez katerih to zimo ne bo šlo

Jesen je letos že pošteno pokazala svoje zobe, temperature pa se vztrajno nižajo. Poleg številnih okužb z novim koronavirusom smo že močno zakorakali tudi v obdobje trdovratnih prehladov, a vendarle se lahko pred njimi ubranimo tudi sami. V kolikor želite ohraniti svoje zdravje in odličen nivo energije, brez spodnjih živil v tej jeseni in zimi zagotovo ne bo šlo.

Novice 24. 10. 2022 05.00

4 razlogi, zakaj začeti jemati beta glukane še danes

Beta glukani so vodotopne prehranske vlaknine, ki jih najdemo v nekaterih gobah, morskih algah in žitaricah, kot so ječmen, oves in pšenica. Veliko se je že govorilo o njihovem koristnem vplivu na imunski sistem in njihovo vlogo pri borbi z bakterijami in virusi. Vendar le redko kdo ve, da so beta glukani na Japonskem registrirani kot zdravilo, ki pomaga pacientom pri zdravljenju rakavih obolenj, da imajo pomembno vlogo pri zdravju srca in celo pri hujšanju. Zakaj bi torej morali razmisliti o dodajanju beta glukanov v vaš jedilnik?

Novice 20. 10. 2022 05.00

Išias – s sodobno fizioterapijo do zdravega hrbta brez operacije

V svojem življenju je že vsak odrasel človek kdaj začutil bolečino v hrbtu. Kaj je tisto kar razlikuje nenevarno od nevarne bolečine v hrbtu? Se vam je že kdaj zgodilo, da se je vaša bolečina v hrbtu razširila v zadnjico in po nogi navzdol? Vas je "okamenel" strah pred tem "kaj bi te bolečine v hrbtu lahko bile?" in "ali se lahko pozdravijo s fizioterapijo?". Se vam je porodilo vprašanje: "Kako vem, ali imam IŠIAS?" Če želite odkriti resnico, kaj se dogaja z vašim telesom in kako si lahko pomagate sami, boste odgovore na ključna vprašanja našli v nadaljevanju.

Aktivno življenje 20. 10. 2022 05.00

Navodila za tek, ko je hladneje

Bi radi še naprej tekli zunaj tudi zdaj, ko je hladneje? Tekaškega trenerja Urbana Praprotnika smo vprašali, kaj je treba v tem primeru vedeti. "Vsekakor se mora tekač prilagoditi vremenu, pa če je mrzlo ali vroče," nam je povedal. Kako se torej prilagoditi, ko je mrzlo?

Simptomi in bolezni 19. 10. 2022 05.00

Kaj lahko povzroči krvavitev iz ušesa?

Čeprav nas krvavitve iz ušesa lahko prestrašijo, moramo vedeti, da niso tako redke in da gre v večini primerov za neškodljive krvavitve. Vsekakor pa je vedno priporočljiva in potrebna previdnost. Kdaj bi torej morali razmisliti o obisku zdravnika?

Prehrana 18. 10. 2022 05.00

10 živil, ki spodbujajo prebavo in metabolizem

Prebavne težave povzročajo krče, slabost, pline in bolečine v trebuhu. Zaprtje je danes ena najpogostejših bolezni v zahodnih industrializiranih državah.

Prehrana 18. 10. 2022 05.00

Je mleko res zdravo?

Mleko je eno izmed tistih živil, ki je v prehrani Slovencev prisotno že od nekdaj. Uživati ga je priporočljivo kot del pestre in uravnotežene prehrane, saj je dober vir kalcija in vitamina D, pri izbiri pa velja prisegati na kakovostno mleko in mlečne izdelke iz slovenskih kmetij. Ob tem ne gre zanemariti niti izvora mleka, saj so med kravjim, kozjim in ovčjim mlekom kar precejšnje razlike. Jih poznate?

Simptomi in bolezni 18. 10. 2022 05.00

Prehrana pri psoriatičnem artritisu: katero hrano jesti in katero omejiti po mnenju strokovnjakov?

Čeprav psoriatičnega artritisa ni mogoče zdraviti samo z dieto, lahko nekatera živila pomagajo pri obvladovanju simptomov. Katero hrano jesti in katero omejiti po mnenju strokovnjakov?

Duševno zdravje 17. 10. 2022 09.04

To se skriva v ozadju vseh zasvojenosti

Od kod nagnjenost k zasvojenosti? Zakaj posameznik z odvisnostjo nima nadzora nad seboj? Kaj ga sili k zlorabi določene snovi ali kompulzivnemu vedenju? Zelo pogosto je zasvojenost odgovor na težave v zgodnjem življenju in gre za mehanizem spoprijemanja s stisko.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996