Vizita.si

Zakaj

Domače 03. 04. 2020 08.15

Andreja Roškar: 'Ob sestrini smrti testiranje sploh ni bilo več vprašanje.'

Osnovna značilnost raka dojke in drugih rakov je nenadzorovana delitev in razrast spremenjenih, rakavih celic. Natančni vzroki nastanka raka dojke niso znani. V razvitem svetu je najpogostejši rak pri ženskah in zato pomemben javnozdravstveni problem. Pojavnost pa v zadnjih desetletjih narašča. Ravno zato se je Andreja Roškar odločila, da bo o tej temi spregovori na glas. Da bi ozaveščala o genetskem raku dojk in pozitivni samopodobi žensk, ki se odločijo za masektomijo brez rekonstrukcije dojk.

Koža 03. 04. 2020 08.12

Kaj je fascija in zakaj je tako pomembna?

Gre za vezivno tkivo, mreno, ki se nahaja pod našo kožo in ovija naše mišice. To pa ni edina naloga fascije, saj ta namreč obdaja in nosi naš skelet, mišice, sklepe, kosti, notranje organe in živčna vlakna. Nepravilni gibalni vzorci se lahko hitro odražajo na poteku same fascije, zato je treba biti previden.

Zdravje 14. 01. 2020 06.55

Psihologinja razkriva najboljši način za premagovanje nespečnosti

Kognitivno vedenjska terapija trenutno velja v svetu in pri nas *za najboljši način zdravljenja nespečnosti. S tem področjem se v UKC Ljubljana ukvarja klinična psihologinja Vita Štukovnik, ki smo jo vprašali, kako terapija poteka in kaj bi morali vedeti, če imate težave s spanjem. S kognitivno vedenjsko terapijo se te običajno začnejo izboljševati že v nekaj tednih.

Življenjske zgodbe 02. 04. 2020 09.08

'Umrla je za covidom-19, zelo mlada, pri 28 letih, kar ni običajno'

Pandemija covida-19 je prinesla tudi številne zgodbe, povezane z usodo okuženih in drugih. Spodaj je povzetih pet, ki jih razkriva francoska tiskovna agencija AFP.

Dieta 02. 04. 2020 08.12

Kako shujšati po načelih naturopatije?

Poskusite upoštevati glikemični in inzulinski indeks ter se izognite belemu kruhu in sladkorju, a tudi določenim, sicer zdravim živilom. Takšni so naturopatski nasveti za hujšanje. Kaj nam je še povedala naturopatinja Erika Brajnik, si oglejte v videoprispevku.

Prehrana 02. 04. 2020 08.10

Kdo bi si mislil, da imajo toliko pozitivnih učinkov?

Ste v svojo prehrano že vključili semena? Marsikdaj jih zaradi njihove majhnosti kar spregledamo. Mislimo si, da že niso prava hrana – tista, ki res zasiti. In to konec koncev potrebujemo, kajne? Pa ni čisto res. S sezamovi semeni namreč zaužijemo veliko snovi, ki pozitivno vplivajo na naše zdravje in počutje.

Prehrana 02. 04. 2020 08.06

Kaj se zgodi s telesom, če vsak dan jemo banane?

Imate radi banane? Potem vam bomo dali dodaten razlog, da jih boste imeli še rajše. Ste vedeli, da banane pomagajo izboljševati razpoloženje, da zmanjšujejo napihnjenost, pomagajo v boju proti raku in zvišujejo raven energije.

Bolezni 30. 03. 2020 11.24

Z njim lajšamo bolečino in zbijamo vročino tudi pri covid-19

Paracetamol je najbolj priljubljeno sredstvo za lajšanje bolečine in zbijanje vročine. Zaradi svoje varnosti se lahko uporablja tudi pri obolenju s covid-19.

Zdravje 03. 04. 2020 11.17

Zaradi številnih mineralov ima izjemno pozitivne učinke na telo

Povsod po svetu so naravne mineralne vode izjemno priljubljene, zato v nadaljevanju razkrivamo, kakšen je njihov vpliv na zdravje.

Prehrana 30. 03. 2020 08.23

'Zdrava živila', ki jih nutricisti ne bi nikoli jedli

Od sadnih sokov, jogurta do agavinega sirupa – tu je nekaj živil, ki naj bi bila zdrava, a jih nutricisti ne bi jedli. Zakaj ne, je pojasnila britanska nutricistka Rhiannon Lambert, ki pravi, da so sadni sokovi kot sladkana voda.

Zdravje 30. 03. 2020 08.21

Sara Isaković: Pred spanjem vedno vizualiziram

"Športniki znamo pri priči zaspati, in to tudi, če nas naslednji dan čaka tekma na olimpijskih igrah," pove plavalka Sara Isaković, olimpijska podprvakinja iz Pekinga. "Kajti ne pomaga, če te je eno uro, preden zaspiš, strah, če razmišljaš, kaj bo ..." Po drugi strani je v veliko pomoč ura spanca več. Raje, kot da bi bi razmišljala o najslabših možnih scenarijih, je zato vedno vizualizirala najboljšega. To navado je ohranila do danes.

Prehrana 30. 03. 2020 08.04

Top 5 živil za dan za tem, ko ste se prenajedali

Poleg tega, da popijete več vode kot običajno, je dan za tem, ko ste se prenajedali, priporočljivo poseči po naslednjih petih živilih, ki niso nič kaj eksotična, temveč je prav mogoče, da jih že imate v hladilniku in kuhinjski shrambi. Pa si poglejmo, katera so.

Prehrana 21. 12. 2019 08.27

Kako zdrav je v resnici kruh z drožmi?

Razlogov, zakaj bi ga začeli peči, je veliko, sami lahko določate, katere sestavine in vrste moke boste uporabili, po možnosti naj bodo sestavine domače in ekološko pridelane. Tako pripravljeni pekovski izdelki so lažje prebavljivi, zaradi mlečnokislinske fermentacije. Vaše telo pa bo lahko dostopalo do mineralov in vitaminov, ki so v moki. Podaljšana obstojnost, nedrobljenje in izvrsten okus pa pridajo še dodatno prednost tovrstne peke.

Bolezni 26. 03. 2020 09.23

Koronavirus: kaj pomeni "zalitost" pljuč?

Primarij mag. Matjaž Turel, dr. med., je specialist internist pulmolog, vodja bolnišničnega oddelka na Kliničnem oddelku za pljučne bolezni in alergije UKC Ljubljana ter vodja internističnega dela programa presaditev pljuč. V posnetku spodaj je odgovoril na nekaj trenutno zelo pogosto zastavljenih vprašanj o zdravju pljuč. Znano je namreč, da gre za organ, ki ga prizadene okužba s koronavirusom.

Prehrana 26. 03. 2020 07.33

Kako veste, da je jajce sveže?

Bolj kot je hrana sveža in naravna, bolj blagodejno vpliva na naše zdravje. Prav zato je pomembno, da uživamo svežo, polnovredno, naravno in nepredelano hrano. A kako vemo, da je hrana sveža in do kdaj ostane sveža?

Osebna rast 25. 03. 2020 07.57

Se ljudje res lahko spremenijo?

Spremembe so edina stalnica v življenju, pravi znani rek. Pa vendar do vseh sprememb ne pridemo zlahka. Še posebej do tistih v naših vedenjskih vzorcih, naših vrednotah, s katerimi smo rasli od majhnega, naših nazorih in načinu razmišljanja. Ljudi, ki so prepričani v svoj prav, je težko spremeniti, pravijo. Pa je res nemogoče?

Bolezni 24. 03. 2020 10.59

Najpogostejša vprašanja v zvezi z oskrbo oči v času epidemije covid-19

Novi koronavirus SARS-CoV-2 povzroča bolezen dihal, imenovano covid-19. Ker se lahko novi koronavirus prenaša tudi preko oči, je pomembno, da se tega zavedamo in tak prenos preprečimo. Zato je RSK za oftalmologijo pripravil naslednje informacije za javnost v obliki vprašanj in odgovorov.

Prehrana 23. 03. 2020 18.30

S hrano do močnejšega imunskega sistema

Predstavljamo vam nekaj živil za krepitev odpornosti.

Puberteta 22. 03. 2020 18.58

Kako premagati sramežljivost?

Najprej se moraš zavedati, da je sramežljivost dejstvo, ki ga lahko spremeniš. Ljudje smo namreč svobodna bitja in ta svoboda nam omogoča, da spremenimo svoje vedenje v kolikor nam to ni všeč.

Duševno zdravje 22. 03. 2020 18.49

Zakaj ljudje v času pandemije na veliko kupujejo toaletni papir?

Ste v zadnjih tednih opazili porast vse splošnega nakupovanja zalog toaletnega papirja? Razglasitev pandemije zaradi naglega širjenja koronavirusa Covid-2019 je v ljudeh vzbudilo različne odzive in dojemanje situacije. Na eni strani so se izpostavljali ignoranti, ki jih zadeva niti malo ni skrbela, na drugi strani pa so ljudje panično in množično drli v trgovske centre in nakupovali večje zaloge dobrin. Med drugim tudi toaletni papir. Zakaj?

Zdravje 20. 03. 2020 07.36

Kaj storiti, če vaši bližnji ne jemljejo resno situacije s koronavirusom?

Najstniki in starejši sta dve skupini ljudi, ki trenutne situacije s koronavirusom ne jemljejo dovolj resno. Še vedno se jih veliko ne drži ukrepov, ki jih je razpisala vlada, še vedno se gnetejo v gručah po trgovinah, družijo zunaj in še vedno menijo, da gre zgolj za bolezen, podobno gripi, in da bo kmalu vse dobro. Kako jih soočiti z realnostjo?

Zdravje 19. 03. 2020 08.19

To je razlog, zakaj se ne morete nehati dotikati svojega obraza

Nimamo težav z umivanjem rok, razkuževanjem in samoizolacijo v času ukrepov zoper širjenja okužb z novim koronavirusom. Vsekakor pa nam eden izmed ukrepov dela preglavice, in to je navodilo, naj se ne dotikamo nosu, ust, oči ali obraza. Zakaj se kljub opozorilom ne moremo nehati dotikati tega predela telesa?

Zdravje 13. 03. 2020 11.57

Naravno naredite nekaj za svojo prebavo

Prva stvar, ki jo lahko naredite za svojo prebavo: uživajte pravo hrano. Kaj to pomeni? Uživajte hrano, ki je naravna – sadje, zelenjavo, žita, stročnice, oreščke … Ko se enkrat na to navadimo, ni težko iz teh sestavin hitro pripraviti okusnega obroka. Marsikaj je mogoče pripraviti tudi za več dni vnaprej. Če uživate naravno hrano, boste tudi veliko težje pojedli preveč.

Prehrana 13. 03. 2020 11.38

Z njim lahko okrepimo svoje zdravje in imunski sistem

Regrat velja za eno najstarejših rastlin na svetu in mnogi mu pravijo 'kralj pomladi'. Gre za okusno in zdravo rastlino, ki se ob prvih pomladanskih žarkih in obilnem dežju pojavi na naših travnikih in spomladanski čas je sezona, ko ga z veseljem nabiramo in uživamo v solatah. Zakaj pa je tako zelo priporočljivo uživati regrat?

Koža 13. 03. 2020 08.06

Zakaj je sedaj zadnji čas za pomlajevanje kože?

Sedaj se nahajamo v najboljšem obdobju v letu za preobrazbo in pomlajevanje kože, ter izboljšanje mnogih problematik, ki vas tarejo.

Odnosi in spolnost 13. 03. 2020 08.05

Kateri so 4 jezdeci apokalipse v partnerskem odnosu?

V Bibliji so 4 jezdeci apokalipse simbolični opisi negativnih dogodkov (osvajanje, vojna, lakota, smrt), vsak od njih pa je jezdi na konju svoje barve. V psihoterapevtski stroki, zlasti na področju partnerske terapije pa so 4 jezdeci apokalipse v metaforičnem smislu najbolj izstopajoči in največji napovedovalci razhoda oz. ločitve. To so kritiziranje, obrambno vedenje, prezir in ustvarjanje distance. Če povzamemo, gre za najbolj razdiralno vedenje, ki vodi v konec odnosa, če se partnerja ne odločita ponovno vzpostaviti čustvene bližine.

Bolezni 11. 03. 2020 14.41

Koronavirus: Zakaj moramo nemudoma ukrepati?

Vsak dan prihajajo nove novice o novih okuženih s koronavirusom, tako doma, kot drugje po svetu. Oblasti, stroka in ljudje ne vedo kaj se dogaja, kako ravnati, kako se vesti. Je potrebno zapreti meje, šole, uveljaviti delo od doma, kjer se le da?

Duševne motnje 12. 03. 2020 08.24

Posttravmatske motnje: Ko stresen dogodek pusti težje posledice

Doživetje izjemno stresnega dogodka lahko posameznika privede do posttratvmatske stresne motnje. Te so že od nekdaj sprožale veliko vprašanj. Zakaj se motnja razvije samo pri nekaterih ljudeh, pri drugih pa ne? Je sploh ozdravljiva? Zakaj nekateri hitreje prebolijo težko izkušnjo? Motnja se navadno začne kot akutna stresna motnja in nato nadaljuje v obliki posttravmatske stresne motnje.

Duševno zdravje 10. 03. 2020 08.33

'Zelo me je pretreslo, ko sem spraševala bolnike o tem, kakšne težave pestijo njihove bližnje'

Ko človek zboli za težjo obliko bolezni, se nenadoma vsuje na tisoče vprašanj. Med drugim tudi, ali nekaj časa obdržati diagnozo kot skrivnost ali povedati družinskim članom in prijateljem. Kdaj povedati, komu povedati? Predvsem pa, kako takšno informacijo podati svojim otrokom, mlajšim in najstnikom? O tem smo se pogovarjali z dr. Vesno Radonjič Miholič, specialistko klinične psihologije.

Dieta 10. 03. 2020 08.08

5 vrst sadja, ki lahko pomagajo pri hujšanju

Če ste se odločili, da bi radi izgubili nekaj odvečnih kilogramov in da boste ob tem vseeno skrbeli za svoje telo ter se zdravo prehranjevali, vam je na voljo kar nekaj vrst sadja, ki vam lahko pri tem pomagajo. Med njimi so hruške, zelena jabolka, ananas, borovnice in jagode. Preverite, zakaj.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1032