a-ki

Načini, kako zaščititi oči pred zasloni
Dolgotrajna izpostavljenost zaslonom, kot so računalniški zasloni, tablični računalniki in pametni telefoni, lahko povzroči različne težave z vidom, vključno s sindromom suhega očesa.

Poznate umetna sladila?
Umetna sladila so postala stalnica sodobne prehrane, ponujajoč sladkost brez dodatnih kalorij. Njihova popularnost je vse večja, a hkrati se pojavljajo tudi vprašanja glede njihovega vpliva na zdravje.

6 živil, ki naj bi pomagala proti izpadanju las
Izpadanje las prizadene tako moške kot ženske. Razlogi za to se lahko skrivajo v genetiki, stanjih in boleznih, navsezadnje pa je 'krivec' lahko tudi prehrana. Če so težave hude, predvsem, če je izpadanje las nenadno in močno, obiščite zdravnika. Tokrat pa si bomo pogledali, katera živila naj bi pomagala pri izpadanju las.

Najboljše alternative kavi, ki bi jih morali poskusiti
Medtem, ko se nekateri iz številnih razlogov odločajo, da kave ne bodo pili, je kava za mnoge nepogrešljiv jutranji napitek.

Dobre in manj dobre plati uživanja suhega sadja
Radi uživate suho sadje? Poglejmo si prednosti in morebitne slabosti, če le-te obstajajo.

8 načinov, kako lahko dvignete raven dopamina in izboljšate razpoloženje
Ko je v naših možganih več dopamina, smo boljše volje, imamo več energije, smo bolj osredotočeni na to, kar delamo, imamo več motivacije, lažje razmišljamo in imamo več domišljije. Obstajajo načini, kako lahko to dosežemo in s tem izboljšamo svoje življenje.

Vse, kar morate vedeti o mediteranski dieti
Mediteranska dieta je prehranski načrt, ki izvira s Sredozemskega območja in se že dolgo ponaša s svojimi zdravstvenimi koristmi.

Rastlina, za katero ne bi nikoli rekli, da vsebuje magnezij
Topinambur ali jeruzalemska artičoka je rastlina, ki izvira iz Severne Amerike. Gre za trajnico iz družine Asteraceae, sorodno sončnicam, s podzemnimi gomolji, ki so užitni in imajo številne koristi za zdravje. Ključni del te rastline so njeni gomolji, ki vsebujejo inulin, vrsto prebiotika, ki ima pomembno vlogo pri podpori prebavi in splošnemu zdravju črevesja.

Dejstva, ki jih moraš poznati o alkoholu
Alkohol je pogosta 'sestavina' družabnih dogodkov, a kljub temu je pomembno razumeti njegove učinke na telo, zlasti za najstnike, ki so v občutljivem obdobju razvoja. Kaj je alkohol, zakaj bi se mu morali izogibati v najstništvu, kako vpliva na telo, kaj je odvisnost od alkohola ter kakšna je sploh, če obstaja, zdrava mera pitja alkoholnih pijač?

Kaj je samopoškodovalno vedenje?
Kot je razvidno že iz samega imena, je to vedenje povezano s poškodbami, ki si jih zadajamo sami. Pri tem gre največkrat za način obvladovanja stresa, čustvenih težav in stisk. Ko si posameznik zada telesno bolečino, za kratek čas omili čustveno bolečino, zaradi katere močno trpi.

Vitamin, ki ščiti celice pred poškodbami
Vitamini in minerali so osnovni hranilni elementi, ki igrajo ključno vlogo pri ohranjanju optimalnega zdravja in delovanju telesa.

Ko je Ana Praznik pod stresom, stori to
Spremljate oddajo Delovna akcija? Z njeno voditeljico Ano Praznik smo se pogovarjali o tem, kako se sooča s stresom in kako sicer skrbi za duševno zdravje, razkrila pa nam je tudi, katera zgodba iz oddaje je na njej pustila največji pečat.

Krvavitve iz prebavil so lahko smrtno nevarne
Gastrointestinalna krvavitev je simptom številnih motenj prebavnega sistema, vključno z refluksom, razjedami in rakom. Pojavi se lahko v katerem koli delu prebavnega sistema, ki poteka od ust do anusa. Krvavitev je lahko blaga in dolgotrajna ali pa se pojavi nenadoma in je smrtno nevarna.

Jeste manj, pa se še vedno redite?
Zaradi kopice obveznosti v službi in doma imamo pogosto šele zvečer, ko gredo vsi spat, čas za prvi pravi obrok v dnevu. Ker smo lačni, hrano dobesedno goltamo in tako možganom ne pustimo, da bi nam pravočasno sporočili, da smo siti. In tako se naš klobčič slabega počutja, prebavnih tegob in kopičenja kilogramov veča, in veča ... Zveni znano?

9 živil, ki so odličen vir vitaminov
Vitamini so ključni za ohranjanje zdravja in pravilnega delovanja telesa. Vsak vitamin ima svojo posebno vlogo pri podpiranju različnih funkcij, kot so rast, presnova, zaščita pred boleznimi in vzdrževanje zdravega imunskega sistema. Prehrana, bogata z vitamini, je posledično ključnega pomena za ohranjanje dobrega počutja.

Stvar, ki te lahko v življenju reši večkrat
Ta mesec se sicer pogovarjamo o maturi in učenju za ta zrelostni izpit. A ne moremo brez tega, da ne bi omenili najpomembnejšega elementa, ki ti lahko pomaga povsod in kamorkoli boš šel. Govorimo seveda o konsistentnosti. Več si lahko pogledaš v spodnji video vsebini.

Osamljenost je lahko povezana z večjim tveganjem za demenco
Nedavne raziskave pri starejših odraslih potrjujejo, da je osamljenost povezana s povečanim tveganjem za razvoj demence. Študija tudi razkriva, da se učinek nanaša na različne ljudi in ni odvisen od tega, koliko socialnih stikov imajo.

''So malenkosti, ki bi bolnikom ali staršem obolelih otrok ogromno pomenile''
Od septembra dalje je zaživela ideja Anje Kastelic, posvečene sestre iz skupnosti Na tvojo Besedo, da bi v minoritskem samostanu v središču Ljubljane onkološkim bolnikom in staršem otrok, ki se zdravijo na pediatrični kliniki, nudili nastanitev. Na voljo imajo štiri samostojne sobe s kopalnico ter souporabo kuhinje. Želeli bi, da se vest o tem razširi med ljudi, ki nastanitev potrebujejo.

Najboljša sadje in zelenjava, ki sta polna antioksidantov
Živila, bogata z antioksidanti, so ključne sestavine zdrave prehrane. Antioksidanti, ki jih najdemo predvsem v rastlinski hrani, pomagajo nevtralizirati oksidativni stres in nudijo zaščito pred poškodbami celic, ki jih povzročajo prosti radikali.

Shannen Doherty razkrila, kako se pripravlja na smrt
Shannen Doherty se sooča z rakom dojke 4. stopnje. Spregovorila je o tem, kako se pripravlja na smrt, kar je mnoge šokiralo, a kot menijo mnogi, je o tem pomembno govoriti.

Tako si lahko pomagate pri otrdelem vratu
Otrdel vrat je najpogosteje posledica otečenih mišic, zaradi česar je vrat težko premikati v eno ali drugo stran. Premiki so lahko boleči, spremlja jih lahko tudi glavobol, bolečina v vratu, ramenih in/ali v rokah. Včasih je tako hudo, da moramo premakniti telo v eno stran, če želimo pogledati vstran.

Osebna zgodba odprtega zloma, ki je zahteval dolgotrajno zdravljenje
Ana Koritnik se je odločila javno spregovoriti o svoji izkušnji, ki ji je vsekakor spremenila življenje. Bil je povsem običajen dan, ko je prišla zvečer domov in ugotovila, da je njen maček še vedno nekje zunaj, zato je šla ponj. Vzela ga je v naročje in hotela sestopiti z betonske škarpe pred vhodom v hišo, ko se je zgodilo. "Jaz se samo spomnim, da sem sestopila, spomnim se tistega poka, misel je bila: Evo, zdaj si si pa zafrknila lajf," pripoveduje Ana. "Ko sem sestopila, pa še malo bolj nerodno sem sestopila dol, je v bistvu samo zdrobilo gleženj."

Zakaj diete ne delujejo?
Vedno znova se znajdemo v primežu obljub o hitri izgubi telesne mase s pomočjo diete. Oglaševalci in medijski vplivneži nas prepričujejo, da je rešitev za naše težave le nekaj tednov (ali celo dni) stroge diete, posta ali izločanja določenih živilskih skupin. Toda zakaj potem, kljub vsemu trudu in žrtvovanju, te diete večinoma ne delujejo na dolgi rok?

Kakšna je povezava med imunskim sistemom in alergijami?
Naš obrambni mehanizem nas ščiti in varuje pred številnimi obolenji, včasih pa lahko deluje tudi proti nam. In prav razumevanje njegovega delovanja je ključno, če se želimo izogniti nezaželenim posledicam, ki jih lahko povzročajo alergije. Več o tem, kakšna je povezava med imunskim sistemom in alergijami, pa si lahko preberete v nadaljevanju.

Kako se zdravi debelost?
Debelost je kompleksen in globalen javnozdravstveni problem, ki predstavlja enega izmed največjih izzivov sodobnega časa. Spremembe v življenjskem slogu, prehranjevalnih navadah ter okoljskih in genetskih dejavnikih so prispevale k dramatičnemu porastu debelosti po vsem svetu. Njeni vzroki so tesno povezani z življenjskim slogom in okoljem, medtem ko lahko posledice segajo od kroničnih bolezni do socialnih in ekonomskih izzivov.

Ali pegasti badelj pomaga pri 'razstrupljanju'?
Pegasti badelj (Silybum marianum) je že dolgo znan po svojih potencialnih koristih za zdravje jeter. Znano je, da vsebuje biološko aktivne spojine, predvsem silymarin, ki ima številne potencialne zdravilne učinke. Kljub široki uporabi v tradicionalni medicini in alternativni terapiji pa ostaja vprašanje njegove dejanske učinkovitosti pri detoksifikaciji jeter predmet razprav in raziskav. V tem članku bomo pregledali najnovejše znanstvene ugotovitve o učinkovitosti pegastega badlja pri detoksifikaciji jeter ter razpravljali o njegovi morebitni klinični uporabi.

Spomladanski detoks – ali ga res potrebujemo?
Vstopamo v spomladanski del leta, čas obnovitve in prenove. V spomladanskem času se mnogi od nas začnemo zavedati pomembnosti uravnotežene prehrane in t. i. čiščenja telesa. V tem času se pogosto srečujemo s pojmom "spomladanski detoks", ki obljublja razstrupljanje telesa in izgubo odvečnih kilogramov. Vendar pa se poraja vprašanje – ali ta praksa resnično deluje?

Tako se lahko trajno znebite odvečnih kilogramov
Tudi letos bi pred poletjem številni radi izgubili odvečne kilograme. Pri tem ubirajo različne poti: nekateri stavijo na striktno prehrano, drugi na redno intenzivno vadbo, tretji na kombinacijo obojega. Toda, a ste vedeli, da je mogoče s pravilnim pristopom trajno rešiti izzive predpoletnega hujšanja? Razkrivamo, kako!

Temu je spomladi težko ubežati
V teh dneh so mnogi začeli z deli na vrtu in okrog hiše, vse več je opaziti tudi sprehajalcev, tekačev ter kolesarjev. Nasploh se zdi, da s prihodom pomladi postanemo spet bolj živahni, kot da bi se prebudili iz zimskega spanja. A povečana aktivnost (sploh, če se pozimi nismo kaj preveč gibali) lahko s seboj prinese kar nekaj nevšečnosti: razbolele mišice, krče, nemirne noge, migrene. Kako se učinkovito spopasti s tovrstnimi tegobami?

Kakšne zobne paste so primerne za otroke?
Zveza potrošnikov Slovenije je predstavila nekaj napotkov za izbiro zobne paste za otroke. Katere so primerne, katere morda niso in na kaj moramo biti pozorni?