Vizita.si

akutno

Tuje 05. 01. 2024 11.02

Dali so mu še 3 dni življenja, danes najraje od vsega pleše

Čudežni 9-letni deček, ki so mu pri dveh letih diagnosticirali levkemijo in mu dejali, da pred seboj nima več veliko časa, zdaj pleše z vso silo in ljubeznijo.

Tuje 08. 12. 2023 05.00

Med zdravljenjem levkemije je vsak dan plesala 15 minut – in to ji je rešilo življenje

Tia Stokes je postala spletna senzacija zaradi svojega plesa med zdravljenjem raka. Vsak dan je, ne glede na to, kako slabo se je počutila, med kemoterapijo plesala. Povedala je, da je ljudem želela pokazati, da je še vedno živa.

Novice 04. 10. 2023 05.00

Ruptura meniskusa – sodobno fizioterapevtsko zdravljenje!

Ste se poškodovali in imate bolečino v kolenu? Imate prisotno oteklino in omejen obseg gibljivosti? Že veste, ali ste si poškodovali meniskus?

Prehrana 11. 09. 2023 05.00

Kakšna mora biti prehrana pri aterosklerozi?

Bolezni srca in ožilja so splošna težava sodobne družbe. Ateroskleroza je glavni vzrok za srčno-žilna obolenja, ki povzroča visoko stopnjo umrljivosti prebivalstva.

Novice 16. 08. 2023 05.00

Trn v peti – kako ga pozdraviti s sodobno fizioterapijo?

Imate bolečine v peti, ki se poslabšajo med aktivnostjo? So vaši prvi koraki v dnevu zmeraj boleči? Imate občutek, da hodite "s kamenčki" v čevlju, ki so moteči in boleči?

Duševno zdravje 09. 08. 2023 05.00

Psihološki vpliv naravnih katastrof

Naravne katastrofe, kot so potresi, poplave, orkani in požari, so dogodki, ki lahko povzročijo obsežno škodo na življenjih, infrastrukturi in okolju, predvsem pa na duševnem zdravju.

Duševno zdravje 13. 06. 2023 05.00

'Ob prihajajoči smrti podporo potrebujejo tudi svojci umirajočega'

Zadnje obdobje življenja, ki s seboj prinaša umiranje in smrt, je tema, ki jo pogosto odrivamo na stran in še danes velja za precejšen tabu. A če bi se s takšnimi temami tekom življenja soočali sproti in šibkost dojemali in priznavali kot del življenja, bi bilo tudi umiranje lažje – naše in tisto, ki ga spremljamo. V Slovenskem društvu Hospic nudijo številne programe, ki uporabnikom brezplačno pomagajo v najbolj ranljivem obdobju življenja, med drugim pa delujejo tudi na področju spremljanja umirajočih bolnikov in njihovih svojcev na domu. O tem, kako dojemamo umiranje in kako si lahko pri tem pomagamo, smo govorili z Alenko Križnik, vodjo omenjenega programa v Slovenskem društvu Hospic.

Bolezni 05. 06. 2023 05.00

Previdno, če imate takšne izpuščaje

Folikulitis je lahko boleče in neprijetno stanje kože.

Simptomi in bolezni 10. 05. 2023 05.00

Ste vedeli, da je to vzrok za drisko?

Driska je lahko neprijetno stanje, vendar vam lahko razumevanje vzrokov, simptomov in možnosti zdravljenja pomaga pri učinkovitem obvladovanju.

Simptomi in bolezni 28. 04. 2023 05.00

Okužba jeter, ki se prenaša preko krvi

Hepatitis C je resna in pogosto tiha okužba jeter, ki jo povzroča virus hepatitisa C. Je ena od petih glavnih vrst hepatitisa (ostale štiri so hepatitis A, B ter manj pogosta D in E).

Simptomi in bolezni 26. 04. 2023 05.00

Razumevanje diskus hernije: vzroki, simptomi in zdravljenje

Imate bolečine v hrbtenici? Vas bolečine omejujejo pri izvajanju vsakodnevnih opravil? Za razlog za eno najpogostejših bolečin v hrbtenici velja diskus hernija!

Imunski sistem 24. 03. 2023 05.00

Candida auris se v ZDA širi z 'zaskrbljujočo' hitrostjo

Center za nadzor in preprečevanje bolezni je sporočil, da se glivična okužba, ki jo je izjemno težko zdraviti, Candida auris, širi z 'zaskrbljujočo' hitrostjo.

Simptomi in bolezni 23. 03. 2023 05.00

Bodite pozorni na simptome akutnega pankreatitisa

Kaj je akutni pankreatitis in kdaj in zakaj je lahko bolezen nevarna?

Srčno žilne bolezni 12. 03. 2023 05.00

Pravočasno prepoznajte znake srčnega popuščanja

Akutno srčno popuščanje se razvije nenadoma, pogosto kot posledica srčnega infarkta, in lahko ogroža bolnikovo življenje. Do kroničnega srčnega popuščanja pa pride postopoma, in sicer zaradi nezadostne prekrvavitve srčne mišice ob bolezni venčnih žil ali zaradi črpanja krvi proti uporu ob previsokem krvnem tlaku. Znate prepoznati simptome?

Življenjske zgodbe 08. 03. 2023 05.00

Milan Šuligoj: Ljubezen do samega življenja je zmaga

Akutna mieloblastna levkemija je rak krvi in kostnega mozga – gobastega tkiva znotraj kosti, kjer nastajajo krvne celice. Beseda akutno pri akutni mielogeni levkemiji označuje hitro napredovanje bolezni. Imenuje se mielogena levkemija, ker prizadene skupino belih krvnih celic, imenovanih mieloične celice, ki se običajno razvijejo v različne vrste zrelih krvnih celic, kot so rdeče krvne celice, bele krvne celice in trombociti. Pogovarjali smo se z Milanom Šuligojem, ki je v fazi zdravljenja omenjene bolezni.

Simptomi in bolezni 10. 02. 2023 05.00

Tako si lahko pomagate pri driski

Lahko trdimo, da smo skoraj vsi odrasli ljudje vsaj enkrat v življenju imeli drisko. Drugačna zgodba pa je s kronično drisko, ki lahko bistveno vpliva na naše zdravje in splošno dobro počutje.

Simptomi in bolezni 16. 01. 2023 05.00

Poznate Gaucherjevo bolezen?

Gaucherjeva bolezen (GD) je lizosomska bolezen kopičenja, ki zajema tri glavne oblike (tip 1, 2 in 3) ter manj značilno obliko, ki se pojavi v plodovem razvoju.

Simptomi in bolezni 21. 10. 2022 05.00

Apendicitis: teh simptomov nikoli ne ignorirajte

Apendicitis (akutno vnetje slepiča) se pojavi pri približno 5 % prebivalstva.

Simptomi in bolezni 07. 06. 2022 15.55

Kaj je kolera?

Kolera je bakterijska, črevesna in nalezljiva bolezen, ki se običajno širi prek onesnažene vode. Povzročajo jo bakterije iz vrst vibrionov. Povzroča hudo drisko in dehidracijo. Če se kolera ne zdravi, je lahko smrtna v nekaj urah, tudi pri prej zdravih ljudeh.

Simptomi in bolezni 27. 05. 2022 05.00

Ste že slišali za addisonovo bolezen?

Addisonova bolezen je posledica nezadostnega delovanja nadledvičnih žlez. Pogosto je vzrok za pomanjkanje hormonov nadledvičnih žlez, predvsem kortikosteroidov, avtoimunsko obolenje.

Zdravje 19. 05. 2022 05.00

Kaj sploh je bolečina in katere vrste poznamo?

Poleg delitve na akutno in kronično bolečino obstaja še delitev bolečine glede na patofiziološko osnovo. Tako obstajajo somatska, visceralna in nevropatska bolečina.

Imunski sistem 29. 03. 2022 05.00

Kako lahko zmanjšamo vnetja v telesu?

Ugotovitve, da je vnetje ena izmed skupnih značilnosti praktično vseh nalezljivih in nenalezljivih bolezni, so v zadnjih dveh desetletjih prinesle pravo malo renesanso na področju raziskav v biomedicinskih znanostih.

Bolezni 24. 03. 2022 05.00

Občutek pomanjkanja zraka – kako si lahko pomagamo?

Dispneja ali zasoplost se v zadnjem času pogosto omenja v povezavi s covidom-19, vendar obstajajo številni vzroki, ki lahko vodijo do pomanjkanja zraka ali zasoplosti.

Naslovnica 18. 03. 2022 05.00

Popuščanje srca – to so najpogostejši znaki!

Vam in vašemu zdravju zvesta Moja lekarna ter naši strokovnjaki se v tokratnem prispevku posvečamo srcu, sinonimu življenja. Metaforično tega seveda povezujemo s čustvi, sicer pa gre za organ v obliki mišice, velike kot pest, ki leži za prsnico.

Rakave bolezni 01. 03. 2022 05.00

Levkemija – kaj jo povzroča in kako jo zdravimo?

Mnogi ljudje menijo, da je levkemija rak krvi. Pravzaprav gre za raka kostnega mozga – 'tovarne' v kosteh, kjer nastajajo krvne celice. Kaj ga povzroča, kakšni so simptomi in kako jo zdravimo?

Duševno zdravje 04. 01. 2022 05.00

Od kje izvirajo občutki krivde?

Krivda je čustveno stanje, ki ga najlažje opišemo kot notranji konflikt, ker smo storili nekaj, za kar menimo, da ne bi smeli – ali nasprotno – ker nismo storili nečesa, za kar verjamemo, da bi morali. To lahko povzroči občutek, ki ne izgine tako zlahka in ga je v nekaterih primerih težko predelati – od tod tudi izraz, da krivda razjeda.

Naslovnica 27. 12. 2021 08.56

Vodilna oftalmologinja analizira, kaj je ključno za uspešno zdravljenje glavkoma, bolezni, za katero vsak drugi oboleli ne ve, da jo ima

Od 2,2 milijarde ljudi na svetu, ki imajo katero od očesnih bolezni, bi jih lahko po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije vsaj milijardo preprečili. Poleg staranja in genske dovzetnosti na zdravje oči vplivajo še številni drugi dejavniki, na katere lahko vplivamo sami in tako preprečimo bolezni ter zaščitimo svoje zdravje. Zato so se v X Labu – strokovnem raziskovalnem središču družbe JGL – prvič zbrali vodilni oftalmologi, nevrologi, endokrinologi, psihiatri, revmatologi, otorinolaringologi, estetski kirurgi, družinski zdravniki, farmacevti in inženirji, da bi analizirali najnovejše raziskave in s celostnim pristopom odkrili, kako kakovostno skrbeti za zdravje oči in zakaj je to pomembno za naše celotno telo.

Simptomi in bolezni 25. 08. 2021 05.00

6 razlogov za bolečino v vratu

Togost in bolečina v vratu sta zelo pogosti težavi, ki se pojavita pri kateri koli starosti. Lahko sta posledica krčenja mišic, vsekakor pa lahko otežujeta gibanje in ustvarjata neprijetne občutke. Poglejmo si, kateri so najpogostejši razlogi za bolečino v vratu.

Rakave bolezni 06. 04. 2021 06.00

Redka oblika krvnega raka: ste že slišali za multipli mielom?

Vsi vemo, da je pri rakavih bolezni pomembno zgodnje prepoznavanje simptomov in znakov, a kaj ko so te velikokrat neizraženi. Strokovnjaki poudarjajo, da je pomembno, da prepoznamo subtilne znake, še toliko večji pomen pa pripisujejo zgodnji diagnozi multiplega mieloma, ki bolnikom in družinskim zdravnikom pomaga pravočasno prepoznati simptome bolezni.

Simptomi in bolezni 02. 02. 2021 06.00

Simptomi, ki nakazujejo na težave z žolčem

Žolčni kamni so pogosta težava, ki lahko povzroči zelo hude bolečine, možni pa so tudi zapleti. Zato je za bolnike s simptomi vsekakor priporočljiv kirurški poseg.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996