Vizita.si

ali pa ne

Nasmeh zdravju 14. 04. 2021 06.00

Dr. Jasna Kordić Lašič: Ne ubija nas stres, temveč naš odziv nanj

Zakaj stres ni nujno vedno slab? Zakaj se naše telo v določenih situacijah odziva na principu 'boj-beg', namesto umirjenega soočanja? O tovrstni tematiki je v tokratni oddaji Nasmeh zdravju spregovorila dr. med, specialistka psihiatrije Jasna Kordić Lašič.

Nasmeh zdravju 13. 04. 2021 06.00

Najpogostejši razlog za skoraj vse naše zdravstvene tegobe

Naše črevesje ne skrbi zgolj za prebavo in za presnovo tega, kar zauživamo, vendar imamo v njem kar 70 odstotkov našega imunskega sistema! Če želimo biti zdravi in odporni, je torej pomembno, da v prvi vrsti poskrbimo za svoje črevesje? O tem, kako lahko to naredimo, je v oddaji Nasmeh zdravju razkrila dr. med., specialistka družinske medicine, Tatjana Trajkovska.

Prehrana 12. 04. 2021 06.00

5 nasvetov za zdravo prebavo

Zaradi vse hitrejšega življenjskega tempa se pogosto poslužujemo nezdravih navad, kar se nam lahko hitro maščuje. Ker se telo avtomatično odziva na to, kako ravnamo z njim, se mnogi med nami srečujejo s funkcionalnimi tegobami prebavnega sistema: zaprtjem, zgago, napihnjenostjo, neurejeno prebavo. V kolikor stanje ni bolezensko, je zdrava prebava skoraj zagotovo dosegljiva – pomaga lahko že pet majhnih, a pomembnih sprememb v našem vsakdanu.

Alternativa 12. 04. 2021 06.00

Rastlina, ki je veliko več kot zgolj dekoracija za dom

V starem Egiptu je bila poznana kot rastlina 'nesmrtnosti', kako nam pa lahko pomaga danes v sodobnem življenju?

Prehrana 12. 04. 2021 06.00

Miti o hujšanju, v katere še vedno verjamemo

So ogljikovi hidrati res tako slabi, kot trdijo nekateri? Res bolje in hitreje shujšamo, če ne jemo po 18. uri zvečer? Kako je s sladkorjem, telovadbo in fitnesom? Vse to so trditve, med katerimi so določene resnične, druge pa so zgolj miti, v katere je treba nehati verjeti.

Puberteta 12. 04. 2021 06.00

6 stvari, na katere ne pozabi v trenutnih razmerah

Obdobje, v katerem smo, ni lahko za nikogar od nas. Nekateri se soočajo z manjšimi 'pretresi', drugi z večjimi. Ni več toliko prostora za druženje, večino časa preživimo doma, dodatno pa se je vse tako rekoč preselilo na splet. V nadaljevanju smo zbrali nekaj stvari, ki jih lahko narediš in jih izkoristiš v tem norem času.

Nasmeh zdravju 09. 04. 2021 06.00

So vitki ljudje srečnejši?

Odgovor na naslov je kratek in enoličen - NE. Srečni ljudje so v prvi vrsti predvsem zadovoljni sami s seboj. Nekateri se najbolje počutijo z nekaj odvečnimi kilogrami, drugi, ko so popolnoma natrenirani, spet tretji, ko so vitki. Kako kilogrami dejansko vplivajo na našo samopodobo, kaj imajo s tem potlačena čustva, predvsem pa, kaj je čustveno prenajedanje oz. čustvena lakota?

Zdravje 08. 04. 2021 06.00

Pri krvavitvi nikar ne delajte tega!

Krvavitev iz nosu se pri otrocih in odraslih pojavlja v enaki meri, pogosto pa že sam pogled na kri povzroči paniko, čeprav vsi vemo, da ta simptom ni nujno nevaren.

Nasmeh zdravju 07. 04. 2021 06.00

Skrivnost hujšanja ni zgolj v izbiri hrane, temveč v tem

V tokratni oddaji Nasmeh zdravju se je voditeljica Anja Markovič šalila, da ''ena solata na dan odžene trebuh stran.'' Je to resnica ali zgolj utopična miselnost? Kot ji je zaupala ustvarjalka receptov, je zelo pomembno, ne zgolj za solato, temveč tudi za ostalo hrano, kako jo pripravljamo.

Naslovnica 07. 04. 2021 06.00

Počitnice lahko počakajo, pljučni rak ne

Društvo pljučnih in alergijskih bolnikov Slovenije nadaljuje s projektom »Izkašljaj se«, ki celovito ozavešča širšo javnost o pljučnem raku in nujnosti pravočasnega prepoznavanja simptomov. Še posebej želijo izpostaviti, da trenutna zdravstvena epidemija ni razlog, da ne bi simptomov pljučnega raka pravočasno odkrili pri sebi ali bližnjih, in o težavi spregovorili z osebnim zdravnikom. Njihov slogan je: Počitnice, predstava ali koncert lahko počakajo, pljučni rak ne.

Simptomi in bolezni 06. 04. 2021 06.00

Preverite, kaj pomeni, če imate vrtoglavico

Vrtoglavica je neprijeten občutek premikanja ali vrtenja, ki ga pogosto spremlja slabost, včasih celo bruhanje. Napad je lahko zelo mučen. V hujših primerih posameznik zaradi vrtoglavice ne more ne hoditi ne stati. Kaj jo povzroča in kako si lahko pomagamo?

Naslovnica 02. 04. 2021 14.27

Hitra pomoč pri bolečinah v želodcu in zgagi

Zgaga, spahovanje in občutek polnosti so nadloge, ki pestijo velko ljudi. Stres in neustrezna prehrana jih samo še poslabšata, a kaj, ko vsi radi kdaj pojemo kakšno jed, ki ni ravno »prijazna do želodca«, pa tudi vsem stresnim situacijam se ni mogoče izogniti. Tudi če niste posebej občutljivi, je lahko piknik ali družinski praznik za vas »boleč«. Da bi preprečili želodčne težave, je dobro poznati preventivne ukrepe. Če pa težave nastopijo, si vsak želi, da bi hitro minile.

Simptomi in bolezni 02. 04. 2021 05.45

To so vzroki in načini zdravljenja nosnih polipov

Polipoza nosu je znana že tisoče let. Je razmeroma pogosta bolezen, vendar medicina še vedno išče ustrezen terapevtski pristop, saj se zdi, da se pri tovrstnem stanju ne odzivamo vsi ljudje enako.

Prehrana 01. 04. 2021 06.00

To je mesnina, ki je bogata z vitamini in minerali

Slovenci smo veliki ljubitelji mesnin, ni zabave, na kateri ne bi imeli narezka in ni priložnosti, na kateri ne bi postregli vsaj pršuta. Pa se kdaj vprašate, kakšna hranila vnesemo v telo z uživanjem mesnin? Preberite si v nadaljevanju vse o mesnini, ki vsebuje malo maščob, bogata pa je z vitamini in minerali, še posebej z železom in magnezijem.

Bolezni 01. 04. 2021 06.00

Zakaj je pomemben imunski sistem?

Že od nekdaj smo iskali načine, kako bi se zaščitili pred okužbami – od tistih, ki jih že poznamo, do tistih, ki jih šele spoznavamo. Ključno vlogo pri tem pa ima naš imunski sistem, ki je v prvi bojni vrsti pred patogeni oziroma škodljivimi mikroorganizmi.

Nasmeh zdravju 01. 03. 2021 06.00

Je bolje telovaditi zjutraj ali zvečer?

Raje telovadite zjutraj ali zvečer? Morda popoldne? Kaj je bolj zdravo oz. optimalno za naše telo? Mnenja strokovnjakov o tem so deljena, neizpodbitno dejstvo pa je, da je vsaka telesna vadba dobra!

Starostne bolezni 31. 03. 2021 11.00

Kako demenca vpliva na življenje svojcev obolelega?

Svojci ob dolgoletni skrbi za osebe z demenco pogosto doživljajo občutke krivde, nemoči ali sramu. Za premagovanje negativnih občutij, ki sčasoma lahko vodijo v izgorelost, je nujno potrebno, da se svojci ves čas informirajo o bolezni in oblikah pomoči v skupnosti.

Nasmeh zdravju 31. 03. 2021 06.00

Najpogostejše napake, ki jih delamo pri 'zdravi prehrani'

Sploh potrebujemo prehranske dodatke, če imamo urejeno osnovno prehrano? Kako pomembne so v resnici beljakovine pri treningu, kako nevarni so zares ogljikovi hidrati in kakšne ekstremizme vse poznamo, ko je govora o 'zdravi prehrani'?

Nasmeh zdravju 30. 03. 2021 06.00

Vsi pozitivni in negativni vplivi teka na naše duševno zdravje

Kdaj pri teku govorimo o sproščanju, kdaj o bežanju? Nemalo raziskav je bilo opravljenih na temo odvisnosti od teka, ampak kaj o njej sploh vemo in kako 'realna' je?

Lajfstajl 29. 03. 2021 06.00

10 nasvetov za urejene odnose s cimri

Kako lahko poskrbiš za bolj mirne in urejene odnose s cimri? Kako se lahko izogneš konfliktom in kaj lahko narediš, če si tisti, ki ima rad vse čisto, nasproti tebe pa je 'neurejena' oseba? Nekaj nasvetov ti ponujamo v nadaljevanju.

Zdravje 26. 03. 2021 11.16

Ta antioksidant je vse bolj priljubljen

Vse več ljudi ogromno pozornosti namenja zdravemu življenjskemu slogu, ki lahko spodbudno vpliva na počutje, ohranja mladost in predvsem naše zdravje. Pri tem si lahko pomagamo z določenimi živili, med katerimi je v zadnjem času izjemno priljubljen resveratrol ali kot mu mnogi rečejo – čudežni antioksidant. Več o tem v nadaljevanju.

Psiha 26. 03. 2021 05.30

Želiš ugajati drugim ali poslušati sebe?

V današnjem svetu, v katerem je meja med resničnim in virtualnim precej zabrisana, se zdi, da postaja vse večji trend iskanja potrditve, ugajanja, ustrezanja in tega, da bi bili všečni.

Osebna rast 25. 03. 2021 06.00

Kakšna je razlika med pozitivnim življenjskim pristopom in toksično pozitivnostjo?

Je lahko pozitivnosti preveč? Kaj sploh je toksična pozitivnost in zakaj je škodljiva? Poglejmo si tanko, resnično tanko, ločnico, ki ločuje zdravo samopodobo, samozavest in samospoštovanje ter tako imenovano škodljivo prepričanje, da 'ignoriranje problemov slednje odstrani'.

Preventiva 25. 03. 2021 05.15

Se borite z visokim krvnim tlakom? Poskusite s tem

Preberite si nekaj nasvetov, ki vam lahko pomagajo pri zniževanju sistoličnega krvnega tlaka.

Duševno zdravje 24. 03. 2021 06.00

Kaj je disociativna amnezija?

Predstavljajte si, da se pogledate v ogledalo in ne prepoznate osebe, ki strmi nazaj v vas. Ali pa da se ne bi mogli spomniti osnovnih informacij o svojem življenju in življenjskem slogu, na primer tega, kje živite, ali partnerjevega imena. Podobno se dogaja pri disociativni amneziji, pri kateri govorimo o kompleksni izgubi spomina.

Osebna rast 23. 03. 2021 06.00

Kaj je ego in zakaj je pomemben?

»Kako velik ego ima!« so najpogostejši stavki, ki jih slišimo v povezavi z vedenjem, ki nam pri drugih ni všeč. Poznamo tudi različne izraze, ki vključujejo ego, kot so denimo egoizem, ego obramba, egocentrizem, superego in podobno. A kaj v resnici pomeni ego in zakaj ima v medosebnih pogovorih vedno negativno konotacijo?

Lajfstajl 23. 03. 2021 05.15

6 vprašanj, ki si jih postavi, preden izbereš fakulteto ali srednjo šolo

V življenju se mnogokrat sprašujemo, kaj je smiselno, kaj je prav, kaj je za nas boljše in predvsem, katera pot je za nas prava. Z razlogom pravijo, da je izbira srednje šole ali fakultete ena izmed pomembnejših prelomnic v našem življenju, zato smo zbrali nekaj stvari, ki jih moraš vedeti, preden to odločitev sprejmeš tudi sam.

Duševno zdravje 23. 03. 2021 06.00

Kaj je senčna plat naše osebnosti in kako jo lahko sprejmemo?

V jungovski psihologiji je senca (znana tudi kot id, senčni vidik ali senčni arhetip) bodisi nezavedni vidik osebnosti, ki ga zavestni ego v sebi ne prepozna, bodisi ga noče sprejeti in ga celo zavrača.

Prehrana 23. 03. 2021 05.45

Rastlina sreče, ki lahko povrne vašo moč

Zaradi pozitivnih učinkov na energijo in moč človeka je zelišče šetraj pridobilo tudi imeni rastlina sreče ali Yerba Buena, kar pomeni dobro zelišče. Gre za močno aromatično rastlino, ki je uporabna pri kuhi in tudi v zdravilstvu. Šetraj lahko vzgajate doma na vrtu, v lončku na balkonu ali pa ga naberete v naravi.

Nasmeh zdravju 19. 03. 2021 05.45

Anja Markovič: ''Mislim, da je treba slišati telo''

Oddajo Nasmeh zdravju bomo lahko spremljali na velikih zaslonih na POP TV od 27. marca, vsako soboto ob 17.55. Oddajo o zdravju, prostem času, zdravem načinu življenja, o reku 'zdrav duh v zdravem telesu', mitih in resnicah ter vseh tematikah, ki se dotikajo tovrstnega področja, bo vodila simpatična voditeljica Anja Markovič. Zanimalo nas je, kako sama skrbi za svoje zdravje, kako gleda na staranje in ali morda prisega na posebno vrsto prehrane. Preberite si, kaj nam je zaupala.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1032