alkohol in zdravje

Kaj se zgodi, ko rdeče meso zamenjate z ribo in perutnino?
Tisti, ki so v osmih letih začeli uživati več rdečega mesa, so imeli v naslednjih osmih letih večje tveganje za prezgodnjo smrt, je ugotovila ameriška študija. Manjše tveganje so imeli tisti, ki so uživali vse manj rdečega mesa in so tega nadomestili z ribami, perutnino pa tudi vegetarijanskimi obroki.

Pomemben napotek v vročih dneh
"Pijmo veliko vode, tudi če nismo žejni. Tako se bomo lahko dovolj potili in tako zniževali telesno temperaturo." Tako zapiše na spletni strani Zdravstvenega doma Ljubljana Milan Žnidaršič, dr. med., spec. spl. in urg. med. Če se vam zdi, da se veliko potite, priporoča, da vodi dodate malo limoninega soka in soli. Izogibajte pa se alkoholu, vročim in sladkim pijačam. Pomembno je, da ne dehidrirate.

Se vaša koža hitreje stara zaradi onesnaženosti zraka?
Onesnažena mesta lahko prispevajo k temu, da se starate hitreje. Osnaževalci zraka namreč zmanjšujejo količino antioksidantov v koži in motijo proizvodnjo kolagena. Posledično pospešujejo procese staranja. Preverite, kako zaščititi svojo kožo pred onesnaženim zrakom.

Če ne pretiravamo, je varen in antioksidanten napitek
O kavi je bilo narejeno veliko študij, ki so odkrile kar nekaj pozitivnih učinkov, med drugim so redno uživanje tega napitka povezale celo z manjšim tveganjem za prezgodnjo smrt. A kot pove prof. dr. Samo Kreft, mag. farm., z ljubljanske Fakultete za farmacijo, je bilo toliko študij bržkone izvedenih tudi zato, ker raziskovalci sami pogosto uživajo kavo in jih zato bolj zanima, kakšno je njeno delovanje.

Kaj se zgodi, če redno uživate vinski kis?
V zadnjem času je veliko govora o jabolčnem kisu, kaj pa vinski kis? V resnici si solato najpogosteje začinimo prav z njim. Prav zato smo pogledali, kako zdrav je vinski kis?

Kaj poveča tveganje za drugega najhujšega raka?
Obsežna britanska študija je nedavno pokazala, da tudi uživanje rdečega in predelanega mesa v količinah, ki naj bi še veljale za zmerne, lahko poveča tveganje za raka na debelem črevesu in danki. Ta je pri nas na drugem mestu po smrtnosti, kažejo podatki Onkološkega inštituta, čeprav od leta 2009 deluje presejalni program Svit, ki ga lahko odkrije še v predrakavi fazi, torej še preden se razvije.

Ob tem je tveganje za kap petkrat večje
Atrijska fibrilacija je najpogostejša motnja srčnega ritma. Upočasni tok krvi, zaradi česar lahko nastajajo krvni strdki. Če zaidejo v možgane, lahko povzročijo možgansko kap, pišejo na strani slovenskega Društva za srce. Tveganje je v primerjavi s tistimi, ki imajo normalen srčni ritem, kar petkrat večje.

Čas je, da sebe postavite na prvo mesto
Tako za telesno kot za duševno zdravje je izjemnega pomena, da znamo prisluhniti sebi in svojim potrebam ter da si na različnih področjih v življenju postavimo prioritete. To pomeni, da se moramo naučiti reči NE, kadar nečesa ne zmoremo, da znamo presoditi, kdaj se upreti določeni razvadi, ki nam tako ali drugače škoduje, da ne vztrajamo v odnosih, ki nas ne osrečujejo in da pravočasno poiščemo pomoč, ko nas telo opozori, da nekaj ni v redu. Če ne znamo ali se bojimo reči NE, s tem sporočamo, da so nam drugi pomembnejši od nas samih, nam potrdi tudi psihologinja dr. Eva Boštjančič.

Pogosta navada, ki podvoji tveganje za smrtno nevarno visok krvni pritisk
Pitje samo ene alkoholne pijače na dan je lahko dovolj, da se vam sčasoma krvni pritisk tako poviša, da poveča tveganje za srčni infarkt in kap. Zadnja raziskava strokovnjakov je pokazala, da že od sedem do trinajst alkoholnih pijač na teden lahko podvoji tveganje za nevarno visok krvni pritisk.

Alkoholizem, prekomerno uživanje alkohola
Spoštovani, imam sestro ki prekomerno pije, sprva je bilo to le prekomerno žuriranje, kmalu pa se je začelo skrivanje praznih steklenic, laganje, kraja denarja,..... Je najstarejša sestra in dolg...

Vpliv alkohola na kvaliteto semenčic
Zanima me kako izboljšati obliko semenčec. Kvaliteta le teh je dobra. A oblika je zelo slaba, samo 2% jih je pravilno oblikovanih. Torej, slišal sem, da alkohol vpliva na to? Kako dolgo ima obsežn...

Depresivne epizode, samomorilne misli
Spoštovani, upam, da se vam bo ljubilo tole prebrati in mi dati strokovno mnenje o mojem stanju. Sem mlada ženska (v dvajsetih), zdrava, imam super družino in prijatelje. Ne vem, če mi boste verjeli,...

Reklamiranje piva
Lep pozdrav ! Zanima me vaše mnenje v zvezi s to reklamo, oz. koliko je v tem resnice? V starih časih so pivu rekli kar tekoči kruh. Zakaj? Odvisno od ekstrakta daje liter piva 400-500 kilokalor...

Nizek krvni tlak
Spoštovani! Zahvaljujem se za Vaš odgovor glede moje diagnoze. Med tem časom so mi že opravili teste ščitnice in je vse ok. Druga težava, ki me še obdaja je zelo nizek pritisk že od rojstva, sedaj ko ...

Povišan bilirubin
Lep pozdrav. Star sem 22 let. Na pregledu krvi so mi ugotovili močno povečan bilirubin(90). Naredili so še jetrne teste, ki so bili normalni. Nato so me napotili na UZ trebuha, ki je pokazal, da je vs...

Alkoholizem
Stara sem 23 let, študentka. Moja mama je stara 46 let in je alkoholičarka že kar nekaj let. Popije tudi 3 litre vina dnevno (pije izključno samo vino). Enkrat je že abstinirala za 6 mesecev s pomočjo...

Zgaga in regurgitacija
Kateri so vzroki zgoraj omenjene bolezni?Ali jo lahko povzroči bulimija? Stara sem 23 let in 1,5 leta več nimam te bolzni(imela pa sem jo kašnih pet let).Poleg tega me vsak dan napihuje(popoldne), ima...

Težave v družini
Lep pozdrav. Stara sem 22 let in sem študentka 3. letnika fakultete. v šoli nimam nikakršnih težav, vsaj do zdaj ne, ampak se bojim da se bodo začele, zaradi težav doma. Mama in oče se ne razumeta že...

Sladkorna bolezen
Lep pozdrav, dr. Vojka Gorjup. Upam, da se obračam na pravi naslov. Sem študent in imam diabetes tipa I, in sicer 6 let. Skušam se čim bolj paziti, kar zadeva dieto, samokontrolo, jemanja insulina ter...

Anksiozne motnje
Lep pozdrav! Star sem 46 let in od malega sem imel probleme z živci. Brat je bil hudi bolan v času, ko me je mati nosila, zato le-take posledice. Ker nebi rad bil predolg, bi vam zaupal le to, da se...

4 živila zmanjšajo tveganje za enega najpogostejših rakov
Česen, šalotka, por, drobnjak. To so živila, ki bi jih morali vključiti v svojo prehrano, saj res močno zmanjšajo tveganje za pojav raka na debelem črevesu in danki, tudi tako imenovanega kolorektalnega raka.

Pogosta navada, ki za 35 odstotkov poveča tveganje za bolezen srca
Ste med tistimi, ki spite manj kot šest ur na dan? Pomanjkanje spanja naj bi za kar 35 odstotkov povečalo tveganje za bolezen srca in ožilja, tudi kap, je pokazala študija Španskega nacionalnega centra za kardiovaskularne raziskave. Vse bolj odkrivamo, da je spanje res pomembno in ga ne smemo podcenjevati. Telo ga potrebuje.

To se pri pitju alkohola dogaja v srcu
Zdravniki v avstralski bolnišnici so še enkrat ugotovili, kakšno škodo povzroča našemu srcu alkohol. Udeležence svoje študije so glede na to, koliko ga običajno spijejo, razdelili v tri skupine. Posnetki so nato pokazali, da imajo tisti, ki ne uživajo alkohola, čisto drugačno srce kot celo tisti, ki alkohol uživajo zmerno.

Zakaj bi morali v tem času uživati ta sadež?
Kivi je idealen zimski sadež. Je poln vitamina C, ki ga potrebujemo za močan imunski sistem. Ena skodelica narezanih kivijev naj bi pokrila ne 100, ampak kar 273 odstotkov naših dnevnih potreb po tem vitaminu, ki je tudi močan antioksidant. Poleg tega je kivi kot vsak sadež še vir vlaknin, ki jih potrebujemo za dobro prebavo.

Preprosti ukrepi za znižanje holesterola
Avstralski nutricist in naturopat Rick Hay je v svoji novi oddaji 'Ask the Nutritionist' pojasnil, kakšne spremembe lahko naredite, da bi sami znižali nivo slabega holesterola v krvi.

Pogosta navada poveča tveganje za agresivnega raka prostate
Med moškimi, ki so v enem od ameriških zdravstvenih centrov dobili napotnico za biopsijo prostate, so imeli tisti z zgodovino uživanja sedem ali več meric alkohola na teden večje tveganje za diagnozo agresivnega tumorja, je pokazala študija. Tveganje je bilo kar trikrat večje.

Ne boste verjeli, kaj lahko vpliva na plodnost
Ženske, ki želijo zanositi, naj poskušajo vsak dan zaspati in vstati ob približno isti uri, svetujejo raziskovalci ameriške univerze Washington. Naše telo ima nekako tako kot narava sama rado cikličnost. In če to ne upoštevamo, se očitno lahko odrazi tudi na naši plodnosti.

Poznate ta učinek sladkorja na otroke?
Zaradi prekomerne količine sladkorja so lahko otroci bolj nasilni, pijejo več alkohola in bolj verjetno kadijo, je pokazala nova raziskava Univerze Bar Ilan v Izraelu. Pokazalo se je tudi, da imajo britanski otroci dvakrat več možnosti, da se bodo zapletli v pretep, če uživajo več sladkorja. Uživanje sladkorja pri švedskih otrocih pa se je izkazalo za zelo problematično, saj so bili otroci, ki so zaužili veliko sladkorja, verbalno bolj nasilni do drugih otrok.

Snov, ki nas najhitreje zasvoji! In ne gre za droge!
Ko je govora o hudih odvisnostih, najprej pomislimo na droge, a statistika kaže, da najhujšo zasvojljivost še vedno povzročajo nikotin, zdravila in alkohol. Največ ljudi, ki po enkratnem poskušanju razvijejo zasvojenost je tistih, ki poskusijo nikotin.

Koliko alkohola lahko spijem v nosečnosti?
Nič! V nosečnosti ni varne alkoholne pijače, ni varne količine alkohola in ni varnega obdobja nosečnosti za pitje alkohola. To pomeni, da vsaka alkoholna pijača, v vsaki količini in v vsakem obdobju nosečnosti, predstavlja zdravstveno tveganje za zarodek ali še nerojenega otroka, so opozorili na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).