alzheimerjeva bolezen

Bi danes lahko pomagali mali Meg?
Meg ni bila nikoli prav nič podobna svojim vrstnikom. Že pri nekaj mesecih je začela izgubljati lase in dobila prve gube. Bledikasta polt, suhljata postava in povešena koža so pričali, da je dekletce hudo bolno. Trpela je namreč za redko gensko boleznijo progerijo, pri kateri se telo stara prehitro.

Zdravje v steklenički
V steklenički čistega javorjevega sirupa je kar 54 različnih hranilnih snovi, ki blagodejno delujejo na zdravje ljudi, od tega je pet sestavin takih, ki jih ni mogoče najti nikjer drugje v naravi.

Korak bliže k zdravljenju Alzheimerjeve bolezni
Morda smo še korak bliže zdravljenju za Alzheimerjevo bolezen, saj so strokovnjaki identificirali še pet novih genov, ki povečujejo tveganje za razvoj te zahrbtne in težavne bolezni.

Česa se najbolj bojijo ženske in česa moški?
Tako moški kot ženske se, ko razmišljajo o starosti, otepajo številnih racionalnih in neracionalnih strahov. Toda strahovi, povezani s temi ne najbolj priljubljenimi leti, se razlikujejo tako med kulturami kot tudi med spoloma.

Našli zdravilo proti Alzheimerjevi bolezni?
Ameriški znanstveniki so odkrili, da bi z gensko terapijo lahko zdravili do sedaj neozdravljivo Alzheimerjevo bolezen. To metodo so zaenkrat testirali le na miših, in sicer tako, da so delovali na kemikalijo, ki možganskim celicam pomaga pri pošiljanju signalov in povezovanju.

Kmalu nov test za zgodnje odkrivanje demence?
Britanski znanstveniki razvijajo hiter in preprost test, s katerim bo mogoče še pred pojavom prvih znakov bolezni videti, ali bo oseba v prihodnje zbolela za demenco. Upajo, da bo test pripomogel k zdravljenju ali celo preprečevanju izbruha te bolezni.

Bo v prihodnjih letih demenca še pogostejša?
Alzheimerjeva bolezen je eden najpogostejših vzrokov demence. Čeprav se najpogosteje pojavlja pri starejših ljudeh, pa lahko za njo zbolijo tudi mladi. Napovedi za prihodnja leta pa so menda skrb vzbujajoče. Bolezen naj bi bila še pogostejša.

Artritis ščiti pred Alzheimerjevo boleznijo?
Trpite za revmatoidnim artritisom? Kakor trdijo ameriški znanstveniki, to pomeni, da ne boste zboleli za Alzheimerjevo boleznijo. Preverite, zakaj.

Razvili test za odkrivanje Alzheimerjeve bolezni
Ameriški znanstveniki so razvili test, s katerim lahko napovejo, pri katerih ljudeh se bo razvila Alzheimerjeva bolezen, neozdravljiva oblika demence.

Zdrava hrana za osebe z okvarjenimi ledvicami
Zdrava prehrana, ki vsebuje veliko antioksidantov je ključnega pomena, ko govorimo o boleznih ledvic in drugih kroničnih in degenerativnih boleznih. Predstavljamo vam živila, ki jih morate nujno vključiti v svoj jedilnik!

10 mitov o Alzheimerjevi bolezni
Mitov o vzrokih za nastanek Alzheimerjeve bolezni in dejavnikih, ki povečujejo tveganje za nastanek bolezni, je ogromno. Preverite, kateri od njih držijo in katerih sploh ne smete jemati resno!

Kaj vse ogroža moško zdravje?
Skoraj vsem največjim zdravstvenim nevarnostim, ki pretijo moškim, se je mogoče z ustrezno preventivo izogniti. O kakšnih nevarnostih govorimo in kako se lahko najbolje zaščitite?

Štiriletna deklica boleha za alzheimerjevo boleznijo
Mala Hollie boleha za redko gensko boleznijo, zaradi katere ji počasi odmirajo možganske celice in povzročajo demenco. Zdravila, ki bi popolnoma pozdravilo bolezen, še ni. Za zdaj lahko zdravniki le upočasnijo napredovanje obolenja.

Navade, zaradi katerih lahko zbolite
Lahko so moteče, skoraj neopazne, včasih pa celo nevarne. Ne glede na to, ali so dobre ali slabe, pa lahko veliko povedo o vašem psihičnem in fizičnem stanju. Na videz še tako nepomembna navada je lahko namreč tudi izjemno nevarna.

Kateri aditivi v hrani povzročajo raka?
Praviloma je za vsako živilo določeno, kateri in v kolikšni meri se lahko uporablja aditiv. Ugotavljanje varnosti aditivov poteka po mednarodnih predpisih. Na leto pojemo kar 4 kilograme teh strupenih snovi.

Alzheimerjeva bolezen
Alzheimerjeva bolezen je posledica propada možganskih celic.

Novo upanje za bolnike z demenco
Britanski znanstveniki so prišli do revolucionarnega odkritja. S preprostim pregledom oči lahko vidijo, ali so začele odmirati možganske celice, in posledično napovejo, ali bo človek čez 10 do 20 let podlegel demenci.

Pazite se zdravstvenih nasvetov zvezdnikov!
Zvezdniki imajo mnenje o marsičem – o razmerjih, karieri, modi, denarju. Po novem pa delijo tudi zdravstvene nasvete. A strokovnjaki opozarjajo, da jim ne smemo vedno verjeti.

Ali sevanje mobilnih telefonov zdravi demenco?
Po letih preučevanj, ali so mobilni telefoni zdravju škodljivi, je zdaj s floridske univerze prišla spodbudna novica. Elektromagnetno valovanje mobilnikov naj bi krepilo spomin in celo zdravilo demenco.

Kaj piti, da bo maček manjši?
V prednovoletnem času se tudi najmočnejšim lahko zgodi, da jim popustijo zavore in spijejo kakšen kozarček preveč. Torej, na kakšen načine se boste najbolje izognili mačku?

Zdravljenje s tangom
Psihologi in terapevti verjamejo, da tango pomaga pri zdravljenju Alzheimerjeve in Parkinsonove bolezni ter pri premagovanju depresije. Poglejte, kako to počnejo v Argentini.

Dremanje pospešuje demenco
Ena od raziskav je pokazala, da imajo ljudje, ki si redno privoščijo popoldansko dremanje, več možnosti, da zbolijo za Alzheimerjevo boleznijo.

Svetovni dan Alzheimerjeve bolezni pod geslom Ne izgubljajmo časa!
Združenje za pomoč pri demenci Spominčica ob današnjem svetovnem dnevu Alzheimerjeve bolezni opozarja na nujnost zgodnjega odkrivanja bolezni, ki je najpogostejši vzrok demence.

VIDEO: Alzheimerjeva bolezen lahko napade tudi mlade
Če imamo sorodnika, ki ima nad 65 let in kar naprej pozablja stvari, se celo izgublja ali pa misli, da mu stvari izginjajo, je dobro pomisliti na Alzheimerjevo bolezen.

Kako prepoznati Alzheimerjevo bolezen?
Pozabljivost v zgodnejših letih še ne pomeni, da ste zboleli za Alzhaimerjevo boleznijo. Ta je namreč lahko zgolj posledica vsakodnevnih stresov, hitrega tempa življenja, depresije in drugih bolezni.

Demence vedno pogostejše
Demence po pogostosti sodijo v sam vrh vzrokov smrtnosti v razvitem svetu.

Ali je pozabljivost v starosti normalna?
V Sloveniji je skoraj 10.000 bolnikov z Alzheimerjevo demenco. Zaradi te bolezni pa niso prizadeti le bolniki, temveč predstavlja veliko breme tudi za njihove najbližje. Kljub temu pa veliko bolnikov ni prepoznanih in se tudi ne zdravi.

Kako doživeti visoko starost?
Vas zanima, kakšen je ključ do visoke starosti? Prebivalci Kube bi vam svetovali veliko seksa, zdrave hrane in kajenje cigar, Japonci preprost življenjski slog in čim manj stresa, prebivalci Andore pa planinarjenje.

Nad ponedeljkovo jutro s kavo!
Kava je verjetno najbolj popularno poživilo na svetu. Spodbuja živčevje in v zmernih odmerkih povečuje zbranost, hitrost bitja srca, zoži žile, razširi dihalne poti in nasploh spodbudi delovanje živčevja.

Zdravilen zelenec
Brokoli je prav gotovo zmagovalec med zelenjavo. Znanstveniki so namreč ugotovili, da preventivno deluje proti različnim vrstam raka, varuje očesno mrežnico in dobro vpliva na srce in ožilje.