antibiotik

Naravna zdravila naših babic
Naše babice so znale marsikatero težavo rešiti same – brez kemije, na povsem naraven način. Tukaj je nekaj domačih zdravil, s katerimi lahko poskusite tudi vi rešiti kakšno zdravstveno ali lepotno nadlogo, preden odhitite do strokovnjaka.

Kefir – vir zdravja in daljše mladosti
Gotovo ste na policah trgovin med mlečnimi izdelki opazili izdelek z eksotičnim imenom, niste pa morda ravno vedeli, zakaj bi ga izbrali namesto dobrega starega jogurta. Toda kefir je bil že tisočletja nazaj poznan kot superhrana. Zaradi njegovih izrednih zdravilnih učinkov so ga na Kavkazu, od koder izhaja, dobesedno častili.

Polovica bolnišnične rabe antibiotikov neustrezna
Letošnji evropski dan antibiotikov je osredotočen na bolnišnično rabo antibiotikov. Glede na rezultate raziskav je do 50 odstotkov celotne bolnišnične rabe antibiotikov neustrezna.

Imate radi začimbe?
Začimbe so zelišča, ki rastejo divje v naravi, lahko pa jih gojimo tudi doma. Sedaj ko se približuje jesen, si jih lahko posadite v lične posode in postavite na okensko polico. Hkrati vam bodo v okras in dodatek jedem.

Kako nevarna je superbakterija?
Po tem, ko se je v britanski bolnišnici pojavila nova superbakterija, odporna na antibiotike, so znanstveniki začeli preučevati, kakšne posledice bi ta bakterija lahko imela, če bi se razširila po svetu. Napovedi niso bile optimistične, kljub vsemu pa na ljubljanskem kliničnem centru opozarjajo, da panika ni potrebna.

Gonoreja neozdravljiva?
Gonoreja je po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije postala odporna že na večino antibiotikov. Ali to pomeni, da lahko ta spolno prenosljiva bolezen postane povem neozdravljiva?

Por – naravni antibiotik
Por ima pikantno trpko aromo, ki rahlo spominja na čebulo. Poznamo spomladanske, poletne, jesenske in zimske sorte pora. Prvi dve imata daljše steblo, listi so svetlo zelene barve. Jesenski in zimski por imata krajše steblo in temnozelene liste.

Z brusnicami nad raka in bakterije
Že leta 1994 so v študiji, ki so jo izvedli na ameriškem Harvardu, ugotovili, da redno uživanje brusničnega soka zmanjšuje količino bakterij v sečilih starejših žensk.

Jamiejev seznam nepogrešljivih živil
So nekatere začimbe in so določena živila, brez katerih v kuhinji Jamieja Oliverja preprosto ne gre. Zdaj je slavni britanski kuhar sestavil seznam hrane in začimb, ki pridejo prav pri pripravi skorajda vsakega obroka.

Čemaž v jedeh
Čemaž postaja vse bolj priljubljena rastlina, ki jo lahko nabiramo v naravi in ima veliko zdravilnih učinkov. Poleg dobro poznane čemaževe juhe vam predstvljamo še nekaj slastnih čemaževih receptov.

Česen, po katerem se lahko poljubljate
Čeprav je česen izjemno zdravilen, pa se ga številni izogibajo, saj pušča neprijeten zadah. To pa sedaj ni več težava, saj je na trg prišel česen, po katerem se boste lahko brez slabe vesti celo poljubljali.

S sepso se lahko okužite tudi v bolnišnicah
Sepsa ali zastrupitev krvi je dokaj redek zaplet nekaterih okužb. Običajno lahko v krvi dokažemo prisotnost bakterije, ki je povzročila okužbo. Do nje navadno pride, ko imunski sistem ne more omejiti žarišče okužbe.

7 zelišč za prvo pomoč!
Zelišča so odlični antibiotiki, sredstva za razkuževanje, celjenje, blažitev bolečin … Preverite, katera zelišča so najboljša pri nudenju prve pomoči in pri zdravljenju manjših okužb!

Očistite svoje telo strupov!
Prazniki so za naš organizem še kako naporni. Ogromne količine hrane in pijače namreč telo izčrpajo in 'zapackajo'. Očistite svoje telo prazničnih pregreh na povsem naraven način!

Praznične jedi so lahko koristne za zdravje!
Silvestrovo je pred vrati in mize bodo spet polno obložene. Na krožnikih se bo znašlo marsikatero živilo, ki zdravju ni najbolj prijazno. A vendarle kot dodatek k prazničnim jedem pogosto uporabimo tudi kaj takšnega, kar je dobro za naše telo.

Previdno v lekarno! Dobite lahko napačna zdravila!
Zaradi nečitljive pisave zdravnikov se vam lahko zgodi, da boste v lekarni dobili napačna zdravila, kar zna biti še kako nevarno! Preberite, katere informacije morate zahtevati od farmacevta, preden odnesete zdravilo domov.

Previdno z antibiotiki!
Antibiotiki so zdravila za zdravljenje bakterijskih okužb. Ker pa jih vse pogosteje uporabljamo brezglavo in neupravičeno, postajajo bakterije nanje odporne, zdravljenje pa vedno bolj neučinkovito in dolgotajno.

Kako si pomagati, ko zbolite za angino?
Za angino je značilno vnetje mandljev in žrela. Začne se hitro, brez predhodnih znakov. Običajno je brez izcedka iz nosu in kašlja. Značilna je tudi visoka temperatura.

Kako si pomagati, ko se prehladite?
Prehladna virusna obolenja so najpogostejša obolenja zgornjih dihal. Od angine in gripe se običajno razlikujejo po tem, da pri prehladu ni visoke vročine, pojavi pa se izcedek iz nosu, bolečine v grlu, kašelj in kihanje.

S česnom nad prehlad
Danes vemo, da česen kot antibiotik deluje proti bakterijam in uspešno krepi imunski sistem. Ima tudi protiparazitni učinek in je učinkovit pri zdravljenju okužb z virusom herpesa in glivico Candido albicans.

Imate žulj? Vprašajte babico!
Žulji so najpogostejša težava žensk, predvsem v spomladanskem času. Takrat namreč ponovno obujemo čevlje brez nogavic. Pogosto pa nas pestijo tudi takrat, ko nosimo neprimerno obutev. Proti tej neprijetni nadlogi si lahko pomagamo z 'babičino' lekarno.

5 mitov o ženskem telesu, ki ne držijo
Ste tudi vi med tistimi, ki so prepričani, da ženska ne more zanositi med menstruacijo? Ali morda verjamete, da imajo vse device nepredrto deviško kožico? Preverite 5 največjih zmot o ženskem telesu.

Norice na pohodu
Norice so v Sloveniji že vrsto let na prvem mestu med nalezljivimi boleznimi. Lahko se pojavljajo preko celega leta, večje število obolelih pa je značilno za pozne zimske in zgodnje spomladanske mesece. Največ otrok zboli med tretjim in petim letom starosti.

Zadnji čas, da poskrbite za svojo odpornost!
Najbolj pomembni vitamini, ki jih telo potrebuje, so vitamin C, E in betakaroten. Vitamin E med drugim povečuje število obrambnih celic. Zakaj ne bi tokrat za spremembo poskusili potrebnih vitaminov za telo dobiti z zelišči?