avtoimunska bolezen ščitnice

Obolenje ščitnice
Spoštovni dr. Fajdiga! Že 12 let jemljem Vobenol (1 in 1/2 tablete na dan. Diagnoza: latentna hipotiroza ob kroničnem avtoimunskem tiroiditisu (leto 1992), kronični tiroiditis (1995), avtoimunska bo...

Avtoimunska hipertiroza
Leta 1992 sem zdravila bolezen avtoimunsko hipertirozo. Sedaj ugotavlja zdravnica, da sem v meni. Dobila sem zdravila Trisequens in me zanima, ali glede na avtoimunsko hipertirozo lahko jemljem ta zdr...

Prava Trnuljčica: Spi 19 ur na dan, da se spočije
27-letna Kristen Devanna iz New Yorka se spopada z avtoimunsko boleznijo ščitnice, imenovano Hashimotov tiroiditis, zaradi katere je nekoč potrebovala tudi 19 ur spanja na dan, da se je vsaj nekoliko spočila. Prav zato ji številni rečejo kar prava Trnuljčica. S hudimi simptomi bolezni se je spopadala šest let, nato pa le našla rešitev. Danes ima več energije kot kdajkoli prej.

10 znakov, da imate težave s ščitnico
V Sloveniji se kar 150.000 ljudi spopada z boleznijo ščitnice, vsako leto pa na novo odkrijejo približno 4000 novih primerov oblelih. Najpogostejša oblika bolezni ščitnice je avtoimunska bolezen Hashimotov tiroidizem, pri kateri ščitnica proizvede premalo ščitničnih hormonov.

Bi prepoznali to najpogostejšo bolezen ščitnice?
Premalo delujoča ščitnica ali hipotiroza je najpogostejša bolezen ščitnice, ki jo najpogosteje povzroča avtoimunsko vnetje ščitnice imenovano Hashimotov tiroiditis. Bi ga prepoznali?

Kako veste, da je za odvečne kilograme kriva ščitnica?
Ko kar naenkrat pridobimo 5 kilogramov, je najlažje kriviti premalo delujočo ščitnico, ki lahko v resnici vodi do nepojasnjenega pridobivanja telesne teže. A kako vemo, da gre za težave s ščitnico in ne le preprosto za dejstvo, da smo posegali po preveč kalorični hrani.

Bolezni ščitnice pogosteje prizadenejo ženske
Ščitnica je izjemno pomembna žleza, saj ščitnični hormoni uravnavajo različne mehanizme v telesu, zlasti presnovo. Na vprašanja, kako prepoznati bolezni ščitnice in kako ukrepati, nam je odgovarjal endokrinolog, doc. dr. Tomaž Kocjan, dr. med.

Pet 'ženskih' bolezni, ki lahko doletijo tudi moške
Čeprav nekatere bolezni pogosteje prizadenejo ženske, pa lahko zbolijo tudi moški. Preverite, katera obolenja, ki se sicer pogosteje pripisujejo nežnejšemu spolu, lahko doletijo oba spola, in kako pogosta so.