Vizita.si

blata

Prebava 04. 09. 2024 04.14

Sadež, ki bi lahko izboljšal zdravje črevesja

Katero sadje naj bi po mnenju zdravnice ljudje premalo uživali? Slednji sadež naj bi imel sposobnost, da nam pomaga izboljšati zdravje našega črevesja.

Prebava 01. 09. 2024 04.47

To se zgodi, če predolgo sedite na stranišču

Odkar so postali naši telefoni del vsakdana, je postalo del našega vsakdana tudi to, da zelo radi na stranišče odidemo s telefonom v roki. Posledično se naš obisk lahko močno podaljša, namesto običajne minute ali nekaj minut, pa se lahko sedenje zavleče tudi v nedogled. Slednje početje pa resnično ni pametno.

Simptomi in bolezni 01. 09. 2024 04.12

Kaj jesti, če imate endometriozo?

Sama prehrana ne more ozdraviti ali zdraviti endometrioze. Vendar lahko spremembe v prehrani pomagajo pri vzdrževanju in lajšanju simptomov.

Zdravje 01. 09. 2024 04.07

Naše zdravje se začne in konča v želodcu

Želodec je velik, votel mišični organ. Polni se s hrano, ki jo zaužijemo in ki vanj pride skozi požiralnik. Želodec izloča kislino in encime, ki razgradijo oz. prebavijo hrano, ta pa naprej potuje do dvanajsternika, ki je začetni del tankega črevesja. Na srečo želodec hitro reagira na moteče dejavnike prehranjevanja in nas tako opozori na nevarnost.

Bolezni 30. 08. 2024 04.25

Teh simptomov nikoli ne ignorirajte, saj so lahko nevarni

Okužba sečil je resnično neprijetna okužba katerega koli dela urinarnega sistema. Urinarni sistem vključuje ledvice, ledvična meha, sečevod, sečni mehur in sečnico. Večina okužb prizidane spodnji urinarni trakt – mehur in sečnico.

Zdravje 30. 08. 2024 04.06

Znaki, da je s hormoni nekaj narobe

V našem telesu hormoni igrajo pomembno vlogo. Lahko se zgodi, da pride do neravnovesja, ko je enega preveč ali premalo, vsekakor pa je dejstvo, da pomembno vplivajo na naše zdravje. Poglejmo si, kako.

Preventiva 23. 08. 2024 04.37

15 nasvetov za ohranjanje zdravega mehurja

Ljudje redko govorimo o zdravju mehurja, vendar zadeva vse nas. Kako ga lahko ohranjamo zdravega, zakaj je to pomembno in predvsem katere navade sprejeti, da bo mehur resnično dobro in optimalno deloval za nas?

Prehrana 14. 08. 2024 04.22

Vse prednosti uživanja koruze

Koruza je vsestransko in osnovno živilo, ki ponuja vrsto koristi za zdravje. Kakšno hranilno vrednost ima, kakšne potencialne koristi za zdravje in navsezadnje, kako jo lahko vključimo v prehrano?

Prebava 07. 08. 2024 04.50

Nalezljive črevesne bolezni, ki nam pretijo poleti

Črevesne nalezljive bolezni so najpogostejše nalezljive bolezni na svetu. Skupno jim je, da se prenašajo po fekalno-oralni poti, kar pomeni, da se povzročitelji izločajo z blatom, v telo pa vstopajo skozi usta. Pomembno vlogo pri prenosu, piše Kreni Zdravo, imajo umazane roke in hrana živalskega izvora. Za črevesnimi boleznimi pogosteje zbolevamo poleti, saj visoke temperature spodbujajo razmnoževanje patogenov.

Prebava 03. 08. 2024 04.20

Najpogostejše prebavne motnje, preventiva in pomoč

Kdaj so želodčne težave premostljive narave in kdaj so morda posledica prebavnih motenj? Zakaj se le-te ponavljajo in kako si lahko pomagamo? V prvi vrsti je pomembna zmernost.

Simptomi in bolezni 02. 08. 2024 04.04

Nepričakovani simptomi gastritisa

Imate akutni ali kronični gastritis? Ne ena ne druga diagnoza nista najbolj optimalni. Pri akutnem gastritisu so simptomi novi in običajno ne trajajo dolgo, pri kroničnem gastritisu pa so simptomi dolgotrajni.

Prebava 31. 07. 2024 05.00

Neprijetna tegoba, ki smo ji z leti vse bolj izpostavljeni

Staranje je naravni proces, ki mu žal ne moremo ubežati. Zunanje znake z uporabo različnih preparatov in tretmajev še nekako uspemo prikriti in upočasniti, a telo se stara tudi navznoter, tam pa ne pridejo v poštev niti kreme in barve niti razni posegi, s katerimi bi ustavili čas. Na katere organe pa ima staranje največji vpliv?

Prebava 31. 07. 2024 04.49

Če greste na veliko potrebo več kot tolikokrat, lahko to predstavlja težavo

Zmotno je prepričanje, da bi morali blato odvajati vsak dan in to takoj, ko se zbudimo. Pogostost in kdaj se po mnenju zdravnikov od človeka do človeka zelo razlikuje.

Simptomi in bolezni 20. 07. 2024 04.25

To se zgodi, če uživamo preveč alkohola

Z alkoholom povezana jetrna bolezen je posledica poškodb jeter zaradi dolgoletnega prekomernega pitja alkohola. Leta zlorabe alkohola lahko povzročijo vnetje in otekanje jeter. Ta poškodba lahko povzroči tudi brazgotinjenje jeter, stanja, ki vodi v jetrno cirozo. Ciroza je zadnja stopnja bolezni jeter.

Bolezni od A do Ž 16. 07. 2024 04.16

11 razlogov za kri v urinu

Ob besedi kri marsikdo postane zaskrbljen. Še posebej če le-to opazimo, da prihaja iz katerega dela našega telesa. Ni pa vedno razloga za paniko. Poglejmo si najpogostejše razloge za kri v urinu.

Bolezni od A do Ž 10. 07. 2024 04.50

To je lahko stranski učinek sladkorne bolezni

Gastropareza je stanje, kjer hrana prehaja skozi želodec počasneje, kot bi morala. Gre za dolgotrajno stanje, ki ga je mogoče obvladati s spremembami prehrane, zdravili in drugimi oblikami zdravljenja.

Simptomi in bolezni 10. 07. 2024 04.49

7 razlogov, zakaj je vaš iztrebek zelen

Dobra in uravnotežena prebava je ključna za zdravje, zato ne čudi, ko se nekoliko prestrašimo, če zagledamo zelen iztrebek. A brez skrbi, navadno ni razloga za paniko.

Prebava 04. 07. 2024 04.41

'Filane' paprike na prav poseben način

Polnjene paprike so ena tistih jedi, ki v poletnih mesecih večkrat kraljuje na naših krožnikih. Še posebej priljubljene so v sredini poletja, ko je sezona domačih paprik na vrhuncu. Največkrat jih pripravimo na 'klasičen' način, torej nadevane z mletim mesom in rižem ter kuhane v paradižnikovi omaki, a je možnosti za njihovo pripravo še veliko več. Poskusite nekaj novega, drugačnega, predvsem pa prijaznega do vaše prebave!

Prebava 28. 06. 2024 04.26

Vnetje debelega črevesa, ki povzroča drisko

Mikroskopski kolitis je vnetje debelega črevesa, ki povzroča dolgotrajno vodno drisko. Motnja je dobila ime po dejstvu, da je treba tkivo debelega črevesa pregledati pod mikroskopom, da bi ga identificirali, saj je tkivo lahko videti normalno s kolonoskopijo ali fleksibilno sigmoidoskopijo.

Prebava 24. 06. 2024 11.45

To bi morali jesti v vročih poletnih dneh

Poleti se naša vsakodnevna rutina spremeni. Dnevi so daljši, vzdušje na delovnem mestu je bolj sproščeno, naš urnik pa manj natrpan. Večina si privošči teden ali dva dopusta, kjer gibanje, kot smo ga vajeni doma, ni v prvem planu. Vse te spremembe zaznava tudi naš organizem, še posebej burno pa se lahko nanje odzove prebava. Prav zato je pomembno, da tudi v poletnih dneh skrbimo za uravnoteženo in zdravo prehrano, s poudarkom na vlakninah in probiotikih.

Prebava 18. 06. 2024 04.17

Kaj jesti za zdravo prebavo?

Zdrava prebava je redna prebava in redna prebava je zdrava prebava. Poglejmo si, katera živila vam lahko pomagajo spodbujati bolj redno prebavo, če spadate med tiste posameznike, ki se spopadajo z bolj nerednim odvajanjem blata.

Prebava 15. 06. 2024 04.29

Zakaj pride do neprebavljene hrana v iztrebku?

Včasih lahko v našem blatu opazimo neprebavljene delce hrane. Običajno gre za rastlinske snovi, ki vsebujejo veliko vlaknin, ki se navadno ne razgradijo in se absorbirajo v našem prebavnem traku. Neprebavljena hrana pa je lahko tudi znak slabega prežvekovanja hrane, hitrega hranjenja ali pa so v ozadju določena stanja. Poglejmo si bolj podrobno.

Prehrana 14. 06. 2024 04.22

Kdaj bi morali poseči po lahko prebavljivi hrani?

Simptomi prebavnih težav vključujejo refluks kisline, napenjanje ali bolečine v trebuhu.

Aktivno življenje 13. 06. 2024 04.42

To se zgodi, če ne gibamo dovolj

Vsi si kdaj vzamemo prost dan, ko po dolgem dnevu v službi in vseh obveznostih preprosto ne zmoremo nič več. A razlika je, če si takšen dan vzamemo kdaj pa kdaj ali če to vedenje postane naša navada, kasneje pa že stalnica. Pomanjkanje gibanja ne povzroča le prekomerne telesne teže, temveč se težave začnejo kazati tudi na naslednje načine.

Prebava 24. 05. 2024 04.34

Koliko časa trajajo hemeroidi?

Hemoroidi so otečene vene v spodnjem delu danke in anusa, ki lahko povzročajo bolečino, srbenje in krvavitve. Gre za zelo pogosto težavo, s katero se sreča večina odraslih vsaj enkrat v življenju. Zakaj nastanejo hemoroidi in koliko časa trajajo?

Prehrana 22. 05. 2024 04.27

Prehranske vlaknine: zato jih potrebujemo v prehrani

Vlaknine najdemo v sadju, zelenjavi, celih zrnih in stročnicah, najbolj pa so znane po svoji sposobnosti preprečevanja ali lajšanja zaprtja. Toda ali ste vedeli, da živila, ki vsebujejo vlaknine, nudijo tudi druge koristi za zdravje?

Prebava 15. 05. 2024 04.33

Povezava prebave in našega duševnega zdravja

News medical poroča, da imajo bolniki z boleznimi prebavil tudi visoko psihiatrično komorbidnost. To je zato, ker so gastrointestinalni trakt in možgani tesno povezani prek dvosmernih živčnih, endokrinih in imunskih poti.

Prebava 14. 05. 2024 04.32

Kako povečati vnos vlaknin brez napihnjenosti?

Ko govorimo o zdravi prehrani, so vlaknine vsekakor eden izmed najpomembnejših elementov le-te. So pomemben del neprebavljivih ogljikovih hidratov, ki pa podpirajo zdravje srca, spodbujajo občutek sitosti in tako rekoč 'čistijo' prebavni trakt.

Prebava 02. 05. 2024 04.00

Kje se začne prebava?

Prebavni sistem je eden najbolj osupljivih in kompleksnih sistemov v našem telesu, ki omogoča razgradnjo hrane v hranila, potrebna za delovanje našega telesa in celic. Od trenutka, ko hrano zaužijemo, do trenutka, ko se preostanki izločijo iz telesa, prebavni sistem izvaja številne natančno usklajene mehanizme.

Prebava 29. 04. 2024 04.00

Kaj pomeni, če je blato takšno?

Strokovnjaki menijo, da bi morali biti pozorni na videz, predvsem na barvo in obliko iztrebka, pa tudi na vonj samega blata.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996