Vizita.si

bližnje

Duševno zdravje 14. 12. 2023 08.00

Zakaj ne bi letos tudi vi storili to?

Z razlogom december velja za enega najbolj pričakovanih mesecev, saj je vse okoli nas v znamenju sreče, praznovanj, dobre hrane in prijetnih doživetij v družbi nam dragih oseb, seveda pa ne smemo pozabiti na obdarovanje v imenu decembrskih dobrih mož. Ne le prejemanje, ampak predvsem poklanjanje daril, pa tudi če gre zgolj za pozornosti, namreč v nas prebudi občutek sreče in zadovoljstva. In s čim boste vi letos osrečili svoje najdražje?

Novice 04. 10. 2023 05.00

Življenjsko zavarovanje – pasti in prednosti!

Življenje je nepredvidljivo in prav je, da smo pripravljeni tudi za najbolj nesrečne slučaje, zlasti, če imamo družino, za katero ne želimo, da bi kdaj morala nase prevzeti naša finančna bremena. Zato je tukaj življenjsko zavarovanje.

Žensko zdravje 04. 10. 2023 05.00

Vse, kar morate vedeti o rožnatem oktobru

Rožnati oktober je svetovni mesec osveščanja o raku na dojkah. Raku, ki je najpogostejša oblika raka pri ženskah.

Simptomi in bolezni 16. 08. 2023 05.00

Naravne katastrofe in njihov vpliv na kronične bolezni

Naravne katastrofe, kot so poplave, ki smo jim bili priča, imajo lahko resen vpliv na ljudi s kroničnimi boleznimi.

Rakave bolezni 09. 08. 2023 05.00

Česa nikoli ne bi smeli reči in narediti bolniku z rakom?

Na žalost danes že skoraj vsi poznamo nekoga, ki je prebolel ali pa šele preboleva raka. Nemalokrat se ne zavedamo in se v bistvu niti ne moremo zavedati, kaj bolniki doživljajo. Če želimo biti v pomoč in podporo nekomu, je pomembno, da se zavedamo določenih stvari.

Bolezni 24. 07. 2023 05.00

Otekanje, ki je lahko zelo nevarno

Številne bolezni so vsem poznane in znane. Obstajajo pa bolezni in motnje, ki so tako zelo redke, da se jih težko odkrije. A vseeno obstajajo in o njih je pomembno govoriti, predvsem pa tudi pisati. Hereditarni angioedem je motnja, za katero so značilne ponavljajoče se epizode hudega otekanja (angioedema). Najpogostejši deli telesa, kjer se razvijejo otekline, so okončine, obraz, črevesni trakt in dihalne poti.

Rakave bolezni 15. 04. 2023 05.00

Po branju tega boste takoj prenehali kaditi

Pljučni rak je najpogostejši vzrok smrti zaradi raka pri moških in ženskah. Zdravljenje je učinkovitejše, če je bolezen diagnosticirana dovolj zgodaj, zato je pomembno, da obiščemo zdravnika takoj, ko zaznamo simptome. Če se raka namreč ne zdravi, se lahko ta iz pljuč razširi v bližnje tkivo ali druge dele telesa.

Simptomi in bolezni 14. 04. 2023 05.00

Kaj je ALS?

Amiotrofična lateralna skleroza (v nadaljevanju ALS) je progresivna nevrodegenerativna bolezen, ki prizadene živčne celice v možganih in hrbtenjači. Spoznajte vzroke, simptome in možnosti zdravljenja.

Življenjske zgodbe 08. 03. 2023 08.55

Anita Ogulin: Strah me je bilo izgubiti zaupanje, da kljub temu zmorem naprej

Anito Ogulin vsi poznamo kot predano humanitarko, predsednico ZPM Ljubljana Moste-Polje in izjemno srčno osebo. Z njo sem se pogovarjala o njeni bitki z boleznijo, kako jo je bolezen spremenila, o njenem delu, vseh lepih in manj lepih zgodbah, ki jim je bila priča tekom svojega delovanja, kako gleda na postavljanje mej, predvsem pa kako bi lahko kot družba in posamezniki po njenem mnenju in tudi sicer lahko vsi po vrsti pripomogli k boljši družbi.

Rakave bolezni 09. 02. 2023 05.00

7 znakov, ki lahko nakazujejo na rak želodca

Najpogostejši tumor želodca je adenokarcinom, druge oblike malignih želodčnih tumorjev, na primer limfom, želodčni sarkom in karcinom, pa so redke.

Lajfstajl 15. 12. 2022 05.00

Kako odgovorno obdarovati bližnje?

Ta mesec se pogovarjamo o denarju, saj je december mesec, ko se vrstijo različna obdarovanja ljudi, ki jih imamo radi. V tem videu je Oskar spregovoril o odgovornem obdarovanju. Več si lahko pogledaš v sveži video vsebini.

Življenjske zgodbe 08. 12. 2022 05.00

Tina (Sanjski moški): 'V nekaj tednih sem ostala povsem sama'

30-letna Tina Blašković v letošnji sezoni priljubljenega šova Sanjski moški ni poskrbela zgolj za veliko smeha in sproščenega vzdušja, tako med dekleti kot tudi gledalci, temveč nam je dala s svojimi izjavami večkrat tudi misliti. Minuli dogodki so namreč precej spremenili njen tok razmišljanja, drzne odločitve, ki jih je sprejela in za katere zdaj priznava, da je treba imeti precej poguma, pa so jo postavile na pot, ki si jo je želela. Z njo smo klepetali o tem, kako drugače je bilo pred letom dni, s kakšnimi težavami se je soočila in kako je k njim pristopila, pa tudi o tem, kako lahko dosežemo tisto, o čemer sanjamo, če si le upamo.

Duševno zdravje otrok 01. 12. 2022 09.55

Dr. Anica Mikuš Kos: ''Revščina je dobila slabšalni izraz v neoliberalni družbi, v kateri je jaz ideal uspešen in bogat človek''

Dr. Anica Mikuš Kos je doktorica medicine, specialistka otroške psihiatrije, ki je svoje življenje posvetila kliničnemu delu z otroki, mladostniki in starši. Bila je vodja oddelka za otroško psihiatrijo na ljubljanski Pediatrični kliniki in vodja Svetovalnega centra za otroke in mladino. Od svoje upokojitve naprej velja za eno vodilnih strokovnjakih za pomoč otrokom z vojnih območij. Je predsednica Slovenske filantropije, avtorica številnih knjig s področja duševnega zdravja ter skupnostnih modelov zaščite otrok, predvsem pa je, kot sem jo spoznala sama, izjemna ženska. Toplo me je sprejela v zavetju svojega doma, kjer sva govorili o duševnem zdravju otrok, šolskem sistemu, revščini, travmah in socialni odgovornosti.

Simptomi in bolezni 21. 11. 2022 05.00

Kaj nam sporočajo oči?

Oči so okno v naše zdravje, saj lahko oftalmolog že s preprostim pregledom ugotovi številna bolezenska stanja. Te razkrivajo povišan holesterol, pritisk, bolezni jeter, sladkorno bolezen in še marsikaj drugega.

Bolezni 11. 10. 2022 05.00

Alzheimerjeva bolezen in nove tehnike spopadanja z njo

Alzheimerjeva bolezen – bolezensko stanje, ob omembi katerega mnoge spreleti srh. A če jo odkrijemo v zgodnjem stanju, lahko bolniku omogočimo kakovostno in kar se da dolgo dostojno življenje. Danes so namreč poleg zdravil na voljo tudi tehnike, ki se precej uspešno spopadajo z napredovanjem simptomov. V nadaljevanju bomo eno od njih podrobneje spoznali.

Zdravje 07. 10. 2022 05.00

Kako odpraviti smrčanje?

Smrčanje je tema, o kateri se radi šalimo, čeprav v resnici niti približno ni smešno, ko moramo cele noči poslušati veselo 'žaganje' tiste ali tistega, ki spi poleg nas. A tisti, ki smrči, v resnici trpi veliko bolj kot oni, ki ga mora poslušati, pravijo strokovnjaki. Še več, dolgoročno lahko smrčanje povzroči resne zdravstvene težave. Preverili smo, zakaj je temu tako in kako se lahko znebimo smrčanja na učinkovit, a telesu prijazen način.

Tuje 19. 09. 2022 05.00

Jane Fonda sporočila, da ima Ne-Hodgkinov limfom. Kakšni so simptomi in zdravljenje?

Svetovni dan ozaveščanja o limfomu obeležujemo 15. oktobra. Limfomi so maligne bolezni, katerih tumorske celice izvirajo iz limfnega sistema. Gre za bolezen, ki je sorodna levkemiji, povzroča pa jo tudi maligna sprememba limfocitov in njihovo nenadzorovano razmnoževanje.

Simptomi in bolezni 15. 09. 2022 05.00

Kaj je čustvena praznina?

Ne čutim ničesar; ne veselja, ne žalosti, še jeze ne. Kot da bi bil v sebi prazen in občutek je neznosen, so pogosta pričevanja oseb, ki izkušajo čustveno praznino. Gre za stanje otopelosti, v katerem ne izražamo čustev in imamo občutek, da ne čutimo ničesar. V nadaljevanju preverite, zakaj do tega pride, kako takšno stanje preprečiti in tudi kako se z njim spoprijeti.

Duševno zdravje 03. 09. 2022 05.00

Kaj se skriva za nevroticizmom?

Nevrotizicem ni diagnoza, temveč gre za vrsto vedenja, za katero je značilna predvsem nagnjenost k anksioznosti, depresiji, dvomom o sebi, pretiranemu premlevanju, zaskrbljenosti in nezmožnosti sprostitve. Vse osebnostne lastnosti, vključno z nevroticizmom, se izražajo v spektru, kar pomeni, da so nekateri bolj nevrotični kot drugi.

Simptomi in bolezni 01. 06. 2022 05.00

Kaj je primarna biliarna ciroza jeter?

Primarni biliarni holangitis, poznan tudi kot primarna biliarna ciroza, je bolezen, ki jo povzroči poškodba žolčnih vodov v jetrih. Ti majhni kanali prenašajo prebavno tekočino ali žolč iz jeter v tanko črevo. Kakšni so simptomi bolezni, zakaj sploh pride do nje in kakšna je prognoza?

Duševno zdravje 24. 05. 2022 05.00

Zakaj pri depresiji pozitivno razmišljanje ne pomaga?

O depresiji je veliko govora, saj gre za eno najpogostejših duševnih motenj sodobnega časa. A kljub ozaveščanju so predstave o tej motnji včasih še vedno napačne, kar lahko posledično vodi tudi v zanikanje težav in pozno iskanje pomoči. V nadaljevanju so izpostavljene ključne informacije, ki jih je pomembno poznati.

Rakave bolezni 13. 05. 2022 05.00

Pravočasno odkrijte simptome raka materničnega vratu

V Sloveniji zdravniki skoraj vsak drugi dan odkrijejo novo bolnico z rakom materničnega vratu. Vsaka četrta obolela ženska zaradi njega tudi umre. Med bolnicami, ki so izgubile bitko s to boleznijo, je bila tudi komaj 36-letna tekmovalka letošnjega šova Kmetija Ksenija Sešel. Zato je izjemnega pomena, da veste, kako se zaščititi pred rakom materničnega vratu in kaj storiti, če zbolite.

Zdravje 28. 03. 2022 08.10

Veste, kje so najdaljše čakalne dobe?

Že tako sorazmerno dolge čakalne dobe v slovenskem zdravstvu so se zaradi epidemije covida-19 v zadnjih dveh letih še dodatno podaljšale. Na določene posege je potrebno čakati tudi več let, nesprejemljivo dolge so tudi čakalne vrste na prvi pregled. Strokovnjaki se strinjajo, da je situacija zaskrbljujoča, a premikov na bolje žal (še) ni na vidiku. Prav zato je pametno razmisliti o dodatnih možnostih, ki nam lahko zagotovijo hitrejši dostop do zdravnika in ustrezno medicinsko obravnavo.

Duševno zdravje 20. 09. 2021 05.00

Kako travma spremeni možgane?

Spolna zloraba, brutalen fizični napad, prisostvovanje nasilju ali vojni, dolgotrajno zanemarjanje v družini, bližnje srečanje s smrtjo … Telesne brazgotine se zacelijo, a nekatere čustvene rane nevidno zaustavijo življenja mnogih, ki so izkusili travmo. Nesmiselno je govoriti, naj že enkrat "prebolijo", saj posttravmatska stresna motnja spremeni strukturo možganov in vpliva na njihovo delovanje.

Naslovnica 07. 04. 2021 06.00

Počitnice lahko počakajo, pljučni rak ne

Društvo pljučnih in alergijskih bolnikov Slovenije nadaljuje s projektom »Izkašljaj se«, ki celovito ozavešča širšo javnost o pljučnem raku in nujnosti pravočasnega prepoznavanja simptomov. Še posebej želijo izpostaviti, da trenutna zdravstvena epidemija ni razlog, da ne bi simptomov pljučnega raka pravočasno odkrili pri sebi ali bližnjih, in o težavi spregovorili z osebnim zdravnikom. Njihov slogan je: Počitnice, predstava ali koncert lahko počakajo, pljučni rak ne.

Življenjske zgodbe 18. 11. 2020 05.30

Tina Gorenjak: Šele takrat sem se začela zavedati, kako zelo naše misli vplivajo na naše zdravje

POP TV v prihodnjem mesecu slavi 25. obletnico začetka delovanja, v teh letih pa je omenjena TV-postaja nanizala številne priljubljene šove in serije. Od ponedeljka do četrtka ob 20.00 trenutno spremljamo napeto dogajanje v originalni slovenski seriji Najini mostovi, kjer vlogo preračunljive Karmen igra vsem dobro znana Tina Gorenjak, ki smo jo lani spremljali tudi v 3. sezoni šova Zvezde plešejo. Priljubljena igralka je prav tam prvič presenetila z iskreno izpovedjo o tem, kako se je borila z rakom na dojki, o tej težki temi pa je zdaj spregovorila tudi za nas.

Odnosi in spolnost 24. 08. 2020 06.00

Tipi prijateljev, ki jih potrebujemo ob sebi

Če bi vas nekdo vprašal, koliko tipov prijateljev imate v življenju, koliko bi jih našteli? Že starorimski filozof Aristotel je bližnje odnose uvrščal v različne kategorije, sodobne raziskave pa dokazujejo, da so bile ravni odnosov že od nekdaj različnih globin.

Duševno zdravje 16. 07. 2020 08.29

Ko strah ohromi in prepreči uspeh, ljubezen in srečo

Če besedi preizkušnja odvzamemo prve tri črke, dobimo besedo izkušnja. In prav to je tisto, kar bi morali iz težjih življenjskih izzivov vzeti – samo in le izkušnje, iz njih rasti ter postajati modrejši. A pogosto se zgodi, da nas zlasti negativne odnosne izkušnje zagrenijo, oropajo poguma in vztrajnosti ter v težjih primerih spravijo tudi na kolena.

Zdravje 29. 06. 2020 08.16

Ožig meduze in druge poletne težave: zdravnica svetuje, kaj storiti

Poletje je čas dopustov, morja, sonca in večje brezskrbnosti. Toda mir in uživanje lahko prekinejo bližnje srečanje z meduzo ali morskim ježkom, bolečine zaradi opečene kože in srbečica zaradi vročinskih izpuščajev. Zdravnica doc. dr. Nena Kopčavar Guček, dr. med., spec. druž. med, primarijka, svetuje, kaj je v teh primerih najbolje storiti.

Bolezni 26. 05. 2020 09.45

Kako prepoznamo srčno popuščanje?

V Slovenji imamo okoli 30 tisoč bolnikov s srčnim popuščanjem, medtem ko nekateri niti ne vedo, da njihovo srce ne deluje tako, kot bi moralo, in slabše počutje pripišejo drugim stvarem.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996