Vizita.si

boleČina

Ginekologija in porodništvo 24. 02. 2020 08.42

Ko bolečina ni le 'normalen' pojav ob menstruaciji

Ste v 30. letu starosti in imate težave z bolečo menstruacijo, pogostimi krči, bolečimi spolnimi odnosi ali morda celo zanositvijo? Imate morda najstniško hčer, ki zaradi hudih menstrualnih krčev izostaja od pouka? Žal se veliko ljudi prepozno zave, da so lahko to le eni od znakov vse pogostejše bolezni, imenovane endometrioza.

Rakave bolezni 23. 02. 2020 15.48

Gre za prvi rak, ki ga bomo lahko eliminirali

Rak materničnega vratu lahko postane prvi rak, ki nam ga bo uspelo eliminirati, razlaga Urška Ivanuš, dr. med. Toda pod dvema pogojema. Če se bodo ženske udeleževale presejalnega programa ZORA, deklice (in dečki) pa bodo cepljeni proti HPV (humanim papilomavirusom). Danes je jasno, da so ti povzročitelji okužb, ki se lahko razvijejo v raka. “Če je bila ženska cepljena in se udeležuje presejalnega pregleda, pa je verjetnost, da bo kadar koli zbolela, izjemno majhna.”

Bolezni 21. 02. 2020 07.57

Imate težave z oteženim dihanjem? To je lahko vzrok!

Dihanje človeka poteka podzavestno, in dokler to poteka normalno, se ga niti ne zavedamo. Ko nastopijo težave, pa dojamemo, kako življenjsko pomembno je za naše osnovne funkcije in delovanje. Kadar dihanje postane oteženo, to poimenujemo dispneja. Kakšni so simptomi zanjo in zakaj se pojavi?

Bolezni 14. 02. 2020 13.29

4 avtoimunske bolezni, ki jih mora poznati vsaka ženska

Za avtoimunskimi boleznimi trpi od 3 do 5 odstotkov svetovnega prebivalstva, kar 75 odstotkov teh so ženske. Avtoimunska bolezen pomeni, da naš imunski sistem prične proizvajati protitelesa, ki začnejo napadati naše lastno tkivo. Vsaka avtoimunska bolezen ima svoje značilne simptome, tu pa je nekaj najpogostejših, ki jih ženske moramo poznati.

Zlata leta 07. 02. 2020 12.48

Kako živeti z revmatizmom?

Revmatične težave in obolenja so med ljudmi zaradi nezdravega načina življenja vse bolj pogoste. Kaj torej lahko za boljši jutri storite danes?

Kje vas boli? 05. 02. 2020 14.15

Razkrivamo resnico o kronični bolečini

Vam nihče ne verjame, da vas boli, ker preprosto niso odkrili pravega vzroka bolečine? Ste prepričani, da ste v neizhodni situaciji in da je bolečina preprosto nekaj, s čimer se boste morali naučiti živeti? Tu je nekaj najpogostejših napačnih prepričanj in resnic o bolečini.

Bolezni 31. 01. 2020 13.03

Na kaj kažejo hude bolečine v ledvenem predelu?

Hude bolečine v ledvenem predelu, ki se širijo navzdol, so lahko znak ledvičnih kamnov, ki se najpogosteje pojavijo zaradi dolgotrajnega pomanjkanja tekočine. Če stanja ne zdravimo, lahko pride do trajne okvare ledvic, prav zato je pomembno, da bolečin ne ignorirate. Kako se stanju izogniti in kako ga zdraviti, nam je pojasnil urolog asist. dr. Tomaž Smrkolj, dr. med.

Infekcijske bolezni 30. 01. 2020 14.47

Kako najlažje preživeti sezono gripe in prehlada?

Sezona gripe in prehlada je v polnem razmahu, nekateri so se z njima že spopadli, številni pa se verjetno še bodo. Preverite, kako okrevati hitro in kako čim hitreje in lažje preboleti obe virusni obolenji.

Bolezni 20. 01. 2020 08.03

V Sloveniji živi približno 400 bolnikov z miastenijo gravis

Miastenija gravis (MG) v dobesednem prevodu pomeni »hudo šibkost mišic«. Gre za redko, kronično in neozdravljivo avtoimuno bolezen, s katero se pri nas sooča kar nekaj sto bolnikov in pri kateri je moten prenos živčnih signalov na mišice, zaradi česar se te manj krčijo.

Bolezni 18. 01. 2020 11.23

Angina lahko privede do bolečega vnetja srednjega ušesa

Angina je diagnoza, ki jo pogosto dobijo otroci v zimskih mesecih. Gre za okužbo tonzil ali mandljev, ki ležita globoko v ustni votlini na vhodu v žrelni prostor. Mandlji veljajo za prvo obrambo pred mikroorganizmi in preprečujejo, da bi ti vstopili v spodnja dihala.

Bolezni 17. 01. 2020 08.26

Kašelj z izmečkom, oteženo dihanje? Lahko gre za bronhitis

Bronhitis je znak vnetja večjih dihalnih poti (sapnic in bronhijev), ki je najpogosteje posledica virusne okužbe. Povzroči težko dihanje, ki ga spremljajo piski in kašelj z zelenkastim ali rumenkastim izmečkom. Spremlja ga lahko še povišana telesna temperatura in pekoča bolečina za prsnico.

Bolezni 30. 12. 2019 08.23

7 znakov bolezni, ki vam jih lahko razkrivajo vaši zobje

Vnetja, ki izbruhnejo v ustni votlini in spremenjena zobna sklenina so lahko simptom nekaterih bolezni. Kaj torej lahko o vašem zdravju razberete iz vaših zob in ustne votline?

Bolezni 27. 12. 2019 08.45

Bolezen žolčnika, ki je ozdravljiva le v začetni obliki

Jetra in žolčnik ležijo v zgornjem desnem predelu trebuha, oba organa pa povezujejo izvodila, ki jih imenujemo žolčni sistem. Žolčnik je majhna vreča, okoli 8 cm dolga in 4 cm široka in leži pod jetri, v njej pa se shranjuje žolč ali zelenorumenkasta tekočina, ki jo proizvajajo jetra.

Duševne motnje 19. 12. 2019 08.14

Žalost ni edini simptom, ki kaže na depresijo

Za depresijo zboli kar 8 do 10 odstotkov ljudi. Marsikdo jo zamenjuje z žalostjo ali slabim razpoloženjem. Depresija je pravzaprav duševna motnja, ki lahko spremeni naše doživljanje, čustvovanje in vedenje. Gre za funkcionalne in strukturne spremembe v možganih, ki se ne kažejo zgolj in samo skozi žalost. Kateri so preostali simptomi depresivnega stanja?

Ginekologija in porodništvo 06. 12. 2019 08.30

Boleče zdravstveno stanje jo je skoraj 'zlomilo'

Članica nekdaj priljubljene in slavne skupine Spice Girls, Emma Bunton, se spominja kako se je skoraj zlomila zaradi diagnoze stanja, ki bi lahko resno ogrozilo njeno materinstvo.

Osebna rast 25. 11. 2019 08.56

Kdo so v resnici empati?

V zadnjem času se veliko govori o empatiji in sočutju – od tod tudi izraz empat, ki pomeni osebo z visoko zmožnostjo doživljanja in čutenja vseh drugih bitij. Pri tem ne gre za nikakršno novodobno izmišljotino, saj vse temelji na dogajanju v zrcalnih nevronih v možganih. Kdo so v resnici ti izjemno senzibilni ljudje in ali ste med njimi tudi sami, preverite v spodnjih vrsticah.

Bolezni 17. 11. 2019 10.48

Zakaj so bolečine hujše ponoči?

Ste že večkrat menili, da niste tako hudo bolni, potem pa so se ponoči vaši simptomi tako poslabšali, da vam je bilo žal, da prej niste poiskali zdravniško pomoč. Preverite, zakaj se simptomi nekaterih bolezni poslabšajo prav ponoči.

Rakave bolezni 13. 11. 2019 08.40

To je četrta najpogostejša oblika raka med moškimi pri nas

Ena najpogostejših vrst raka pri moških je rak prostate. V Sloveniji je rak prostate četrta najpogostejša oblika raka med moškimi, medtem ko v Evropi zaseda drugo mesto po umrljivosti za rakom, takoj za pljučnim.

Bolezni 08. 11. 2019 14.28

6 alternativnih načinov zdravljenja vnetja sinusov

Vnetje sinusov lahko močno vpliva na naše vsakodnevno življenje, saj prinaša hude glavobole in slabo počutje. Tu je 6 alternativnih oblik, ki lahko pomagajo pri zdravljenju vnetih sinusov.

Bolezni 08. 11. 2019 13.16

Kaj so vzroki krvavitev v prebavilih in kdaj do zdravnika?

Krvavitev v prebavila je lahko posledica povsem neznatnega vzroka, npr. draženja, lahko pa gre za odraz resnega stanja, kot je rak. Kadar je krvavitev obilna, lahko bolnik bruha kri, odvaja živo rdečo kri v blatu ali pa izloča črno, katranasto blato. Lahko so akutne krvavitve, ki nastanejo nenadoma ali pa kronične.

Imunski sistem 08. 11. 2019 08.29

Vedno hladne roke in noge so lahko znak za preplah

Če je pretok krvi oslabljen, telesu onemogoča hranljive snovi in energijo, ki pa so nujno potrebne za zdravje in normalno delovanje. Še posebej v zimskih mesecih telo, da bi privarčevalo čim več toplotne energije, upočasni cirkulacijski sistem.

Bolezni 04. 11. 2019 18.41

Na kakšen način lahko preventivno preprečimo gnilobo zob?

Zobna gniloba je poleg prehlada in obolenja dlesni najpogostejša tegoba človeštva. Če je ne oskrbimo, se okvara veča in na koncu uniči zob. Kako se preventivno zaščititi?

Bolezni 04. 11. 2019 19.03

Prepoznajte znake, ko morate na pregled k zdravniku!

Ste vedeli, da z vsakim kašljanjem in kihanjem v okolico posameznik izloči več kot 10 tisoč kapljic? Če ima prehlad ali gripo, lahko vsaka vsebuje okoli sto virusov. Ko zbolimo, je zato za vse bolje, da ostanemo doma, pravi specialistka družinske medicine prim. dr. Nena Kopčavar Guček, dr. med. Povprašali smo jo, kaj je dobro vedeti o prehladu in gripi.

POPovi zdravniki 04. 11. 2019 14.44

Bolečina v prsnem košu

Štefan Spudič, dr. med.

POPovi zdravniki 04. 11. 2019 14.48

Pobeg s kraja prometne nesreče

Asist. Jasna Kordić Lašič, dr. med.

Okužbe in zastrupitve 04. 11. 2019 10.55

Se boste cepili proti gripi?

Gripa je zelo nalezljiva in pogosta okužba dihalnih poti. Pojavlja se predvsem v zimskih mesecih in ogroža vse prebivalstvo, še posebno starejše ljudi, bolnike s kroničnimi srčnimi, pljučnimi, presnovnimi in drugimi boleznimi ter majhne otroke.

Imunski sistem 28. 10. 2019 14.54

Ločite boleče grlo od bakterijskega vnetja?

Ko nas boli grlo, to po navadi občutimo z neprijetnim, pekočim in srbečim občutkom, zaradi česar tudi težje požiramo. Podobne simptome ima tudi bakterijsko vnetje, ki lahko, če ga ne zdravimo, povzroči nadaljnje zdravstvene zaplete.

Bolezni 25. 10. 2019 12.54

Bi prepoznali bronhitis?

Čeprav nam letošnja jesen še ni postregla z ekstremno nizkimi temperaturami, so bolezni že na pohodu. Mednje zagotovo spada tudi bronhitis, vnetje večjih dihalnih poti. Kako ga pravzaprav prepoznati in s čim si pomagati pri zdravljenju?

Rakave bolezni 21. 10. 2019 07.59

Izbira primerne proteze in nedrčka po izgubi dojk je zelo pomembna

Rožnati oktober je mednarodni mesec ozaveščanja o raku dojk, ki je najpogostejša oblika raka pri ženskah. V Sloveniji vsako leto za rakom dojk zboli več kot 1300 žensk in okoli 10 moških, več kot 400 žensk in nekaj moških pa umre.

Bolezni 18. 10. 2019 13.09

Boleča razjeda želodca. Veste, kaj jo povzroča?

Bolečina v želodcu in neprijeten občutek v zgodnjem delu trebuha v žlički, bolečina, ki seva v hrbet, izguba apetita in telesne teže, slabost in občutek polnosti v zgornjem delu trebuha. To so simptomi, ki lahko kažejo na razjedo želodca. Preverite, kaj jo povzroča in kako si pomagati.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996