Vizita.si

bolečin

Zdravje 31. 05. 2024 12.50

Bolečina se nikoli ne pojavi brez razloga

Slovensko javno zdravstvo se sooča z vse večjimi izziivi in glede na aktualno dogajanje ni videti, da bi se stanje lahko kmalu korenito izboljšalo. Medtem pa so čakalne dobe na specialistične preglede in posege vse daljše, pacienti vse bolj zaskrbljeni. A ni treba, da je tako: s pametnimi odločitvami si lahko zagotovite zdravniško pomoč takoj, ko jo potrebujete!

Zlata leta 31. 05. 2024 04.47

Kako prepoznati artritis?

V Sloveniji imamo okoli 24.000 bolnikov z artritisom in več kot 230.000 oseb z revmatičnimi obolenji. Zaskrbljujoče je dejstvo, da je vedno več bolnikov med otroki. Stereotip, da je to zgolj bolezen starejših, torej že dolgo ne drži več.

Zdravje 20. 05. 2024 04.41

Najpogostejši razlogi za bolečino v trebuhu

Ko nas začne boleti trebuh, se velikokrat sprašujemo, ali je kriva določena hrana, živilo, kombinacija več dejavnikov ali kaj drugega. Predstavljamo najpogostejše vzroke za bolečino v trebuhu in najboljše načine zdravljenja, navsezadnje pa tudi preventivo.

Novice 14. 05. 2024 09.41

Kako izbrati najboljše tekaške copate?

Preverite, katere so najpogostejše napake pri izbiri tekaških copat in kako se jim izogniti. Poiščite najboljše tekaške superge zase že danes.

Žensko zdravje 04. 05. 2024 04.23

Stanje, ki lahko prizadene maternico

Adenomioza je zdravstveno stanje, ki prizadene maternico in lahko posameznikom, ki jo imajo, povzroči znatno bolečino in nelagodje.

Zdrav Lajf 01. 05. 2024 04.09

6 razlogov za boleče menstruacije

Menstruacija lahko variira v svoji intenzivnosti, trajanju in bolečini iz meseca v mesec. Obstaja več dejavnikov, ki lahko vplivajo na to, zakaj je menstruacija v nekem mesecu lahko bolj boleča kot v drugem. Poglejmo si razloge in načine, kako si lahko pomagamo.

Aktivno življenje 03. 04. 2024 12.33

Temu je spomladi težko ubežati

V teh dneh so mnogi začeli z deli na vrtu in okrog hiše, vse več je opaziti tudi sprehajalcev, tekačev ter kolesarjev. Nasploh se zdi, da s prihodom pomladi postanemo spet bolj živahni, kot da bi se prebudili iz zimskega spanja. A povečana aktivnost (sploh, če se pozimi nismo kaj preveč gibali) lahko s seboj prinese kar nekaj nevšečnosti: razbolele mišice, krče, nemirne noge, migrene. Kako se učinkovito spopasti s tovrstnimi tegobami?

Bolezni živčevja in možganov 29. 03. 2024 04.36

Kdaj so glavoboli lahko nevarni?

Za različnimi oblikami glavobolov v Evropi vsake toliko časa trpi najmanj 65 milijonov ljudi, številka pa se vsako leto veča. A vzroki za glavobol so najrazličnejši. Preverite, kateri so najpogostejši in kdaj je treba takoj k zdravniku.

Bolezni 23. 03. 2024 04.49

Desetina odraslih trpi za to kronično boleznijo

Rinosinusitis ali vnetje sluznice obnosnih votlin, deloma tudi nosu, je lahko zelo neprijetno, od zamašenega nosu, izcedka, slabšega voha, bolečin na predelu obraza do glavobola. Pri nekaterih se stanje izboljša v nekaj dneh, spet pri drugih gre lahko za kronične težave, ki se ob prehladu še poslabšajo. Ali rinosinusitis lahko zdravimo in kako?

Prebava 22. 03. 2024 08.10

Kaj odvajanje blata pove o vaši prebavi?

Redno odvajanje blata je osnova zdrave prebave. Res pa je, da ima besedica 'redno' pri tem precej relativen pomen. Nekateri namreč blato odvajajo trikrat dnevno, drugi samo vsake tri dni - in v obeh primerih gre lahko za redno odvajanje blata, če ni prisotnih bolečin, neznačilne barve in nenavadnih vonjav. Kako torej sploh vedeti, da z našo prebavo nekaj ni v redu?

Življenjske zgodbe 17. 03. 2024 04.37

''Moja endometrioza je bila tako huda, da nisem zmogla normalno delovati''

46 letna podjetnica Sherrille Riley je spregovorila o svoji diagnozi endometrioze in delila, kaj ji je pomagalo, da si je vsaj nekoliko olajšala življenje in simptome.

Prehrana 06. 03. 2024 04.48

Kaj se zgodi, če pojeste surovega piščanca?

Uživanje surovega ali premalo kuhanega piščanca lahko povzroči zastrupitev s hrano, bolečine v želodcu, slabost in drisko.

Alternativa 15. 02. 2024 04.45

Alternativne oblike pomoči, ki so lahko dodatek tradicionalni medicini

Alternativna medicina ima lahko neupravičeno negativno konotacijo. Seveda nikakor in nikoli ni priporočljivo, da se odpovemo tradicionalnim oblikam zdravljenja, a medtem ko nam lahko določeni 'dodatki' škodijo, tokrat predstavljamo dele alternative, ki so celo zaželeni, da se jih poslužujemo.

Simptomi in bolezni 04. 02. 2024 04.07

Bolečin v trebuhu nikoli ne ignorirajte

Kako prepoznati, ali gre za resne težave v želodcu ali ne?

Zdravje 28. 01. 2024 04.43

Vsak njen del je zdravilen, še posebej korenina

Cikorija ali navadni potrošnik je okusna rastlina, ki so jo že naši predniki uporabljali kot kavni nadomestek. Po okusu je precej podobna kavi, vendar ne vsebuje kofeina, ki pa je, kot vemo zdravju škodljiv. Gre za izjemno zdravo rastlino, ki je bila nekaj časa pozabljena, sedaj pa znova pridobiva na prepoznavnosti.

Prebava 26. 01. 2024 04.31

Tudi vam nagaja prebava, ko ste živčni?

Živčnost in stres lahko imata pomemben vpliv na delovanje prebavnega sistema. Ko smo živčni, telo preide v stanje 'boj ali beg', kar sproži fiziološke reakcije, namenjene preživetju v nevarnih situacijah. Te reakcije lahko vplivajo na več vidikov prebave.

Bolezni 19. 01. 2024 04.06

9 simptomov vnetja trebušne slinavke

Vnetje trebušne slinavke se imenuje pankreatitis. Običajno gre za začasno stanje (akutno), lahko pa je tudi vseživljenjsko (kronično) stanje. Najpogostejši simptom je bolečina v trebuhu. Najpogostejši vzroki so uživanje alkohola in žolčni kamni. Žolčni kamni, ki blokirajo kanal trebušne slinavke, so eden najpogostejših vzrokov pankreatitisa.

Srčno žilne bolezni 17. 01. 2024 04.48

Srčni bolniki - raje se izogibajte tem zeliščem

Čeprav naslednja zelišča veljajo za splošno varna, lahko pri srčnih bolnikih, v povezavi z zdravili, ki jih jemljejo, povzročijo resne zaplete. Zato previdno z uživanjem.

Imunski sistem 16. 01. 2024 04.37

Vneto in boleče grlo - kdaj je lahko nevarno?

Vneto in boleče grlo običajno nastane zaradi virusnega vnetja, ki je posledica gripe ali prehlada. Neprijeten občutek v žrelu, suho žrelo, praskanje, pekoča bolečina in bolečina pri požiranju so simptomi, s katerimi smo se že pogosto srečali. Preverite, kako si pomagati in kdaj so ti simptomi posledica bolj resne bolezni.

Simptomi in bolezni 13. 01. 2024 04.22

Kdaj je pljučnica lahko nevarna?

Kako prepoznati pljučnico? Kakšni so simptomi, kako poteka zdravljenje?

Zdravje 11. 01. 2024 05.00

Operacija rame – potek in okrevanje

Ali se že slišali za artroskopsko operacijo rame? V medicinskem svetu, kjer se nenehno razvijajo nove tehnike in pristopi, se je artroskopija ramenskega sklepa izkazala kot izjemno učinkovita in natančna metoda zdravljenja.

Simptomi in bolezni 08. 01. 2024 05.00

Zakaj bolijo oči?

Kako in zakaj lahko bolijo oči? Kako si lahko pomagamo in kdaj je morda boljše, da poiščemo strokovno pomoč pri okulistu?

Bolezni 07. 01. 2024 05.00

Zakaj se pojavijo bolečine v vratu?

Bolečine v vratu so v sodobnem življenju vedno bolj pogoste. Strokovno jim pravimo cervikalgija. Lahko trajajo od nekaj dni do nekaj let, odvisno od vzroka. Najpogostejši vzroki so fizična obremenitev, slaba drža, duševni stres, osteoartritis, spinalna stenoza, hernija diska in druga zdravstvena stanja.

Zdrav Lajf 20. 12. 2023 05.00

Kako lajšati boleče menstruacije?

Boleče menstruacije, znane tudi kot dismenoreja, so pogost pojav med mnogimi puncami in ženskami.

Imunski sistem 18. 12. 2023 05.00

Boljši imunski sistem v samo 15 sekundah? Poskusite

Prof. dr. Sergej Bubnovski, specialist za kinezioterapijo iz Moskve, priporoča enostavno metodo za krepitev imunskega sistema. Zaradi svojih nenavadnih metod zdravljenja je postal svetovno znan. Pri tej metodi gre za popolnoma preprosta navodila, ki pa se jih je za učinkovitost treba držati.

Prebava 08. 12. 2023 10.56

Bolezen, za katero letno zboli več kot 1300 Slovenk in Slovencev

Rak danke in debelega črevesa se lahko razvije kjer koli v debelem črevesu ali danki, večinoma iz polipov, ki štrlijo iz črevesne stene ali stene danke. Številne študije potrjujejo, da je bolezen najverjetneje posledica medsebojnega delovanja dednih dejavnikov in vplivov okolja. Mnogo ljudi se bolezni zaradi neočitnih znakov v zgodnjih fazah sploh ne zaveda, zato je pomembno, da se odzovete na vabilo v Program Svit, ki ga prejmete po dopolnjenem 50. letu starosti. Gre za državni program zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb ter raka na debelem črevesu in danki, za katerega je večina najbrž že slišala, težje pa si je predstavljati, kako deluje. Da vam ga nekoliko približamo, smo se povabili na obisk in si ogledali izjemno zanimiv vsakdan relativno majhne ekipe, ki pomaga reševati življenja.

Zdravje 01. 12. 2023 13.33

Prepoznajte znake za rdeči alarm!

Koleno je eden najpomembnejših, a tudi najbolj obremenjenih sklepov našega telesa. Za premikanje po prostoru ga uporabljamo, že preden shodimo, pozneje pa ga redno izpostavljamo padcem ter odrgninam. Vse življenje je glavna naloga kolenskega sklepa ta, da omogoča gibanje spodnjih okončin in nas drži trdno na nogah. Utopično bi bilo torej pričakovati, da ne bo niti enkrat zabolelo, a dobro je vedeti, kdaj je bolečina le prehodna in kdaj je koleno bolje odpeljati na 'servis'.

Bolezni 24. 11. 2023 10.02

Glavobol: kdaj je čas, da poiščete zdravniško pomoč?

Večina se nas je že kdaj spoprijela z glavobolom, enim najpogostejših bolečinskih sindromov pri ljudeh. Običajno gre za primarne glavobole, za katere ni mogoče odkriti medicinskega vzroka in jih preženemo s protibolečinskimi sredstvi. Sem med drugim sodijo migrene, tenzijski glavoboli in rafalni ali klastrski glavoboli. V redkih primerih pa so glavoboli povezani s patološkimi vzroki, kot so okužbe, tumorji, možgansko-žilne bolezni, čezmerna uporaba različnih zdravil in razna življenjsko ogrožajoča stanja. Kako prepoznati razliko in na kakšen način si zagotoviti kar najhitrejšo zdravniško pomoč?

Življenjske zgodbe 23. 11. 2023 05.00

Srčni infarkt je bila ena najboljših stvari, ki se mu je zgodila

Antonio Banderas je leta 2017 doživel srčni infarkt, kar mu je povsem spremenilo življenje.

Alternativa 22. 11. 2023 05.00

Ste že poskusili dati čebulo v nogavice?

Verjamemo, da ste se že sami prepričali, kako rdeča čebula, ki jo postavimo ob vzglavje postelje, v trenutku pomirja tudi najbolj vztrajen kašelj, ampak ali ste vedeli tudi, da je to živilo enako učinkovito, ko ga prislonite ob nogo in čezenj potegnete nogavico? Morda se sliši kot šala, a ni!

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1049