bolečine v želodcu

Bi znali prepoznati znake izgorelosti?
Kronična utrujenost, občutek tesnobe, neprespanost in tisoč in ena obveznost, ki nas še čaka danes, jutri ali pojutrišnjem, medtem ko nekje v sebi že vemo in vse močneje tudi čutimo, da ne zmoremo več, a si tega ne upamo priznati, vsaj ne na glas. Tako stopimo na pot izgorelosti, o kateri smo se pogovarjali tudi s terapevtko Sabino Kračun.

7 blagodejnih učinkov pitja navadne tople vode
Začnite svoj dan s kozarcem tople vode, saj bo imel prav ta na vas mnogo blagodejnih učinkov. Strokovnjaki pravijo, da bi morali v kozarec tople vode dodati tudi limono, saj je limonin sok bogat z antioksidanti, vitaminom B, vitaminom C, flavonoidi, fosforjem in kalijem.

Kaj vse je lahko razlog za slabost?
S slabostjo smo se vsi že srečali vsaj enkrat v življenju. A to je le simptom, ki ga lahko povzroči marsikaj. Vas zanima, kaj so možni vzroki za slabost?

Kako razlikovati med zastrupitvijo s hrano in trebušno gripo?
Sta vas naenkrat obšla slabost in hladen pot, v želodcu pa ste imeli neprijeten občutek mišičnega krčenja? Med hudo diarejo pa vas je dodatno še sililo na bruhanje vsega, kar ste tisti dan zaužili? Ne veste, ali gre za trebušno gripo ali zastrupitev s hrano? Pomagali vam bomo z informacijami, s katerimi boste prepoznali vzrok svojega slabega počutja.

Se zavedate, kako pomembno je?
Zanimivo je, da nas zrak spremlja od prvega vdiha do zadnjega izdiha, a mu v nasprotju z nekaterimi drugimi segmenti, povezanimi s trajnostnim načinom življenja, posvečamo bolj malo pozornosti. Ste že kdaj pomislili, kakšen zrak dihamo in kako lahko sami pripomoremo k njegovi boljši kakovosti? Ponujamo nekaj odgovorov in nasvetov!

Kri v blatu – kdaj je nevarna?
Nemalo ljudi postane zaskrbljenih, če se v blatu opazijo kri, a razlogi niso vedno resne narave.

Živila, ki vam lahko škodijo, če jih jeste ob napačnem času
Različne raziskave so pokazale, da naj bi povprečen človek danes zaužil bistveno več kalorij kot naši predniki. Velikokrat tudi menimo, da lahko določena živila jemo kadarkoli, ker spadajo v tako imenovana 'zdrava živila', četudi temu ni tako.

Brez tega se nikar ne odpravljajte od doma
Čas božično-novoletnih praznikov mnogi izkoristijo za potovanje. Nekateri se odpravijo obiskat sorodnike ali na daljše izlete, drugi gredo smučat, tretji pa pred mrazom pobegnejo v tople kraje. Ne glede na destinacijo in dolžino dopustovanja je treba vedno poskrbeti za ustrezno potovalno lekarno, ki mora vsebovati nekaj osnovnih zdravil za prvo pomoč in pripomočke za oskrbo ran. Pripravili smo podroben seznam, ki vam bo med pripravo na naslednjo dopustniško avanturo zagotovo prišel zelo prav.

Te zimske jedi povzročajo preglavice naši prebavi
Hladni jesenski in zimski dnevi so kot nalašč za uživanje toplih enolončnic, krepkih juh in ostalih domačih jedi na žlico, ki pogrejejo telo in duha. Vendar pa lahko ob pretirani uporabi maščobe, pikantnih začimb in nekaterih vrst zelenjave hitro pride do nelagodja v želodcu, napenjanja, občutka teže, pa tudi do konkretnih krčev ter bolečin. Preverite, kako se lotiti priprave tovrstnih jedi in se ob tem v kar največji meri izogniti prebavnim tegobam.

5 zanimivih stvari, ki se dogajajo s tvojim telesom, ko imaš menstruacijo
Obstajajo dekleta in ženske, ki nimajo niti enega simptoma in težave, a so te v manjšini. Večina žensk ima vsaj nekaj simptomov, če ne že skoraj vseh, ki pridejo skupaj z menstruacijo. Želimo ti povedati, da so ti nekaj povsem normalnega.

Jabolko na dan odžene zdravnika stran – mit ali resnica?
Vsi poznamo omenjen rek – pa je resničen? Stavek je bil prvič izrečen leta 1913, vendar temelji na pregovoru, ki je nastal leta 1866.

Rak jeter spada med manj pogosta rakava obolenja v Sloveniji
Po podatkih Europacolon Slovenija v naši državi za rakom jeter letno zboli nekaj več kot 200 ljudi. Najpogostejši jetrni tumor je hepatocelularni rak, ki se pojavlja predvsem pri moških nad petdeset let. Kakšni so simptomi, kako lahko ukrepamo, kakšna so pričakovanja, ko je govora o raku jeter?

7 preverjenih načinov, kako zmanjšati napihnjenost
Napihnjenost je stanje, ki je posledica povečane produkcije plinov in s tem kopičenja teh v črevesju ali želodcu. V prebavnem sistemu se nahajata dve vrsti plinov: prve proizvajajo bakterije v črevesju, druge pa požiramo ob hranjenju in pitju tekočin.

Kaj je vzrok za vaše bolečine v hrbtu?
Skoraj vsak se vsaj enkrat v življenju sooči z bolečinami v spodnjem delu hrbta. Preverite, kaj vse je lahko vzrok zanje in kako jih odpraviti.

6 razlogov, zakaj je priporočljivo spati na levem boku
Imate svoj najljubši spalni položaj? Se zbujate nenaspani, utrujeni in zaležani? Morda pa se razlog skriva ravno v vašem najljubšem spalnem položaju, ki najbrž ni primeren za počitek telesa.

9 superzačimb, ki varujejo vaše zdravje
Začimbe in zelišča so v pravi meri izjemno zdravilna, zato nikar nanje ne pozabite med kuhanjem. Te namreč varujejo vaše srce, vas branijo pred rakavimi obolenji, zmanjšujejo vnetja in podobno. Predstavljamo vam devet superzačimb in zelišč, ki ne izboljšajo le okusa jedi, ampak pozitivno delujejo na vaše zdravje.

Bilka Baloh: Svoj prvi post sem naredila pri 30 letih, ko sem začutila, da moram v svojem življenju nekaj korenito spremeniti.
Bilka Baloh, neodvisna raziskovalka zdrave in uravnotežene prehrane, strokovnjakinja za varno razstrupljanje telesa z dolgoletnimi izkušnjami, mentorica in terapevtka za zdravo prehrano, je tik pred izdajo svoje nove knjige 'Post, seme zdravja', z nami govorila o tem, kdaj se je prvič odločila za razstrupljanje, kako sama vidi poplavo najrazličnejših diet, pojasnila pa nam je tudi to, kakšen mora biti post in da se ga nihče ne bi smel lotiti brez nadzora mentorja. "Post mora biti nežen, neagresiven, ne smemo občutiti lakote, predvsem pa se moramo počutiti varne," pravi Bilka in poudarja, da mora biti po postu postopno in previdno tudi uvajanje nazaj na hrano.

Travmatični dogodki v otroštvu lahko privedejo do fizičnih težav in bolezni
Rezultati raziskave o slabih in grdih izkušnjah iz otroštva kažejo, da je večina anketiranih v otroštvu doživela vsaj eno obremenjujočo izkušnjo.

6 mitov o stresu
Stres je v zadnjih letih zelo pogosta tema pogovorov in zdi se, kot da predstavlja nevidnega sovražnika, ki se ga vsi zavedamo, a pogosto ne znamo z njim upravljati. A stresa ne gre posploševati, saj gre za zelo subjektivno doživljanje. Da se boste znali učinkovito spopadati z njim, izpostavljamo pogosta negativna prepričanja o stresu in načine, kako življenje uravnovesiti.

Zakisanost telesa lahko privede do različnih bolezenskih težav
Kadar imamo porušeno kislinsko bazično ravnovesje v telesu, lahko nastopi zakisanost ali acidoza telesa. Ta lahko privede do različnih zdravstvenih težav. Zato je pomembno prepoznati znake zakisanosti ter svoje telo razstrupiti različnih toksinov, ki so se skozi določeno obdobje nabrali v našem telesu.

Ko s hrano lajšamo stisko, žalost, osamljenost, tesnobo
Kompulzivno prenajedanje je motnja hranjenja, pri kateri posameznik v kratkem časovnem okviru nenadzorovano uživa ogromne količine hrane. Pri tem seveda ne gre za način hranjenja, ki ga vsake toliko izkusi skoraj vsak, zlasti ob praznovanjih in v času PMS- ja pri ženskah, temveč za bolj radikalno obliko prehranjevanja.

Zakaj bi morali uživati čemaž?
Čemaž ima zelo podobne zdravilne lastnosti kot česen, le da je še bolj zdrav. Veliko ga uporabljajo v ljudski medicini, saj zelo dobro učinkuje na delovanje žlez in krvnega obtoka. Znan pa je tudi kot čistilec prebavnih in dihalnih poti. Blagodejno vpliva na kožo in pospešuje celjenje ran.

V naravo po zelišča, s katerimi boste kasneje krepili imunski sistem
Lepi in sončni dnevi so nas zvabili v naravo. Da bi združili prijetno s koristnim, lahko že sedaj nabiramo različna zelišča, s katerimi si bomo pozimi krepili naš imunski sistem

Za debelost so lahko krivi tudi hormoni! Preverite, kdaj
Prekomerna telesna teža in debelost negativno vplivata na naše psihofizično zdravje. O tem ni dvoma, in čeprav si težko priznamo, hitro občutimo posledice odvečne telesne teže: boleči sklepi, bolečine v hrbtenici, otekanje nog, utrujenost, slabo počutje in morebitne številne druge hujše, tudi psihične posledice.

Jabolčni kis zjutraj na tešče. Napaka, ki jo delamo prepogosto
Jabolčni kis ima številne dobrodejne učinke na naše telo. Ti so v zdravilstvu dobro poznani dolgo časa. Prav zato mnogi ljudje z jabolčnim kisom pričnejo že dan in pijejo že zgodaj zjutraj, da bi prebudili svojo presnovo. A previdno, da ne bi naredili napake, ki jo delamo prepogosto.

Naravna zdravila za razdražen želodec
Vsi imamo kdaj razdražen želodec, težave s prebavo, dispepsijo. Slednje je ime za različne simptome – slabost, napenjanje, spahovanje, občutek, da ne moremo pojesti veliko ... Kadar se to pojavi le občasno, ni treba takoj k zdravniku. Pomagalo bo že nekaj naslednjih naravnih zdravil.

Z njim lajšamo bolečino in zbijamo vročino tudi pri covid-19
Paracetamol je najbolj priljubljeno sredstvo za lajšanje bolečine in zbijanje vročine. Zaradi svoje varnosti se lahko uporablja tudi pri obolenju s covid-19.

'Začela sem redno piti jabolčni kis in zgodilo se je to ...'
''Kot vsakdo, ki se spopada s sindromom razdražljivega črevesa, dobro ve, da bi dal v tistem trenutku vse, da bi težave rešil,'' je dejala blogerka Scarlett Dixon, ki se je z njim spopadala kar 10 let. Poskusila je vse, od uživanja alg, hipnoze, masaže, pitja aloe vere do uživanja različnih probiotikov. A pomagalo ji je šele, ko je začela redno piti jabolčni kis.

Znaki, da je vaš otrok žrtev nasilja med vrstniki
Večina otrok se vsaj enkrat v svojem življenju sreča z nasiljem med vrstniki. Kdaj morajo v to poseči starši in kako prepoznati, da je ravno vaš otrok žrtev nasilja, nam je pojasnila POPova zdravnica psihologinja dr. sci. Andreja Pšeničny.

Znaki, ki kažejo na to, da ste slabokrvni
Ste pogosto utrujeni, slabotni, celo omotični? Vas že ob manjših naporih boli v prsih in se močno zadihate? Morda ste slabokrvni. Preverite, kaj povzroča slabokrvnost in kako se lahko spopadete z njo.