bolečine v križu

Napačna raba protibolečinskih zdravil je lahko zelo nevarna
Bolečina, še posebej v glavi, križu in nogah, pri nas velja za najpogostejši vzrok za obisk lekarne ali zdravnika. Običajno jo lajšamo s protibolečinskimi zdravili, ki so na voljo brez recepta. Kako varna so ta zdravila in na kaj moramo pri njihovi uporabi paziti?

Kako lajšati menstrualne krče?
So že spet na sporedu tisti dnevi v mesecu in z njimi nadležni menstrualni krči, zaradi katerih se zvijate v bolečinah? Naučite se jih ublažiti.

Previdno pri izbiri oblačil
Oblačila, obutev in modni dodatki, ki so preozki ali preširoki, pretežki ali iz neustreznih materialov, lahko povzročijo številne zdravstvene težave.

Tudi vas kdaj zaboli v križu?
Vsakogar kdaj zaboli v križu, zato smo se s priznano fizioterapevtko Tatjano Mezeg pogovarjali, kako lahko te nadležne bolečine olajšamo, preženemo oziroma kar preprečimo.

Vaginalni izcedek je lahko znak resnih težav!
Vaginalni izcedek je v normalnih količinah povsem zdrav, saj se na ta način vagina čisti in ohranja ustrezno ravnovesje. Da je nekaj narobe, pa posumimo, ko izcedek postane obilen, spremeni barvo ali vonj. Na katere težave kaže 'nezdrav' izcedek?

Bolečine, ki jih ne smete prezreti!
Vsakogar kdaj preseneti nepričakovana, včasih dlje časa trajajoča bolečina, ki je ne zna pojasniti. Toda kdaj je primerno, da nanjo poskušamo pozabiti, kdaj pa je bolje takoj pohiteti k zdravniku?

Pet razlogov, zakaj vas boli tam spodaj
Ženske se pogosto srečujejo z bolečinami v spodnjem delu trebuha, ki so lahko posledica številnih težav. Katere so tiste najpogostejše bolezni, ko je treba biti na bolečine še kako pozoren, in kdaj h ginekologu, preverite spodaj.

Odkrijte svojo došo in ustvarite harmonijo
Ajurveda je znanost, ki se dotika vseh ravni našega življenja – psihične, fizične in duhovne. Njena filozofija temelji na došah, umsko-telesnih tipih, s poznavanjem katerih lahko razumemo, katere aktivnosti, hrana in življenjski stil ohranjajo naše zdravje v ravnovesju. Odkrijte svojo došo!

Odkrijte raka materničnega vratu pravočasno!
Umrljivost zaradi raka materničnega vratu se je v Sloveniji v zadnjih šestih letih pomembno zmanjšala. Če je v prvem desetletju za to obliko raka umrlo od 40 do 50 žensk, jih je v zadnjih letih od 30 do 40. Vendar pa se je mogoče tej obliki raka s presejalnimi testi popolnoma izogniti!

Kako do lepega in mladostnega telesa?
Da boste še dolgo videti mladostni in negovani, morate poskrbeti tako za lepo, sijočo kožo kot za zdrave zobe, oči, možgane. Kaj torej narediti danes, da bo bos vaše telo tudi čez mnogo let lepo in zapeljivo, um pa še vedno oster?

Če duša trpi, lahko telo boli
Psihosomatska obolenja so posledica nakopičenih čustvenih napetosti in strahov, ki jih posameznik ne zna oziroma ne zmore izraziti drugače kot skozi telo in telesne organe. O psihosomatiki smo podrobneje povprašali psihoterapevtko dr. Andrejo Pšeničny.

Težave v mali medenici vzrok neplodnosti
Kronična bolečina v spodnjem delu trebuha, ki ni vezana na menstrualni cikel ali spolne odnose in traja vsaj pol leta, lahko povzroči trajne okvare rodil ali neplodnost. Kdaj in kako ukrepati?

7 priročnih in zdravih božičnih daril
Prazniki se nezadržno bližajo in marsikdo že tuhta, kaj podariti svojim najdražjim. Saj ni treba, da jim podarite velika, draga darila, dovolj bo že majhna pozornost. Če bo poklon praktičen in zdravju prijazen, pa bo še toliko bolje.

VIDEO: Premagajte bolečine v hrbtu!
Težave z bolečinami v ledvenem delu hrbtenice ima vsaj enkrat v življenju več kot 80 odstotkov ljudi. Potem ko bolečina mine, lahko skušate hrbet razbremeniti tako, da s posebnimi vajami okrepite trebušne in obhrtne mišice.

Zaljubljena v poročenega kirurga, zadnji del
Nestrpno sem čakala Slavico, bili sva dogovorjeni v gostilni pri kliničnem centru. Videla sem jo, kako hiti po ploščadi in si popravlja sestrsko haljo. Nisem vedela, kaj naj pričakujem.

Kadilke, pozor! Vaše zdravje je na udaru!
Na današnji dan obeležujemo Svetovni dan brez tobaka, ki pa je letos namenjen ženskam, saj se delež kadilk iz leta v leto povečuje. Preverite, kako kajenje vpliva na zdravje žensk!

Osteoporoza
Za osteoporozo je značilno zmanjšanje kostne mase in posledično zmanjšanje čvrstosti kosti.

Prepoznajte simptome tuberkuloze!
Za tuberkulozo vsako leto po vsem svetu na novo zboli približno devet milijonov ljudi – kar 90 odstotkov jih prihaja iz držav v razvoju. Pri nas je obolevnost nizka, saj letno zboli le okoli 200 ljudi. Bolezen se med ljudmi prenaša kapljično, okrevanje pa traja od pol leta do dveh let.

Rešite test in videli boste, ali ste nagnjeni k depresij!
Depresija se pokaže na različne načine. Nekateri veliko jočejo, drugi so potrti, brez solz, ne govorijo veliko in se ne želijo družiti s prijatelji. Nekateri so videti jezni, razdražljivi in tesnobni. Nekateri imajo predvsem telesne znake depresije: bolečine v mišicah, težave s prebavo, glavobol.

Šamana, zdravilca in svečenika
Jelka in Drago Zorman sta velika mojstra reikija, posebna zdravilca in šamana. Nista jima tuji psihokineza, regresija, hipnoza, eksorcizem, hoja po žerjavici, kristali in najrazličnejše preobrazbe telesa in duha.

Z rednimi pregledi nad raka na materničnem vratu
Čeprav v zadnjih letih obolevnost za rakom na materničnem vratu upada, letno še vedno zboli več kot 100 žensk. Veliko bolnic je mladih – starih 40 let ali manj. O vzrokih bolezni, zdravljenju in preventivnih ukrepih smo povprašali dr. Marjetko Uršič Vrščaj.

Izognite se bolečinam zaradi pisarniškega dela!
Delo v pisarni pomeni dolgotrajno sedenje in manj gibanja, kar lahko zaradi dolgo trajajočih obremenitev privede do trajnih poškodb. Preberite, katere so najpogostejše in kako se jim lahko izognete.

Gripa
Gripa ali influenca je akutna, zelo nalezljiva bolezen, ki navadno prizadene zgornje dihalne poti.

Bolečina v križu
Bolečine v križu se lahko pojavijo nenadoma in so močne in ostre ali pa so bolj tope in dolgotrajne.

Prepoznajte in premagajte bolečine v križu!
V času, ko smo izpostavljeni stresu, sedečemu delu ali napornemu stoječemu delu, so bolečine v križu zelo pogosta težava. Pojavljajo se namreč pri skoraj dveh tretjinah odraslih oseb.

VIDEO: Zdravljenje s svetlobno terapijo
V svetu in tudi pri nas se vse bolj uveljavlja zdravljenje ran po poškodbah ali kroničnih obolenjih s svetlobno terapijo.

Kako narediti delovno mesto prijazno našemu zdravju?
Ker v službi preživimo 40 ali več ur tedensko, je pomembno, da je naše delovno mesto kar se da pozitivno in zdravju prijazno. Če se bomo obdali s predmeti, ki nas pomirjajo, in poskrbeli za zdrave delovne razmere, bomo lažje preživeli tudi najbolj stresne dneve.

Ženske hočejo vse večje prsi!
Umetno povečanje prsi je v zadnjih letih postalo zelo priljubljeno ne le med zvezdnicami, temveč tudi med navadnimi smrtnicami. A estetski kirurgi in zdravstvene organizacije v tujini opažajo zaskrbljujoč trend – zahteve po drastičnem povečanju prsi, ki ima lahko številne negativne posledice.

VIDEO: Nov izziv za novopečena nekadilca Mojco in Roka
Po enem mesecu brez cigarete se Mojca in Rok počutita odlično. Pravita, da nimata nikakršnih skušnjav ali abstinenčne krize. Ker pa veliko novopečenih nekadilcev namesto po cigaretih posega po hrani, smo Mojci in Roku ponudili pomoč – ure pilatesa z vaditeljico Tanjo Želj.

Ko te zagrabi!
»Križ me boli.« To je ena od najpogostejših pritožb, ki jih sliši zdravnik, saj se bolečine v križu občasno pojavljajo kar pri 25 odstotkih ljudi, starih od 30 do 50 let, njihovo pojavljanje pa s starostjo še narašča.