Vizita.si

bolezen srca

Duševno zdravje 19. 10. 2022 05.00

Kronične in neozdravljive diagnoze in duševno zdravje

Kronične in neozdravljive bolezni imajo velik vpliv tudi na duševno zdravje obolelih in njihovih svojcev, saj obvladovanje simptomov, načini zdravljenja, neželeni učinki ter spremembe v vsakodnevnem delovanju povzročajo velik stres in v nekaterih primerih tudi prilagoditev življenjskega sloga.

Zdravje 11. 10. 2022 05.00

Debelost pri otrocih – razlogi, posledice in preventiva

Debelost pri otrocih je v razvitih državah in državah v razvoju dosegla raven epidemije. Še posebej je zaskrbljujoče, ker odvečni kilogrami pogosto vodijo k zdravstvenim težavam, ki so v preteklosti veljale za težave odraslih: k sladkorni bolezni, visokemu krvnemu tlaku, visokemu holesterolu ... Debelost v otroštvu je pogosto povezana tudi z nizko samopodobo, depresijo, slabšim učnim uspehom in nižjo kakovostjo življenja otroka.

Zdravje 30. 09. 2022 05.00

Posledice pretiranega sedenja niso nedolžne

V sodobnem času ure in ure preživimo za računalnikom, ne glede na to, ali ga uporabljamo za delo ali za sprostitev in zabavo. Toda pretirano sedenje in pomanjkanje telesne aktivnosti lahko močno vpliva na naše zdravje.

Novice 29. 09. 2022 11.55

Svetovni dan srca: Povišan holesterol je škodljiv za vsakogar

Bolezni srca in ožilja predstavljajo enega glavnih vzrokov smrti v svetu. Zvišan holesterol je, kot poudarjajo pri Združenju kardiologov Slovenije, škodljiv za vsakogar. Veliko lahko naredimo z zdravimi navadami in preventivo.

Zdravje 26. 09. 2022 05.00

5 načinov, kako lahko pametne ure izboljšajo vaše zdravje

Sodobni svet, ki je osredotočen na tehnologijo, nam omogoča, da zlahka zapademo v sedeč življenjski slog. V službi smo pogosto priklopljeni na računalnike, doma preživljamo čas na napravah in imamo avtomatizirane domače sisteme, ki lahko prižgejo luči ali televizorje. Vendar nas lahko tehnologija tudi spodbuja k izboljšanju zdravja, saj nam pomaga spremljati vitalne znake ali nam celo pomaga, da ostanemo na tekočem z zdravili in obvladujemo svojo bolezen.

Simptomi in bolezni 13. 09. 2022 05.00

Zakaj je imela kraljica Elizabeta II. obarvane roke?

Dr. Deb Cohen-Jones je že prejšnji teden opozorila, da so fotografije rok kraljice Elizabete II., ko je na zadnjem 'slikanju' pozirala skupaj z novo premierko Združenega kraljestva Liz Truss na gradu Balmoral na Škotskem, morda znak slabšanja zdravja.

Prehrana 07. 09. 2022 05.00

Kaj se lahko zgodi, če jeste preveč mesa?

Ljudje, ki pojedo veliko beljakovin živalskega izvora, imajo pogosteje preveč maščobe v jetrih ter večje tveganje za bolezen jeter. In sicer v primerjavi s tistimi, pri katerih so glavni vir beljakovin živila rastlinskega izvora. To je ugotovila nizozemska študija.

Duševno zdravje 22. 07. 2022 05.00

Vrste depresije in vse, kar morate vedeti o njih

Ste vedeli, da obstaja več kot ena vrsta depresije, slednje pa se med seboj lahko močno razlikujejo?

Srčno žilne bolezni 19. 07. 2022 05.00

Imate povišan holesterol v krvi?

Povišan slabi ali LDL holesterol v krvi spada med glavne vzroke za razvoj ateroskleroze, katere razvoj se začne v zgodnjem otroštvu, nekaj let ali desetletij pozneje pa se lahko izrazi v obliki bolezni srca in ožilja, vodilnega vzroka umrljivosti v razvitem svetu. Kako ravnati v primeru hiperholesterolemije?

Zdravje 21. 06. 2022 05.00

Če ne pretiravamo, ima številne koristi za naše telo

Rastline niso edine, ki absorbirajo in presnavljajo sončno svetlobo. Podobno počnemo tudi vsi sesalci. Toda razmerje med (zdravo!) izpostavljenostjo soncu in zdravjem ni tako enostavno. Po eni strani sonce spodbuja proizvodnjo koristnih vitaminov D, po drugi strani pa določenim posameznikom povzroča veliko tegob, od katerih je najnevarnejša seveda kožni rak.

Preventiva 17. 06. 2022 05.00

Kaj lahko storite pri dvajsetih za preprečitev osteoporoze v poznejših letih?

Pri dvajsetih letih so kosti še vedno sposobne obnavljanja, kar pomeni, da jih v tem obdobju še vedno lahko krepite. Da bi zmanjšali tveganje za razvoj osteoporoze v poznejših letih in zgradili kar se da močne in zdrave kosti, bo potrebna vpeljava nekaterih sprememb v vaš način življenja.

Simptomi in bolezni 07. 06. 2022 05.00

Najpogostejši simptomi možganske kapi

Cerebrovaskularne bolezni so skupina bolezni, ki prizadenejo možgansko ali cervikalno ožilje, najpogosteje arterije, redkeje pa vene in venske sinuse. V večini primerov te bolezni povzročajo motnje krvnega obtoka, ki se kažejo kot sindrom kapi.

Prehrana 02. 06. 2022 05.00

7 zdravstvenih koristi paradižnika

Ste vedeli, da lahko paradižnik presenetljivo ugodno vpliva na našo kožo, črevesje in še veliko več? Poglejmo si nekaj glavnih koristi paradižnika.

Srčno žilne bolezni 26. 05. 2022 05.00

Redka bolezen, ki povzroča srčno popuščanje

Transtiretinska amiloidna kardiomiopatija je redka progresivna smrtno nevarna bolezen, ki je redko diagnosticirana, pogosto pa ostane neprepoznana ali pa je prepoznana prepozno.

Alternativa 25. 05. 2022 05.00

Navadni lapuh: starodavni zaveznik dihalnih poti iz narave

Navadni lapuh se proti kašlju uporablja že od starih civilizacij. V fitoterapiji se danes uporablja tudi proti kašlju, astmi, bronhitisu, laringitisu in oslovskem kašlju, vendar je pri njegovi uporabi potrebna previdnost.

Zdravje 18. 05. 2022 05.00

Kako lahko pametno nadzorujete krvni tlak?

Sodoben način življenja je iz leta v leto hitrejši, sledi pa mu tudi ritem srca. To namreč bije vedno hitreje, in če so ob tem prisotni še telesna nedejavnost, nepravilna prehrana ter stres, je zelo verjetno, da se bomo morali soočiti s kopico zdravstvenih posledic, med katerimi je najbolj preteča arterijska hipertenzija, ki lahko vodi v resna bolezenska stanja. Gre za povišan krvni tlak, ki ga zaradi odsotnosti specifičnih simptomov mnogi imenujejo tudi 'tihi ubijalec'. Kako ga sploh prepoznati in imeti učinkovito pod nadzorom?

Simptomi in bolezni 17. 05. 2022 05.00

Vse, kar morate vedeti o mišični distrofiji

Za mišično distrofijo žal še vedno nimamo zdravila, ki bi omogočilo popolno ozdravitev, obstajajo pa takšna, ki lahko upočasnijo napredovanje bolezni. Tudi dobra fizikalna terapija lahko bistveno izboljša kakovost življenja bolnikov.

Bolezni 20. 04. 2022 05.00

Kaj vse je lahko razlog za slabost?

S slabostjo smo se vsi že srečali vsaj enkrat v življenju. A to je le simptom, ki ga lahko povzroči marsikaj. Vas zanima, kaj so možni vzroki za slabost?

Simptomi in bolezni 15. 04. 2022 05.00

Kaj morate vedeti o pljučni hipertenziji?

Pljučna hipertenzija je ime za skupino bolezni, do katerih pride zaradi različnih vzrokov. Vsem skupinam je skupen trajno povišan sistolični tlak v pljučni arteriji. Zdravljenje pljučne hipertenzije je odvisno od njenega vzroka.

Alternativa 15. 04. 2022 05.00

Homeopatija spada v alternativno in komplementarno medicino

Po besedah Javne agencije Republike Slovenije za zdravila in medicinske pripomočke je homeopatsko zdravilo pripravljeno iz snovi, ki jih imenujemo homeopatske surovine. Pripravljene so v skladu z določbami in postopki izdelave, ki jih določa Evropska farmakopeja, in po veljavnih farmakopejah držav članic Evropske unije, če Evropska farmakopeja teh določb ne vsebuje. Kako učinkovita so homeopatska zdravila?

Prehrana 13. 04. 2022 05.00

Bulgur – zdravo žito, ki ga je enostavno pripraviti

Ste že slišali za bulgur? Je neverjetno vsestransko polnozrnato žito, ki ima svoje korenine v vzhodni, sredozemski in zahodnoazijski kuhinji.

Imunski sistem 29. 03. 2022 05.00

Kako lahko zmanjšamo vnetja v telesu?

Ugotovitve, da je vnetje ena izmed skupnih značilnosti praktično vseh nalezljivih in nenalezljivih bolezni, so v zadnjih dveh desetletjih prinesle pravo malo renesanso na področju raziskav v biomedicinskih znanostih.

Bolezni 24. 03. 2022 05.00

Občutek pomanjkanja zraka – kako si lahko pomagamo?

Dispneja ali zasoplost se v zadnjem času pogosto omenja v povezavi s covidom-19, vendar obstajajo številni vzroki, ki lahko vodijo do pomanjkanja zraka ali zasoplosti.

Vitamini in minerali 23. 03. 2022 05.00

Kaj se zgodi v telesu, če vsak dan uživamo vitamin C?

Vitamin C naravno najdemo v nekaterih živilih, jemljemo pa ga lahko tudi v obliki prehranskih dopolnil. Kako ustrezen dnevni vnos tega vitamina vpliva na naše telo?

Naslovnica 18. 03. 2022 05.00

Popuščanje srca – to so najpogostejši znaki!

Vam in vašemu zdravju zvesta Moja lekarna ter naši strokovnjaki se v tokratnem prispevku posvečamo srcu, sinonimu življenja. Metaforično tega seveda povezujemo s čustvi, sicer pa gre za organ v obliki mišice, velike kot pest, ki leži za prsnico.

Alternativa 04. 03. 2022 05.00

Vse, kar morate vedeti o akupunkturi

Tako akupunktura kot akupresura (pri slednji namesto igel uporablja pritisk) izvira iz antike. Najstarejše ohranjene akupunkturne igle naj bi bile odkrite v grobnici kitajskega princa, ki je bil pokopan leta 11. pr. n. št. Po nekaterih virih pa naj bi ta alternativna oblika zdravljenja segala še dlje - tisočletja prej na Daljnem vzhodu.

Prehrana 02. 03. 2022 05.00

10 živil, ki so dobra za vaša jetra

Jetra opravljajo različne bistvene naloge za naše telo – od proizvodnje beljakovin, holesterola do žolča in shranjevanja vitaminov, mineralov in celo ogljikovih hidratov.

Zdravje 01. 03. 2022 04.45

Kaj vse lahko roke razkrivajo o našem zdravju?

Roke se zanašajo na pravilno delovanje telesnih sistemov, zato lahko zdravniki menda v njih pogosto opazijo znake določenih bolezni.

Zdravje 28. 02. 2022 05.00

Nevarno stanje, s katerim se spopada več kot 60 odstotkov Slovencev

Srčno-žilne bolezni so tako v razvitem delu sveta kot tudi Sloveniji že desetletja najpogostejši vzrok obolevnosti in umrljivosti odraslih. Dejavnikov tveganja je več, med najpogostejšimi pa je zagotovo povišan holesterol v krvi. Na srečo lahko že z manjšimi spremembami življenjskega sloga veliko pripomoremo k zmanjšanju tveganja za omenjene bolezni ter posledično boljši kakovosti življenja. Kako?

Prehrana 18. 02. 2022 05.00

Kakšna je razlika med dobrimi in slabimi ogljikovimi hidrati?

Poznamo preproste in zapletene ogljikove hidrate; vlaknine, škrob in sladkorje. Kakšne so prednosti zdravih ogljikovih hidratov, kateri ogljikovi hidrati so slabi in zakaj?

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1060