bolezni možganov

Zadnja medicinska spoznanja o kavi
Ko zadiši jutranja kava, se ji najbrž nihče ne more upreti. In kot pravijo strokovnjaki, tudi ni potrebe po tem, vse dokler jo pijete v zmernih količinah. A ker je kava tako priljubljena po vsem svetu, na to temo potekajo številne raziskave. Preverite, katera so zadnja medicinska dognanja o kavi.

Izberite pravšnji čaj zase
Čaj odžeja, v hladnih mesecih pogreje, s svojim omamnim vonjem pa razveseli. Toda to še ni konec njegovih blagodejnih učinkov: lajša prebavne težave, preprečuje napihnjenost in vetrove, topi maščobne blazinice, varuje srce in celo odganja raka.

Ko odrasel moški moči posteljo
Larry Phillips je uspešen bančnik, srečno poročen moški in oče dveh otrok. Priljubljen je tudi med prijatelji in ima bogato družabno življenje. Toda pred vsemi skriva veliko skrivnost – ponoči pri 50-ih še vedno moči posteljo.

Kako si pravilno čistimo ušesa?
Kljub temu da se nanje redko spomnimo, bi bilo še kako priporočljivo poznati nekatera dejstva o ušesih – od tega, kako jih čistiti, in do tega, zakaj z zamašenimi ušesi ni priporočljivo leteti.

Zakaj moramo piti mleko?
Mleko in mlečne izdelke bi morali uživati vsak dan tako otroci kot odrasli. Zakaj je uživanje teh izdelkov tako pomembno ter katere in koliko jih moramo na dan zaužiti, so nam zaupali strokovnjaki.

Mislila je, da ima gripo, nato je ostala brez nog
Kathleen je bila prepričana, da je staknila gripo, zato je odšla zvečer le spat. Zjutraj je bila že tako šibka, da so jo z rešilnim avtomobilom prepeljali v bolnišnico. Zdravniki niso vedeli, ali bo preživela noč.

Spite, pa ste zjutraj kljub temu utrujeni?
Spanje je pomemben fiziološki proces, ki močno vpliva na naše počutje in storilnost čez dan. A kaj če je ta moten in se ne moremo in ne moremo naspati. Preverite, kdaj in kako si lahko pomagate sami in kdaj je čas, da se oglasite pri zdravniku.

Plesen je izjemno nevarna za zdravje
Črna plesen, ki jo najdemo v številnih slovenskih domovih, je eden pogostejših vzrokov za respiratorne in druge zdravstvene težave. Preverite, kako prepoznati z njo povezane težave!

Kaj vse je lahko krivo za slabši sluh?
Hrup pa tudi bolezni, kot so ošpice, herpes zoster, mumps, diabetes ali možganska kap, lahko povzročijo okvare sluha. Temu seznamu pa so strokovnjaki v zadnjem času pripisali še mnoge druge nevarnosti – denimo pasivno kajenje ali uživanje viagre.

Še je upanje! Prihaja zdravilo, ki preprečuje varanje
Znanstveniki so prišli do izjemnega odkritja, zaradi katerega bodo, kot pravijo, kmalu lahko izdelali zdravilo proti moški nepremišljenosti. Odkrili so namreč, da je vzrok zanjo v pomanjkanju molekul GABA v moških možganih. Če bi jih lahko nadomestiti, bi tako lahko preprečili impulzivno moško ravnanje.

Zdravnik me je spremenil v odvisnico
46-letna Laura Walsh, mati dveh otrok, je danes uspešna poslovna ženska, ki vodi tri čistilna podjetja v Bristolu. A je ena redkih, ki se ji je uspelo izviti iz primeža zasvojenosti z zdravili, ki jih ji je predpisoval njen zdravnik.

Način hoje razkriva vaše zdravstvene težave
Strokovnjaki so ugotovili, da način hoje razkriva, katerim boleznim je nekdo bolj izpostavljen in za katerimi boleznimi morda že trpi. Preverite, kaj vaš stil hoje pove o vašem zdravju!

Zaradi meningitisa ostala brez nog
Nekega večera se je začela Diana v službi počutiti zelo slabo. Stisnila je zobe, zaključila z delom in se odpravila domov, kjer je izčrpana in omotična takoj legla k počitku. Zjutraj jo je mama našla prekrito z izpuščaji in takoj je vedela, da je z njeno hčerko nekaj hudo narobe.

Prihaja prvo cepivo proti smrtonosnemu meningitisu B!
V nekaj mesecih naj bi bilo dostopno prvo cepivo proti meningitisu B, bolezni, ki največkrat zahteva življenja dojenčkov in otrok in je vzrok za njihovo trajno pohabljenost.

Pet 'malih' težav, ki lahko kažejo na resne bolezni
Nekatere težave so na prvi pogled povsem nenevarne, a se lahko za njimi vendarle skriva kaj resnejšega. Na kaj moramo torej biti pozorni? Katere so tiste manjše zdravstvene nevšečnosti, ki bi jih vendarle morali jemati resno?

Prehrana po življenjskih obdobjih
Prehrano je treba prilagoditi posameznemu življenjskemu obdobju, saj najstnica potrebuje druge prehranske snovi kot na primer ženska v menopavzi. O tem je za našo spletno stran spregovorila hrvaška prehranska strokovnjakinja dr. Lejla Kažinić Kreho, avtorica knjige Prehrana 21. stoletja za ženske.

Ko oživljanje ni uspešno ...
Z najnovejšo metodo priključitve na zunajtelesni krvni obtok – napravo ECMO v Kliničnem centru v Ljubljani pomagajo bolnikom, pri katerih oživljanje ni bilo uspešno. Do zdaj so na ta način zdravili že 24 bolnikov, ki bi brez te terapije umrli.

V Evropi znova v porastu ošpice
V 90. letih so strokovnjaki menili, da so ošpice za vekomaj izginile, vendar pa Svetovna zdravstvena organizacija (SZO) opozarja, da je ta bolezen v evropskih državah ponovno v porastu.

Katere bolezni grozijo vašemu penisu?
Zdravje penisa obsega veliko več kot le erekcijo in z njo povezane težave. Preverite, kaj vse vpliva na zdravje penisa, katere bolezni penisa so najpogostejše in kako se jim lahko izognete!

Možganska kap vsako leto terja 4000 življenj
Možganska kap je tretji najpogostejši vzrok smrti, takoj za boleznimi srca in ožilja ter rakom. V Sloveniji možganska kap vsako leto prizadene okoli 4000 ljudi, v Evropi pa zaradi nje vsako leto umre 650.000 ljudi.

Zvezdnice obnorela kokosova voda
Gwyneth Paltrow pravi, da s pitjem kokosove vode ostaja vitka, Madonni je tako všeč, da je celo kupila podjetje, ki jo izdeluje. Pijejo jo tudi Rihanna, Demi Moore, Sienna Miller in Matthew McConaughey. Zakaj je kokosova voda tako dobra, da je obnorela zvezdnike?

7 načinov, kako si izboljšati spomin
Se vam pogosto zgodi, da ne najdete svojih ključev od avta? Se nikakor ne morete spomniti imena svojega osebnega trenerja? Niste edini, vsi namreč včasih pozabimo kakšno informacijo. Kljub vsemu pa obstajajo nekateri triki, s katerimi si lahko pomagate in izboljšate svoj spomin.

Catherine spregovorila o bipolarni motnji!
Kot kaže, je bilo pet dni v prestižni psihiatrični ustanovi v Connecticutu za Catherine Zeta-Jones dovolj, da je bipolarno motnjo, za katero boleha, spravila pod nadzor. Le teden dni za tem, ko se je vrnila z zdravljenja, se je namreč že udeležila snemanja svojega novega filma in celo spregovorila o težavah.

Parkinsonova bolezen v porastu
Parkinsonova bolezen je napredujoča nevrološka bolezen, ki prizadene gibanje, zanjo so značilni tresenje, počasno gibanje in otrdelost mišic. Zaradi staranja prebivalstva pojavnost te bolezni narašča.

Kdaj je glavobol v resnici možganski tumor?
Klasični scenarij: Boli vas glava in pregledate splet, kjer preberete, da je to tudi eden od simptomov možganskega tumorja. Že ste na urgenci prepričani, da ste zboleli za smrtonosno boleznijo. Da, morda ste v resnici 'paranoični', a kljub vsemu je vsako bolečino treba jemati resno.

Prvič pri nas vstavili posebni srčni spodbujevalnik
V Kliničnem centru Ljubljana so prvič v Sloveniji vstavili posebni srčni spodbujevalnik, ki je varen tudi pri preiskavah z magnetno resonanco. Z vgradnjo MRI SureScana bodo lahko bolniki opravljali tudi preglede z magnetno resonanco, kar do sedaj ni bilo mogoče.

Kako osebnost vpliva na zdravje?
Ali lahko na podlagi osebnosti posameznika resnično ocenimo, kakšno je njegovo zdravstveno stanje? Strokovnjaki menijo, da lahko, saj naj bi osebnostne lastnosti pomembno vplivale na to, katere bolezni nam grozijo.

Dobili bomo Republiški center za možgansko kap
Za bolnike, ki so utrpeli možgansko kap, je pomembno čim prejšnje prepoznavanje simptomov in pravočasno zdravljenje. K njihovi boljši in predvsem hitrejši obravnavi bi pomembno pripomogla uvedba telemedicinskih sistemov, ki so v tujini že stalna praksa, pravijo v UKC LJ.

Z magnolijo nad bolezni modernega časa
Magnolije, ki bodo kmalu zacvetele, so veliko več kot le prečudovite okrasne rastline. V kitajski medicini lubje magnolije že stoletja uporabljajo za zdravljenje številnih težav, učinkovito pa naj bi bilo celo pri preprečevanju rasti tumorjev, pri lajšanju bolečin pri revmi in menstrualnih težavah, zdravilo pa naj bi celo alkoholno bolezen jeter.

Zaradi očesnih krčev v hipu izgubi vid!
64-letna Ute boleha za redko očesno boleznijo, zaradi katere se ji oči nenadoma zaprejo, in ne glede na to, kako močno se jih trudi odpreti, ji to ne uspe. Tako ji ne ostane drugega, kot da počaka, da očesni krč mine.