Vizita.si

bolezni

Prehrana 16. 04. 2024 04.31

Najboljša sadje in zelenjava, ki sta polna antioksidantov

Živila, bogata z antioksidanti, so ključne sestavine zdrave prehrane. Antioksidanti, ki jih najdemo predvsem v rastlinski hrani, pomagajo nevtralizirati oksidativni stres in nudijo zaščito pred poškodbami celic, ki jih povzročajo prosti radikali.

Prehrana 16. 04. 2024 04.16

Kako pripraviti uravnotežen obrok?

Uravnotežen obrok je ključnega pomena za vzdrževanje zdravega življenjskega sloga in optimalnega delovanja telesa. Razumevanje osnovnih načel prehrane nam omogoča, da z združevanjem različnih hranilnih snovi ustvarimo obrok, ki zadovolji naše prehranske potrebe. V tem članku bomo raziskali pomembnost uravnoteženega prehranjevanja in ponudili smernice za pripravo takšnih obrokov, ki bodo koristili našemu zdravju in blaginji.

Tuje 16. 04. 2024 04.15

Shannen Doherty razkrila, kako se pripravlja na smrt

Shannen Doherty se sooča z rakom dojke 4. stopnje. Spregovorila je o tem, kako se pripravlja na smrt, kar je mnoge šokiralo, a kot menijo mnogi, je o tem pomembno govoriti.

Bolezni 14. 04. 2024 04.35

Kako se zdravi debelost?

Debelost je kompleksen in globalen javnozdravstveni problem, ki predstavlja enega izmed največjih izzivov sodobnega časa. Spremembe v življenjskem slogu, prehranjevalnih navadah ter okoljskih in genetskih dejavnikih so prispevale k dramatičnemu porastu debelosti po vsem svetu. Njeni vzroki so tesno povezani z življenjskim slogom in okoljem, medtem ko lahko posledice segajo od kroničnih bolezni do socialnih in ekonomskih izzivov.

Razstrupljanje 14. 04. 2024 04.00

Ali pegasti badelj pomaga pri 'razstrupljanju'?

Pegasti badelj (Silybum marianum) je že dolgo znan po svojih potencialnih koristih za zdravje jeter. Znano je, da vsebuje biološko aktivne spojine, predvsem silymarin, ki ima številne potencialne zdravilne učinke. Kljub široki uporabi v tradicionalni medicini in alternativni terapiji pa ostaja vprašanje njegove dejanske učinkovitosti pri detoksifikaciji jeter predmet razprav in raziskav. V tem članku bomo pregledali najnovejše znanstvene ugotovitve o učinkovitosti pegastega badlja pri detoksifikaciji jeter ter razpravljali o njegovi morebitni klinični uporabi.

Rakave bolezni 12. 04. 2024 04.01

''Bila sem zdrava in fit, rak mi ni prišel na misel''

34-letna Lindsay Margaroli, ki dela v banki in živi v jugovzhodnem Londonu, pravi, da njeni začetni simptomi niso bili očitni, dokler ni začela urinirati na vsake pol ure, krči v trebuhu in napenjanje pa so bili praktično nevzdržni.

Aktivno življenje 03. 04. 2024 12.33

Temu je spomladi težko ubežati

V teh dneh so mnogi začeli z deli na vrtu in okrog hiše, vse več je opaziti tudi sprehajalcev, tekačev ter kolesarjev. Nasploh se zdi, da s prihodom pomladi postanemo spet bolj živahni, kot da bi se prebudili iz zimskega spanja. A povečana aktivnost (sploh, če se pozimi nismo kaj preveč gibali) lahko s seboj prinese kar nekaj nevšečnosti: razbolele mišice, krče, nemirne noge, migrene. Kako se učinkovito spopasti s tovrstnimi tegobami?

Vitamini in minerali 11. 04. 2024 10.53

Popoln recept za zdrave kosti, zobe in mišice

Ko beseda nanese na prehranska dopolnila, se mnenja splošne javnosti močno razlikujejo. Nekateri so prepričani v njihovo učinkovitost, drugi menijo, da nimajo pomembnejšega vpliva na naše zdravje. Resnica je, da čeprav prehranska dopolnila ne morejo nadomestiti zdrave prehrane, nam lahko pomembno pomagajo pri izboljšanju kakovosti življenja. Še posebej to velja za magnezij, ki je nujno potreben za normalno delovanje organizma, največjo vlogo pa ima pri ohranjanju zdravja kosti, zob in mišic.

Simptomi in bolezni 09. 04. 2024 04.41

Kako prepoznati motnje ščitnice?

Ali doživljate nepojasnjene spremembe teže, utrujenost ali nihanje razpoloženja? Lahko gre za motnjo ščitnice.

Prebava 08. 04. 2024 04.54

Veste, kako dejansko deluje prebava?

Vsi že vemo, kako pomembna je zdrava in urejena prebava. Pa vemo, kako dejansko deluje? Kaj je prebavni sistem, kje se začne in kje konča prebava? Zakaj so pomembni prebavni encimi, zakaj potrebujemo probiotike? Poglejmo si vse, kar moramo vedeti o prebavi.

Rakave bolezni 08. 04. 2024 04.47

Kaj je preventivna kemoterapija, ki jo prejema tudi Kate Middleton?

Kdaj in zakaj se uporablja preventivna kemoterapija, ali je učinkovita, predvsem pa, za katero skupino bolnikov je primerna? Poglejmo si bolj podrobno.

Zdravje 06. 04. 2024 04.18

5 razlogov, zakaj je sladkor lahko škodljiv za zdravje

Sladkor, čeprav je okusen in priljubljen sestavni del mnogih prehranskih izdelkov, lahko v prevelikih količinah negativno vpliva na zdravje.

Novice 04. 04. 2024 14.40

Krkine tople zgodbe že 70 let

Tik pred praznovanjem Krkine 70-letnice in tri dni pred svetovnim dnevom zdravja so se skupaj s specialisti pediatrije posvetili dobrim dejanjem, tokrat namenjenim zdravstveni oskrbi najmlajših bolnikov. V preteklih tednih so otroškim oddelkom vseh desetih slovenskih splošnih bolnišnic in pediatričnima klinikama obeh univerzitetnih kliničnih centrov podarili medicinske naprave in opremo, ki jo najbolj potrebujejo in ki bo omogočila še boljšo diagnostiko in zdravljenje otrok.

Zdravje 04. 04. 2024 04.33

Spijete več kot 2 kozarca na dan?

Čeprav je občasno prav, da nazdravimo, pa je lahko pitje alkohola izjemno škodljivo za vaše zdravje, če to počnete redno in prepogosto.

Rakave bolezni 04. 04. 2024 04.20

Zakaj se zdi, da je med mladimi porast bolezni?

Potem ko je komaj 42-letna Kate sporočila, da se zdravi zaradi raka, so na dailymail razglabljali o tem, zakaj se zdi, da je vedno več bolezni, tudi in predvsem rakavih, med mladimi, celo zelo mladimi ljudmi.

Bolezni 04. 04. 2024 04.01

Pravočasno prepoznajte ledvične kamne

Ledvični kamni so lahko neverjetno boleči. Kakšni so simptomi, zakaj nastanejo in kako poteka zdravljenje?

Zdravje 03. 04. 2024 04.46

5 navad, ki lahko podaljšujejo življenje

Stoletnikov je danes več kot kdaj koli prej, saj se pričakovana življenjska doba po vsem svetu daljša. Tukaj je 5 preprostih korakov, s katerimi si lahko pomagate zagotoviti dolgo in zdravo življenje.

Simptomi in bolezni 31. 03. 2024 04.46

6 simptomov anemije

Anemija je lahko resno stanje, ki vpliva na sposobnost vašega telesa, da proizvede dovolj rdečih krvnih celic. Kakšni so simptomi in zakaj je pomembno pravočasno ukrepanje?

Simptomi in bolezni 30. 03. 2024 04.59

8 znakov, ki lahko kažejo na vnetje v telesu

Večji kot je 'maščobni obroč' okoli pasu oziroma višja kot je raven sladkorja v krvi, večja je nevarnost vnetij, vključno s kroničnimi boleznimi, bolečinami v mišicah in zgodnjo jutranjo utrujenostjo, težavami pri uriniranju in draženju oči.

Simptomi in bolezni 30. 03. 2024 04.45

Zakaj se pojavi kri v urinu?

Kri v urinu, medicinsko znan kot hematurija, je lahko precej neprijeten pojav, ki nemalokrat sproži strah in skrb posameznikov, ki se znajdejo v takšni situaciji.

Bolezni živčevja in možganov 29. 03. 2024 04.36

Kdaj so glavoboli lahko nevarni?

Za različnimi oblikami glavobolov v Evropi vsake toliko časa trpi najmanj 65 milijonov ljudi, številka pa se vsako leto veča. A vzroki za glavobol so najrazličnejši. Preverite, kateri so najpogostejši in kdaj je treba takoj k zdravniku.

Okužbe in zastrupitve 28. 03. 2024 04.33

7 simptomov okužbe sečil

Vsakdo, ki je prebolel okužbo sečil, vam bo povedal, da bi storil vse, da je ne bi še enkrat imel. Da, simptomi so velikokrat očitni, a kot pri vsem drugem, jih tudi tu ljudje radi ignoriramo.

Zdravje 26. 03. 2024 12.57

Strokovnjak razkriva: kako v trenutnih razmerah najhitreje do zdravnika?

Slovenski zdravstveni sistem že nekaj let pestijo resni izzivi. Pacienti najbolj intenzivno občutimo zlasti dva: pomanjkanje zdravnikov in (pre)dolge čakalne dobe. Situacijo je nedavno še dodatno zaostrila stavka zdravniškega sindikata Fides in ljudje se upravičeno sprašujemo, ali bomo, če zbolimo ali se poškodujemo, sploh imeli možnost ustrezne zdravniške obravnave v doglednem času. Pri iskanju odgovorov na to in na podobna vprašanja, ki se dotikajo zdravniške oskrbe, smo se obrnili tudi na zavarovalnice - in prišli do zanimivih ugotovitev!

Novice 25. 03. 2024 05.00

Dr. Jure Urbančič, dr. med., iz UKC Ljubljana med zmagovalci 10. International Medis Awards for Medical Research

V Narodni galeriji v Ljubljani so v četrtek, 7. marca 2024, slovesno razglasili devet zmagovalcev 10. International Medis Awards for Medical Research (IMA). Med njimi je tudi slovenski predstavnik dr. Jure Urbančič, dr. med., iz Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana. Njegov znanstvenoraziskovalni prispevek je bil najboljši na področju pulmologije in alergologije. Natečaj že deseto leto nagrajuje izjemne raziskovalne dosežke zdravnikov in farmacevtov iz devetih držav srednje in jugovzhodne Evrope.

Prehrana 25. 03. 2024 04.50

10 načinov za spomladansko 'čiščenje' prehrane

Navadno govorimo o spomladanskem čiščenju stanovanja, morda pa je prišel čas, da spregovorimo tudi o 'čiščenju', bolje rečeno, spremembi naše prehrane. Zima se počasi končuje, zato bi bilo dobro, da tudi prehrano prilagodimo letnemu času.

Prebava 25. 03. 2024 04.18

Prebavna motnja, ki vpliva na absorpcijo hranil

Sindrom malabsorpcije je prebavna motnja, ki telesu, natančneje, naši prebavi, preprečuje, da bi učinkovito absorbirala hranila iz hrane.

Odnosi in spolnost 25. 03. 2024 14.18

Intimnost nikakor ne zajema le spolnosti

Menite, da je spolnost najpomembnejši element v razmerju, ali ne? Dejansko na to vprašanje ni enoznačnega odgovora, ker vsakemu od nas spolnost pomeni nekaj drugega – bolj ali manj pomembnega. Ljudje smo si različni, in kar je pomembno za nekatere, drugim morda sploh ni.

Bolezni 23. 03. 2024 04.49

Desetina odraslih trpi za to kronično boleznijo

Rinosinusitis ali vnetje sluznice obnosnih votlin, deloma tudi nosu, je lahko zelo neprijetno, od zamašenega nosu, izcedka, slabšega voha, bolečin na predelu obraza do glavobola. Pri nekaterih se stanje izboljša v nekaj dneh, spet pri drugih gre lahko za kronične težave, ki se ob prehladu še poslabšajo. Ali rinosinusitis lahko zdravimo in kako?

Prebava 23. 03. 2024 04.12

Preverite, ali imate zamaščena jetra

Zamaščene jetra, znana tudi kot jetrna steatoza, so pogosta težava, ki se pojavi, ko se maščoba začne kopičiti v jetrih. To stanje je pogosto povezano s prekomernim uživanjem alkohola, vendar ga lahko povzročijo tudi drugi dejavniki, kot so debelost, sladkorna bolezen in nezdrava prehrana.

Zdravje 22. 03. 2024 04.49

Motnje spanja vplivajo tudi na kakovost spanca

Ni skrivnost, da je spanje izjemno pomembno, saj ima ključno vlogo pri ohranjanju zdravja in dobrega počutja, kljub temu pa na to hitro radi pozabimo. Vse hitrejši življenjski tempo nam pogosto vzbuja občutek, da ima dan premalo ur, hkrati pa se v posteljo večkrat odpravimo (pre)pozno. Podatki razkrivajo, da danes spimo manj, kot smo spali pred desetimi ali več leti, kar je skrb vzbujajoče, še posebej pri otrocih in mladostnikih. Motnje spanja pa so eden najpogostejših problemov.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996