boli

Ko te zagrabi!
»Križ me boli.« To je ena od najpogostejših pritožb, ki jih sliši zdravnik, saj se bolečine v križu občasno pojavljajo kar pri 25 odstotkih ljudi, starih od 30 do 50 let, njihovo pojavljanje pa s starostjo še narašča.

Bolečina v komolcu
Poletje je čas športnih aktivnosti, pa tudi čas večjega števila poškodb. Ena izmed njih je vnetje kit v komolcu, še posebej pri večji športni preobremenitvi, na primer pri plezanju, golfu ali tenisu.

Najpogostejše težave s stopali
Bolečine in težave stopal najpogosteje izvirajo iz neprimerne in neudobne obutve, zato je pomembno, še posebej pri športnikih, da izboru primernih obuval posvetite več pozornosti.

Prehrana doječe matere
Mama, ki doji, potroši toliko energije, kot če bi 24 ur fizično delala! Zato je zanjo pomembna zdrava, hranljiva ter raznolika hrana in pijača.

Dojenje koristi otroku in mamici
Slovenija je po številu doječih mater v samem vrhu. Doji kar 95 odstotkov mamic, zasluge za to pa gredo tudi strokovnim delavcem v porodnišnici.

Porod brez bolečin
Ko mati prvič vzame otroka v naročje, so bolečine, ki jih je imela med porodom, le še oddaljen spomin. Da pa bi bile bolečine čim bolj znosne, so poskrbeli strokovnjaki s področja anesteziologije in porodne analgezije. Za bodoče mamice so namreč pripravili brezplačni priročnik o lajšanju bolečin na različne načine.

Menstrualna bolečina
Bolečina, ki jo poznajo samo nekatere ženske, se pojavi ob menstruaciji. Gre za krčevito bolečino v spodnjem delu trebuha, ki navadno traja od enega do treh dni. Spremljajo jo lahko glavobol, razdražljivost, slabost, bruhanje, šibkost in driska.

Nad menstrualne bolečine z domačo lekarno
Menstrualne bolečine vsaj občasno pestijo več kot 90 odstotkov žensk, zato spadajo v vrh težav, povezanih z rodili. Krčenje mišic maternice je sicer normalen del cikla in zagotavlja, da se odebeljena sluznica odlušči in izloči iz telesa.

Delo za računalnikom lahko tudi boli
Vsakodnevno delo za računalnikom, kjer držite roko dlje časa v nenaravnem položaju in izvajate ponavljajoče gibe, na primer tipkanje po tipkovnici, lahko povzroči bolečine v zapestju.

Kako močno pa vas boli?
Nekateri bolečino čutijo bolj, drugi manj. Nekateri pa celo naj ne bi bili občutljivi na bolečino. Kakšen je vaš bolečinski prag?

VIDEO: Na srce je treba misliti, ko je še zdravo
Od vseh organov moramo najbolj skrbeti za svoje srce, ki v enem letu naredi kar 35 milijonov udarcev. V Sloveniji so bolezni srca in ožilja še vedno na prvem mestu smrtnosti, največ škode pa naredi neprimerna prehrana.

Ločite med glavobolom in migreno?
Glavobol je bolečinski simptom, ki lahko nastane zaradi številnih vzrokov. Je ena najpogostejših človekovih težav, saj kar 96 odstotkov ljudi vsaj enkrat v življenju boli glava.

Neprijetno vnetje mehurja
Vnetje mehurja je v spomladanskem in poletnem času zelo pogosta zdravstvena težava, ki jo spremlja pekoča bolečina in zbadanje v predelu mehurja.

Kako močno boli lepota
Vsaka operacija povzroči rano in ta boli. Razkrivamo, katere lepotne operacije sodijo med najbolj in najmanj boleče.

„Poletna“ bolečina v grlu
Poletje je, vas pa boli grlo. Vas zanima, kakšni so vzroki in kako ukrepati?

Hitre rešitve za gospodinjske zagate
Običajno se obiskov razveselimo, saj nam prijeten klepet s prijatelji ob kavi izboljša razpoloženje in polepša dan. Malo manj pa smo obiskov veseli, če se najavijo v zadnjem trenutku ali če nas boli zob. A nič zato. Tudi v takih primerih si lahko pomagamo z nekaj hitrimi rešitvami.

Pokadili smo zadnjo!
Pa se je začelo naše odvajanje od kajenja, in sploh ne boli. Pravzaprav je zelo zelo lepo.

VIDEO: Smučar Vajdič okreva po operaciji
Bernard Vajdič je pred dnevi prestal svojo prvo operacijo v življenju. Operirali so mu diskus hernijo. Gre za pogosto težavo, ko se izboči medvretenčna ploščica in pritisne na živec.

Želim si tetovaže, a me je strah!
Dvomite, ali bi si dali trajno poslikati telo? Če vas skrbi bolečina, vam žal ne moremo zagotoviti, da ne boli. Pa tudi do zdravstvenih zapletov lahko pride, če se boste tetovirali pri neprofesionalnem tatuatorju ali ne boste upoštevali navodil, ki vam jih bo dal.

Zakaj navijači tudi poleti nosijo šal?
Biti nogometni navijač ni tako preprosto, kot se morda zdi. Zahteva, kot radi rečemo, celega človeka. Popolnoma predanega stvari. Takega, ki lahko navija na ves glas.

Boleče vnetje pokostnice!
Rekreacija v toplih poletnih dneh je lahko pravi užitek, vendar pa se že pri napačnem koraku ali pretiravanju lahko spremeni v nočno moro.

Vas kdaj boli v prsih? Preverite znake srčnega infarkta.
Seveda vas ne želimo strašiti, je pa res, da je srčnih obolenj čedalje več, med njimi je tudi srčni infarkt, ki prizadene vse mlajše ljudi. Modro je torej vedeti, kateri znaki nas morajo napotiti k zdravniku.

RESNIČNA ZGODBA: Najprej pomislim na cigareto!
Zmagovalca nagradne akcije Odvajanje od kajenja! Rok Pipan in Mojca Zelko sta nas spustila v svoj dom in nam odkrila delček svoje zasebnosti.

VIDEO: Pozor! Zobna ščetka najmanj dva metra od stranišča
Ste vedeli, da morate hraniti zobno ščetko, če imate v kopalnici tudi stranišče, vsaj dva metra od njega? S spuščanjem vode se namreč dvigajo bakterije, ki ostanejo na ščetki in povečajo možnost za najrazličnejše infekcije.

80 odstotkov jih vara svoje partnerje
Končno smo tudi v Sloveniji dobili priročnik, ki celostno obravnava pojav nezvestobe in teme, ki so neposredno povezane z njo. Avtorica priročnika trdi, da svoje partnerje vara kar 80 odstotkov ljudi.

Saj ni res! Vstopite bolni, odidite zdravi!
V New Yorku so odprli bar, v katerem ne strežejo klasičnih pijač, ampak zdravilne zvarke. Z njimi si lahko, kot pravi lastnik bara Albert Trummer, Newyorčani pozdravijo različne zdravstvene tegobe, se celo polepšajo in si povečajo spolno poželenje.

Ni vsaka utrujenost spomladanska utrujenost!
Spomladi se ljudje pogosto pritožujejo, da so utrujeni. Vendar ne gre vedno le za spomladansko utrujenost. Pozorni bodite, kadar utrujenost traja dlje kot en mesec. Takrat lahko govorimo o kronični utrujenosti ali pa o podobni bolezni – fibromialgiji.

Povej, kaj te boli, in izvedel boš, kakšno bo vreme
Ozračje nenehno vpliva na nas, nikoli se mu ne moremo povsem izogniti. Vremenski dejavniki močneje vplivajo približno na tretjino ljudi.

Svetovni dan glavkoma
Danes obeležujemo svetovni dan glavkoma. Glavkom ali zelena mrena je drugi najpogostejši vzrok slepote na svetu. Več o tej bolezni si lahko pogledate v priloženem videu.

Prehlajen dojenček
Se počutite slabo, kadar ste »samo« prehlajeni? Tako se ob prehladu počutita tudi dojenček ali malček. Krivi so seveda virusi, ki se prenašajo s kašljem, kihanjem in govorjenjem. Najraje se razmnožujejo v grlu in nosu.