Vizita.si

bolnikom

Simptomi in bolezni 02. 08. 2024 04.04

Nepričakovani simptomi gastritisa

Imate akutni ali kronični gastritis? Ne ena ne druga diagnoza nista najbolj optimalni. Pri akutnem gastritisu so simptomi novi in običajno ne trajajo dolgo, pri kroničnem gastritisu pa so simptomi dolgotrajni.

Preventiva 21. 06. 2024 04.30

V vročini bodite pozorni na zdravila, ki jih jemljete

Kombinacija visokih temperatur in jemanja določenih zdravil so lahko nevarna, celo usodna za določene posameznike. Zato bodite pozorni.

Aktivno življenje 13. 06. 2024 04.42

To se zgodi, če ne gibamo dovolj

Vsi si kdaj vzamemo prost dan, ko po dolgem dnevu v službi in vseh obveznostih preprosto ne zmoremo nič več. A razlika je, če si takšen dan vzamemo kdaj pa kdaj ali če to vedenje postane naša navada, kasneje pa že stalnica. Pomanjkanje gibanja ne povzroča le prekomerne telesne teže, temveč se težave začnejo kazati tudi na naslednje načine.

Simptomi in bolezni 12. 06. 2024 04.16

Bolezni, ki največkrat nimajo simptomov

Obstajajo nekatere bolezni, ki jih je zelo težko odkriti v zgodnji fazi, zato jih pogosto odkrijemo šele, ko že zelo napredujejo, s tem pa se zmanjša možnost za okrevanje.

Prebava 10. 06. 2024 04.46

Kdaj bi morali razmisliti o dodatkih k prebavnim encimom?

Prebavni encimski dodatki so postali priljubljeni zaradi trditev o zdravljenju pogostih oblik draženja črevesja, zgage in drugih bolezni. Toda kako delujejo prebavni encimi in kdo jih resnično mora dodati svoji prehrani?

Novice 24. 05. 2024 10.25

''Evtanazije ne smemo povezovati z darovanjem organov''

Slovenija-transplant pojasnjuje, da ne evtanazije ne smemo povezovati z darovanjem organov, saj realno ni možnosti zlorabe. Ob bližajočem se posvetovalnem referendumu, ko se v javnosti pojavljajo številne netočne in nestrokovne izjave, so pojasnili celoten kontekst.

Novice 16. 04. 2024 04.32

''So malenkosti, ki bi bolnikom ali staršem obolelih otrok ogromno pomenile''

Od septembra dalje je zaživela ideja Anje Kastelic, posvečene sestre iz skupnosti Na tvojo Besedo, da bi v minoritskem samostanu v središču Ljubljane onkološkim bolnikom in staršem otrok, ki se zdravijo na pediatrični kliniki, nudili nastanitev. Na voljo imajo štiri samostojne sobe s kopalnico ter souporabo kuhinje. Želeli bi, da se vest o tem razširi med ljudi, ki nastanitev potrebujejo.

Novice 04. 04. 2024 14.40

Krkine tople zgodbe že 70 let

Tik pred praznovanjem Krkine 70-letnice in tri dni pred svetovnim dnevom zdravja so se skupaj s specialisti pediatrije posvetili dobrim dejanjem, tokrat namenjenim zdravstveni oskrbi najmlajših bolnikov. V preteklih tednih so otroškim oddelkom vseh desetih slovenskih splošnih bolnišnic in pediatričnima klinikama obeh univerzitetnih kliničnih centrov podarili medicinske naprave in opremo, ki jo najbolj potrebujejo in ki bo omogočila še boljšo diagnostiko in zdravljenje otrok.

Novice 25. 03. 2024 05.00

Dr. Jure Urbančič, dr. med., iz UKC Ljubljana med zmagovalci 10. International Medis Awards for Medical Research

V Narodni galeriji v Ljubljani so v četrtek, 7. marca 2024, slovesno razglasili devet zmagovalcev 10. International Medis Awards for Medical Research (IMA). Med njimi je tudi slovenski predstavnik dr. Jure Urbančič, dr. med., iz Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana. Njegov znanstvenoraziskovalni prispevek je bil najboljši na področju pulmologije in alergologije. Natečaj že deseto leto nagrajuje izjemne raziskovalne dosežke zdravnikov in farmacevtov iz devetih držav srednje in jugovzhodne Evrope.

Novice 08. 03. 2024 05.00

Program Svit je med nami že 15 let

Več kot 4100 odkritih rakov debelega črevesa in danke v 15 letih delovanja ter pri več kot 31.700 osebah odstranjene predrakave spremembe – to so ključni poudarki presejalnega Programa Svit, ki je v tem obdobju marsikateremu udeležencu rešil življenje.

Alternativa 15. 02. 2024 04.45

Alternativne oblike pomoči, ki so lahko dodatek tradicionalni medicini

Alternativna medicina ima lahko neupravičeno negativno konotacijo. Seveda nikakor in nikoli ni priporočljivo, da se odpovemo tradicionalnim oblikam zdravljenja, a medtem ko nam lahko določeni 'dodatki' škodijo, tokrat predstavljamo dele alternative, ki so celo zaželeni, da se jih poslužujemo.

Zdravje 18. 12. 2023 11.56

Kaj je meningokokni meningitis?

Nacionalni inštitut za javno zdravje (v nadaljevanju NIJZ) naj bi obravnaval primer smrti zaradi meningokoknega meningitisa. Poglejmo si, za kakšno bolezen gre.

Zlata leta 02. 12. 2023 05.00

Skrbite za bolnega svojca? Poskrbite tudi zase

Izjemno lepo je, da skrbimo za bolnega svojca, ki potrebuje našo pozornost, nego in pomoč. Vendar tisti, ki to delajo, vedo, kako fizično in psihično naporna zna ta skrb biti. Kako si lahko pomagamo, kdaj poiskati pomoč in kaj konkretno lahko naredimo?

Prehrana 23. 11. 2023 05.00

Kakšna bi morala biti prehrana pri ulceroznem kolitisu?

Ulcerozni kolitis spada v skupino vnetnih črevesnih bolezni.

Alternativa 22. 11. 2023 05.00

Ste že poskusili dati čebulo v nogavice?

Verjamemo, da ste se že sami prepričali, kako rdeča čebula, ki jo postavimo ob vzglavje postelje, v trenutku pomirja tudi najbolj vztrajen kašelj, ampak ali ste vedeli tudi, da je to živilo enako učinkovito, ko ga prislonite ob nogo in čezenj potegnete nogavico? Morda se sliši kot šala, a ni!

Zlata leta 09. 11. 2023 05.00

Kako vam lahko pri artritisu pomaga fizioterapija?

Artritis pomeni vnetje sklepov in je kronična bolezen, ki prizadene milijone ljudi po vsem svetu. Zdravljenje artritisa je kompleksen proces, v katerega je treba vključiti različne metode, vključno s fizioterapijo.

Bolezni 09. 11. 2023 05.00

Revma – ukrotite revmatske bolezni s fizioterapijo!

Ali ste se kdaj spraševali, zakaj se nekateri ljudje spopadajo z bolečinami in vnetji v sklepih? Kaj je revma in kako vpliva na življenje posameznika? Vas zanima, kako prepoznati simptome revmatičnih obolenj in zakaj je pravočasna diagnoza ključnega pomena?

Življenjske zgodbe 02. 11. 2023 05.00

''Med operacijo možganov sem bil popolnoma buden''

Harry Forestell, voditelj CBC News New Brunswick at Six, je za cbc.ca napisal osebno izpoved. Zaradi Parkinsonove bolezni so mu operirali možgane, med samo operacijo pa naj bi bil popolnoma buden. Poglejmo si njegovo izpoved.

Zdravje 27. 10. 2023 05.00

Kakšna je vloga fizioterapije pred operacijo?

Preden se odločite za kirurški poseg, je pametno razmisliti o številnih dejavnikih, ki lahko vplivajo na izid operacije in okrevanje po njej. Eden od ključnih dejavnikov je dobra telesna pripravljenost, ki lahko igra ključno vlogo pri pripravi telesa na operacijo in hitrejšem okrevanju po njej. V tem članku bomo raziskali razloge, zakaj se svetuje fizioterapija pred operacijo.

Rakave bolezni 19. 09. 2023 05.00

Dejstva, ki jih moramo VSI poznati o rakavih boleznih

Včasih se človeku po branju in gledanju različnih stvari zazdi, da vse okoli nas povzroča raka. Na srečo to ne drži, tako kot tudi ne držijo nekateri najbolj znani miti o rakavih boleznih. Portal Ordinacija.hr je povzel nekaj ključnih ugotovitev strokovnjakov, v katere bi morali nehali verjeti.

Prebava 02. 09. 2023 05.00

Prehrana pri Crohnovi bolezni. Bi morala biti prilagojena?

Crohnova bolezen je kronična vnetna črevesna bolezen, ki prizadene prebavni sistem. Simptomi se lahko razlikujejo od blagih do hudih in vključujejo bolečine v trebuhu, drisko, utrujenost in izgubo telesne teže.

Rakave bolezni 09. 08. 2023 05.00

Česa nikoli ne bi smeli reči in narediti bolniku z rakom?

Na žalost danes že skoraj vsi poznamo nekoga, ki je prebolel ali pa šele preboleva raka. Nemalokrat se ne zavedamo in se v bistvu niti ne moremo zavedati, kaj bolniki doživljajo. Če želimo biti v pomoč in podporo nekomu, je pomembno, da se zavedamo določenih stvari.

Bolezni 24. 07. 2023 05.00

Otekanje, ki je lahko zelo nevarno

Številne bolezni so vsem poznane in znane. Obstajajo pa bolezni in motnje, ki so tako zelo redke, da se jih težko odkrije. A vseeno obstajajo in o njih je pomembno govoriti, predvsem pa tudi pisati. Hereditarni angioedem je motnja, za katero so značilne ponavljajoče se epizode hudega otekanja (angioedema). Najpogostejši deli telesa, kjer se razvijejo otekline, so okončine, obraz, črevesni trakt in dihalne poti.

Zdravje 27. 06. 2023 14.15

'V najboljšem primeru lahko en človek reši tudi do devet ljudi'

Zakaj in kdaj človek potrebuje presaditev organov? Lahko se zgodi nesreča, pride do bolezni ali pa druge nepredvidljive situacije, ko bodisi mi ali pa naš najbližji potrebuje nov organ. Verjetno šele tedaj, ko se sami znajdemo v skrajno neprijetni situaciji, začnemo razmišljati o presaditvi in darovanju organov. Le-to pa je na žalost v družbi še vedno dokaj odrinjena tema.

Bolezni 21. 06. 2023 11.33

Popuščanje srca – to so najpogostejši znaki

Se le stežka sprehodite po stopnicah navzgor, se spopadate z utrujenostjo, ki ne mine, otečenimi nogami, občutkom težke sape, ponoči ne morete spati, ker vam jemlje sapo? Vzrok je lahko srčno popuščanje.

Novice 07. 06. 2023 05.00

Novo zdravilo za pljučnega raka naj bi zmanjšalo tveganje smrti za polovico

Raziskave kažejo, da jemanje zdravila osimertinib enkrat na dan po operaciji zmanjša možnost smrti bolnikov za 51 %.

Simptomi in bolezni 17. 05. 2023 05.00

5 sprememb, ki lahko olajšajo življenje ljudem s psoriazo

Prehrana ne more ozdraviti luskavice, vsekakor pa lahko omili njene simptome. Predstavljamo vam pet sprememb življenjskega sloga, ki vam lahko pomagajo ublažiti simptome luskavice in preprečiti poslabšanje izbruhov.

Alergije 02. 05. 2023 05.00

Sezona senenega nahoda: 5 načinov, kako lahko zmanjšate simptome

Prišla je pomlad, z njo pa sezona senenega nahoda, ki prinaša rdeče in zabuhle oči in veliko izcedka iz nosu. V nadaljevanju razkrivamo, kako si lahko vsaj nekoliko olajšate simptome.

Novice 12. 04. 2023 05.00

Raziskava pokazala, da lahko kava podaljšuje življenje in pomaga pri vadbi

Kava je za mnoge najljubša pijača, brez katere si ne predstavljajo jutra. Zadnja raziskava pa ponuja tudi zanimive ugotovitve.

Srčno žilne bolezni 12. 03. 2023 05.00

Pravočasno prepoznajte znake srčnega popuščanja

Akutno srčno popuščanje se razvije nenadoma, pogosto kot posledica srčnega infarkta, in lahko ogroža bolnikovo življenje. Do kroničnega srčnega popuščanja pa pride postopoma, in sicer zaradi nezadostne prekrvavitve srčne mišice ob bolezni venčnih žil ali zaradi črpanja krvi proti uporu ob previsokem krvnem tlaku. Znate prepoznati simptome?

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996