Vizita.si

brez

Tuje 08. 12. 2023 05.00

Med zdravljenjem levkemije je vsak dan plesala 15 minut – in to ji je rešilo življenje

Tia Stokes je postala spletna senzacija zaradi svojega plesa med zdravljenjem raka. Vsak dan je, ne glede na to, kako slabo se je počutila, med kemoterapijo plesala. Povedala je, da je ljudem želela pokazati, da je še vedno živa.

Imunski sistem 06. 12. 2023 05.00

Katere avtoimunske bolezni poznamo?

Avtoimunska bolezen je stanje, v katerem vaš imunski sistem napade vaše telo.

Zlata leta 04. 12. 2023 05.00

Ste vedeli, da se lahko preležaninam izognete?

Nepremičnost, nesposobnost zaznavanja bolečine ali pritiska na kožo, slabo prehranjevanje, zmanjšan vnos tekočine in dehidracija telesa, nezmožnost nadzorovanja izločanja blata in vode so najpogostejši dejavniki tveganja za nastanek preležanin. Prepoznajte simptome preležanin.

Novice 04. 12. 2023 05.00

Kako že 30 let učinkovito lajšamo simptome prehlada in gripe?

Mineva 30 let, odkar so Krkini strokovnjaki razvili zdravilo, ki ga danes verjetno pozna prav vsak, ki je kadarkoli zbolel za prehladom ali gripo. Daleron C je učinkovita kombinacija paracetamola in vitamina C v obliki zrnc, iz katerih si lahko pripravimo okusen topel napitek proti prehladu in gripi. Se morda spomnite, kako se je imenovala čisto prva različica tega zdravila?

Novice 02. 12. 2023 05.00

Spregovorila o boju, za katerega skoraj nihče ni vedel

Ameriška zvezdnica Queen Latifah je nedavno delila izkušnje o boju s svojo telesno podobo. Uspešna filmska igralka in glasbenica se aktivno zavzema za ozaveščanje o različnih oblikah diskriminacije. Spregovorila je o vplivu negativnih komentarjev v najstniških letih. Latifah se danes zavzema za boljšo oskrbo ljudi z debelostjo prek kampanje "It's Bigger Than Me".

Zdravje 01. 12. 2023 13.33

Prepoznajte znake za rdeči alarm!

Koleno je eden najpomembnejših, a tudi najbolj obremenjenih sklepov našega telesa. Za premikanje po prostoru ga uporabljamo, že preden shodimo, pozneje pa ga redno izpostavljamo padcem ter odrgninam. Vse življenje je glavna naloga kolenskega sklepa ta, da omogoča gibanje spodnjih okončin in nas drži trdno na nogah. Utopično bi bilo torej pričakovati, da ne bo niti enkrat zabolelo, a dobro je vedeti, kdaj je bolečina le prehodna in kdaj je koleno bolje odpeljati na 'servis'.

Prebava 30. 11. 2023 05.00

Hrana, ki je dobra za prebavo

S pravo izbiro hrane in živil lahko pomagamo naši prebavi, da deluje in opravlja svoje delo nemoteno in brez 'zastojev'.

Bolezni 28. 11. 2023 05.00

Neozdravljiva kronična bolezen, ki močno vpliva na vsakdanje življenje

Sladkorna bolezen je ena najpogostejših neozdravljivih kroničnih bolezni sodobnega časa. Število bolnikov se iz leta v leto zvišuje, potrjena diagnoza pa močno vpliva na vsakodnevno življenje bolnika, saj poleg predpisanih zdravil zahteva prilagoditve življenjskega sloga in redno merjenje krvnega sladkorja. V nadaljevanju zato razkrivamo, kako si lahko sladkorni bolniki kar najbolj olajšate življenje.

Prehrana 27. 11. 2023 05.00

To prehransko dopolnilo lahko izboljša vaše počutje

Janez Rakovec je mlad podjetnik, ki se navdušuje nad trajnostnim in ekološkim kmetovanjem. V oddaji Štartaj, Slovenija: na podeželju predstavlja svojo linijo izdelkov EKO JANEZ. Gre za prehranska dopolnila iz modro-zelene alge, blagega okusa, ki blagodejno vplivajo na človeško počutje.

Bolezni 24. 11. 2023 10.02

Glavobol: kdaj je čas, da poiščete zdravniško pomoč?

Večina se nas je že kdaj spoprijela z glavobolom, enim najpogostejših bolečinskih sindromov pri ljudeh. Običajno gre za primarne glavobole, za katere ni mogoče odkriti medicinskega vzroka in jih preženemo s protibolečinskimi sredstvi. Sem med drugim sodijo migrene, tenzijski glavoboli in rafalni ali klastrski glavoboli. V redkih primerih pa so glavoboli povezani s patološkimi vzroki, kot so okužbe, tumorji, možgansko-žilne bolezni, čezmerna uporaba različnih zdravil in razna življenjsko ogrožajoča stanja. Kako prepoznati razliko in na kakšen način si zagotoviti kar najhitrejšo zdravniško pomoč?

Prehrana 23. 11. 2023 05.00

Kakšna bi morala biti prehrana pri ulceroznem kolitisu?

Ulcerozni kolitis spada v skupino vnetnih črevesnih bolezni.

Zdravi zobje 20. 11. 2023 05.00

Vse o zobni protezi

Vzroki za izgubo zob so različni, najpogosteje je izguba povezana s parodontalno boleznijo, kariesom ali poškodbami, število manjkajočih zob pa s starostjo narašča. Ob izgubi zob je vedno potreben razmislek, kako manjkajoče zobe nadomestiti, saj vrzeli v zobni vrsti pomenijo preveliko obremenjenost preostalih zob.

Zdravi zobje 17. 11. 2023 05.00

Kaj je retencija po zaključeni ortodontskih terapiji?

Sestavni del ortodontske terapije je retencija oziroma vzdrževanje doseženega premika zob in ohranjanje njihove nove postavitve.

Zdravje 16. 11. 2023 10.53

15 minut je lahko življenjskega pomena

Slovensko zdravstvo se že dalj časa spopada s precej zahtevnimi izzivi. Zdravnice in zdravniki so pogosto preobremenjeni in težko dostopni. Zgodi se, da je na obisk pri osebnem zdravniku treba čakati več dni. Čakalne dobe pri zdravnikih specialistih so včasih nedopustno dolge. Je torej sploh mogoče kaj storiti, da bi prišli do zdravniške pomoči, ko jo potrebujemo?

Puberteta 16. 11. 2023 05.00

Kakšen je pomen prostovoljstva in kaj ima to z vami, mladimi?

Si kdaj razmišljal, kakšen je pomen prostovoljstva? Je dejanje nesebične pomoči drugim, skupnosti ali družbi brez pričakovanja materialne nagrade. Nagrada, če se izrazimo tako, se namreč skriva nekje drugje.

Prebava 15. 11. 2023 05.00

Se zavedate, kako zelo možgani vplivajo na črevesje?

Ste se kdaj vprašali, kako možgani vplivajo na črevesje in obratno, kako črevesje vpliva na možgane?

Žensko zdravje 10. 11. 2023 05.00

Najpogostješi razlogi za zamujanje menstruacije

Mnogo žensk se sooča z obilnimi menstruacijami ali pa z nerednim ciklusom. Zakaj pride do slednjega, obstaja več razlogov.

Prehrana 09. 11. 2023 05.00

Idealen čas za obroke na žlico

Tudi vi uživate v juhi in ostalih dobrotah na žlico? Poglejmo si njihove prednosti in morebitne slabosti.

Okužbe in zastrupitve 09. 11. 2023 05.00

Kakšni so simptomi okužbe s salmonelo?

Okužba s salmonelo (salmoneloza) je pogosta bakterijska bolezen, ki prizadene črevesni trakt. Bakterije salmonele običajno živijo v živalskem in človeškem črevesju in se izločajo z blatom. Ljudje se najpogosteje okužimo z okuženo vodo ali hrano.

Novice 09. 11. 2023 05.00

Kako nevarna je gensko spremenjena hrana?

Gensko spremenjeni organizmi (GSO) predstavljajo žive organizme, razen ljudi, in mikroorganizme, kot so bakterije, glive in virusi, katerih genski material je bil umetno spremenjen, ne da bi to potekalo naravno s križanjem ali naravno rekombinacijo. V Evropski uniji obstaja skupna zakonodaja, ki ureja pravila za pridobitev dovoljenj in trženje teh organizmov.

Novice 06. 11. 2023 11.29

Premagala hudo odvisnost, danes je ne bi prepoznali

Jessica Simpson je na svojem profilu na Instagramu delila ganljivo fotografijo, ki obeležuje njenih 6 let treznosti. Na sliki je skoraj neprepoznavna, v opisu pa deli svoje globoke občutke ob premagovanju odvisnosti. Jessica je pred leti razkrila, da je boj z alkoholizmom povezan z zlorabo v otroštvu, kar je privedlo do hude odvisnosti od alkohola in drog.

Zdravje 06. 11. 2023 05.00

9 krivcev za slab zadah

Medtem ko sicer žvečilni gumi nudijo kratkotrajno rešitev pred sestankom, je mogoče, če se s stanjem spopadate že dlje časa, da se v ozadju skriva eden ali več zdravstvenih razlogov.

Zdravje 03. 11. 2023 05.00

Sjögrenov sindrom – odpravite bolečine v sklepih s fizioterapijo!

Ali ste že kdaj zaznali občutek suhih in pekočih oči? Ali vas mučijo neprijetne bolečine v sklepih, ki se pojavljajo občasno in brez očitnega vzroka? Morda pa ste se spopadali s suhostjo ust in težavami pri požiranju hrane? Vse te težave imajo skupni imenovalec – Sjögrenov sindrom.

Prehrana 03. 11. 2023 05.00

'Slaba hrana ne obstaja!'

Zagotovo ste že slišali za 'kulturo diet' in njene škodljive posledice. Verjetno tudi veste, da popolno odpovedovanje eni hrani, enemu živilu ali skupini živil navadno vodi v ekstremna vedenja, ko pač enkrat posežemo po tovrstni hrani. O tem, zakaj ni nobeno pretiravanje dobro, še manj ekstremizem, zakaj se moramo enkrat za vselej odreči kulturi diet in zakaj slaba hrana sploh ne obstaja, je spregovorila tudi Stefani Sassos, ki je za Good Housekeeping napisala čudovito besedilo, ki ga povzemamo v nadaljevanju.

Novice 03. 11. 2023 05.00

Test razkril, da ima povečano tveganje za Alzheimerjevo bolezen

Nedavno je avstralski igralec Chris Hemsworth razkril rezultate genetskega testa, ki kažejo na povečano tveganje za Alzheimerjevo bolezen. S svojo zgodbo si prizadeva navdihniti druge in poudarja pomembnost zdravega življenjskega sloga. Hemsworth je prilagodil svoje življenje, med drugim je vanj vključil več samote, redno meditacijo ter izogibanje uporabi naprav pred spanjem.

Življenjske zgodbe 02. 11. 2023 05.00

''Med operacijo možganov sem bil popolnoma buden''

Harry Forestell, voditelj CBC News New Brunswick at Six, je za cbc.ca napisal osebno izpoved. Zaradi Parkinsonove bolezni so mu operirali možgane, med samo operacijo pa naj bi bil popolnoma buden. Poglejmo si njegovo izpoved.

Bolezni 01. 11. 2023 05.00

Kaj povzroča bolečino v prsnem košu?

Čeprav je bolečina v prsnem košu eden najpogostejših razlogov, da ljudje poiščejo zdravniško pomoč, ta ni nujno znak srčnega infarkta. Kaj vse povzroča to vrsto bolečine in kako nevarna je?

Simptomi in bolezni 30. 10. 2023 05.00

7 navad, ki škodujejo našemu črevesju

Naš način življenja nam otežuje pravilno prebavo, pogosto ne da bi za to sploh vedeli. Naslednje prehranjevalne navade škodujejo naši črevesni flori.

Bolezni 29. 10. 2023 05.00

V sebi lahko nosite parazita, a se tega sploh ne zavedate

Zajedavci ali s tujko paraziti so organizmi, ki preživijo na način, da živijo znotraj drugega, navadno veliko večjega organizma, ki ga imenujemo gostitelj. Ko se znajdemo v vlogi gostitelja, lahko zajedalci postanejo za nas nevarni. To nam namreč lahko povzroči hude zdravstvene težave, lahko pa so simptomi tudi tako blagi, da se sploh ne zavedamo, da nosimo v sebi parazita.

Zdravje 29. 10. 2023 05.00

Kako prestavljanje ure vpliva na naše zdravje?

Ste se kdaj vprašali, zakaj dvakrat letno prestavljamo uro? Glavni razlogi za to prakso segajo v zgodovino in so povezani z energijskimi prihranki, varnostjo in izkoriščanjem naravne svetlobe.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1049