c4

Je tudi vas v zadnjih dneh doletelo to?
Pričelo se je obdobje, v katerem so na področju splošnega zdravja vse oči uprte v imunski sistem. Bo zdržal pritiske virusov in bakterij? Nas bo uspel obvarovati pred boleznimi? To je v prvi vrsti odvisno od nas samih. Pa ne toliko od tega, kako izdatno se založimo s prehranskimi dodatki, z vitamini in raznimi napitki, temveč predvsem od našega odnosa do lastnega organizma. Kako torej še pravočasno prepoznati znake oslabljenega imunskega sistema in kako poskrbeti, da bo ponovno obratoval s polno paro?

'Samo eno živilo ne more okrepiti imunskega sistema'
V teh dneh veliko poslušamo o tem, kako pomembno je okrepiti svoj imunski sistem, da bomo lažje kljubovali virusom in bakterijam, ki so s hladnejšimi dnevi začeli intenzivneje razsajati med nami. Še prej se je pametno podučiti o tem, kako imunski sistem sploh deluje in na kakšen način lahko vplivamo na njegovo delovanje, zato smo na pogovor povabili prehransko terapevtko Simono Fabjan, ki nam je pojasnila vlogo prehrane pri delovanju imunskega sistema ter podala nekaj praktičnih nasvetov za boljše splošno zdravje.

Popoln recept za krepitev imunskega sistema
Jesen je čas intenzivne krepitve imunskega sistema, zato se na naših krožnikih znajde več živil, bogatih z vitamini in minerali, dodatno si poskušamo pomagati tudi z raznimi prehranskimi dopolnili. A pogosto se vsem prizadevanjem navkljub ne uspemo obraniti pred virusi. Zakaj je temu tako? Ker zdravje našega organizma ni odvisno samo od imunskega sistema!

Kako preprečiti zaprtje na dopustu?
Poletje je v polnem razmahu in najbrž ga ni človeka, ki ne bi odšteval dneve do pričetka zasluženega letnega dopusta. Nekateri ga najraje preživljajo doma, drugi komaj čakajo, da spakirajo kovčke in se odpeljejo ali odletijo polnit baterije na razne počitniške destinacije. A pogosto ne gre vse čisto po načrtu. Okoli 40 odstotkov počitnikarjev se med oddihom namreč sooča z zaprtjem. Kaj ga povzroči in kako si učinkovito pomagati v boju proti tej najpogostejši tegobi počitnikarjev in popotnikov?

Tako bi se morali prehranjevati vsi
Zaradi sodobnega življenjskega sloga smo vsakodnevno izpostavljeni stresu, kar lahko dolgoročno vpliva na slabše delovanje našega telesa. Še posebej je na udaru prebavni sistem, saj lahko kronično povišan stresni hormon kortizol povzroči oslabljeno delovanje prebavnega trakta in sproži razne vnetne procese. Stresu se žal ni mogoče v celoti izogniti, lahko pa ga omilimo. Načinov je več, v nadaljevanju pa vam predstavljamo enega, o katerem se v javnosti premalo govori. Ste že slišali za čuječno prehranjevanje?

Simptomi, ki nakazujejo na težave z jetri
V zadnjih letih je izjemno priljubljen koncept 'čiščenja' telesa, ki naj bi se ga lotili zlasti po praznični hrani ali po daljšem obdobju nezdravega prehranjevanja ter pretiravanja z alkoholom, torej tudi po turneji spomladanskih in poletnih piknik zabav. Istočasno lahko beremo, da se je naše telo sposobno povsem samo očistiti toksinov in pri tem procesu ne potrebuje izdatne pomoči od zunaj. Je torej razstrupljanje zgolj modna muha sodobnega potrošništva?

Preprost trik, ki vedno deluje
V osnovi vemo, da sta za dobro počutje in fit postavo najpomembnejša gibanje ter uravnotežena prehrana, a nam primež sodobnega časa ne omogoča, da bi vsak dan imeli več raznovrstnih obrokov ter se večkrat tedensko potili v fitnesu ali telovadnici. Vseeno pa naš položaj ni tako brezizhoden, kot se morda zdi na prvi pogled: preverite, kako lahko kljub pomanjkanju časa stopite na pot bolj zdravega življenjskega sloga!

V tem času se čim manj zadržujte na prostem
Izcedek iz nosu, zamašen nos, kihanje ter vnete in srbeče oči so najpogostejši simptomi senenega nahoda, s katerim se številni spopadajo ravno v tem času, ko vse cveti. Če ste tudi vi med alergiki, preverite, kako lahko alergijo omilite ter tako brezskrbno uživate v radostih življenja tudi v času cvetenja.

Učinkovit pristop za zmanjšanje telesne teže
Do poletja nas ločita še dva meseca in številni so v iskanju popolnega načina izgube odvečnih kilogramov. Za učinkovite rezultate so pripravljeni stradati, telovaditi in uživati razne dietne pripravke. Žal pa to ne bo prineslo trajnih rezultatov. Sodobni pristop k učinkovitemu in trajnemu zmanjševanju telesne teže namreč ni zgolj hujšanje z izvajanjem redukcijskih diet in ekstremnimi visokointenzivnimi vadbami, temveč predvsem pravilna prehrana in zdrav način življenja s ciljem ravnovesja prebave, ki je izjemno pomemben člen reguliranja telesne teže. Sliši se zapleteno, pa ni, sploh če imate pri tem povsem brezplačno podporo strokovnjakov.

Kako poskrbeti, da velikonočna pojedina ne obremeni prebave?
Prihaja velika noč, praznik šunke, pirhov, potice ter kopice drugih dobrot, pod težo katerih se bodo šibile naše mize. Privoščite si jih brez slabe vesti, saj se tovrstne priložnosti zgodijo le enkrat na leto. Ker pa zna obilna praznična hrana pustiti posledice v obliki napihnjenosti, občutka nelagodja v predelu trebuha, zgage in zaprtja, je dobro vedeti, kako lahko preženete tovrstne tegobe – in to na povsem naraven način!

Čemu ste se pa vi odpovedali med velikonočnim postom?
Kristjani so na pepelnico vstopili v obdobje posta, ki je prvinsko namenjen čiščenju telesa in duha. A zgodnja pomlad je tudi za nevernike popoln čas za zmanjšan vnos hrane v telo. Ljudje z vsega sveta se iz različnih razlogov posta namreč poslužujejo že več stoletij, v zadnjih letih pa so ga številni začeli povezovati z besedama 'razstrupljanje' in 'hujšanje', ki sta postali priljubljena trenda zlasti v lepotni in fitnes industriji. Pa je med temi besedami dejansko kakšna povezava? In kako se pravzaprav pravilno lotiti čiščenja telesa?

S tem si uničujete zdravje
Prihajajo tedni, ko bomo zdravi prehrani in zmernosti nekoliko pogledali skozi prste, saj se je v času, ko so mize bogato obložene s prazničnimi dobrotami, tako rekoč nemogoče ves čas 'držati nazaj'. Kljub temu pa velja biti pozoren na to, koliko in kaj uživamo v veselem decembru, saj je od tega odvisno naše splošno počutje, ki je osnova za lepe praznične dni. Na katera živila se torej opreti po obilnem božičnem kosilu ali prekrokani noči?

Prihaja jesen in z njo prehladi! Pravočasno poskrbite za imunski sistem
Prihaja jesenski čas in z njim prehladi, mokri nosovi in kašlji. Ni ga človeka, ki se ni še srečal s prehladom, v kakršnikoli obliki. Seveda si želimo biti pripravljeni na hladne dni, ki so že udarili v naša septembrska jutra. Zato je še posebej v jesenskem času pomembno več pozornosti posvetiti odpornosti in krepitvi imunskega sistema. Včasih to ni tako enostavno kot se sliši na prvi pogled in za vas smo izbrati najboljše prehranske dodatke za krepitev imunskega sistema.

Za pravi odgovor vprašajte znanost
Po tednu evropskega javnega zdravja, ki je bil namenjen tudi krepitvi zaupanja v zdravstvo, se pri nas začenja ozaveščevalna kampanja Vprašaj znanost-Vprašaj zdravnika. Strokovnjaki s področja zdravstva bodo v sklopu kampanje ljudem, ki danes zaradi preobilja informacij že težko ločijo med miti in resnicami, dali preverjene odgovore na njihova vprašanja, obenem pa jih bodo spodbudili k temu, da kritično presojajo informacije, ki jih dobivajo iz nepreverjenih virov ali slišijo od drugih.

Kako uspešno znižati holesterol?
Stresnemu načinu življenja se danes težko izognemo, hkrati pa premalo časa namenjamo skrbi za svoje zdravje. To pušča nemalo posledic. Zaskrbljujoč je podatek, da ima več kot 60 odstotkov Slovencev povišan holesterol, kar med drugim vodi v srčno-žilne bolezni, te pa so tudi najpogostejši vzrok smrti pri nas. Kako si lahko pomagamo?

Tako lahko odpravite bolečine v križu, vratu, mišicah ...
Pretiravanje z aktivnostjo in po drugi strani neaktivnost, sedeče ali stoječe delo, nepravilna drža, nošenje različnih bremen, stres in še bi lahko naštevali. Vsi ti dejavniki so sicer del našega vsakdanjika, hkrati pa so tudi krivci za bolečine v križu, vratu, sklepih in mišicah. Preprečimo ali odpravimo jih lahko na več načinov.

Kmalu naj bi ga jemali celo tako pogosto kot vitamin C
Bolezni srca in ožilja predstavljajo enega najpomembnejših vzrokov smrti v svetu, na srečo pa je večino teh bolezni mogoče preprečiti. Sploh določena živila vsebujejo pomembne koristne snovi, ki pozitivno delujejo na naš srčno-žilni sistem. Eden najpomembnejših je vsekakor resveratrol, ki mu pravijo celo molekula prihodnosti. O učinkovitosti te molekule so prepričani številni tuji in slovenski strokovnjaki.

Protruzija diska v prsni hrbtenici
Spoštovani. Že od jeseni imam hude bolečine v hrbtu, srednji del med lopaticami. Bolečina se širi naprej, delno v roke, prsnico. Vsako delo je dokaj nemogoče, ob tabletah sicer nekaj migam, vendar pot...

Osteosinteza hrbtenice
Pozdravljeni. Zanima me vaše mnenje glede mojega izvida: Vratna hrbtenica: Slaba drža z manjšo angulacijo C 3- C 4 ter z lomljeno sagitalno osjo C 6- C 7, kjer je vidna tudi začetna osteohondroza. Ind...

RTG hrbtenice
Pozdravljeni. Pisala sem vam o hudih bolečinah v hrbtu, tudi star izvid ste videli - tukaj je nov izvid RTG, ker grem zdravniku komaj enkrat drug teden, prej ne dela, prosim če svetujete kaj naj ter k...

Bolečine v hrbtenici po šepanju
Že dobra dva meseca imam močne bolečine v hrbtu - prsni/rebrni del. Kot bi me nekdo stiskal skupaj. Na čist slučajnem pregledu (za tretjo stvar) mi je zdravnik ugotovil zakrčene ter otečene mišice hrb...

MR izvid
Pozdravljeni!Prosila bi,če mi lahko razložite izvid MR vratne hrbtenice: Signal hrbtenjače je do prikazanega nivoja Th5 primeren,diskus hernije v področju vratne hrbtenice ni videti.Na nivoju C4/C5 je...

MR vratu
Pozdravljeni. Prosil bi če mi lahko razložite izvid mr vratne hrbtenice. Kifotična angulacija vratne hrbtenice v višini C4-5. Intervertebralna hordoza C3-4 z malenkost dorzalno protrudiarnim diskom br...

Po dveh operacijah hrbtenice
Pozdravljeni! Imam vprašanje v zvezi z bolečinami v torakalni hrbtenici.Leta2011 so mi odkrili švanom na nivoju th3-th4,ki je bil intraspinalno ekstraduralno in se je širil preko foramna v parabertebr...

RTG izvid vratne hrbtenice
Rtg vratne hrbtenice stara sem 42 leti, redno obiskujem pilates. Zanima me razlaga izvida. izvid;normalna drža vratne hrbtenice,korpusi b.p i.v.hondroza v višini C5-C6,ostali medvretnčni prostori ...

Zlom vretenca
Pozdravljeni! 17.5.2012 sem bil zaradi hudih posledic v prometni nesreči operiran v UKC MB in sicer sem imel zlomljeno vratno C4 in zdrobjeno C5 vretence. Po enem tednu sem zapustil bolnišnico in sem ...

Protruzija diska
Pozdravljeni. sem moški star 36 let in delam v proizvodnji kjer opravljam lažje fizično stoječe delo. težave v hrbtenici imam že več let, vendar se zadnjih pet let stanje poslabšuje. z bolečinam...

Mravljinčenje
Pozdravljeni! Pred dvema tednoma sem kar naenkrat dobila pekočo bolečino po nogah. Obiskala sem zdravnika in dobila napotnico za žilno kirurgijo. Po pregledu so sum o krčnih žilah zavrnili. Odgovor je...

Degenerativne spremembe vratne hrbtenice
Pozdravljeni! Stara sem 52 let in opravljam pisarniško delo. Jeseni mi je naenkrat odrevenela leva roka, tako da sem poiskala pomoč pri zdravniku. Poslana sem bila na nadaljne preiskave kjer je bilo o...

Degeneracija vratne hrbtenice
Pozdravljeni, posredujem vam izvid rtg vratne hrbtnenice ter vas prosim za nasvet, kaj naj sama storim, da bi stanje izboljšala(če se v mojih letih sploh da kaj še kaj popraviti)in da ne bom naredila ...