Vizita.si

celic

Duševno zdravje 21. 04. 2023 05.00

Kako čustva vplivajo na prebavo?

Naša čustva niso brez pomena, ampak imajo velik vpliv na naše misli in vedenje kot tudi na naše telo. Kadar koli doživljamo močnejša čustva, jih lahko občutimo tudi fizično, pa naj si bo to v hitrejšem dihanju, grizenju nohtov, kriljenju z rokami, skrčenosti, begu in še in še. Prav tako radi rečemo, da je nekdo občutil metuljčke v trebuhu, pa tudi začutimo nelagodje, ko smo živčni in zaskrbljeni. In kako se vse to odraža na naši prebavi? Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Novice 20. 04. 2023 05.00

Rešitev za suhe, razdražene in utrujene oči

Sodoben življenjski slog pušča posledice tudi na očeh. Ocenjuje se, da bi lahko do 50 odstotkov Slovencev imelo težave s suhimi očmi. Poglejte, kako si lahko pomagate sami.

Aktivno življenje 20. 04. 2023 05.00

Mit ali dejstvo: nam potenje pomaga pri hujšanju?

Če se iz telesa znebite vodne teže, lahko hitro izgubite nekaj kilogramov. A ta izguba je začasna in uporaba takšne metode z namenom hujšanja nikakor ni priporočljiva.

Rakave bolezni 19. 04. 2023 05.00

Simptomi se pogosto pojavijo prepozno

Na žalost se po podatkih, ki jih navaja portal ordinacija.hr, rak jajčnikov le v 20 odstotkih primerov odkrije v zgodnji fazi.

Prehrana 17. 04. 2023 05.00

Kako lahko jabolka izboljšajo naše zdravje?

Jabolko na dan odžene zdravnika stran. Spoznajte številne zdravstvene koristi tega okusnega sadeža in ugotovite, zakaj bi moral biti redni del naše prehrane!

Rakave bolezni 15. 04. 2023 05.00

Po branju tega boste takoj prenehali kaditi

Pljučni rak je najpogostejši vzrok smrti zaradi raka pri moških in ženskah. Zdravljenje je učinkovitejše, če je bolezen diagnosticirana dovolj zgodaj, zato je pomembno, da obiščemo zdravnika takoj, ko zaznamo simptome. Če se raka namreč ne zdravi, se lahko ta iz pljuč razširi v bližnje tkivo ali druge dele telesa.

Simptomi in bolezni 14. 04. 2023 05.00

Kaj je ALS?

Amiotrofična lateralna skleroza (v nadaljevanju ALS) je progresivna nevrodegenerativna bolezen, ki prizadene živčne celice v možganih in hrbtenjači. Spoznajte vzroke, simptome in možnosti zdravljenja.

Alergije 12. 04. 2023 05.00

Alergije se lahko na novo pojavijo tudi pri odraslih ljudeh

Zakaj se lahko prve težave z alergijami pojavijo tudi v odrasli dobi in kaj ima s tem imunost?

Novice 11. 04. 2023 09.27

Vse pogostejša bolezen zamaščenih jeter in izkušnja Jureta Koširja

Jetra so eden najpomembnejših organov v našem telesu. Kljub temu da skrbijo za nešteto življenjsko pomembnih funkcij, je zaskrbljujoče, da ima že vsak četrti Slovenec zamaščena jetra, pa se tega sploh ne zaveda! Premalo gibanja, nezdrave prehranjevalne navade, kajenje, alkohol, stres in pomanjkanje spanja, vse to in še več lahko vpliva na vaša jetra. Več o tem kako ukrepati in kako as slovenskega smučanja Jure Košir skrbi za delovanje svojih jeter si lahko preberete v nadaljevanju.

Vitamini in minerali 07. 04. 2023 05.00

Prednosti vitamina B12: zakaj ga potrebujete v svoji prehrani?

Vitamin B12 je bistvenega pomena za telesno in duševno zdravje. Odkrijte prednosti tega vitamina in preverite, zakaj ga potrebujete v svoji prehrani.

Prehrana 07. 04. 2023 05.00

Sladki krompir – zakaj bi ga morali jesti več?

Sladki krompir je super živilo, ki lahko izboljša vaše zdravje na več načinov. Preverite, zakaj bi bilo dobro, da sladki krompir dodate k svoji prehrani in kako lahko koristi vašemu telesu.

Imunski sistem 29. 03. 2023 05.00

Imunski sistem: kako deluje, genetika in preventiva

Optimalno delovanje imunskega sistema je bistvenega pomena za ohranjanje našega zdravja, a ga pogosto jemljemo za nekaj samoumevnega, dokler tudi sami ne zbolimo. Od trenutka, ko se rodimo, je naša prva obramba pred škodljivimi patogeni in drugimi nevarnimi tujki.

Srčno žilne bolezni 28. 03. 2023 05.00

Kaj je hipotonija?

Hipotonija je pogosto zgodnji znak kroničnega stanja, kot je nevromuskularna motnja, genetska ali presnovna bolezen. V osnovi pa pomeni zmanjšan mišični tonus.

Koža 27. 03. 2023 05.00

Ste vedeli, da obstaja več vrst kožnega raka?

Ko je govora o kožnem raku, večina ljudi pomisli na melanom. A poznamo kar tri glavne vrste kožnega raka – bazalnocelični karcinom, ploščatocelični karcinom in melanom.

Simptomi in bolezni 23. 03. 2023 05.00

Ste vedeli, da alkohol ne vpliva slabo le na vaša jetra?

Ko govorimo o alkoholu, velikokrat omenjamo škodljive posledice, ki jih ima na naša jetra, navsezadnje tudi na našo psiho v povezavi z odvisnostjo. Toda ali ste vedeli, da pretiravanje z alkoholom vpliva tudi na druge organe v našem telesu? Poglejmo si, kako.

Novice 21. 03. 2023 09.33

''Z nami, ne za nas'' je geslo letošnjega svetovnega dneva Downovega sindroma

Downov sindrom je genetska motnja, ki nastane, ko nenormalna delitev celic povzroči dodatno popolno ali delno kopijo kromosoma 21. Ta dodatni genetski material povzroči razvojne spremembe in fizične značilnosti Downovega sindroma.

Prebava 20. 03. 2023 15.02

Imate te simptome? Previdno!

Mesec marec je posvečen ozaveščanju o zgodnjem odkrivanju raka danke in debelega črevesa, ki je četrti najpogostejši vzrok smrti zaradi raka v Sloveniji. Zakaj nastane, še ni znano, a številne študije potrjujejo, da je bolezen najverjetneje posledica medsebojnega delovanja dednih dejavnikov in vplivov okolja. Na gensko predispozicijo ne moremo vplivati, z vpeljavo zdravih življenjskih navad pa lahko bistveno zmanjšamo tveganje za razvoj bolezni.

Prehrana 15. 03. 2023 05.00

Ne boste verjeli, za kaj vse jo lahko uporabite

Kopriva je že od antičnih časov stalnica v zeliščarstvu. Poglejmo si, za kaj vse je dobra, kako jo lahko uporabimo, predvsem pa, kaj vsebuje.

Prehrana 15. 03. 2023 05.00

Če jih še niste, je skrajni čas, da jih naberete

Vas zanima, zakaj so šparglji tako priljubljeni? Poleg tega, da so izjemno okusni, če jih le znamo pripraviti, so tudi izjemna zakladnica zdravja!

Prehrana 09. 03. 2023 05.00

Borovnice: 'superživilo', polno hranil

Borovnice so močno superživilo, polno hranil, kot so vitamin A, vitamini skupine B in polifenoli. Vsekakor bi bilo dobro, da jih dodamo v svoj jedilnik!

Življenjske zgodbe 09. 03. 2023 05.00

36-letna Kaja: ''Ne moreš iti naprej z isto miselnostjo kot takrat, ko si zbolel''

Skleroderma, znana tudi kot sistemska skleroza, je skupina redkih bolezni, ki vključujejo otrdelost in napenjanje kože. Lahko povzroči težave z ožiljem, notranjimi organi in prebavnim traktom. Čeprav za sklerodermo ni zdravila, lahko zdravljenje olajša simptome, upočasni napredovanje in izboljša kakovost življenja. Pogovarjali smo se s Kajo, ki je diagnozo sistemske skleroze dobila leta 2015, danes pa je bolezen v mirovanju.

Prebava 08. 03. 2023 05.00

''Raka debelega črevesa in danke v zgodnji fazi razvoja sami ne moremo prepoznati''

Državni program presejanja in zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb ter raka na debelem črevesu in danki, Program Svit, je v Sloveniji prisoten že od leta 2009. Po podatkih Registra raka je pomembno doprinesel k znižanju števila novih primerov raka debelega črevesa in danke ter s tem k boljšemu zdravju prebivalcev Slovenije. Poglejmo si, zakaj so pomembni programi, kot je Svit, kakšni so simptomi raka debelega črevesa in danke ter kaj lahko naredimo za preventivo.

Življenjske zgodbe 08. 03. 2023 05.00

Milan Šuligoj: Ljubezen do samega življenja je zmaga

Akutna mieloblastna levkemija je rak krvi in kostnega mozga – gobastega tkiva znotraj kosti, kjer nastajajo krvne celice. Beseda akutno pri akutni mielogeni levkemiji označuje hitro napredovanje bolezni. Imenuje se mielogena levkemija, ker prizadene skupino belih krvnih celic, imenovanih mieloične celice, ki se običajno razvijejo v različne vrste zrelih krvnih celic, kot so rdeče krvne celice, bele krvne celice in trombociti. Pogovarjali smo se z Milanom Šuligojem, ki je v fazi zdravljenja omenjene bolezni.

Žensko zdravje 07. 03. 2023 05.00

Kdaj je izcedek iz nožnice normalen in kdaj je treba obiskati ginekologa?

Vaginalni izcedek igra pomembno zaščitno vlogo, ko beseda nanese na zdravje žensk. Skozi mesec se pri ženski lahko precej spreminja, zato je pomembno, da vemo, kdaj je izcedek normalen in kdaj bi bilo morda boljše obiskati ginekologa.

Novice 28. 02. 2023 14.36

Študija povezuje eritritol s srčnim infarktom in možgansko kapjo

Umetno sladilo, eritritol, je po zadnji študiji sodeč povezano z višjimi stopnjami srčnega infarkta in možganske kapi.

Simptomi in bolezni 21. 02. 2023 05.00

Teh simptomov ne smete ignorirati

Telo ima navado, da nam na zelo subtilne načine pošilja sporočila, da se v njem dogaja nekaj, čemur bi morali nameniti večjo pozornost. Lahko je to obdobje 'nedolžnega' glavobola, ki se kar ne neha, bolečina v trebuhu, nenadna in nepojasnjena sprememba teže ali pa kaj drugega. Nekaj sporočil je celo tako zelo nenavadnih, da jih včasih preprosto ignoriramo. Poglejmo si, katera so to.

Alergije 17. 02. 2023 05.00

Kaj je imunoglobulin E (IgE)?

Imunoglobulin E (IgE) je pomembno protitelo, ki je vključeno v alergijski odziv. Za kaj je odgovoren, kako deluje in predvsem – kaj pomeni, če so njegove vrednosti povišane ali znižane?

Ginekologija in porodništvo 17. 02. 2023 05.00

Najpogostejši simptomi anemije v nosečnosti

Anemija v nosečnosti, ki je posledica pomanjkanja železa, je lahko vzrok za dodatno utrujenost in občutek šibkosti. Kakšni so dejavniki tveganja, simptomi in navsezadnje, kako se lahko s to težavo borimo?

Prebava 14. 02. 2023 05.00

To morate vedeti, če jeste zvečer

Sodobni človek mora vsakodnevno manevrirati med kariernim ter družinskim življenjem, kar je vse prej kot enostavna naloga. V kopici obveznosti se hitro zgodi, da sebe postavi na stranski tir in ni pozoren na znake, s katerimi organizem kliče na pomoč. Še posebej glasna je običajno prebava, ki je znana kot središče našega počutja, zato zgage, zaprtja, napihnjenosti in neurejene prebave nikoli ne smemo jemati kot nekaj, kar se bo uredilo samo od sebe.

Bolezni 14. 02. 2023 05.00

Vse, kar morate vedeti o tinitusu

Tinitus je strokovni izraz za šumenje v enem ali obeh ušesih. Je neprijeten, a pogost pojav, ki lahko močno poškoduje sluh posameznika. Kaj morate vedeti o tinitusu, kako se zdravi, kakšni so znaki in kako lahko pomagajo zdravniki?

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996