celo

Korekcija povešene kože vek – poseg, ki odpre pogled na svet
Korekcija povešene kože vek ali strokovno »blefaroplastika« je poseg, pri katerem zaradi povešenosti kože in izbočenosti maščobnih blazinic okrog oči odvečno kožo odstranimo ter zmanjšamo maščobne blazinice.

Prepoznajte znake policističnih jajčnikov
Sindrom policističnih jajčnikov je najpogostejša hormonska motnja žensk v rodnem obdobju – z njim ima težave od pet do deset odstotkov žensk, ki so v rodni dobi. Poleg tega je sindrom policističnih jajčnikov najpogostejši vzrok neplodnosti pri tistih, ki imajo moten menstrualni cikel.

Razmišljate o digitalnem detoksu?
Ker se trenutno veliko pogovorov vrti v smeri novoletnih zaobljub, kamor sodijo tudi zaobljube o manjši uporabi telefona, družbenih omrežij in drugih spletnih platform, smo zbrali 3 učinkovite korake, ki vam lahko olajšajo težke začetke. Vsi vemo, da si danes bolj težko predstavljamo življenje brez prisotnosti na spletu, po drugi strani pa veliko preveč časa preživimo na aplikacijah, ki so postala slaba navada. Kako se odločiti za digitalni detoks in kako poiskati boljši nadomestek, si preberite v spodnjih namigih.

Kako razstrupiti vsak organ v telesu?
Danes veliko ljudi – celo mladih – trpi za resnimi zdravstvenimi težavami, kot so avtoimunske bolezni in rak. Razlogov za to je veliko, nekateri precej pogosti so prekomerni stres, hormonske motnje, virusi, paraziti, težke kovine, prekomerno uživanje predelane hrane …

Razbijamo mite o alkoholu in mačku!
O zdravljenju mačka in pitju alkohola krožijo številni miti in neresnice. Da boste vedeli, kako v teh dneh piti, da bodo posledice na telo čim manjše, preverite, kateri podatki so napačni in kaj v resnici deluje.

Kakšni so učinki uporabe steroidov?
Leta 1930 so nemški znanstveniki odkrili, kako narediti umetno molekulo hormona testosterona. Začetni rezultati so bili odlični. Novi hormoni so uspešno podvojili velikost telesnih mišic v precej kratkem času ter povečali vzdržljivost in agresivnost. Leta 1940 so nekatere od prvih odkritih steroidov uporabili na nemških vojakih, kasneje, v petdesetih, pa so jih uporabljali ruski atleti.

Tourettov sindrom ima približno dva tisoč Slovencev
Tourettov sindrom ali sindrom Gilles de la Tourette je kompleksna nevrološko-psihiatrična motnja, za katero so značilni nehoteni telesni gibi ali tiki ter nenadzorovani vokalni glasovi. Gre za motnjo, ki se kar trikrat pogosteje pojavlja pri dečkih, kot pri deklicah. S tiki se običajno pokaže v otroštvu, ponavadi med šestim in osmim letom. Tourettov sindrom pa ima približno 2000 Slovencev.

Gašper Kramar uspešno prestal prvo operacijo
Pred dnevi je Gašper Kramar prestal operacijo odstranitve odvečne kože cirkularno okoli trebuha, ki mu je ostala po drastičnem hujšanju. To je le prvi od serije posegov; čaka ga namreč še odstranitev kože na nadlahteh, stegnih ter korekcija prsi. O tem, za kakšne posege pravzaprav gre ter katere so prednosti in morebitna tveganja, smo se pogovarjali z Miranom Križančičem, dr. med., specialistom plastične, rekonstruktivne in estetske medicine, ki je Gašperja tudi operiral.

To je edini pravi način, da shujšate in ostanete vitki
Danes obstaja cela poplava nasvetov, kako izgubiti odvečne kilograme. Vrsta diet in drugih trikov, ki so se do sedaj že večkrat izkazali za neuspešne. A shujšati se da. Prav tako tudi ohraniti zdravo telesno težo. Vendar ne na hiter in čudežni način. Dietetičarka Marina Zakič v svojem zapisu razkriva, kaj je edini pravi in učinkoviti način za izgubo odvečnih kilogramov.

Postavili 'varne zabojnike' za nezaželene dojenčke
V frančiškanski bolnišnici v Hammondu, ameriški zvezni državi Indiana, so postavili prvi Safe Haven Baby Box. Gre za pravi zabojnik, v katerega lahko starši, ki ne morejo skrbeti za otroka, varno odložijo svojega dojenčka.

Najpogostejša obolenja, ki se pojavljajo pozimi
Otroci v vrtcih in šolah so še posebej izpostavljeni okužbam, zato je izjemno pomembno, da okrepite njihov imunski sistem.

Ta praznična začimba je tretja najdražja začimba na svetu
Kardamom je med najstarejšimi in najdragocenejšimi začimbami, saj ima 5000-letno zgodovino. Izvira iz zimzelenih gozdov Indije ter se uporablja tako pri sladkih kot slanih jedeh, hkrati pa jo cenijo tudi v ajurvedski medicini. Za kaj vse je ta začimba dobra?

Neverjetna preobrazba MasterChefa Gašperja Kramarja
Gašper Kramar, ki smo ga spoznali v 4. sezoni šova MasterChef, je vso Slovenijo osupnil z neverjetno preobrazbo. V letu in pol mu je uspelo izgubiti 100 kilogramov, naslednji korak pa je operacija odstranitve odvečne kože. Kot pravi, si enkrat v življenju želi imeti izklesan trebuh, a pot do cilja v sklopu osebnega projekta 'SIXPACK' je še dolga. A simpatični 35-letnik verjame vase in je prepričan, da mu bo uspelo, njegov napredek pa bomo budno spremljali tudi na naši spletni strani.

Zaradi kožne bolezni ga zamenjujejo za plastičnega dojenčka
Michael Winter se je rodil v Derbyju v Veliki Britaniji. Ob rojstvu so mu diagnosticirali kožno bolezen, in sicer najhujšo vrsto ihtioze – ithiozo harlekin. Beseda ihtioza izvira iz grške besede 'ichthys' in pomeni 'riba'. Za bolezen je značilna močna suha koža, ki lahko raztegne kožo in obrne ustnice in veke. Novorojenčki z ihtiozo potrebujejo takojšnjo intenzivno obravnavo, saj je njihova koža dovzetna za povečano izgubo toplote in tekočin, večje pa je tudi tveganje za nastanek okužb.

Prepoznajte simptome spolne kompulzivnosti
Kadar spolnost predstavlja beg pred vsakdanjimi težavami in negativnimi občutki, kadar seks ne predstavlja užitka, ampak nekakšno nujo, govorimo o spolni kompulzivnosti. Spoznajte njene simptome in preverite, kako se jo da premagati.

Kaj je dobro vedeti o medu?
Hladnejši del leta si pri nas brez medu kar težko predstavljamo. Velikokrat mu pripisujemo tudi kakšne zdravilne učinke. Pa imamo prav? To smo se odločili povprašati profesorja na ljubljanski Fakulteti za farmacijo prof. dr. Sama Krefta, mag. farm.

Novi začetki: svež veter, nove priložnosti in napredek
Začetki. Skozi celo življenje se spogledujemo z njimi. Včasih nas presenetijo takrat, ko jih najmanj pričakujemo, spet drugič so skrbno načrtovani. A vedno z njimi pride tudi svež veter, nove priložnosti in napredek. Včasih se jih bojimo, saj moramo iz rok spustiti vse, kar je predvidljivega in znanega - vse, kar nam predstavlja utečeno rutino in varnost. A novih spoznanj in rasti v življenju ne moremo dosegati brez kančka tveganja. Včasih se je enostavno treba prepustiti, zaupati in se ozreti proti novim obzorjem. Le na ta način lahko premagujemo svoje upe in posegamo po sanjah.

8 nasvetov za zdravje vaših ledvic
Normalno ima vsak človek po dve ledvici. Gre za parni organ fižolaste oblike, leži pa za potrebušnico ob hrbtenici. Njegova osnovna naloga je filtriranje odpadnih presnovkov, odvečne količine natrija in vode iz krvi ter njihovo odstranjevanje iz telesa, zato je pomembno, da ohranjamo njegovo zdravje. Kako lahko pripomoremo k delovanju in zdravju svojih ledvic?

Srce ji je prenehalo biti za celih šest ur
Štiriintridesetletno Britanko Audrey Schoeman je med planinarjenjem v Španiji, kamor se je odpravila s soprogom, presenetila snežna nevihta. Njeno srce se je ustavilo, temperatura telesa pa je padla na 18 stopinj. Šest ur kasneje so zdravniki v njej obudili življenje.

5 pozitivnih učinkov klinčkov
Klinčki ali nageljnove žbice so topla začimba, ki je zaradi tega še posebej primerna za ta letni čas. Ni pa le aromatična. Ima nekaj vitaminov, antioksidantov ter en pomemben mineral. Zaradi tega pa kar nekaj pozitivnih delovanj, ki se bodo pokazali, če bodo klinčki del zdrave, uravnotežene, raznolike prehrane.

Nov način nege suhe kože
Nov Bio-Oil® Gel za suho kožo obnovi pregrado kože in globinsko navlaži kožo. Edinstvena tekstura oljnega gela se zlahka vpije in ustvari zaščitni film, ki preprečuje izgubo vlage in ponovno vzpostavi optimalno navlaženo stanje kože. Ta izjemno učinkovita formula z le 3% vode doseže izjemen rezultat vlaženja z mešanico emolientov, kot je karitejevo maslo, humektantov, kot sta glicerin in urea, ter pomirjajočih sestavin, na primer vitamina B3.

6 najboljših spodbujevalcev imunskega sistema
Ste v teh dneh nenehno prehlajeni in kar ne pridete na zeleno vejo? Potem preverite, kako lahko okrepite svoj imunski sistem, da boste bolj odporni in pripravljeni na nove izzive, ki jih prinaša novo leto.

Diete, ki se jim v letu 2020 izognite
Izguba kilogramov zahteva veliko napornega dela in odrekanja, ne zahteva pa ekstremne diete ali tega, da bi se morali odpovedovati celim skupinam hrane, ki vsebuje potrebne hranljive snovi ter vitamine in minerale.

Atrijska fibrilacija je epidemija 21. stoletja
Atrijska fibrilacija je eden večjih problemov javnega zdravja, saj gre za najpogostejšo srčno aritmijo, katere najnevarnejši zaplet je možganska kap. Imenujejo jo tudi epidemija 21. stoletja, saj njena pojavnost izjemno hitro narašča. Imata jo več kot dva odstotka oseb, starejših od 50 let, in kar več kot devet odstotkov, starejših od 80 let.

Se še spomnite rožičev? Preverite, za kaj vse so dobri
Nekaj časa nazaj so rožiči veljali za hrano siromakov, saj so jih v preteklosti uporabljali kot nadomestek čokolade, kave in ostalih takrat predragih in luksuznih priboljškov. Zdaj so rožiči postali težje dostopni in se jih prodaja v specializiranih trgovinah. Za kaj vse pa so dobri?

Kako hitro se lahko okužite z ošpicami?
Ošpice so zelo resna bolezen, ki še vedno prizadene in povzroča smrt številnih otrok v deželah v razvoju. V Sloveniji smo s skoraj 40-letnim programom cepljenja otrok dosegli veliko precepljenost in močno zmanjšali pojavnost bolezni. Žal pa se v zadnjem času v svetu pojavljajo ponovni izbruhi ošpic, ki so posledica nezaupanja v cepljenje proti ošpicami.

Znanstvena formula za hitrejše pridobivanje zaupanja ljudi
Splošno mnenje je, da zaupanje pri ljudeh gradimo postopoma, skozi dolga leta, in da so le redki tisti posamezniki, ki jim lahko zares odpremo svoje srce. To so običajno člani družine in bližnji družinski prijatelji, s katerimi se poznamo že dolga leta. A psihologi trdijo, da pravzaprav obstaja znanstvena formula za hitrejše pridobivanje zaupanja ljudi. Ključ naj bi se skrival v ravnovesju med toplino in kompetentnostjo – tako, da ste v očeh drugih verodostojni, a hkrati še vedno človeški.

'Pri 32 letih sem mislila, da rak 'lovi' le starejše, potem pa je ujel mene.'
Projekt 'Nismo same', ki si ga je omislila novinarka Ivana Kalogjera, da bi izkazala podporo vsem ženskam, ki so zbolele zaradi malignih bolezni, je med drugimi izpostavil tudi zgodbo mlade Alexandre Domuz Žerič. Njena pripoved se vas bo dotaknila, na drugi strani pa vam bo ponudila upanje in navdih.

Kurkuma: kaj je res in kaj ni?
Kurkumi so v zadnjih letih začeli pripisovati toliko blagodejnih učinkov, da jo je marsikdo oklical za čudežno začimbo. Vsekakor je zdrav dodatek jedem. Toda ali res tudi primore k bolj zdravemu srcu in ožilju ter celo pomaga preprečevati pojav demence? Kaj je resnica o njenem antioksidativnem in protivnetnem delovanju? To smo povprašali farmacevta.

Kolikokrat na dan odvajate blato?
Hitra prebava je temelj našega zdravja in dobrega počutja. Zaužita hrana se na ta način hitro predela na posamezne dele, absorbira, nas gradi ter nam daje potrebno energijo. Obstajajo določene smernice, kako pogosto je najbolj optimalno odvajati blato in kaj storiti, če v blatu opazimo različne spremembe. Preverite jih.