cepljenje

Pravočasno prepoznajte otroške okužbe dihal!
Pozimi je tveganje za virusne okužbe dihal močno povečano. V nevarnosti so zlasti otroci v starostni skupini od enega do treh let, v UKC Ljubljana pa že sedaj opažajo porast števila obolelih.

Bi se tudi dečki morali cepiti proti HPV?
Pri nas imajo šestošolke že tretje leto zapored možnost brezplačnega cepljenja proti virusom HPV. Tak je trend tudi v svetu. A v ZDA so šli še korak dlje in vladi predlagali, da bi preventivno cepljenje uvedli tudi za dečke. Pa je to res potrebno?

Se gibljete v naravi? Učinkovito se zaščitite pred klopi!
Številni preživljajo svoj delovni ali prosti čas v naravi: na travnikih, vrtovih, v gozdovih, parkih, sadovnjakih, vinogradih, poljih ... In prav tam na nas prežijo tudi klopi, prenašalci nevarnih nalezljivih bolezni.

Jesen je pravi čas za cepljenje proti klopnemu meningitisu
V UKC Ljubljana opozarjajo, da je prav jesenski čas najprimernejši za začetek cepljenja proti nevarnim klopnim meningoencefalitisom. Da bo zaščita res učinkovita, se je treba najprej cepiti s tremi odmerki cepiva, nato pa s posameznim poživitvenim odmerkom na tri do pet let.

Začenja se cepljenje proti sezonski gripi!
Cepljenje predstavlja edino zanesljivo možnost zaščite pred okužbo z virusi gripe, zaradi katerih letno zboli več kot pet odstotkov prebivalstva. Cepljenje je na voljo od danes naprej, izvajali pa ga bodo v zdravstvenih domovih, zasebnih ambulantah, zavodih za zdravstveno varstvo in domovih za starejše občane.

Cepljenje proti virusu HPV: Da ali ne?
Starši osnovnošolk se bodo letos spet odločali o tem, ali se bodo njihove hčere v letošnjem letu cepile proti HPV ali ne. Ste med njimi tudi vi in še vedno ne veste natanko, kako bi ravnali?

Kako otroku pregnati strah pred iglami?
Cepiva otroke ščitijo pred nevarnimi bakterijami in virusi, a le redkokateri otrok ostane miren ob pogledu na iglo. Vendar pa obstajajo načini, kako otroku omiliti bolečino in pregnati njegov strah.

Potujete v daljne dežele? Cepite se proti hepatitisu
Boste v kratkem odpotovali v daljne dežele, kot so Afrika, Bližnji in Daljni vzhod, Indija, Azija, Južna in Srednja Amerika? Potem se cepite proti okužbi z virusom hepatitisa A in B.

Brezplačno testiranje hepatitisa
Na Kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKCL bodo od ponedeljka do četrtka (od 25. do 28. julija) med 16. in 18. uro omogočili anonimno brezplačno testiranje na okužbo z virusoma hepatitisa B in C.

Načini zdravljenja vraščenih nohtov
Z vraščenimi nohti, ki povzročajo bolečine, vnetje obnohtne kože in neprijeten videz, se soočajo številni. Prav poletni čas pa je najbolj primeren, da se znebite te nadloge, saj se lahko prst v odprtih obuvalih dobro zdravi.

Kako do močnih nohtov?
Ali ni zoprno, ko so nohti videti povsem zdravi, a se že ob najmanjšem udarcu odlomijo? Nohti so nepredvidljivi – danes trdni, jutri krhki. Vse to pa je večinoma odvisno od tega, koliko vode pijete.

VIDEO: Piki čebel in os so lahko smrtno nevarni
Pri nas strokovnjaki vsako leto odkrijejo približno 350 novih bolnikov, ki so alergični na strupe žuželk. Nekateri na pik razvijejo blažjo reakcijo, kot je pordelo in oteklo mesto pika, spet drugi lahko padejo v anafilaktični šok in brez ustrezne pomoči celo umrejo.

Cepite se proti nevarnim bakterijam – pnevmokokom!
Pnevmokokne okužbe spadajo med najpogostejše bakterijske okužbe in so med drugim vzrok za to, da kar 60 odstotkov otrok do prvega leta starosti zboli za akutnim vnetjem srednjega ušesa. S pravočasnim cepljenjem je otroke in seveda tudi odrasle mogoče učinkovito in uspešno zaščititi.

Zaradi bolnišničnih okužb letno umre 37.000 Evropejcev!
Roke, kirurški instrumenti, tekočine za infuzijo, zrak … Vse to so sredstva, prek katerih se zaradi slabe higiene v bolnišnicah širijo okužbe, ki so vsako leto vzrok za kar 37.000 smrti v Evropi.

V Evropi znova v porastu ošpice
V 90. letih so strokovnjaki menili, da so ošpice za vekomaj izginile, vendar pa Svetovna zdravstvena organizacija (SZO) opozarja, da je ta bolezen v evropskih državah ponovno v porastu.

Cepljenje - varen in učinkovit ukrep
Med 23. in 30. aprilom poteka evropski teden cepljenja. Na Zavodu za zdravstveno varstvo Celje ob tem opozarjajo, da je cepljenje preizkušen, varen in učinkovit ukrep za preprečevanje nalezljivih bolezni.

S cepljenjem nad smrtonosne bolezni
Cepljenje je pomemben javnozdravstveni ukrep, saj dokazano rešuje življenja in izboljšuje njegovo kakovost. Zaradi cepljenja se zmanjšuje število zbolelih za številnimi nalezljivimi boleznimi, poleg tega smo s cepljenjem do zdaj popolnoma izkoreninili črne koze, kmalu se pričakuje tudi izkoreninjenje otroške paralize.

Zdravilno svetlinovo olje
Svetlinovo olje se v zdravilstvu uporablja že nekaj stoletij. Njegove pozitivne učinke so dobro poznali tudi ameriški Indijanci, ki so ga uporabljali predvsem pri težavah s kožo in za cepljenje ran. Sicer pa je olje uporabno tudi proti številnim drugim težavam.

Zaščitite se proti klopnemu meningoencefalitisu
''Ko vidim bolnike s klopnim meningoencefalitisom, mi niti na kraj pameti ne pade, da se ne bi cepil. Tako se tudi svojci bolnikov navadno odločijo za cepljenje. Zakaj ne bi preprečili bolezni, če imamo to možnost,'' pove predstojnik Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja prof. dr. France Strle iz UKC LJ.

Je cepivo proti HPV-ju varno?
Čeprav je pri nas že leto in pol možno brezplačno cepljenje šestošolk proti humanim papiloma virusom, ki povzročajo raka na materničnem vratu, mnogo staršev še vedno ne zaupa cepivu. Profesor Mark Kane, ki že vrsto let preučuje okužbe z nevarnimi virusi, pa zagotavlja, da je strah odveč.

'Tudi cepljenje varuje pred nekaterimi raki!'
Slovenci že 40. leto prvi teden v marcu obeležujemo kot teden boja proti raku. Letos poteka pod geslom 'Tudi cepljenje varuje pred nekaterimi raki!' in v skladu s tem želijo tokrat strokovnjaki še posebej opozoriti na pomen cepljenja kot del učinkovite preventive v boju proti nekaterim rakavim obolenjem.

Dejstva o raku, ki jih je dobro poznati
Vsako leto za različnimi oblikami raka zboli kar 12.000 Slovencev, umre pa jih nekaj več kot 5500. Tako se rakava obolenja uvrščajo med najpogostejše vzroke smrti pri nas. Več o tem, kako se izogniti rakavim obolenjem in kdo jim je najbolj izpostavljen, nam je povedala vodja Registra raka izr. prof. dr. Maja Primic Žakelj z Onkološkega inštituta.

Polovica moških prenaša virus HPV
Zdravniki pozivajo vse dečke, naj se cepijo proti genitalnim bradavicam, saj so raziskave pokazale, da kar polovica moških v sebi nosi virus, ki povzroča raka na materničnem vratu.

Šest bolezni, ki jih lahko dobimo od živali
Hišni ljubljenčki so nam v veselje, a če nismo previdni, lahko od njih staknemo tudi kakšno bolezen. Tukaj je šest obolenj, ki se lahko iz vaše domače živali prenesejo na vas in vaše bližnje.

Ali cepivo proti novi gripi res povzroča narkolepsijo?
Potem ko je Svetovna zdravstvena organizacija sporočila, da bi lahko cepivo proti novi gripi, ki ga uporabljamo tudi pri nas, povzročalo narkolepsijo, so o možni povezavi spregovorili tudi v ljubljanskem Kliničnem centru. Pravijo, da bi povezava lahko obstajala, vendar bodo potrebne še dodatne preiskave.

Postavite se po robu jesenskim obolenjem!
V teh hladnih dneh so spet na pohodu številna virusna in bakterijska obolenja. Kako si okrepiti imunski sistem in se jim izogniti ter kako ravnati, če vendarle zbolimo, smo povprašali zdravnico družinske medicine Neno Kopčavar Guček, dr. med.

Zoperstavite se raku z ustrezno preventivo
Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije je rak najpogostejši vzrok smrti na svetu. Namen letošnjega svetovnega dneva boja proti tej bolezni je opozoriti na širjenje bolezni in na pomen preventive, zgodnjega odkrivanja ter zdravljenja.

Moški, preverite, kateri zdravniški pregledi so nujni!
Prepričati moškega, naj obišče zdravnika, je približno enako težko, kakor premakniti goro. Menijo, da pregledov ne potrebujejo, prav zato pa tudi pogosteje umirajo za določenimi boleznimi, ki so scer popolnoma ozdravljive.

V ljubljanskem Kliničnem centru omejili obiske
Če se kdo od vaših bližnjih zdravi v ljubljanskem Kliničnem centru, ga boste od danes naprej lahko obiskali le za dve uri, poleg tega lahko k bolniku pride le ena zdrava odrasla oseba.

V Sloveniji krožijo trije virusi gripe
V Sloveniji so potrdili primere okužb z vsemi tremi virusi gripe, ki krožijo v tem obdobju po Evropi. Povečano število bolnikov s prehladnimi obolenji so v minulem tednu že zabeležili na Celjskem.