dejavnik

Nova zdravila za zdravljenje sladkorne bolezni
Zaradi sladkorne bolezni v Sloveniji trpi 125 tisoč ljudi. Z zdravim življenjskim slogom se je tej bolezni mogoče popolnoma izogniti, bolnikom pa so na voljo nova zdravila in načini zdravljenja.

Vsak 10. Slovenec ima okvarjene ledvice!
V Sloveniji za kronično ledvično boleznijo zboli vsaka deseta odrasla oseba. Ker so pri ledvičnih bolnikih bolezni srca vzrok za 20-krat do 30-krat večjo smrtnost, je letošnji svetovni dan ledvic namenjen ozaveščanju ljudi o povezavi med kronično ledvično boleznijo in boleznimi srca in ožilja.

Kako izbrati pravi fitnes?
Da vedno znova obupate nad obljubo samemu sebi, da boste redno hodili v fitnes, telovadili in enkrat za vselej shujšali ter si izoblikovali telo, je morda krivo to, da nikoli ne izberete pravega fitnesa. Preverite, kaj vse je pri izbiri fitnesa pomembno!

Če duša trpi, lahko telo boli
Psihosomatska obolenja so posledica nakopičenih čustvenih napetosti in strahov, ki jih posameznik ne zna oziroma ne zmore izraziti drugače kot skozi telo in telesne organe. O psihosomatiki smo podrobneje povprašali psihoterapevtko dr. Andrejo Pšeničny.

VIDEO: Pomagajte otroku, da premaga težave z učenjem
Če ima otrok slabe ocene, še ne pomeni, da je len in mu je vseeno za šolo. Morda se preprosto ne zna ali ne more učiti. Kaj vse so lahko vzroki za težave z učenjem in kako otroku pomagati, smo povprašali psihologinjo Matejo Hudoklin.

Liposukcijo plačala z življenjem
37-letna medicinska sestra in mati treh otrok je po laserski liposukciji in anticelulitni terapiji v enem od floridskih zdravilišč ostala možgansko mrtva, njeno življenje pa je ugasnilo teden dni po operaciji. Kako varne so lepotne operacije?

Previdno s pirotehničnimi sredstvi!
Od 26. decembra do 2. januarja je dovoljena uporaba pirotehničnih sredstev, katerih glavni učinek je pok, seveda pa je v tem času treba upoštevati varnostne omejitve, saj lahko v nasprotnem primeru pride do hudih poškodb. Kako varno uporabljati pirotehnične izdelke in kako ukrepati v primeru nesreče?

Ste izpostavljeni raku na želodcu?
Rak na želodcu se večinoma pojavi v obliki malignega tumorja v želodčni sluznici, obolenje pa se lahko hitro razširi v druge dele telesa. Čeprav vseh dejavnikov tveganja še ne poznamo, pa strokovnjaki med najbolj verjetnimi in najpogostejšimi navajajo naslednje …

Ste hitro zadihani?
Težko dohitevate prijatelje, ko se odpravite na skupni sprehod? Morda vam že hoja v drugo nadstropje predstavlja izziv? Vas ob tem muči še kašelj? Če vam v zadnjem letu zdravniki še niso izmerili pljučne funkcije, potem bi bil čas za to!

Dejavniki tveganja za raka prostate
Rak prostate je eden najpogostejših rakov pri moških po 50. letu starosti. Bolezen je v porastu in vsako leto za njim zboli več kot 500 Slovencev. Kateri so dejavniki tveganja, da zbolite za tem rakom, ki je vse pogostejši tudi pri mlajših moških, pa preverite spodaj.

Zmanjšajmo vnos maščob v telo
Ključni dejavnik zdrave prehrane je znižanje vnosa nasičenih in trans maščob. Nadomestimo jih lahko z nenasičenimi in večkrat nenasičenimi maščobami. Slednje nižajo raven holesterola v krvi in vzdržujejo zdravo srce.

Znebite se podočnjakov na naraven način!
Oči so znane kot ogledalo duše, saj lahko iz njih razberemo marsikaj. Mnogim so tudi najlepši del človeka, žal pa jih včasih obkrožijo temne nadležne lise – podočnjaki. Kako se jih lahko znebite?

Kdaj je pravi čas za otroka?
Če čakate na idealni trenutek za otroka, se verjetno zanj ne boste nikoli odločili, kajti v prav vsakem življenjskem obdobju boste našli kakšen razlog, zaradi katerega bi samo še malo počakali. Prav pa je, da o nosečnosti in otrocih dobro razmislite in se nanje kolikor se le da tudi pripravite.

Starši, vzemite si čas za svoje otroke!
Zaradi številnih obveznosti imajo starši vse manj časa za otroke, to pa lahko na njih pusti celo dolgotrajne posledice. Kako se na otroku pozna pomanjkanje prisotnosti staršev in kako poskbeti zanje v urah, ko vas ni doma, smo povprašali otroško psihologinjo mag. Matejo Hudoklin.

V čem je skrivnost srečnih ljudi
Zakaj imajo nekateri ljudje srečo v življenju, spet drugi ne? To je vprašanje, ki si ga je vsakdo že kdaj zastavil. Tudi britanski raziskovalec Richar Wiseman, ki je ugotovil, da se je za srečo v življenju treba držati treh načel.

Začnite novo šolsko leto z zdravimi navadami
Začetek šolskega leta je odlična priložnost, da si vsa družina zastavi manjše, postopne, vendar skupne cilje za spodbujanje zdravih navad. Pri tem imajo še posebej pomembno vlogo starši.

Edina zlata stvar, ki se je želite rešiti - hemoroidi
Hemoroide oziroma zlato žilo ima več kot polovica ljudi. Gre za nadležno obolenje zadnjika, ki se pokaže kot srbečica in bolečina pri odvajanju blata, pogosto tudi kot krvavitev.

Slavni ne spijo dobro
Kakovosten spanec je zelo pomemben dejavnik za posameznikovo zdravje, dobro počutje in delovno sposobnost. Žal pa je motenj spanja vse več. Nanje pa niso odporni niti zvezdniki.

Popotniki, pazite se nevarnih bolezni!
Če potujete v tropske in druge oddaljene kraje, je nevarnost, da boste zboleli za katero od tropskih bolezni, veliko večja. Katere bolezni vam grozijo in kako se lahko pred njimi zaščitite, smo povprašali infektologa mag. Branka Šibanca.

Kako se naspati na vročo noč?
Vročina je v teh dneh neznosna, temperature pa so visoke tudi ponoči. Prav zato marsikdo spi slabše in se premetava dolgo v noč. Kljub temu pa obstajajo triki, s katerimi lahko tudi v vročih nočeh spite dobro.

Šest nasvetov za dolgo in trdno zvezo
Najlažje je obljubljati, da bomo nekoga za vedno ljubili. Da mu bomo zvesti v dobrem in slabem, da ga bomo spoštovali do konca svojih dni. Težje pa je vse te obljube držati. V čem je torej skrivnost razmerij, ki tudi v resnici trajajo večno?

TEST: Preverite, kakšen je vaš odnos do hrane?
Vas ob hrani zgrabi panika? Je hrana vaš sovražnik in v njej iščete uteho? Ali pa jeste takrat, ko ste lačni, in znate uživati v dobrih obrokih? Preverite, kakšen odnos imate do hrane in kako ga lahko izboljšate!

7 bolečin, ki jih nikakor ne smete prezreti!
Včasih je res treba nekoliko stisniti zobe in počakati, da bolečina mine, kljub temu pa obstaja nekaj značilnih bolečin, ki jih nikakor ne smete prezreti. Preverite, kdaj morate nujno ukrepati!

Kako si pomagati, ko se vname pokostnica?
Sezona teka je v polnem zagonu in marsikateri tekač se v tem času sreča z nadležnim vnetjem pokostnice, ki ga moramo čim prej pozdraviti. Kajti če težav ne odpravimo, se bomo morali teku odpovedati.

Izpoved popove zdravnice dr. Metke Adamič
Dermatologinja Metka Adamič je zdravnica v pravem pomenu besede. Pravi, da je medicina njeno življenje, da se je s tem rodila in se ne vidi nikjer drugje. Kadar je v stiski, se tega vedno spomni in odžene dvome.

Kako dober je vaš spanec?
Letošnji svetovni dan spanja poteka pod geslom Spimo dobro, ostanimo zdravi. Kakovosten spanec je namreč zelo pomemben dejavnik za posameznikovo zdravje, dobro počutje in delovno sposobnost.

Krčne žile (Varikozne vene)
Krčne žile so bolezensko razširjene vene.

VIDEO: Sreča je tudi genetsko pogojena
Včasih je veljalo prepričanje, da je vsak svoje sreče kovač in da smo za svoje počutje odgovorni sami. Znanstveniki pa so ugotovili, da je sreča v kar 50 odstotkih genetsko pogojena.

Kako premagati menopavzalno depresijo?
Menopavza prinaša s seboj specifične spremembe v telesu in duševnem stanju žensk, med drugim tudi menopavzalno depresijo. Kako jo prepoznamo, kaj jo povzroča in kako se z njo spopasti, smo povprašali psihologinjo Andrejo Pšeničny.

Z rednimi pregledi nad raka na materničnem vratu
Čeprav v zadnjih letih obolevnost za rakom na materničnem vratu upada, letno še vedno zboli več kot 100 žensk. Veliko bolnic je mladih – starih 40 let ali manj. O vzrokih bolezni, zdravljenju in preventivnih ukrepih smo povprašali dr. Marjetko Uršič Vrščaj.