dejavniki tveganja

Obrezovanje penisa: Kako in zakaj?
Obrezovanje penisa obsega kirurško odstranitev kožice, ki prekriva glavico penisa. Je najpogostejši poseg, ki ga izvajajo po svetu na novorojenčkih. Kako poteka postopek in kakšen je njegov pomen?

Dejstva o raku, ki jih je dobro poznati
Vsako leto za različnimi oblikami raka zboli kar 12.000 Slovencev, umre pa jih nekaj več kot 5500. Tako se rakava obolenja uvrščajo med najpogostejše vzroke smrti pri nas. Več o tem, kako se izogniti rakavim obolenjem in kdo jim je najbolj izpostavljen, nam je povedala vodja Registra raka izr. prof. dr. Maja Primic Žakelj z Onkološkega inštituta.

Trije najpogostejši raki pri ženskah
Statistike kažejo, da je med ženskami pri nas še vedno najpogostejši rak dojke, na drugem mestu je rak kože, na tretjem debelega črevesja in danke. Pri uspešnem premagovanju bolezni pa je ne glede na tip rakavega obolenja ključnega pomena pravočasno prepoznavanje znakov in ustrezno zdravljenje.

Štirje najpogostejši raki pri moških
Med najpogostejšimi oblikami rakavih obolenj pri moških se pri nas pojavljajo rak prostate, pljuč, kože in debelega črevesja. Kakšni so simptomi in kaj lahko moški preventivno naredijo, da zmanjšajo tveganje? Preverite!

Pri dveh letih zbolela za rakom dojke
Ko je Melanie v hčerkini levi dojki zatipala bulo, je z deklico takoj odhitela k zdravniku. Ta jo je pomiril, da gre verjetno le za nenevarno limfno tvorbo, a nadaljnje preiskave so pokazale, da je komaj dve leti stara Aleisha zbolela za rakom dojke.

Delate ponoči? Lahko zbolite za rakom!
Delo ponoči naj bi povečevalo tveganje za razvoj raka. To domnevo so preverjale številne študije, ki so iskale povezavo med tistimi delavci, ki delajo ponoči, in razvojem raka.

David Beckham ima astmo
Astma je kronična bolezen, ki v zadnjih dvajsetih letih močno narašča, posebej med otroci. Astma povzroča ponavljajoče se epizode piskanja, težkega dihanja, stiskanja v prsnem košu in kašljanja, zlasti ponoči ali zgodaj zjutraj.

Ste izpostavljeni raku na želodcu?
Rak na želodcu se večinoma pojavi v obliki malignega tumorja v želodčni sluznici, obolenje pa se lahko hitro razširi v druge dele telesa. Čeprav vseh dejavnikov tveganja še ne poznamo, pa strokovnjaki med najbolj verjetnimi in najpogostejšimi navajajo naslednje …

Dejavniki tveganja za raka prostate
Rak prostate je eden najpogostejših rakov pri moških po 50. letu starosti. Bolezen je v porastu in vsako leto za njim zboli več kot 500 Slovencev. Kateri so dejavniki tveganja, da zbolite za tem rakom, ki je vse pogostejši tudi pri mlajših moških, pa preverite spodaj.

Grem na estetsko operacijo: Kaj moram vedeti?
Estetske operacije lahko izboljšajo vaš videz ali popravijo anatomske nepravilnosti. Vendar je dejstvo, da niso za vsakogar. Se zavedate, kakšno je tveganje pri takšnih posegih? Preden greste pod skalpel, preberite, na kaj vse morate biti pozorni.

Ostal je brez noge
Ko se je koža okoli Robovih prstov na nogah začela luščiti, ga to ni skrbelo. V roku nekaj tednov pa so prsti postajali vijolični, zatem črni, Rob pa je ostal brez noge.

Zlom kolka je lahko smrtno nevaren
Zlom kolka, ki je še posebej pogost pri starejših osebah, je zaradi zapletov lahko za marsikaterega starostnika tudi usoden. Kako zlom prepoznati, kako poteka okrevanje in kako se lahko zaščitite?

VIDEO: Naredite delovno mesto srcu prijazno!
Letošnji svetovni dan srca obeležujemo pod geslom Delam s srcem. Organizacije ter društva za srce v svetu in pri nas tako pozivajo delodajalce in zaposlene, naj tudi z zagotovitvijo ustreznih delovnih pogojev poskrbijo za zdravje srca.

Po poplavah previdno z vodo in živili!
Poplavne vode, ki so v preteklih dneh zajele nekatere dele Slovenije, niso povzročile le številne materialne škode, temveč so s seboj prinesle tudi nekaj nevarnosti za naše zdravje. Katere in kako se jim izogniti, smo povprašali na Inštitutu za varovanje zdravja.

Povišan holesterol vas lahko ubije
Povišana vrednost holesterola povzroča bolezni srca in ožilja. Te pa so najpogostejši vzrok smrti v Sloveniji. Prav zato je pomembno, da s pravilno prehrano poskrbimo za to, da bodo vrednosti holesterola normalne. Več o tem nam je povedala dr. Cirila Hlastan Ribič z Inštituta za varovanje zdravja.

S hrano proti raku: da ali ne?
Številne knjige in članki pišejo o hrani, z uživanjem katere naj bi se izognili ali pa celo premagali smrtonosno bolezen, kot je rak. Ali so dejstva o zdravilnih učinkih te prehrane resnična ali ne?

Sedem bolečin, ki jih ne smete ignorirati
Čeprav si bolečin prav nihče ne želi, pa so te znanilec, da v telesu nekaj ni vse v redu. Včasih je bolečina nedolžna, saj morda izvira le iz tega, da ste prejšnji dan premikali pohištvo v stanovanju, včasih pa jo je treba jemati resno.

Spopadite se s stresom!
Dobro poznate občutek, ko stres obvladuje vaše telo. Srce močneje in hitreje udarja, v želodcu boli in tišči. Včasih pa so znaki stresa tudi dobra stvar.

Sladkarije povzročajo raka trebušne slinavke?
Ljudje, ki uživajo veliko sladkarij in živil, ki povzročijo hitro rast sladkorja v krvi, naj bi bili izpostavljeni večjemu tveganju za razvoj raka na trebušni slinavki, je pokazala nova študija.

Ob 28. aprilu pozivi k skrbi za večjo varnost pri delu
Letošnja tema mednarodnega dneva varnosti in zdravja pri delu, 28. aprila, so nastajajoča tveganja in novi načini preprečevanja v spreminjajočem se svetu dela.

Brez penisa, a srečen!
Tim Fletcher je pri 38 letih izvedel, da ima raka na penisu. Veliko moških bi se v takem primeru sramovalo govoriti o bolezni in amputaciji spolnega uda, toda ravno to je njega ohranilo pri življenju.

Slanina in jajca za zajtrk? Odlično!
Zajtrk je pomemben in pika! Tudi, če si privoščite slanino, jajce in toast, ni slabo.

Kaj vse ogroža moško zdravje?
Skoraj vsem največjim zdravstvenim nevarnostim, ki pretijo moškim, se je mogoče z ustrezno preventivo izogniti. O kakšnih nevarnostih govorimo in kako se lahko najbolje zaščitite?

Zaradi želodčne razjede lahko izkrvavite!
Razjede na želodcu najpogosteje povzročijo izgubo apetita in hujšanje ter hude bolečine v trebuhu. Lahko pa povzročijo hude krvavitve in celo predrtje želodčne stene, kar je za bolnika lahko usodno.

Prepoznajte simptome tuberkuloze!
Za tuberkulozo vsako leto po vsem svetu na novo zboli približno devet milijonov ljudi – kar 90 odstotkov jih prihaja iz držav v razvoju. Pri nas je obolevnost nizka, saj letno zboli le okoli 200 ljudi. Bolezen se med ljudmi prenaša kapljično, okrevanje pa traja od pol leta do dveh let.

Neverjetno! Sedemletnico zadela kap
Mala Hope je bila živahna in vesela deklica. Njena največja ljubezen je bilo nastopanje na otroških lepotnih tekmovanjih. A v nekaj minutah so se ji vse sanje sesule v prah. Sedemletnico je namreč zadela možganska kap in ji paralizirala levo stran telesa.

Moški, vam prehitro pride?
Raziskave kažejo, da ima težave s prezgodnjim izlivom od 18 do 25 odstotkov moških. Ne le da lahko tovrstna motnja poslabša partnerski odnos, moškemu lahko povzroči tudi hude psihične posledice.

Ste dovolj srečni?
Ste zadovoljni sami s seboj? Ste običajno srečni in nasmejani? Potem najverjetneje ne boste imeli težav z zdravjem srca! Pozitivna čustva naj bi namreč pomagala zmanjšati tveganje za nastanek bolezni srca!

Ženska preživela 120 možganskih kapi
Medtem ko marsikomu že ena možganska kap pusti hude posledice in potrebuje kar nekaj časa, da po bolezni okreva, se 37-letna Sharon s kapjo sreča skoraj vsak mesec. V zadnjih desetih letih je tako preživela že 120 možganskih kapi.

10 najbolj samouničevalnih človeških navad!
Ljudje hote ali nehote v življenju počnemo veliko stvari, ki škodijo ne samo našemu zdravju, ampak na dolgi rok tudi celotni človeški vrsti. Katere navade nam najbolj škodijo in zakaj?