dejavniki tveganja

Kaj je MRSA?
MRSA, na meticilin odporni Staphylococcus aureus, je vrsta bakterije, ki povzroča okužbo in je odporna na antibiotik meticilin (kar pomeni, da je ni mogoče zdraviti z meticilinom) in včasih tudi na druge antibiotike.

Kako lahko s spremembami življenjskega sloga izboljšamo prebavo?
Zdravniki slabo prebavo pogosto povezujejo z več dejavniki, kot so gastrointestinalna stanja ali stres. Navsezadnje pa je velikokrat lahko kriva naša prehrana, pa tudi sam življenjski slog.

Simptomi se skoraj vedno pojavijo nenadoma
Protin ali urični artritis (pogovorno putika) je presnovna bolezen, ki lahko prizadene vsakogar. Zanjo so značilni nenadni, hudi napadi bolečine, otekline, rdečice in občutljivosti v enem ali več sklepih. Najpogosteje na palcu na nogi.

Nevarno stanje, ki se lahko pojavi med nosečnostjo
Placentarna abrupcija je resno stanje, ki se pojavi med nosečnostjo, ko se posteljica nenadoma odcepi od maternične stene, preden se otrok rodi.

Kaj je sindrom karpalnega kanala?
Karpalni kanal je ozek prehod, ki je obdan s kostmi in vezmi v dlani. Sindrom karpalnega kanala nastane zaradi pritiska na mediani živec. Ko je slednji stisnjen, lahko simptomi vključujejo otrplost, mravljinčenje in šibkost v dlani in roki.

Kdo je nagnjen k pomanjkanju magnezija?
Magnezij je mineral, ki ima številne ključne vloge v telesu. Njegova pomembnost izhaja iz različnih funkcij, ki jih opravlja, in vpliva na različne vidike našega zdravja. Poglejmo si, na kaj vpliva magnezij, zakaj je pomemben, nekaj zanimivosti o tem mineralu, navsezadnje pa tudi, kdo je nagnjen k pomanjkanju?

Najpogostejši razlogi za pojav kile
Kila je izstopanje organov ali tkiva iz svojega običajnega anatomsko omejenega prostora skozi šibko mesto ali odprtino v trebušni steni ali drugih delih telesa.

Kdaj je pljučnica lahko nevarna?
Kako prepoznati pljučnico? Kakšni so simptomi, kako poteka zdravljenje?

10 simptomov raka prostate
Rak prostate je maligni tumor, ki se razvije v prostati, majhni žlezi, ki proizvaja del semenske tekočine pri moških. Gre za enega najpogostejših rakov pri moških, še posebej pri starejših moških.

Ljudje, ki živijo v zelenih območjih, naj bi se starali počasneje
Bivanje, nahajanje, navsezadnje pa, kot kažejo študije, življenje v naravi, dela čudeže za naše telo. Nedavna raziskava kaže, da nam narava ponuja boljše duševno zdravje, bolj zdravo srce in močnejši imunski sistem. Tako zelo, da nekateri zdravniki celo predpisujejo naravo kot obliko 'zdravljenja'.

Kakšna bi morala biti prehrana pri nosečniški sladkorni bolezni?
Gestacijska sladkorna bolezen predstavlja pogost zaplet med nosečnostjo, kjer pride do stanja povišane koncentracije ravni glukoze v krvi. Po najnovejših ocenah Mednarodne zveze za diabetes (IDF) iz leta 2017 gestacijska sladkorna bolezen prizadene približno 14 odstotkov vseh nosečnosti po svetu, kar pomeni približno 18 milijonov primerov letno.

3 dejavniki, ki najbolj škodujejo možganom
Dejavniki, ki povečujejo tveganje za bolezen srca in ožilja, slabo vplivajo tudi na možgane. Spremembe, ki jih v tem organu pustijo, so raziskovalci povezali z večjim tveganjem za demenco ali Alzheimerjevo bolezen. Nahujše posledice pustijo trije dejavniki: kajenje, sladkorna bolezen (če ni uravnana) ter povišan krvni tlak.

5 simptomov želodčne razjede
Ulkus ali peptična razjeda nastane, ko kisli prebavni sokovi povzročijo poškodbe na sluznici želodca in razjede dvanajstnika. Kaj jih povzroča, kakšni so simptomi in kakšno je zdravljenje? Glede na mesto razjede razlikujemo želodčne razjede in razjede dvanajstnika.

Katere avtoimunske bolezni poznamo?
Avtoimunska bolezen je stanje, v katerem vaš imunski sistem napade vaše telo.

Nevarno stanje, ki se lahko pojavi na sredini nosečnosti
Preeklampsija je resno zdravstveno stanje, ki se lahko pojavi približno na sredini nosečnosti (po 20 tednih).

Ste vedeli, da se lahko preležaninam izognete?
Nepremičnost, nesposobnost zaznavanja bolečine ali pritiska na kožo, slabo prehranjevanje, zmanjšan vnos tekočine in dehidracija telesa, nezmožnost nadzorovanja izločanja blata in vode so najpogostejši dejavniki tveganja za nastanek preležanin. Prepoznajte simptome preležanin.

Skrbite za bolnega svojca? Poskrbite tudi zase
Izjemno lepo je, da skrbimo za bolnega svojca, ki potrebuje našo pozornost, nego in pomoč. Vendar tisti, ki to delajo, vedo, kako fizično in psihično naporna zna ta skrb biti. Kako si lahko pomagamo, kdaj poiskati pomoč in kaj konkretno lahko naredimo?

Simptom, ki ga ne smete spregledati
Burzitis je boleče stanje, ki prizadene majhne, s tekočino napolnjene vrečke, imenovane burze. Najpogostejše lokacije pojavljanja so ramena, komolci, kolki, gležnji in kolena.

Kaj je res in kaj ni, ko je govora o uživanju mesa?
Z nobeno stvarjo v življenju ni dobro pretiravati. Seveda enako velja tudi za meso, predvsem pa z zrezki. Slednji so hrana, ki je bogata s hranili, vendar pa vsekakor obstaja nekaj potencialnih slabosti, če jih uživamo preveč.

Motnja, ki se pojavlja skoraj izključno pri moških
Lowejev sindrom je redko stanje, ki prizadene predvsem oči, možgane in ledvice. Ta motnja se pojavlja skoraj izključno pri moških.

Kakšni so simptomi okužbe s salmonelo?
Okužba s salmonelo (salmoneloza) je pogosta bakterijska bolezen, ki prizadene črevesni trakt. Bakterije salmonele običajno živijo v živalskem in človeškem črevesju in se izločajo z blatom. Ljudje se najpogosteje okužimo z okuženo vodo ali hrano.

Revma – ukrotite revmatske bolezni s fizioterapijo!
Ali ste se kdaj spraševali, zakaj se nekateri ljudje spopadajo z bolečinami in vnetji v sklepih? Kaj je revma in kako vpliva na življenje posameznika? Vas zanima, kako prepoznati simptome revmatičnih obolenj in zakaj je pravočasna diagnoza ključnega pomena?

6 simptomiov fibriodov, ki bi jih morala poznati vsaka ženska
Ko je govora o miomih (maternični fibriodi), strokovnjaki trdijo, da v večini primerov ni razloga za strah. Gre za benigne tvorbe, za katere je značilna neenakomerna rast mišičnih celic maternice, ki tvori fibriozne vozle znotraj tkiva maternice.

Revmatična polimialgija – odpravite bolečine s fizioterapijo!
Kaj se zgodi, ko bolečina in togost prevzameta nadzor nad vašim telesom? Kaj storiti, ko se vsakdanja opravila, kot je dvig roke ali hoja po stopnicah, spremenijo v izziv? To so le nekatera vprašanja, ki si jih zastavljajo ljudje, ki se soočajo z revmatično polimialgijo.

Kaj je prediabetes?
Kaj je prediabetes in kdaj lahko posumimo nanj?

Kako lahko zobozdravnik prepozna raka ustne votline?
Rak ustne votline in ustnega dela žrela na začetku ne boli, zato je pomembno, da si redno pregledujemo ustno votlino za potencialne spremembe, ravno tako pa je pomembno, da se redno udeležujemo pregledov pri zobozdravniku, kjer lahko s temeljitim pregledom in tipanjem struktur zobozdravnik odkrije spremembe v zgodnjih fazah.

Kaj se zgodi, če jemo preveč jajc?
Jajca so eno izmed najbolj priljubljenih živil, ki so iz prehranskega vidika zelo bogata in vsebujejo številna hranila. Vendar pa je lahko njihov vpliv na zdravje zelo odvisen od nešteto dejavnikov, kot tudi od priprave in količine zaužitih jajc.

'Samo eno živilo ne more okrepiti imunskega sistema'
V teh dneh veliko poslušamo o tem, kako pomembno je okrepiti svoj imunski sistem, da bomo lažje kljubovali virusom in bakterijam, ki so s hladnejšimi dnevi začeli intenzivneje razsajati med nami. Še prej se je pametno podučiti o tem, kako imunski sistem sploh deluje in na kakšen način lahko vplivamo na njegovo delovanje, zato smo na pogovor povabili prehransko terapevtko Simono Fabjan, ki nam je pojasnila vlogo prehrane pri delovanju imunskega sistema ter podala nekaj praktičnih nasvetov za boljše splošno zdravje.

Prvi znak melanoma
Kako prepoznati nevarno znamenje oz. melanom? V prvi vrsti je pomembno, če spadate med tiste s številnimi in velikim številom znamenj, da jih redno pregledujete.

Imate povišan holesterol?
Kdaj in zakaj so lahko povišane meje holesterola nevarne? Kakšna je razlika med slabim in dobrim holesterolom?