dejavniki

Kako se spopasti z migreno?
Migreno ima med 10 in 20 odstotkov odraslih, pojavlja pa se tudi pri otrocih in mladostnikih. Sprožijo jo lahko stres, pretiran hrup, močne vonjave, bleščeča svetloba, hormonske spremembe, celo določena hrana in pijača. Migreno lahko omilite ali celo preprečite z ustreznimi zdravili in preventivnimi ukrepi.

Kateri spol je šibkejši? Moški!
Ko je govora o zdravju, so moški prav gotovo šibkejši spol. Ne le da se bolj kot ženske bojijo jemanja krvi, cepljenja, operacij in diagnoze, tudi zbolevajo in umirajo pogosteje.

Dejavniki tveganja za raka prostate
Rak prostate je eden najpogostejših rakov pri moških po 50. letu starosti. Bolezen je v porastu in vsako leto za njim zboli več kot 500 Slovencev. Kateri so dejavniki tveganja, da zbolite za tem rakom, ki je vse pogostejši tudi pri mlajših moških, pa preverite spodaj.

Grem na estetsko operacijo: Kaj moram vedeti?
Estetske operacije lahko izboljšajo vaš videz ali popravijo anatomske nepravilnosti. Vendar je dejstvo, da niso za vsakogar. Se zavedate, kakšno je tveganje pri takšnih posegih? Preden greste pod skalpel, preberite, na kaj vse morate biti pozorni.

Ostal je brez noge
Ko se je koža okoli Robovih prstov na nogah začela luščiti, ga to ni skrbelo. V roku nekaj tednov pa so prsti postajali vijolični, zatem črni, Rob pa je ostal brez noge.

Ali cepivo proti H1N1 povzroča nevarno bolezen živčevja?
Strokovnjaki so prvič javno objavili, da cepivo proti virusu H1N1 oziroma novi gripi povečuje tveganje za razvoj nevarne bolezni živčevja, ki je lahko tudi smrtno nevarna.

Zaradi zobozdravnika skoraj izgubila roko
Šestletna deklica je obiskala zobozdravnika, zato da bi ji ta izpulil dva mlečna zoba, nekaj dni zatem pa je zaradi okužbe, ki jo je staknila med puljenjem zob, skoraj ostala brez roke.

Najpogostejši povzročitelji glavobola
Z glavobolom se vsaj enkrat v življenju srečamo skoraj vsi, nastane pa lahko kot posledica stresa, prehrane, zdravil, hormonskih težav, težav z ušesi, nosom, grlom … Kateri so najpogostejši vzroki glavobola?

17-letni športnik po tekmi ostal brez noge
17-letni Robert se je pred dvema tednoma poškodoval med igranjem ameriškega nogometa. Kljub temu da je kazalo, da si bo po poškodbi popolnoma opomogel, je sedaj ostal brez leve noge.

Zlom kolka je lahko smrtno nevaren
Zlom kolka, ki je še posebej pogost pri starejših osebah, je zaradi zapletov lahko za marsikaterega starostnika tudi usoden. Kako zlom prepoznati, kako poteka okrevanje in kako se lahko zaščitite?

VIDEO: Naredite delovno mesto srcu prijazno!
Letošnji svetovni dan srca obeležujemo pod geslom Delam s srcem. Organizacije ter društva za srce v svetu in pri nas tako pozivajo delodajalce in zaposlene, naj tudi z zagotovitvijo ustreznih delovnih pogojev poskrbijo za zdravje srca.

Po poplavah previdno z vodo in živili!
Poplavne vode, ki so v preteklih dneh zajele nekatere dele Slovenije, niso povzročile le številne materialne škode, temveč so s seboj prinesle tudi nekaj nevarnosti za naše zdravje. Katere in kako se jim izogniti, smo povprašali na Inštitutu za varovanje zdravja.

Povišan holesterol vas lahko ubije
Povišana vrednost holesterola povzroča bolezni srca in ožilja. Te pa so najpogostejši vzrok smrti v Sloveniji. Prav zato je pomembno, da s pravilno prehrano poskrbimo za to, da bodo vrednosti holesterola normalne. Več o tem nam je povedala dr. Cirila Hlastan Ribič z Inštituta za varovanje zdravja.

Prepoznajte depresijo, ki lahko vodi v samomor!
Letošnji svetovni dan preprečevanja samomorov poteka pod geslom ''Mnogo obrazov, mnogo krajev: Preprečevanje samomora po vsem svetu''. Namen je poudariti, da se okoliščičine, ki privedejo do njega, razlikujejo tako med posamezniki kot med posameznimi državami sveta.

Utrujenost je lahko znak resne bolezni
Nenehna utrujenost je najpogosteje vzrok napornega življenjskega stila, ki v teh časih pesti skoraj vse. Kljub vsemu pa včasih zanjo ni vedno kriv le stres in prekomerna količina dela, ampak je vzrok veliko bolj resen.

Poročene ženske se zredijo za 9 kilogramov!
Zakon ima nedvomno dobre učinke na zdravje. Tako pravijo strokovnjaki, ki poudarjajo, da so poročeni bolj zdravi. Vendar raziskave kažejo tudi, da zakonski stan pokaže svojo težo tudi na tehtnici. Predvsem ženske se v zakonu zelo zredijo.

S hrano proti raku: da ali ne?
Številne knjige in članki pišejo o hrani, z uživanjem katere naj bi se izognili ali pa celo premagali smrtonosno bolezen, kot je rak. Ali so dejstva o zdravilnih učinkih te prehrane resnična ali ne?

Sedem bolečin, ki jih ne smete ignorirati
Čeprav si bolečin prav nihče ne želi, pa so te znanilec, da v telesu nekaj ni vse v redu. Včasih je bolečina nedolžna, saj morda izvira le iz tega, da ste prejšnji dan premikali pohištvo v stanovanju, včasih pa jo je treba jemati resno.

Pigmentne lise se da odstraniti!
Čeprav pigmentne lise v večini primer niso nevarne, pa so lahko z estetskega vidika sila moteče. Nastajajo zato, ker se na določenih delih telesa v koži odlaga preveč rjavega pigmenta melanina. Njegovo tvorbo spodbudijo UV-žarki, zato so v poletnih dneh pigmentne lise toliko pogostejše in opaznejše.

Triletni deček s smrtonosnimi mehurji
Triletni Jackson Silver že od rojstva živi v groznih bolečinah. Njegovo telo prekrivajo krvavi mehurji, razjede in brazgotine, njegova starša pa sta ob vsem tem popolnoma nemočna.

Naj bo izlet v hribe varen in prijeten
Izlet v hribe nam lahko zaradi slabe telesne pripravljenosti in neustrezne opreme prinese številne nevšečnosti in nenazadnje tudi veliko žalosti. Ali bo izlet prijeten ali ne pa je odvisno zgolj od vas.

Spopadite se s stresom!
Dobro poznate občutek, ko stres obvladuje vaše telo. Srce močneje in hitreje udarja, v želodcu boli in tišči. Včasih pa so znaki stresa tudi dobra stvar.

Sladkarije povzročajo raka trebušne slinavke?
Ljudje, ki uživajo veliko sladkarij in živil, ki povzročijo hitro rast sladkorja v krvi, naj bi bili izpostavljeni večjemu tveganju za razvoj raka na trebušni slinavki, je pokazala nova študija.

Kaj razkriva vaša griva?
Spomladi in poleti so naši lasje izpostavljeni vplivom sončnih žarkov, zaradi tega pa so konec poletja še kako uničeni. Preverite, kaj vse vpliva na zdravje vaših lasih in kako lahko kar najbolj poskrbite zanje!

VIDEO: Se redite? Morda je kriva ščitnica!
Moteno delovanje ščitnice je zelo pogost pojav – vsaka peta oziroma šesta ženska trpi za avtoimunskim obolenjem ščitnice. Če se motnje pravočasno opazijo in zdravijo, pacienti živijo povsem normalno. V nasprotnem primeru pa lahko imajo hude težave.

Ob 28. aprilu pozivi k skrbi za večjo varnost pri delu
Letošnja tema mednarodnega dneva varnosti in zdravja pri delu, 28. aprila, so nastajajoča tveganja in novi načini preprečevanja v spreminjajočem se svetu dela.

Brez penisa, a srečen!
Tim Fletcher je pri 38 letih izvedel, da ima raka na penisu. Veliko moških bi se v takem primeru sramovalo govoriti o bolezni in amputaciji spolnega uda, toda ravno to je njega ohranilo pri življenju.

Slanina in jajca za zajtrk? Odlično!
Zajtrk je pomemben in pika! Tudi, če si privoščite slanino, jajce in toast, ni slabo.

Kaj vse ogroža moško zdravje?
Skoraj vsem največjim zdravstvenim nevarnostim, ki pretijo moškim, se je mogoče z ustrezno preventivo izogniti. O kakšnih nevarnostih govorimo in kako se lahko najbolje zaščitite?

Akne
Akne nastanejo zaradi vnetja zamašenih izvodil žlez lojnic.