del

Poznate vse koristi češenj?
Češnje (Prunus avium) predstavljajo pomembno sadno vrsto z razširjenostjo po vsem svetu. Njihova biološka in fiziološka kompleksnost, ki sega onstran zgolj okusnih lastnosti, privlači tako botanike in nutricioniste kot tudi kulinarične strokovnjake. Čeprav so bile že stoletja del kmetijskih praks in prehranske kulture, so češnje še vedno predmet številnih raziskav zaradi svojih zdravstvenih koristi in raznolikosti sort.

Rastlina, za katero ne bi nikoli rekli, da vsebuje magnezij
Topinambur ali jeruzalemska artičoka je rastlina, ki izvira iz Severne Amerike. Gre za trajnico iz družine Asteraceae, sorodno sončnicam, s podzemnimi gomolji, ki so užitni in imajo številne koristi za zdravje. Ključni del te rastline so njeni gomolji, ki vsebujejo inulin, vrsto prebiotika, ki ima pomembno vlogo pri podpori prebavi in splošnemu zdravju črevesja.

Slovenska znanstvenika odkrila črevesne bakterije za zniževanje holesterola
Spremembe v črevesnem mikrobiomu so bile vpletene v vrsto bolezni, vključno s sladkorno boleznijo tipa 2, debelostjo in vnetno črevesno boleznijo. Študija odkriva več vrst bakterij, ki presnavljajo holesterol, pri ljudeh z nižjo ravnjo holesterola. Slovenska znanstvenika sta sodelovala pri raziskavah.

Potenje je lahko znak Freyevega sindroma
Freyev sindrom je redka motnja, ki se najpogosteje pojavi kot posledica operacije v predelu ob obušesnih žlezah. Parotidne žleze so največje žleze slinavke v telesu, ki se nahajajo tik pod ušesi na obeh straneh obraza.

Razlogi, zakaj se vam luščijo stopala
Stopala se rada luščijo predvsem poleti, izključeni pa nikakor niso tudi ostali meseci. Poglejmo si najpogostejše razloge za luščenje, s čim si lahko pomagamo in kako poskrbeti za preventivo.

Krvavitve iz prebavil so lahko smrtno nevarne
Gastrointestinalna krvavitev je simptom številnih motenj prebavnega sistema, vključno z refluksom, razjedami in rakom. Pojavi se lahko v katerem koli delu prebavnega sistema, ki poteka od ust do anusa. Krvavitev je lahko blaga in dolgotrajna ali pa se pojavi nenadoma in je smrtno nevarna.

Jeste manj, pa se še vedno redite?
Zaradi kopice obveznosti v službi in doma imamo pogosto šele zvečer, ko gredo vsi spat, čas za prvi pravi obrok v dnevu. Ker smo lačni, hrano dobesedno goltamo in tako možganom ne pustimo, da bi nam pravočasno sporočili, da smo siti. In tako se naš klobčič slabega počutja, prebavnih tegob in kopičenja kilogramov veča, in veča ... Zveni znano?

'Kljub izjemnemu napredku na področju zdravljenja raka dojk, neenakosti po svetu ostajajo'
Slovenija se lahko pohvali z enim najbolj naprednejših zdravstvenih sistemov. Na področju raziskav in zdravljenja raka dojk je v zadnjih treh desetletjih prišlo do izjemnega napredka, ki je v nekaterih državah z visokim dohodkom privedel do več kot 40-odstotnega zmanjšanja umrljivosti zaradi raka dojk. Kljub temu neenakosti po svetu ostajajo, saj so številne skupine sistematično zapostavljene, prezrte in celo pozabljene. Poglejmo si, kaj so zapisali na Europa Donna Slovenija.

Tako si lahko pomagate pri otrdelem vratu
Otrdel vrat je najpogosteje posledica otečenih mišic, zaradi česar je vrat težko premikati v eno ali drugo stran. Premiki so lahko boleči, spremlja jih lahko tudi glavobol, bolečina v vratu, ramenih in/ali v rokah. Včasih je tako hudo, da moramo premakniti telo v eno stran, če želimo pogledati vstran.

Kako se zdravi debelost?
Debelost je kompleksen in globalen javnozdravstveni problem, ki predstavlja enega izmed največjih izzivov sodobnega časa. Spremembe v življenjskem slogu, prehranjevalnih navadah ter okoljskih in genetskih dejavnikih so prispevale k dramatičnemu porastu debelosti po vsem svetu. Njeni vzroki so tesno povezani z življenjskim slogom in okoljem, medtem ko lahko posledice segajo od kroničnih bolezni do socialnih in ekonomskih izzivov.

Ali pegasti badelj pomaga pri 'razstrupljanju'?
Pegasti badelj (Silybum marianum) je že dolgo znan po svojih potencialnih koristih za zdravje jeter. Znano je, da vsebuje biološko aktivne spojine, predvsem silymarin, ki ima številne potencialne zdravilne učinke. Kljub široki uporabi v tradicionalni medicini in alternativni terapiji pa ostaja vprašanje njegove dejanske učinkovitosti pri detoksifikaciji jeter predmet razprav in raziskav. V tem članku bomo pregledali najnovejše znanstvene ugotovitve o učinkovitosti pegastega badlja pri detoksifikaciji jeter ter razpravljali o njegovi morebitni klinični uporabi.

Spomladanski detoks – ali ga res potrebujemo?
Vstopamo v spomladanski del leta, čas obnovitve in prenove. V spomladanskem času se mnogi od nas začnemo zavedati pomembnosti uravnotežene prehrane in t. i. čiščenja telesa. V tem času se pogosto srečujemo s pojmom "spomladanski detoks", ki obljublja razstrupljanje telesa in izgubo odvečnih kilogramov. Vendar pa se poraja vprašanje – ali ta praksa resnično deluje?

Vam primanjkuje časa za vadbo?
V današnjem hitrem tempu imamo nemalo izzivov, zato pogosto varčujemo s časom, ki bi ga morali nameniti sebi in zdravemu življenjskemu slogu. Vendar je telesna dejavnost ključnega pomena, če želimo ostati v kar najboljši formi in ohranjati tako fizično kot tudi mentalno kondicijo. Torej, kaj lahko naredimo, ko smo preveč obremenjeni, da bi našli čas za vadbo?

Veste, kako dejansko deluje prebava?
Vsi že vemo, kako pomembna je zdrava in urejena prebava. Pa vemo, kako dejansko deluje? Kaj je prebavni sistem, kje se začne in kje konča prebava? Zakaj so pomembni prebavni encimi, zakaj potrebujemo probiotike? Poglejmo si vse, kar moramo vedeti o prebavi.

5 razlogov, zakaj je sladkor lahko škodljiv za zdravje
Sladkor, čeprav je okusen in priljubljen sestavni del mnogih prehranskih izdelkov, lahko v prevelikih količinah negativno vpliva na zdravje.

Zakaj se zdi, da je med mladimi porast bolezni?
Potem ko je komaj 42-letna Kate sporočila, da se zdravi zaradi raka, so na dailymail razglabljali o tem, zakaj se zdi, da je vedno več bolezni, tudi in predvsem rakavih, med mladimi, celo zelo mladimi ljudmi.

Najpogostejši miti o najstniški depresiji
Psihiater Leslie Miller je za hopkinsmedicine zapisal nekaj najpogostejših mitov o depresiji med najstniki.

Imate takšne obloge na jeziku? Preverite, kaj pomenijo
Geografski jezik je bolezen, ki je dobila ime po zaplatah, ki so videti kot zemljevid na vrhu in ob straneh jezika. Lahko ga imate tudi na drugih predelih ust. Zdravniki ga včasih imenujejo benigni migracijski glositis.

Depresijo in napade panike je rešila s spremembo prehrane
Po tem, ko je Gisele Bündchen obiskala različne specialiste, ni več vedela, kaj naj stori, naposled pa se je v nekem trenutku odločila za obisk naturopata, ki je pomembno vplival na spremembo njenega življenjskega sloga in posledično izboljšal njeno zdravje.

Dr. Jure Urbančič, dr. med., iz UKC Ljubljana med zmagovalci 10. International Medis Awards for Medical Research
V Narodni galeriji v Ljubljani so v četrtek, 7. marca 2024, slovesno razglasili devet zmagovalcev 10. International Medis Awards for Medical Research (IMA). Med njimi je tudi slovenski predstavnik dr. Jure Urbančič, dr. med., iz Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana. Njegov znanstvenoraziskovalni prispevek je bil najboljši na področju pulmologije in alergologije. Natečaj že deseto leto nagrajuje izjemne raziskovalne dosežke zdravnikov in farmacevtov iz devetih držav srednje in jugovzhodne Evrope.

10 načinov za spomladansko 'čiščenje' prehrane
Navadno govorimo o spomladanskem čiščenju stanovanja, morda pa je prišel čas, da spregovorimo tudi o 'čiščenju', bolje rečeno, spremembi naše prehrane. Zima se počasi končuje, zato bi bilo dobro, da tudi prehrano prilagodimo letnemu času.

Prebavna motnja, ki vpliva na absorpcijo hranil
Sindrom malabsorpcije je prebavna motnja, ki telesu, natančneje, naši prebavi, preprečuje, da bi učinkovito absorbirala hranila iz hrane.

Intimnost nikakor ne zajema le spolnosti
Menite, da je spolnost najpomembnejši element v razmerju, ali ne? Dejansko na to vprašanje ni enoznačnega odgovora, ker vsakemu od nas spolnost pomeni nekaj drugega – bolj ali manj pomembnega. Ljudje smo si različni, in kar je pomembno za nekatere, drugim morda sploh ni.

Vse, kar moraš vedeti o ženskih prsih
Ženske prsi so eden najbolj prepoznavnih simbolov ženskosti in hkrati pomemben del ženskega telesa, ki ga je treba razumeti in negovati. Poglejmo si nekaj ključnih dejstev o ženskih prsih, od njihovega razvoja do pomembnosti samopregledovanja in zanimivih dejstev.

Kaj odvajanje blata pove o vaši prebavi?
Redno odvajanje blata je osnova zdrave prebave. Res pa je, da ima besedica 'redno' pri tem precej relativen pomen. Nekateri namreč blato odvajajo trikrat dnevno, drugi samo vsake tri dni - in v obeh primerih gre lahko za redno odvajanje blata, če ni prisotnih bolečin, neznačilne barve in nenavadnih vonjav. Kako torej sploh vedeti, da z našo prebavo nekaj ni v redu?

Luskavica se lahko pojavi tudi na genitalnem predelu
Genitalna psoriaza je stanje, ki prizadene kožo na in okoli vaših genitalij. Povzroča boleče, gladke ali luskaste zaplate, razbarvano in srbečo kože.

Življenjski nasveti za 20-letnike, ki si želijo čustvene zrelosti
Če bi mladost vedela, kar ve starost, starost pa bi zmogla, kar zmore mladost, bi lahko rekli, da je življenje idilično. A vemo, da temu ni tako.

Zato vam izpadajo lasje
Izpadanje las je naravni fiziološki proces. Lasje se namreč ves čas obnavljajo v zaporednih ciklih, zato vsak med nami v povprečju izgubi okrog 100 las na dan, ki jih nadomestijo novi. Težava se pojavi, ko se ta cikel prekine oziroma se lasje iz faze rasti prehitro premaknejo v fazo izpadanja. V takih primerih govorimo o prekomernem izpadanju las, ki sicer praviloma ni življenjsko ogrožujoče, a lahko človeku povzroči hudo stisko in negativno vpliva na njegovo samopodobo in kakovost življenja. Pa je mogoče naravni cikel rasti las obnoviti?

Crohnova bolezen: simptomi, zdravljenje in preprečevanje
Crohnova bolezen je vnetna črevesna bolezen, ki prizadene številne ljudi. Preberite ta članek, če želite izvedeti več o simptomih, diagnozi, zdravljenju in preprečevanju Crohnove bolezni!

Zato bi morali po teh živilih posegati pogosteje
Prebava ima izjemno pomembno vlogo v našem telesu. Vpliva na absorpcijo hranil v krvni obtok in na raven energije v telesu. Zanemariti ne gre niti vpliva na imunsko odpornost, miselne procese ter splošno zdravje. Glede na to, da prebavnih procesov ne vidimo s prostim očesom, lahko vplivamo samo na vstopno točko hrane v telo, kar pomeni, da lahko s pravilno izbiro živil do neke mere vplivamo tudi na to, kako hitro se bo hrana prebavila.