delež

Zaščitite se pred klopi!
Klopi, ki na nas predvsem v toplejših mesecih nenehno prežijo med sprehodom ali aktivnostmi v naravi, so izjemno nevarni. Do česa lahko pride zaradi ugriza okuženega klopa in kako se zavarovati pred njimi, nam je pojasnil predstojnik infekcijske klinike prof. dr. Franc Strle.

Ne bojte se maščob!
Maščobe v prehrani so nekaj povsem običajnega in so pravzaprav nujno potrebne za normalno delovanje organizma, zato se jih nikar ne bojte, treba je le paziti, koliko jih zaužijete in katere.

Zakaj se redimo?
Debelost je bolezen sodobnega časa, saj je v razvitem svetu in tudi v Sloveniji čezmerno težkih že več kot 60 odstotkov ljudi. Kateri so tisti najpomembnejši dejavniki, ki vplivajo na debelost, nam je pojasnil splošni zdravnik mag. Andrej Kravos.

Zaradi preglasne glasbe lahko tudi oglušite
Tudi vi ali vaši bližnji radi dolgo poslušate glasno glasbo, po možnosti prek prenosnih predvajalnikov, ki zahtevajo, da imate v ušesih slušalke? Ste pomislili, da lahko to čez čas vpliva na vaš sluh?

Kaj tvegate z uživanjem gaziranih pijač?
Ne gasijo žeje, ne vsebujejo ravno veliko zdravju koristnih snovi, njihove negativne vplive na naš organizem pa je dokazalo že malo morje študij širom sveta, pa vendar so gazirane pijače še vedno nadvse priljubljene.

Se tudi vam mudi shujšati?
Poletje se nazadržno približuje, vam pa ni uspelo shujšati niti za gram? Nikar se ne lotevajte drastičnih in nezdravih diet, po katerih boste izgubljene kilograme še hitreje pridobili nazaj, ampak se projekta 'hujšanje' raje lotite z glavo, časa je še dovolj.

Dietna živila, ki vas bodo nasitila
Da bi ohranili svojo linijo ali izgubili nekaj kilogramov, vam ni treba stradati. Namesto tega raje uživajte živila, ki dokazano ustvarjajo občutek sitosti, zmanjšujejo apetit in tako pomagajo pri hujšanju.

Cepljenje še vedno najučinkovitejša zaščita!
Kljub nasprotovanju mnogih posameznikov strokovnjaki ugotavljajo, da cepljenje še vedno nudi najbolj učinkovito zaščito pred nekaterimi okužbami, še posebej okužbo s HPV, ošpicami, klopnim meningoencefalitisom in drugimi.

Imate mejno osebnostno motnjo?
Mejna osebnostna motnja ni bolezen, je pa stanje, ki močno vpliva na življenje posameznika, saj zaradi nje težko ohranja normalne odnose do partnerja, bližnjih in sebe. Prav zato je potrebno zdravljenje s psihoterapijo.

Povečajte možnost zanositve
V Sloveniji je porast neplodnosti v zadnjih letih zaskrbljujoč. Približno vsak šesti par obišče specialista za neplodnost.

Izognite se najbolj smrtonosnim rakom!
Najpogostejši raki niso vedno najbolj smrtonosni, a vendar se iz leta v leto zvišuje tako število rakavih bolnikov kot tudi smrti kljub vedno boljši diagnostiki in zdravljenju. Kako preprečiti in pravočasno odkriti najbolj smrtonosne oblike raka?

Vizita z gledalci že 15 let!
Vizita na POP TV je tista zdravstvena rubrika, ki je danes za tisoče Slovenk in Slovencev z nasveti o zdravju njihova nepogrešljiva stalnica sobotnih večerov. 20. decembra bo z njimi polnih 15 let!

Pomagajte zbrati sredstva za novo reševalno vozilo
Reševalec na motorju ima občutno krajši reakcijski čas kot ostala reševalna vozila. Ko gre za življenje, pa šteje vsaka sekunda. Prav zato društvo MAkSi zbira sredstva za nakup novega reševalnega motocikla za UKC Ljubljana.

Ali tudi Adriana obsedeno hujša?
Še pred nekaj dnevi, ko se je pripravljala na revijo Victoria's Secret, je Adriana Lima na veliko razlagala, kako že nekaj tednov vsak dan telovadi in hujša ter da nekaj ur pred revijo celo ničesar ne je in ne pije. S tem je sprožila kar nekaj polemik in pozneje svoje izjave preklicala.

'Zdravniki nismo bogovi v belem'
Čeprav se z aferami močno spodkopava zaupanje v "bogove v belem", je odkrit in zaupljiv odnos med pacientom in bolnikom bistven za uspešno zdravljenje. S tem se strinja tudi prof. dr. Pavel Poredoš, predsednik Slovenskega zdravniškega društva, ki bo letos praznovalo 150. obletnico delovanja.

Depresija prizadene čedalje več starejših
V Sloveniji se povečuje delež starejšega prebivalstva, s tem pa se povečuje tudi število posameznikov z duševnimi težavami. Blage depresivne simptome naj bi imela kar četrtina starostnikov.

Skoraj polovica 15-letnikov že pila alkohol
Skoraj polovica 15-letnikov v Sloveniji je bilo opitih že vsaj dvakrat v življenju, vsaj enkrat tedensko pa alkoholne pijače uživa 26 odstotkov teh, je pokazala mednarodna raziskava HBSC. Podatki so zaskrbljujoči, predvsem ker je pitje alkohola v mladosti izjemno tvegano.

S koruzo do boljše prebave
V teh dneh si bo marsikdo privoščil bodisi pečeno bodisi kuhano koruzo. Ta žitarica, ki so jo najprej gojili v Južni in Srednji Ameriki, je danes priljubljena po vsem svetu. Je bogat vir vitaminov in mineralov.

'Pri 180 cm sem tehtal 40 kg'
Čeprav veljajo za žensko težavo, za motnjami hranjenja zboleva vse več predstavnikov močnejšega spola. Ben je pri 180 centimetrih višine v najhujšem obdobju življenja tehtal zgolj 40 kilogramov!

Zakaj ženskam ni do seksa?
Spolne motnje pri ženskah so pogostejše, kot se morda zdi na prvi pogled, kajti mnoge o težavah še vedno nočejo spregovoriti. Pa vendar tuje študije kažejo, da sta pri ženskah najpogostejši spolni motnji upad spolne želje ter težave z doseganjem orgazma.

Znebite se celulita
Ste se že kdaj vprašale, zakaj je narava tako kruta, da ga je podarila prav nam, moškim pa ne? Celulit je nadloga, za katero trpi skoraj vsaka ženska, le da je pri nekaterih bolj, spet pri drugih manj viden. Zakaj se z njim sooča le nežnejši spol in kako si pomagati, nam je zaupala POPova zdravnica, dermatologinja mag. Metka Adamič, dr. med.

Versacejeva razkrila, kaj jo je pahnilo v anoreksijo
25-letna Allegra Versace je v enem od redkih intervjujev spregovorila o svojem dolgoletnem boju z anoreksijo, v katerega jo je pahnila želja po anonimnosti v težavnem obdobju odraščanja.

V Sloveniji kadi približno četrtina ljudi
V Sloveniji kadi približno četrtina prebivalcev, starejših od 15 let, v svetu približno tretjina odrasle populacije. Vsako leto zaradi bolezni, povezanih s kajenjem, po svetu umre pet milijonov ljudi, v Sloveniji okoli 3000.

Babice svet potrebuje bolj kot kadar koli prej
Letošnji mednarodni dan babic poteka pod geslom Babice svet potrebuje bolj kot kadar koli prej. Pri porodu igrajo namreč sila pomembno in odgovorno vlogo ter ves čas skrbijo tako za dobro psihično in fizično počutje porodnice kot tudi za dobrobit novorojenčka.

Cepljenje - varen in učinkovit ukrep
Med 23. in 30. aprilom poteka evropski teden cepljenja. Na Zavodu za zdravstveno varstvo Celje ob tem opozarjajo, da je cepljenje preizkušen, varen in učinkovit ukrep za preprečevanje nalezljivih bolezni.

S cepljenjem nad smrtonosne bolezni
Cepljenje je pomemben javnozdravstveni ukrep, saj dokazano rešuje življenja in izboljšuje njegovo kakovost. Zaradi cepljenja se zmanjšuje število zbolelih za številnimi nalezljivimi boleznimi, poleg tega smo s cepljenjem do zdaj popolnoma izkoreninili črne koze, kmalu se pričakuje tudi izkoreninjenje otroške paralize.

Slovenci razvili nov način rekonstrukcije dojke
Cilj rekonstrukcije dojke je zagotoviti uspešnost operacije, preprečiti odmiranje tkiva in zagotoviti čim večjo simetrijo dojk. Vse to omogoča slovenski izum, ki je plod sodelovanja kirurgov in strokovnjakov s Fakultete za strojništvo.

Sistemsko zdravljenje raka
S sistemskim zdravljenjem raka so nekateri raki, kot so rak mod in limfomi, pa tudi nekatere druge vrste raka, postali visoko ozdravljivi ne glede na obseg in stadij bolezni. Hkrati se je zaradi sistemskega zdravljenja podaljšalo preživetje bolnikov/bolnic z razsejanim rakom dojk, debelega črevesa in jajčnikov. Več o njem nam je povedala doc. dr. Barbara Jezeršek Novaković iz Onkološkega inštituta Ljubljana.

Štirje najpogostejši raki pri moških
Med najpogostejšimi oblikami rakavih obolenj pri moških se pri nas pojavljajo rak prostate, pljuč, kože in debelega črevesja. Kakšni so simptomi in kaj lahko moški preventivno naredijo, da zmanjšajo tveganje? Preverite!

Redke, vendar enakovredne bolezni!
Pri nas s katero od redkih bolezni trenutno živi okrog 100 tisoč ljudi, ki se v primerjavi z drugimi bolniki pogosto znajdejo v neenakovrednem položaju. Ne le z vidika zagotavljanja primerne zdravstvene oskrbe, temveč tudi z vidika socialne obravnave. Tako letošnji tretji evropski dan redkih bolezni poteka pod geslom 'Redko, vendar enakovredno!'