Vizita.si

delo na sebi

Naslovnica 15. 06. 2022 05.00

Kako poskrbeti za varno in brezskrbno prihodnost?

Le kdo si ne želi živeti tako, kot je od nekdaj sanjal? Si vsaj občasno privoščiti doživetja in stvari, ki razveselijo našo dušo in pozitivno vplivajo na naše zdravje? In konec koncev poskrbeti za družino v vseh pogledih ter sebi in svojim najbližjim omogočiti, lepo, varno in čimbolj brezskrbno prihodnost? Čeprav se sliši skoraj prelepo, je s preudarnimi odločitvami in edinstvenim načrtom finančne zaščite vendarle mogoče kljub številnim življenjskim izzivom uresničiti svoje želje.

Duševno zdravje 08. 06. 2022 05.00

Kako prepoznati posttravmatsko stresno motnjo?

Posttravmatska stresna motnja (PTSD) se pojavi po travmatskem dogodku in moti človekovo sposobnost delovanja. Če zaznate simptome PTSD, je pomembno, da pravočasno obiščete zdravnika, da lahko dobite pravo diagnozo in zdravljenje.

Osebna rast 20. 05. 2022 12.16

Kako sprejeti notranjega otroka v sebi?

Vsak ima notranjega otroka. Nekateri se ga zavedajo in ga sprejemajo, drugi so popolnoma nevedni o njegovem obstoju, spet tretji pa iščejo načine, kako ga prepoznati. Zakaj je pomembno, da sprejmemo, objamemo in prepoznamo svojega notranjega otroka? Ker nosi vse tiste vsebine, dobre in slabe, ki nas v odraslosti bodisi ovirajo ali pa nas vodijo do zdravih odnosov.

Naslovnica 19. 05. 2022 05.00

Alternativna medicina: Vse, kar morate vedeti

Vsi mislimo, da vemo, kaj točno pomeni alternativna medicina. Pa je res tako?

Osebna rast 10. 05. 2022 05.00

Življenje, ki ga živite, je odsev vašega odnosa do sebe

Če se ne cenite in s seboj ne delate lepo, zelo verjetno tudi vaša oklica z vami dela enako. Če se spoštujete, vas spoštujejo tudi drugi. Formula je preprosta, a kljub temu težka, saj je spremembe na sebi težko delati, če zanje nimamo močnega motiva.

Psiha 02. 05. 2022 05.00

Zakaj bolj cenimo stvari, za katere se moramo potruditi?

Gotovo si že kdaj izkusil neverjeten občutek zmagoslavja, ponosa in moči, ko si dosegel zahteven cilj. Počutil si se, kot da si od sedaj najprej zmožen doseči čisto vse.

Lajfstajl 01. 04. 2022 05.00

Se znaš pravi čas ustaviti?

Bi zase rekel, da se znaš pravi čas ustaviti? Se znaš pohvaliti in sprejemati komplimente? Na žalost je izgorelost postala zelo pogosta tudi med najstniki. Oskar se je tokrat s svetovalko pogovarjal ravno o tem, o pravočasnem postavljanju mej ... samemu sebi.

Psiha 15. 03. 2022 04.45

Kako premagati perfekcionizem?

Vsaka stvar ima svoje meje – tudi delo. In čeprav se sliši paradoksalno, je lahko želja po tem, da bi vse naredili čim hitreje in čim bolj popolno, izredno slaba za naše zadovoljstvo in tudi za našo produktivnost.

Lajfstajl 22. 02. 2022 05.00

Pokaži, kdo si!

Prebral si že naš članek o pasteh influencerstva (link do članka) in veš, na kaj moraš biti pozoren, da se ne bo želja po internetni slavi prelevila v nočno moro. Kljub temu te influencerstvo mika – veš, da v sebi skrivaš veliko stvari, ki bi jih rad delil s svetom.

Lajfstajl 17. 02. 2022 05.00

3 pasti influencerstva

Bodimo iskreni – vsak od nas je že razmišljal o tem, da bi postal influencer. Denar, prijetno delo, popularnost – zdi se, da je influencerstvo idealna služba večine mladih.

Življenjske zgodbe 31. 01. 2022 05.00

Ana Praznik iskreno o svojem življenju: od otroštva do 40. rojstnega dne

Ana Praznik je pri svojih rosnih 19. letih stopila na avdicijski oder šova Popstars, vse ostalo pa je zgodovina. S skupino Bepop, v katero je bila izbrana, je ustvarila čudovito zgodbo, ki traja še danes, vmes postala mamica in voditeljica Delovne akcije ter bogatejša za številne življenjske izkušnje. Tokrat sva z Ano iskreno govorila o vsem: o njenem otroštvu, prvih korakih v svetu glasbe, bolečih izgubah, materinstvu, osebni rasti in vsem ostalem, kar je Ano zaznamovalo, da je danes to, kar imajo radi vsi Slovenci.

Duševno zdravje 17. 11. 2021 05.00

Kako sta prehrana in telesna aktivnost povezani z duševnim zdravjem?

Ko se začnemo posvečati skrbi za duševno zdravje, pogosto spregledamo temeljne gradnike, brez katerih ni dobrega psihofizičnega počutja in na katere imamo velik vpliv sami. Rutina spanja, urejena prehrana in redno gibanje so elementi našega življenja, ki pomembno vplivajo na vsakodnevno funkcioniranje. V tokratnem prispevku pa nekoliko več pozornosti namenjamo prav povezanosti duševnega zdravja, prehrane in telesne aktivnosti.

Življenjske zgodbe 19. 10. 2021 05.00

Jaka Križanič: '' Ne sprijaznite se s povprečjem. Ne iščite izgovorov za neuspeh. Dovolite si poizkusiti več.''

Pri poškodbah našega telesa in nadaljnjih rehabilitacijah, takšnih in drugačnih, je vse odvisno od tega, kako hude so same poškodbe, kako naše telo odreagira na rehabilitacijo in potek zdravljenja, kot pri vsem drugem v življenju pa je tudi pri tem izjemno pomembna psihična moč.

Duševno zdravje 04. 10. 2021 05.00

Ekspresivna umetnostna terapija: drama, ples, glasba in pisanje

Ekspresivna umetnostna terapija je integrativni pristop, ki uporablja različne metode – pisanje, glasbo, vizualno umetnost, dramo in ples, s pomočjo katerih lahko posameznik osebnostno raste, razvija spretnosti, zmanjšuje simptome čustvenih motenj, izboljša komunikacijo in osmišlja osebne življenjske izkušnje.

Alternativa 27. 09. 2021 05.00

Zdravilni kristali: kaj je res in kaj ni?

Kristali so že od nekdaj priljubljeni tako v spiritualnih krogih kot tudi v krogih alternative. Naravne kamnine so lepi kristali, za katere določeni ljudje trdijo, da imajo tudi sposobnosti zdravljenja. Kaj o tem meni 'znanost', kaj je res in kaj ni, ter navsezadnje, kaj kristali resnično zmorejo?

Aktivno življenje 14. 09. 2021 05.00

Tako lahko dosežete najboljše rezultate z vadbo doma

Ste med tistimi, ki so med to epidemijo dobili dodatno motivacijo za telovadbo, ali med tistimi, ki so popolnoma izgubili voljo? Ponujamo vam nekaj nasvetov, kako lahko pridete iz druge skupine v prvo.

Duševno zdravje 16. 07. 2021 06.00

Stanje, ki ima lahko resne zdravstvene posledice

Dolgotrajni stres, ki ga imenujemo tudi kronični stres, je dolgoročen fiziološki odziv, ki ima lahko resne zdravstvene posledice, če se ne zdravi pravočasno in ustrezno. Vpliv dolgotrajnega stresa lahko vključuje tako fizično kot duševno zdravstveno stanje, navadno pa zajema oboje.

Duševno zdravje 10. 05. 2021 06.00

7 manj znanih vrst terapevtskih pristopov

Čeprav vsi poznamo psihoterapijo in svetovanje, na področju pomoči ljudem obstaja še veliko zanimivih pristopov, ki so lahko v pomoč klasičnim oblikam. Terapija s peskom, glasbo, knjigami, petjem, živalmi – to so le nekatere od zanimivih in nadvse sproščujočih metod, ki pomagajo pri različnih težavah s stresom, čustvovanjem ali težjih duševnih motnjah.

Odnosi in spolnost 23. 04. 2021 06.00

''Vsak hrepeni po osrečujoči partnerski zvezi, kjer je slišan, razumljen, ljubljen, podprt s strani partnerja''

Kaj je tako imenovani izpopolnjen odnos? Kaj so zdravi obrambni mehanizmi in kateri so tisti, ki nam v partnerskih odnosih in tudi sicer škodijo? Kako se lahko rešimo spon lastnih obrambnih mehanizmov, ki največkrat izvirajo iz ranega otroštva, in zaživimo 'srečno' življenje? O tovrstni tematiki smo se pogovarjali s specialistko zakonske in družinske terapije Anjo Kovačič.

Psiha 20. 04. 2021 06.00

''Stigmatizacija težav v duševnem zdravju je še vedno prevelika''

Kakšne so razmere na področju duševnega zdravja mladih v času trenutne epidemije in v povezavi z njo? V medijih lahko poslušamo o vplivih na ekonomijo in na splošno na ves sistem, premalo poudarka pa dajemo svojemu splošnemu duševnemu zdravju predvsem duševnemu zdravju mladih, za katere so trenutne razmere vse prej kot lahke.

Osebna rast 19. 04. 2021 14.00

Imago terapija: ustvarjanje ljubezni, kot si je želimo

Doživeti pravo ljubezen, ki temelji na globoki in pristni povezanosti s partnerjem, je želja mnogih. Hkrati pa je to tudi temeljni cilj imago terapije, ki v ospredje postavlja sočutno reševanje konfliktov, odkrivanje ranljivosti in poglabljanje intimnosti v varnem prostoru. Učinkovita partnerska komunikacija je ključnega pomena za ohranjanje dolgega in izpolnjujočega odnosa. Skupno življenje pomeni srečanje na polovici poti, premagovanje ovir ter konstruktivno izražanje negotovosti in frustracije.

Duševno zdravje 23. 03. 2021 06.00

Kaj je senčna plat naše osebnosti in kako jo lahko sprejmemo?

V jungovski psihologiji je senca (znana tudi kot id, senčni vidik ali senčni arhetip) bodisi nezavedni vidik osebnosti, ki ga zavestni ego v sebi ne prepozna, bodisi ga noče sprejeti in ga celo zavrača.

Puberteta 26. 02. 2021 06.00

7 stvari, ki bi jih moral narediti, preden zapustiš srednjo šolo

Srednja šola je nekako zadnje obdobje v našem življenju, v katerem nam še visijo nad glavo starši, hkrati pa smo vezani v neko skupnost. Študij v tem pomenu ni več enak, saj smo vsaj delno prepuščeni sami sebi. Katere so torej zabavne, nore, a tudi uporabne stvari, ki bi jih moral narediti, preden zapustiš srednjo šolo?

Alternativa 25. 02. 2021 05.30

Kaj je Theta zdravljenje in kako deluje?

Če radi berete, ste na knjižnih policah zagotovo že opazili delo ThetaHealing, ki v tujini, pa tudi pri nas, vedno bolj dobiva na pozornosti in veljavi. Kaj je ThetaHealing oz. thetazdravljenje, kako učinkuje na človeško telo in kakšna je filozofija v ozadju? Kot pri vseh drugih alternativnih oblikah zdravljenja je tudi pri tej tehniki bolj malo znanstvene podlage.

Duševno zdravje 01. 02. 2021 06.00

Kakšna je razlika med lenobo in odlašanjem?

Sta lenoba in odlašanje le dve različni besedi za isto stvar? Ne. Odlašanje je aktiven proces, pri katerem namesto naloge, ki bi jo morali opraviti, počnemo nekaj drugega, manj obremenjujočega. Nasprotno pa lenoba kaže na apatijo, neaktivnost ter nepripravljenost na ukrepanje.

Lajfstajl 21. 01. 2021 06.00

Kaya Solo: Rada sledim temu, kar mi je v tistem trenutku všeč

Kajo Kočevar večina pozna pod umetniškim imenom kaya.solo, kakor ima tudi poimenovana svoja družbena omrežja. 23-letnica ustvarja zanimive vsebine, ki jih primarno objavlja na svojem YouTubovem kanalu, dodatno pa tudi na Instagramu in danes TikToku. Z njo smo se pogovarjali o družbenih omrežjih, ciljih, željah in predvsem tistem, kar danes zanima večino mladih – kaj pomeni biti influencer?

Duševno zdravje 07. 01. 2021 05.30

So novoletne zaobljube sploh smiselne?

"Ne spreminjajte se zaradi novega leta, spreminjajte se za svojo osebno rast. Ne glede na to, kakšne so vaše zaobljube, vse se začne v vas samih," pravi misel neznanega avtorja.

Odnosi in spolnost 05. 01. 2021 06.00

Ste v razmerju začeli izgubljati sami sebe?

Biti v zvezi z osebo, s katero se počutimo popolnoma povezane, ob kateri se počutimo sprejete, cenjene in ljubljene, je nekaj najlepšega in najbolj izpolnjujočega. A kljub vsem sladkostim in radostim, ki jih partnerski odnos (zlasti v začetnih fazah) prinese, ne smemo dovoliti, da se v partnerstvu izgubimo.

TOK 04. 01. 2021 08.44

Eva Alina Hočevar: "Upala sem, da bom izbrana"

Eva Alina Hočevar, kajakašica in kanuistka na divjih vodah, je ena tistih, ki so vztrajali in se borili, da bi postali še boljši. Kot večina mladih športnikov je potrebovala finančno pomoč, da bi lahko še več trenirala in dosegla najodmevnejše rezultate na tekmovanjih. Po tihem je vedno spremljala projekt Mladi up in ko je dve leti zapored osvojila izjemne rezultate si je zaželela še več, se je prijavila na razpis.

Duševno zdravje 27. 11. 2020 06.00

Kako pandemija covida-19 vpliva na naše duševno zdravje?

Leto 2020 je zaznamovala pandemija covida-19, ki je močno posegla v naš življenjski slog, odnose in v veliki meri tudi duševno zdravje. Ljudje po vsem svetu se spopadajo z depresijo, tesnobo, zaskrbljenostjo in stresom. Nekateri bolj, drugi manj. Medtem ko se epidemiologi in virologi trudijo razumeti in preprečiti širjenje novega koronavirusa, so na drugi strani raziskovalci, ki jih skrbi še druga pandemija – pandemija duševnih težav.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996