delovanje antibiotikov

Žejni zdravja
Včasih je veljalo nepisano pravilo: »Eno jabolko na dan odpravi zdravnika stran.« Danes temu žal ni več tako. Živimo v drugačnih, bolj hitrih časih, z vse več obveznostmi in stresa, zato imamo zase vse manj čas, tudi, ko gre za pravilno izbiro in pripravo hrane.

Živila, ki bi jih morali uživati vsak dan
V hladnih zimskih dneh se nemalokrat poruši imunski sistem, zato se prehladimo, smo utrujeni ali staknemo virozo. Vse to lahko preprečimo z rednim gibanjem, izogibanjem stresu, zadostno količino spanja in ustrezno prehrano. Ta mora vsebovati veliko vitaminov, mineralov in aminokislin. Poglejmo podrobneje!

7 najpogostejših razlogov za neznosno srbečico tam spodaj
Neprijetna vaginalna srbečica se najpogosteje pojavi zaradi različnih izdelkov, ki jih ženske uporabljajo med mesečnim perilom. A včasih je razlog za srbečico bolj resen in je treba obiskati ginekologa. Ta vodnik vam bo pomagal razbrati, kaj bi lahko bil vzrok za srbečico nožnice in kakšne so možnosti zdravljenja.

Veliko odkritje! Odslej boste zeleno solato jedli pogosteje
Znanstveniki iz univerze v Melbournu se lahko pohvalijo, da so prvi, ki so odkrili, da redka vrsta monosaharida oz enostavnega sladkorja, ki je v zeleni listnati zelenjavi, hrani 'dobre' bakterije v črevesju in tako vpliva na izboljšano delovanje črevesne mikroflore in celotnega prebavnega sistema.

Pravočasno odkrijte parodontalno bolezen
Dobro ustno zdravje nam omogoča,da brezskrbno žvečimo, okušamo, govorimo, se poljubljamo in smejimo. Bolezni, ki prizadanejo ustno votlino pa, močno ogrožajo tudi naše splošno zdravje. Paradontalna bolezen, ki je najbolj razširjena, predstavlja javnozdravstveni problemom velikih razsežnosti.

Uprite se prazničnemu prenajedanju in odpravite prebavne tegobe
Božično-novoletni prazniki so čas, ko so mize obložene s slastnimi dobrotami, ki nas spravljajo v skušnjavo. Čeprav se zdi, da je vse to balzam za našo dušo, pa lahko želodec in prebava še kako trpita. Kako torej preprečiti težave z želodcem in prebavo?

Kaj obraz pove o vašem zdravju?
Od rdečih ličnic, rumene polti pa vse do manjše gostote las … Obraz lahko o vašem zdravju pove marsikaj, pomembno je le, da znake prepoznate. Preverite, kaj lahko pomenijo nekateri simptomi.

Že poznate ta čudežni gel?
Nezdrav način življenja in onesnaženo okolje povzročata kopičenje toksinov in drugih škodljivih snovi v našem telesu, kar dolgoročno vodi do oslabitve imunskega sistema in različnih bolezni. Prav zato je pomembno, da vsaj dvakrat letno dodobra razstrupimo svoje telo. Za ta namen je idealen silikonski gel.

'Moje življenje je popolnoma uničeno!'
Leva noga Michaela Culla je tako obilna, da mu morajo hlače šivati po meri, nove čevlje lahko nosi samo 14 dni, ker se podplati tako hitro obrabijo, ljudje ga kličejo 'slonji mož'. Njegova noga že tehta 13 kilogramov – in še vedno raste!

Čudežni gel navdušuje tudi slovensko voditeljico
Ste že slišali za čudežni silikonski gel, ki ga v ruski medicini uporabljajo za razstrupljanje telesa, proti prebavnim motnjam, pri kroničnih črevesnih obolenjih, kot pomoč pri alergijah, pri jemanju antibiotikov in še bi lahko naštevali? Nanj prisega tudi igralka in televizijska voditeljica Ula Furlan.

Grozljive posledice pogostega tretmaja
Za 17-letno lepotičko Harleigh Kay se je obisk kozmetičnega salona, kjer je želela potemniti svoje obrvi in se malo razvajati, končal grozljivo. Zaradi hudih opeklin so jo reševalci odpeljali v bolnišnico, najstnica pa se sedaj boji, da je to konec njenih sanj o manekenski karieri.

Veste, kako si pomagati ob prebavnih težavah?
Med prebavnimi težavami sta najpogostejši diareja in zaprtje, ki prinašata nemalo težav. A pri njiju si lahko med drugim pomagate tudi s probiotiki, pri čemer pa je treba biti pozoren na to, da izberemo pravo vrsto teh živih bakterij.

Kaj uničuje prebavo?
Kadar prebavni sistem ne deluje najbolje, to vpliva na delovanje vseh drugih organov. Uničuje tako vaše zdravje kot tudi dobro počutje. Vse to pa po navadi povzročijo samo slabe navade.

Tako se lahko izognete raku
Najprej vas moramo razveseliti z dobro novico, in sicer da se lahko v kar 70 odstotkih izognete rakavim obolenjem, če živite zdravo. Zdrava prehrana, vadba, izogibanje alkoholu in kajenju so vaša prva obramba pred rakom. K temu pa lahko pripomorejo tudi naslednje strategije.

Kako se rešiti bolečine zaradi aft?
V hladnih dneh in ob pogostejših prehladih mnogi postanejo žrtve pekočih in zelo bolečih razjed ali tako imenovanih aft. Čeprav za afte ni kriva slaba ustna higiena, pa to ne velja za druge spremembe in moteče pojave, ki se še lahko pojavijo v ustih in ki jih omenjamo v nadaljevanju.

Mag. Branko Šibanc, dr. med.
Infektolog, ki se ukvarja z zdravljenjem borelioze, z usmerjenim predpisovanjem antibiotikov, opredeljevanjem nepojasnjenih vročinskih stanj, s tropsko medicino in z ostalimi nalezljivimi boleznimi.

Užijte to poletje brez nadležnega srbenja »tam spodaj«
Poletje lahko prinese veliko več kot zgolj toplo vreme in lenobne dneve na plaži. Za mnoge ženske so neprijetnosti in srbenje zaradi glivičnih okužb nožnice pogosta težava v dolgem, vročem poletju.

Uravnajte si prebavo po jemanju antibiotikov
Antibiotiki, ki jih uživamo zaradi bakterijske okužbe, na žalost ne vplivajo le na slabe bakterije v našem telesu, ampak tudi na dobre – torej tiste, ki so ključne za dobro prebavo. Prav zato ni nenavadno, da uživanje antibiotikov pogosto povzroča diarejo.

Odgovorna raba zdravil: Več zdravja, manj odpadkov!
Pravilna in odgovorna uporaba zdravil je ključna za učinkovitejše zdravljenje in zmanjšanje tveganja za nastanek neželenih učinkov. Na ta način se seveda zmanjša tudi količina odpadnih zdravil.

Se redimo zaradi antibiotikov?
Antibiotike v živinoreji že dolgo uporabljajo za hitro vzrejo živine, a vse več dokazov kaže tudi, da imajo ti enak učinek tudi na človeško telo. Še več. Nekateri strokovnjaki so prepričani, da so antibiotiki krivi za porast debelosti, sladkorne bolezni in srčno-žilnih bolezni.

Vnetje mehurja! Pa ne že spet!
Urinarne okužbe so zelo pogoste in nadvse neprijetne. Kako jih enkrat za vselej odpraviti?

Nepravilna raba antibiotikov ubija!
Antibiotiki so ena najpomembnejših vrst zdravil, ki smo jih ljudje razvili. Brez njih bi umirali že zaradi pljučnice. Toda njihova napačna raba je kriva, da narašča število bakterij, ki postajajo nanje odporne.

Za mamico usodna kombinacija zdravil
Za 25-letno mamico iz Velike Britanije je bila usodna kombinacija predpisanih zdravil in zdravil, ki jih je kupila v lekarni brez recepta, za katera je menila, da ji bodo pomagala še hitreje okrevati.

Probiotiki krepijo imunski sistem
Črevesje je eden najpomembnejših delov našega imunskega sistema, saj je tam kar 70 odstotkov obrambnih celic. Prav zato je pomembno, da v tem času, ko razsajajo viroze in prehladi, skrbite za uravnoteženo črevesno floro. Pri tem pa so vam lahko v pomoč probiotiki.

Mastna hrana lahko povzroči napade žolča
Bolečina na desni zgornji strani trebuha, bruhanje, slabost … Nič kaj prijetno, če vas doleti med božičnimi prazniki. Pa vendar so v tem času napadi žolča pogosti. Preverite, kdo ima večje možnosti, da dobi žolčne kamne, in kakšne so možnosti zdravljenja.

Naučite se pravilno uporabljati antibiotike!
V Sloveniji zdravniki za zdravljenje akutnih bolezni najpogosteje predpisujejo antibiotike. Ker sebi in ostalim ljudem z nepravilnim jemanjem antibiotikov naredimo več škode kakor koristi, je dobro vedeti, kako in kdaj jih pravilno jemati.

Katere hrane in zdravil ne smete nikoli kombinirati?
Že samo temperatura vode, s katero poplaknete tableto, lahko vpliva na njeno učinkovitost. Preverite, katere hrane in zdravil ne smete nikoli mešati, če želite, da bo učinek zares najboljši!

Prepoznajte simptome tuberkuloze!
Za tuberkulozo vsako leto po vsem svetu na novo zboli približno devet milijonov ljudi – kar 90 odstotkov jih prihaja iz držav v razvoju. Pri nas je obolevnost nizka, saj letno zboli le okoli 200 ljudi. Bolezen se med ljudmi prenaša kapljično, okrevanje pa traja od pol leta do dveh let.

Probiotiki, čuvaji našega imunskega sistema
Beseda probiotik izhaja iz grške besede pro bios, kar pomeni »za življenje«. Pojavila se je v sredini 20. stoletja, ko se je pokazalo, da nekateri mikroorganizmi pozitivno vplivajo na črevesno floro.

10 največjih zdravstvenih preplahov zadnjega desetletja
Medtem ko medicinska tehnologija iz dneva v dan napreduje, smo ljudje zdravstveno vedno bolj ogroženi. Kateri so bili tisti zdravstveni preplahi, ki so najbolj zaznamovali zadnje desetletje?