delovanju

Ali res potrebujemo vse organe?
Mandlji se kronično vnamejo in lahko povzročijo resne težave, z modrostnimi zobmi so prav tako same preglavice, da ne govorimo o nevarnosti vnetja slepiča. Ali to morda pomeni, da organov, katerih funkcije niti ne poznamo, preprosto ne potrebujemo?

Odgovorna raba zdravil: Več zdravja, manj odpadkov!
Pravilna in odgovorna uporaba zdravil je ključna za učinkovitejše zdravljenje in zmanjšanje tveganja za nastanek neželenih učinkov. Na ta način se seveda zmanjša tudi količina odpadnih zdravil.

Tega o človeškem telesu niste vedeli ...
Človeško telo je kljub napredovanju medicine še vedno pogosto prava uganka. Znanstveniki namreč vedno znova odkrivajo presenetljive zanimivosti o delovanju našega organizma.

Previdno z vitaminom D in kalcijem!
Čeprav so prehranska dopolnila načeloma nenevarna, je treba z njimi, tako kot z zdravili, ravnati pravilno. Kalcij in vitamin D tako lahko, v prevelikih količinah, močno škodita zdravju srca.

Težave s prostato po 40. letu
Prostata ali obsečnica je del moških spolnih organov. Je kot oreh velika moška spolna žleza z zunanjim izločanjem. Leži tik pod sečnim mehurjem in z vseh strani obdaja začetni del sečnice.

7 težav z nohti, ki jih nikar ne spreglejte
Nohti so odraz našega zdravja in lahko razkrivajo marsikatere nevarne bolezni. Preverite, v katerih primerih morate nujno obiskati zdravnika.

VIDEO: Nina se jih je končno znebila
Pigmentne lise so nadloga, ki sicer ne škodijo zdravju, a močno vplivajo na posameznikovo samopodobo. Enajst let se z njimi spopada tudi igralka Nina Ivanič, ki je preizkusila že številne načine zdravljenja, a ji niso pomagali.

Zmagovalec resničnostnega šova se ponovno bori z rakom!
Ethan Zohn nam je lahko vsem vzor. 37-letnik ne dovoli, da bi ga huda bolezen premagala. Kljub raku poskuša ohranjati svoje fizično in duševno zdravje.

Kako se pogreti?
Če spadate med ljudi, ki ne marajo hladnih mesecev, se jim morda le ne znate (ali nočete) prilagoditi. Določene navade namreč ogrejejo tako od znotraj kot tudi od zunaj ter okrepijo imunski sistem.

VIDEO: Tudi vi jo lahko dobite!
Luskavica je kronična vnetna bolezen, ki se kaže z značilnimi kožnimi izpuščaji. Zadnje raziskave jo povezujejo z motnjami v delovanju imunskega sistema, žal pa se bolezni še vedno ne da popolnoma pozdraviti, z zdravili in zdravljenji se le lajša simptome.

Zbrali smo kar 38.000 evrov!!!
Na pobudo ekipe Sveta smo zaposleni PRO PLUS v začetku oktobra stopili skupaj in pretekli Slovenijo z razlogom. Z dobrodelno akcijo ''MALI KORAKI ZA VELIK CILJ'' smo s skupnimi močmi in podporo ljudi iz celotne Slovenije zbirali sredstva za pomoč pri delovanju prvega celostnega centra za otroke z Downovim sindromom.

Ko odrasel moški moči posteljo
Larry Phillips je uspešen bančnik, srečno poročen moški in oče dveh otrok. Priljubljen je tudi med prijatelji in ima bogato družabno življenje. Toda pred vsemi skriva veliko skrivnost – ponoči pri 50-ih še vedno moči posteljo.

Kljub luskavici je uspela v modnem svetu
Dokaz, da je vse mogoče, je zagotovo 26-letna CariDee English, ki ji je kljub kožni bolezni uspelo v modnem svetu. Vstopnico v modni svet si je prislužila z zmago v sedmi sezoni ameriškega šova America's Next Top Model, a pot do uspeha ni bila lahka.

'Zdravniki nismo bogovi v belem'
Čeprav se z aferami močno spodkopava zaupanje v "bogove v belem", je odkrit in zaupljiv odnos med pacientom in bolnikom bistven za uspešno zdravljenje. S tem se strinja tudi prof. dr. Pavel Poredoš, predsednik Slovenskega zdravniškega društva, ki bo letos praznovalo 150. obletnico delovanja.

Bolezni ščitnice pogosteje prizadenejo ženske
Ščitnica je izjemno pomembna žleza, saj ščitnični hormoni uravnavajo različne mehanizme v telesu, zlasti presnovo. Na vprašanja, kako prepoznati bolezni ščitnice in kako ukrepati, nam je odgovarjal endokrinolog, doc. dr. Tomaž Kocjan, dr. med.

Življenje so mu rešila jetra neznanca
Pred dvema letoma je takrat 34-letni Aleksander zaradi pljučne embolije pristal na urgenci ljubljanskega kliničnega centra. Zaradi zapletov pri bolezni so mu začela odpovedovati jetra in če ne bi bilo 42-letnega Nemca, ki je bil darovalec organov, danes tudi Aleksandra ne bi bilo več med nami.

Depresijo je treba pravočasno odkriti in zdraviti
Letošnji evropski dan depresije poteka pod geslom Depresija: zdravi in preboli. Če namreč depresije ne zdravimo, obstaja večja verjetnost, da bolezen postane kronična oziroma da se njen potek zavleče, zato jo je pozneje tudi težje zdraviti.

Kdaj se lahko zdravimo sami?
Le kdo ob prvih simptomih bolezni še ni prijel za neko znano zdravilo, ki ga je imel doma? Čeprav se zdi to početje povsem varno, zahteva veliko znanja in odgovornosti, saj sta postavljanje diagnoze brez medicinskega znanja in izbira primernega zdravila vse prej kot lahko delo.

Pomagajmo otrokom z Downovim sindromom!
Na pobudo ekipe, ki ustvarja informativno oddajo Svet na Kanalu A, bo v začetku oktobra več kot 80 zaposlenih iz podjetja PRO PLUS preteklo celotno Slovenijo. Na ta način bomo zbirali sredstva za odprtje prvega celostnega centra za otroke z Downovim sindromom.

Zdravniki z virusom HIV okužili 23 otrok!
V Indiji so zdravniki z virusom HIV okužili 23 otrok, ki za življenje nujno potrebujejo transfuzijo krvi. Vsi okuženi otroci namreč trpijo za hudim dednim obolenjem krvi.

V Mariboru prvi izvedli dva nova posega
Na Univerzitetnem kliničnem centru Maribor so prvi v Sloveniji in jugovzhodni Evropi izvedli poseg balonske sinusoplastike in prvi pri nas odstranili tumor možganskih ovojnic skozi nos.

Je mlada zvezdnica spet anoreksična?
Lindsay Lohan je na za zadnjih fotografijah spet videti precej suhljata. Ker se je mlada igralka nedolgo tega že borila z motnjami hranjenja, mnoge skrbi, da je spet padla v kremplje anoreksije.

'Bruhala sem tudi 50-krat dnevno!'
20-letna Hannah pravi, da sta bili zadnji dve leti njenega življenja pravi pekel. Zaradi paralize želodca namreč skoraj ne more jesti, brez da bi zaužito hrano izbruhala, zato so jo zdravniki hranili kar prek cevke. Zdaj upa, da bo posebni spodbujevalnik, ki so ji ga vstavili v želodec, rešil njene težave.

14-letnica zaspala na kavču in se zbudila paralizirana!
14-letna Eleanor je zaradi bolečin v hrbtenici zaspala na kavču, zbudila pa se je v veliko hujšem stanju. Od pasu navzdol je paralizirana in je sedaj na invalidskem vozičku.

Na operaciji z anesteziologi
Čeprav ob besedi anesteziolog večinoma pomislimo na operacijo in narkozo, pa je njegovo delo veliko bolj pestro in razgibano. Da bi preverili, kako poteka dan anesteziologa, smo se odpravili v ljubljanski klinični center.

Oči razkrivajo bolezni
Oči so pomemben pokazatelj našega stanja – tako duševnega kakor tudi fizičnega. Iz njih lahko tako razberemo, kako se nekdo počuti, kakšno je njegovo stanje in odkrijemo celo kopico bolezni. Katere bolezni torej lahko odkrijete in kako se kažejo?

S seksom nad PMS!
Ste v dneh pred menstruacijo napete, razdražljive, muhaste? Vas boli glava, imate napihnjen trebuh, nepotešljiv apetit? Vse te težave lahko precej ublažite z ničemer drugim kot s seksom, pravijo strokovnjaki.

Prvič pri nas vstavili posebni srčni spodbujevalnik
V Kliničnem centru Ljubljana so prvič v Sloveniji vstavili posebni srčni spodbujevalnik, ki je varen tudi pri preiskavah z magnetno resonanco. Z vgradnjo MRI SureScana bodo lahko bolniki opravljali tudi preglede z magnetno resonanco, kar do sedaj ni bilo mogoče.

10 znakov, ki kažejo, da ste pod prevelikim stresom
Vsi ljudje se kdaj znajdemo v stresnih situacijah, a nekateri so stresu izpostavljeni vsak dan, zaradi česar se njegove posledice začnejo kazati tudi na njihovem telesu. Kdaj nam naše telo kaže, da si bo resnično treba vzeti čas zase ali pa se naučiti uravnavati stres, pa preverite spodaj.

Najstnica lahko zaradi nesrečne ljubezni umre
14-letna Chloe boleha za sindromom dolge QT dobe, kar pomeni, da lahko njen srčni ritem zmoti že najmanjši stres, posledično se ji lahko srce celo povsem ustavi. Zato mora biti zelo previdna – ne sme ponočevati s prijatelji, se ukvarjati s športom, celo zaljubljenost je lahko tvegana.