delovno

V slavni družini nesreča ne počiva
James Redford, sin znanega igralca Roberta Redforda, je za las ušel smrti. Kar dve leti se je boril s hudimi bolečinami, pomoč pa je poiskal šele, ko je o svojih simptomih slišal govoriti po televiziji.

Ko je življenje vrtinec nenehnih vzponov in padcev
Imate težave pri vzpostavljanju odnosov tako na zasebni kot poslovni ravni, se počutite manjvredne in imate občutek, da je vaše življenje vrtinec vzponov in padcev? Potem imate morda mejno osebnostno motnjo. Več o tej motnji nam je povedala psihologinja dr. sci. Andreja Pšeničny.

Preveč dela uničuje vaše zdravje
Verjetno mislite, da boste naredili vtis na nadrejene, če boste vedno zadnji zapuščali delovno mesto ali pa boste dodatne delovne naloge celo opravljali doma. Morda bo to res koristilo vaši karieri, vašemu zdravju pa veliko manj.

VIDEO: Prepoznajte simptome poklicne izgorelosti
Živimo v času, ko marsikdo skoraj ves dan preživi v službi in celo v prostem času težko odmisli službene obveznosti. A pretiravanje z delom in zanemarjanje svoje dobrobiti lahko pripelje do poklicne izgorelosti, ki lahko v skrajnem primeru vodi v fizični in psihični kolaps.

Naj vam stres ne uniči razmerja
Stres na delovnem mestu pogosto prenašamo domov in tako povzročamo stres tudi v razmerju; nezadovoljstvo doma pa nato še poveča količino stresa na delovnem mestu. Prekinite ta začarani krog.

Preprečite popoldansko utrujenost
Ste po kosilu vedno utrujeni, ko pridete domov iz službe, pa samo še sedete pred televizor? Naslednji nasveti bodo povečali raven vaše energije, predvsem pa vam bodo omogočili, da jo vzdržujete ves dan.

Depresija prizadene čedalje več starejših
V Sloveniji se povečuje delež starejšega prebivalstva, s tem pa se povečuje tudi število posameznikov z duševnimi težavami. Blage depresivne simptome naj bi imela kar četrtina starostnikov.

Se raztegujete pravilno?
Raztegovanje je za zdravje našega telesa prav tako pomembno kot telovadba. Prav z njim namreč vzdržujemo sproščene mišice, ki bi nas sicer veliko bolj bolele. Toda učinkovito je samo, če ga izvajamo pravilno!

Izstopal je tudi kot pacient
Steve Jobs, dolgoletni direktor podjetja Apple, je po osmih letih boja z rakom na trebušni slinavki v starosti 56 let izgubil bitko za življenje. Če je izstopal zaradi svoje inteligence in sposobnosti, je bil vsekakor poseben tudi kot pacient.

Konec utrujenim očem zaradi gledanja v ekran!
Tako kot telo utrudi dolgotrajno sedenje, oči utrudi dolgotrajno gledanje v računalniški zaslon. Sčasoma postanejo suhe (čeprav se morda hkrati solzijo), rdeče in celo zatečene, pogled se začne megliti, ko z zaslona pogledamo na papir, pa nekaj časa sploh ničesar ne vidimo.

Kako se spopasti s stresom na delovnem mestu?
Bliža se jesen in z njo konec brezskrbnih dopustniških dni. Pri marsikomu bo v službi bo spet bolj naporno in napeto, prostega časa bo manj. Tukaj je nekaj nasvetov, kako se spopasti z novimi delovnimi obveznostmi in s stresom na delovnem mestu.

Lili Ločniškar, dr. med.
Dela kot družinska zdravnica, ki veliko pozornosti namenja pristnim odnosom z bolniki, svoje znanje pa nadgrajuje ves čas.

Prim. Jurij Šubic, dr. med.
Diabetolog in endokrinolog, katerega ožje delovno področje je diabetologija, problematika osteoporoze in nadledvičnic.

Urša Dular Kolar
Logopedinja, profesorica defektologije, ki se ukvarja z osebami z motnjami sluha in govora.

Spremenite delovno mesto v bolj zdravju prijazno
Preživeti 40 ali več ur tedensko na delovnem mestu je lahko utrudljivo tako fizično kot tudi psihično, zato morate sami poskrbeti, da ga spremenite v čim bolj zdravo oziroma čim manj škodljivo okolje. Pri tem vam lahko pomaga nekaj preprostih nasvetov.

Kako po počitnicah lažje v nove delovne zmage?
Po kratkem oddihu naj bi se na svoje delovno mesto vrnili polni novega zagona in energije, toda vse prevečkrat se v resnici zgodi, da zjutraj le stežka spet vstanemo in da med opravljanjem svojih dolžnosti nimamo prave motivacije. Kako se torej s poletnih počitnic nekoliko lažje vrniti v svojo službo?

Bi si popravile viseče sramne ustnice?
Nekatere ženske imajo nenavadno velike ali deformirane male sramne ustnice, kar jih ovira pri fizični aktivnosti in spolnih odnosih, lahko pa povzroča tudi neprijetno draženje in slabšo higieno. A dandanes se da težave rešiti z labioplastiko – kirurško korekcijo malih sramnih ustnic.

Odpravite glivično okužbo stopal in nohtov
Javni prostori, kot so telovadnice in kopališča, so idealno okolje za razvoj glivic, še posebej v teh vse toplejših dneh. Čeprav glivična okužba stopal ali nohtov ni boleča, je pomembno, da jo zdravimo, saj se lahko okužba razširi na druga območja in se ponavlja.

Zaradi bolnišničnih okužb letno umre 37.000 Evropejcev!
Roke, kirurški instrumenti, tekočine za infuzijo, zrak … Vse to so sredstva, prek katerih se zaradi slabe higiene v bolnišnicah širijo okužbe, ki so vsako leto vzrok za kar 37.000 smrti v Evropi.

Pet skrivnosti srečnih ljudi
Že res, da je včasih sreča pogojena z zunanjimi dejavniki, a večinoma se ključ do nje skriva globoko v nas, v našem pogledu na svet. Če se namreč znamo nekako spoprijeti tudi z manj lepimi stvarmi, ki jih prinese življenje, in če si zavestno prizadevamo za srečo, nam bo skoraj gotovo uspelo.

Katere zdravstvene težave povzroča pisarniško delo?
Če je vaše delo takšno, da večino časa presedite in le poredko vstanete, potem na vas preti nekaj nevarnosti, pravijo raziskovalci. Preverite, katere so to!

Kakšna je bolezen, s katero se spopada Catherine Zeta-Jones?
Z bipolarno motnjo se spopada od dva do tri odstotke populacije. Gre za motnje razpoloženja, ki lahko močno načnejo življenje obolelega. O simptomih bolezni, vzrokih in možnostih zdravljenja smo povprašali psihologinjo dr. sci. Andrejo Pčeničny.

Ali cepivo proti novi gripi res povzroča narkolepsijo?
Potem ko je Svetovna zdravstvena organizacija sporočila, da bi lahko cepivo proti novi gripi, ki ga uporabljamo tudi pri nas, povzročalo narkolepsijo, so o možni povezavi spregovorili tudi v ljubljanskem Kliničnem centru. Pravijo, da bi povezava lahko obstajala, vendar bodo potrebne še dodatne preiskave.

Zaradi zdravniške napake ostal brez noge
Čeprav ga je iz neznanega razloga noga močno bolela, ga je dežurni zdravnik poslal domov. Tri dni kasneje so mu morali nogo na urgenci amputirati, zdaj pa toži zdravnika, ki je spregledal krvni strdek.

Novoletne zaobljube, ki jih nikar ne sprejmite
Ste izpolnili vse lanskoletne novoletne zaobljube? Če ste na vprašanje odgovorili z ne, ste si v prejšnjem letu morda zastavili nerealne cilje. Ker pa neizpolnjevanje ciljev privede do razočaranja nad samim seboj in nizke samopodobe, je pomembno, da te zastavimo premišljeno.

'Odnos do invalidov se izboljšuje!'
Čeprav se je v smeri enakopravnosti in samostojnosti invalidov v zadnjih letih marsikaj izboljšalo, so nekatera področja še vedno pomanjkljivo urejena. O tem smo ob mednarodnem dnevu invalidov spregovorili s predsednikom Društva invalidov Ljubljana center Antonom Kastelicem.

Pet zdravih navad na delovnem mestu
Lahko bi rekli, da povprečen uslužbenec na delovnem mestu preživi skoraj polovico svojega življenja. Zato je pomembno, da tudi v službi, kolikor se le da skrbimo za svoje zdravje. Tukaj je nekaj nasvetov.

Vas šef ubija?
Če delate v okolju, ki vas podpira in imate prilagodljivega šefa, ste zagotovo bolj srečni in zagotovo bolj zdravi kakor ljudje, ki delajo v službah, kjer zaposleni nimajo nobenih pravic, kažejo študije.

VIDEO: Naredite delovno mesto srcu prijazno!
Letošnji svetovni dan srca obeležujemo pod geslom Delam s srcem. Organizacije ter društva za srce v svetu in pri nas tako pozivajo delodajalce in zaposlene, naj tudi z zagotovitvijo ustreznih delovnih pogojev poskrbijo za zdravje srca.

'Grozljive nesreče moraš vzeti kot del službe'
Reševalci so tisti, ki prvi prihitijo na kraj tragedije. Tisti, ki s svojim znanjem in izkušnjami nesebično rešujejo življenja. Ob svetovnem dnevu prve pomoči smo o tem, kako je opravljati poklic reševalca, povprašali vodjo izmene reševalne postaje ljubljanskega kliničnega centra Denisa Gorjupa.