delu

Kako je JYSK za trenutek uspaval medije?
JYSK je pokazal, kako strokovnjaki za spanje vsak dan svetujejo kupcem po vsej Sloveniji.

Revma – ukrotite revmatske bolezni s fizioterapijo!
Ali ste se kdaj spraševali, zakaj se nekateri ljudje spopadajo z bolečinami in vnetji v sklepih? Kaj je revma in kako vpliva na življenje posameznika? Vas zanima, kako prepoznati simptome revmatičnih obolenj in zakaj je pravočasna diagnoza ključnega pomena?

6 simptomiov fibriodov, ki bi jih morala poznati vsaka ženska
Ko je govora o miomih (maternični fibriodi), strokovnjaki trdijo, da v večini primerov ni razloga za strah. Gre za benigne tvorbe, za katere je značilna neenakomerna rast mišičnih celic maternice, ki tvori fibriozne vozle znotraj tkiva maternice.

Rok Pavlič: Kaj naredi odličnega plastičnega kirurga?
V srcu slovenske lepotne medicine je ime, ki ni pogosto v medijskem središču, a je kljub temu med najbolj priznanimi – plastični kirurg Rok Pavlič. Raziskali smo, kako se je perspektiven študent odločil za svojo karierno pot, ki jo danes opravlja že več desetletij, in zakaj mu zaupa na stotine pacientk. Kaj torej naredi odličnega plastičnega kirurga?

Test razkril, da ima povečano tveganje za Alzheimerjevo bolezen
Nedavno je avstralski igralec Chris Hemsworth razkril rezultate genetskega testa, ki kažejo na povečano tveganje za Alzheimerjevo bolezen. S svojo zgodbo si prizadeva navdihniti druge in poudarja pomembnost zdravega življenjskega sloga. Hemsworth je prilagodil svoje življenje, med drugim je vanj vključil več samote, redno meditacijo ter izogibanje uporabi naprav pred spanjem.

15 znakov, ki kažejo, da imate zamašen limfni sistem
Limfni sistem ni dobro poznan, a je izjemno pomemben del telesa. V telesu imamo namreč dvakrat več limfne tekočine kot krvi. Limfni tekočini pa rečejo tudi drugi krvni obtok. Tu je nekaj znakov, ki kažejo, da bi morali prečistiti svoj limfni sistem.

Kako vam lahko trend s TikToka pomaga pri duševnem zdravju?
Jungovska psihologija, poimenovana po švicarskem psihologu Carlu Gustavu Jungu, je ena osrednjih teorij o človeški psihi. Njegova teorija se osredotoča na razumevanje posameznikove osebnosti, notranjih konfliktov in poti do osebne rasti. Seveda je v zadnjem času tudi družbeno omrežje TikTok preplavil koncept 'dela s sencami' (ang. shadow work) in z njim dela na sebi. Kaj slednji zajema, je dober, slab, na kaj bi morali biti pozorni?

'Vztrajnostni tek je kot prispodoba za življenje, korak sledi koraku''
Tukaj je težko pričakovani drugi del intervjuja s tekaškim trenerjem Urbanom Praprotnikom. V tokratnem intervjuju o ustrezni hidraciji in prehrani, pripravljenosti, poškodbah in še marsičem. Vabljeni k branju.

6 stvari, ki jih barva nohtov razkriva o vašem zdravju
Določene bolezni in stanja, kot so denimo glivice, sladkorna bolezen ali luskavica, bi se lahko poznali tudi na barvi nohtov. Poglejmo si nekoliko bolj podrobno.

Razlogi za akne po hrbtu in rešitve
Se spopadate z aknami po hrbtu? Poglejmo si nekaj 'krivcev' za akne na tem delu telesa in morda tudi rešitve.

Načini, kako si narediti vsak dan izjemen in srečnejši
Svetovalka za pozitivno psihologijo Casey Paul pojasnjuje, kako nas lahko vsakodnevne navade naredijo srečnejše. Ne, ne govorimo o nenehnem iskanju konstantne sreče, temveč o iskanju sreče, iskrene sreče, v majhnih stvareh.

Ultrazvočne preiskave pri zanesljivem izvajalcu
Pri podjetju Ultralab uporabljajo sodobne ultrazvočne aparate, ki zagotavljajo popolno varnost ves čas trajanja diagnostičnega postopka.

''Najpogostejše se neustrezna obutev odraža v obliki tekaških poškodb''
S tekaškim trenerjem Klemenom Dolencem smo se pred prihajajočim Ljubljanskim maratonom pogovarjali o primerni in ustrezni opremi pri teku na dolge proge. Je dražje boljše? Zakaj ni dobro, da gledamo samo na ceno? Na kaj vse moramo biti pozorni?

9 najpogostejših vzrokov za močan izcedek iz nožnice
Močan izcedek iz nožnice ni vedno razlog za skrb. Vse od vzburjenja do ovulacije lahko vpliva na količino izcedka.

Kako vplivajo prevelike količine sladkorja na možgane in telo?
Glukoza je ključni vir energije za možgane, ki porabijo polovico vse razpoložljive glukoze v telesu. Njeno delovanje je povezano z mišljenjem, spominom in učenjem.

Zakaj in kako pride do displazije kolkov?
Displazija kolkov je pogosta težava, ki prizadene kolčne sklepe dojenčkov. Večina dojenčkov nima dolgoročnih učinkov ali zapletov, če zdravnik diagnosticira in zdravi displazijo kolkov, ko so mlajši od 6 mesecev. Tudi starejši otroci in odrasli lahko razvijejo displazijo kolkov, vendar je to manj pogosto.

Tako lahko povečaš svojo kreativnost
Si vedel, da so del kreativnosti tudi vzorci, ki jih imamo? Navsezadnje na to, v katerem delu dneva najbolje in najlažje ustvarjamo in na to, kako ustvarjamo, vplivajo tudi in predvsem naši vzorci. Že veš, o čem govorim? Poglej si več v novi in sveži video vsebini.

Vsako leto v Sloveniji diagnosticirajo 12.600 novih primerov artritisa
Artritis je pogosta motnja, ki prizadene sklepe. Povzroči bolečino in vnetje, zaradi česar se težko premikate ali ostanete aktivni. Obstaja veliko vrst artritisa. Vsaka oblika povzroča različne simptome in lahko celo zahteva drugačno zdravljenje. Čeprav artritis običajno prizadene starejše odrasle, se lahko razvije pri moških, ženskah in otrocih katere koli starosti.

Najpogostejše tekaške poškodbe in kako se jim lahko izognemo
Čeprav ima tek številne koristi za naše telo in počutje, pa lahko zaradi neupoštevanja osnovnih pravil tekaškega treninga povečamo tveganje za nastanek poškodb. V nadaljevanju preverite, katere so najpogostejše tekaške poškodbe ter kako se jim lahko izognete.

Igralec javno spregovoril o svoji izkušnji z depresijo
Vemo, da bolezen ne izbira in prizadene tudi slavne in znane. Slednje radi omenjamo in o njih pišemo, saj so vsem ljudem bolj kot ne poznani in so lahko mnogokrat vir navdiha, v smislu 'Vse se da!' ali pa 'Tudi jaz sem imel podobno izkušnjo'.

Kako sta povezana glavobol in zobobol?
Marsikdo se je že srečal z bolečino, ki nas lahko prizadene v različnih delih telesa. Dve pogosti vrsti sta glavobol in zobobol. Čeprav se na prvi pogled zdita ločeni, obstaja tesna povezava med njima v obliki trovejnega (trigeminalnega) živca, ki je odgovoren za prenašanje senzoričnih informacij z različnih delov obraza in glave ter za nadzor določenih gibov čeljusti.

Trn v peti – kako ga pozdraviti s sodobno fizioterapijo?
Imate bolečine v peti, ki se poslabšajo med aktivnostjo? So vaši prvi koraki v dnevu zmeraj boleči? Imate občutek, da hodite "s kamenčki" v čevlju, ki so moteči in boleči?

7 znakov, da vam primanjkuje beljakovin
Beljakovine so eno od treh glavnih makrohranil, vendar jih veliko ljudi zaužije premalo. Spodaj so navedeni simptomi, ki kažejo, da potrebujete več beljakovin na svojem jedilniku.

Stroka izdala priporočila za varnost pri čiščenju po poplavah
Nacionalni inštitut za javno zdravje, Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti in Inšpektorat Republike Slovenije za delo so izdali priporočila in ključne točke za zaščito in varnost pri čiščenju po poplavah. Ker je bilo v zadnjih dneh zabeleženih že nekaj nesreč pri odpravljanju posledic poplav, so priporočila toliko bolj pomembna s preventivnega vidika preprečevanja poškodb. Zaščitite sebe in druge!

Lahko poveča tveganje za kap za 10 do 15 odstotkov
Tveganje za kap se povečuje, več kot alkohola oseba uživa, je pokazala britansko-kitajska študija. Za povrh se s tem povečuje tveganje za povišan krvni tlak, kar je v resnici še en dejavnik tveganja za kap. Strokovnjaki opozarjajo, da je tveganje večje že pri uživanju, ki naj bi bilo zmerno.

Kaj se zgodi, če pride do zunajmaternične nosečnosti?
Nosečnost se začne z oplojenim jajčecem. Običajno se oplojeno jajčece pritrdi na sluznico maternice. Zunajmaternična nosečnost se pojavi, ko se oplojeno jajčece implantira in raste zunaj glavne votline maternice.

Stanje, ki povzroči poškodbo roženice in vpliva na vid
Keratokonus je očesno stanje, pri katerem se roženica, prozoren, kupolasto oblikovan sprednji del očesa, tanjša in postopoma izboči navzven v stožčasto obliko.

Bakerjeva cista – Zdravljenje s sodobno fizioterapijo
Občutite bolečino pod kolenom zadaj? Niste prepričani, ali gre za bakerjevo cisto? Berite dalje in se prepričajte!

Kaj povzroča bolečino v hrbtu?
Bolečine v hrbtu so vsaj enkrat doletele že skoraj vsakega odraslega človeka, bodisi zaradi osem urnega sedenja za pisarniško mizo, bodisi zaradi dvigovanja težkih bremen. Omeniti gre, da naj bi bile ženske bolj nagnjene k bolečinam v hrbtu. V nadaljevanju pa predstavljamo nekatere situacije, ko tovrstnih bolečin nikakor ne bi smeli prezreti.

Najpogostejši simptomi okužbe mehurja
Z okužbo mehurja, cistitisom, ki povzroča pogosto in boleče odvajanje seča, se sooča marsikatera ženska (a tudi moški!). Največkrat je posledica okužbe ali drobnih poškodb sluznice med telesno vadbo ali med daljšim spolnim odnosom, velikokrat pa zdravniki niti ne poznajo razloga.