deluje

Navade ljudi, ki imajo dober spanec
Ste med tistimi ljudmi, ki se ne morejo niti spomniti, kdaj so se nazadnje dobro naspali? Se pogosto zbujate sredi noči in preostanek prebedite? Če se v ozadju ne skriva kakšna bolezen, vam bodo morda naslednji nasveti pomagali do boljšega spanca.

Rešitev za suhe, razdražene in utrujene oči
Sodoben življenjski slog pušča posledice tudi na očeh. Ocenjuje se, da bi lahko do 50 odstotkov Slovencev imelo težave s suhimi očmi. Poglejte, kako si lahko pomagate sami.

Učinkovit pristop za zmanjšanje telesne teže
Do poletja nas ločita še dva meseca in številni so v iskanju popolnega načina izgube odvečnih kilogramov. Za učinkovite rezultate so pripravljeni stradati, telovaditi in uživati razne dietne pripravke. Žal pa to ne bo prineslo trajnih rezultatov. Sodobni pristop k učinkovitemu in trajnemu zmanjševanju telesne teže namreč ni zgolj hujšanje z izvajanjem redukcijskih diet in ekstremnimi visokointenzivnimi vadbami, temveč predvsem pravilna prehrana in zdrav način življenja s ciljem ravnovesja prebave, ki je izjemno pomemben člen reguliranja telesne teže. Sliši se zapleteno, pa ni, sploh če imate pri tem povsem brezplačno podporo strokovnjakov.

Raziskava pokazala, da lahko kava podaljšuje življenje in pomaga pri vadbi
Kava je za mnoge najljubša pijača, brez katere si ne predstavljajo jutra. Zadnja raziskava pa ponuja tudi zanimive ugotovitve.

Vse pogostejša bolezen zamaščenih jeter in izkušnja Jureta Koširja
Jetra so eden najpomembnejših organov v našem telesu. Kljub temu da skrbijo za nešteto življenjsko pomembnih funkcij, je zaskrbljujoče, da ima že vsak četrti Slovenec zamaščena jetra, pa se tega sploh ne zaveda! Premalo gibanja, nezdrave prehranjevalne navade, kajenje, alkohol, stres in pomanjkanje spanja, vse to in še več lahko vpliva na vaša jetra. Več o tem kako ukrepati in kako as slovenskega smučanja Jure Košir skrbi za delovanje svojih jeter si lahko preberete v nadaljevanju.

Zdravstvene koristi mete: zakaj bi jo morali dodati svoji prehrani?
Odkrijte nekatere od številnih zdravstvenih koristi dodajanja mete vaši prehrani! Od izboljšanja prebave do zmanjšanja vnetij. Zakaj je vredno dodati svežo ali posušeno meto v svojo prehrano?

Živila, ki so močni zavezniki v boju proti sladkorni bolezni, debelosti, depresiji in Alzheimerjevi bolezni
Verjetno ste že slišali za povezavo med črevesjem in možgani. Dokazano je, da to, kar jemo, neposredno vpliva na naše možgane in navsezadnje vpliva tudi na naše zdravje in razpoloženje.

Preproste spremembe za izboljšanje prebave
Kako izboljšati črevesni mikrobiom? Poskusite z naslednjimi navadami in spremembami.

Tega nikar ne delajte
Kljub temu, da veliko pozornosti namenimo skrbi za svoje lase, da bi bili ti čim lepši, zdravi in sijoči, se več kot polovica odraslih sooča z izjemno neprijetno nadlogo – s prhljajem. Ta se sicer največkrat pojavi v blažji obliki, a se ga vendarle številni sramujejo, celo tako zelo, da omejujejo svoje družabno življenje. Ni treba, da je temu tako, saj s pravilnim pristopom lahko uspešno kljubujete nadležnim belim luskam.

Imunski sistem: kako deluje, genetika in preventiva
Optimalno delovanje imunskega sistema je bistvenega pomena za ohranjanje našega zdravja, a ga pogosto jemljemo za nekaj samoumevnega, dokler tudi sami ne zbolimo. Od trenutka, ko se rodimo, je naša prva obramba pred škodljivimi patogeni in drugimi nevarnimi tujki.

Kaj je hipotonija?
Hipotonija je pogosto zgodnji znak kroničnega stanja, kot je nevromuskularna motnja, genetska ali presnovna bolezen. V osnovi pa pomeni zmanjšan mišični tonus.

Kakšne so koristi bakra za naše telo?
Baker sodi med mikroelemente in ima pomembno vlogo v našem telesu, saj je odgovoren za številne fiziološke funkcije. Treba ga je uživati s prehrano, medtem ko nam lahko njegovo pomanjkanje povzroči nemalo težav. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Če delate to, razmislite še enkrat
Vsi vemo, da je mleko izvrsten naravni vir kalcija, vendar se njegove koristi ne končajo pri tem mineralu. Ta vsebuje tudi beljakovine, obogatene vitamine in druge koristne snovi za naš organizem. V uravnotežene in raznovrstne obroke pa je dobro vključevati tudi druge mlečne izdelke, pri čemer naj bodo prva izbira lokalni in domači proizvodi.

''Z nami, ne za nas'' je geslo letošnjega svetovnega dneva Downovega sindroma
Downov sindrom je genetska motnja, ki nastane, ko nenormalna delitev celic povzroči dodatno popolno ali delno kopijo kromosoma 21. Ta dodatni genetski material povzroči razvojne spremembe in fizične značilnosti Downovega sindroma.

Osupljiva preobrazba, ki je Sabini spremenila življenje
V želji po lepši postavi in boljšem počutju se lahko kaj hitro znajdemo v začaranem krogu, če se oblikovanja telesa in bolj uravnoteženega načina življenja lotimo na napačen način. V nadaljevanju zato predstavljamo najpogostejše napake, ki jih delamo, ko se odločimo za spremembo in nekaj učinkovitih načinov, ki lahko izboljšajo splošno počutje in kakovost našega življenja.

Imate te simptome? Previdno!
Mesec marec je posvečen ozaveščanju o zgodnjem odkrivanju raka danke in debelega črevesa, ki je četrti najpogostejši vzrok smrti zaradi raka v Sloveniji. Zakaj nastane, še ni znano, a številne študije potrjujejo, da je bolezen najverjetneje posledica medsebojnega delovanja dednih dejavnikov in vplivov okolja. Na gensko predispozicijo ne moremo vplivati, z vpeljavo zdravih življenjskih navad pa lahko bistveno zmanjšamo tveganje za razvoj bolezni.

Bolečina v zobu ali ob njem: razlogi, načini zdravljenja in rešitve
Bolečina je neprijeten senzorni in emocionalni odgovor na dražljaj. Je zaščitni odgovor telesa, ki nam sporoča, da je situacija neprijetna in potrebuje rešitev. Isto velja za bolečino v ustni votlini, zelo neprijeten simptom, ki pa se razlikuje glede na stanje, ki je v ustni votlini prisotno. Bolečino čutimo zaradi reakcije živca, ki se nahaja v korenini zoba in je odvisna od tipa in stopnje dražljaja.

Proteini: vse, kar morate vedeti
Vse, kar morate vedeti o pomenu proteinov in njihovi razgradnji.

Ne boste verjeli, za kaj vse jo lahko uporabite
Kopriva je že od antičnih časov stalnica v zeliščarstvu. Poglejmo si, za kaj vse je dobra, kako jo lahko uporabimo, predvsem pa, kaj vsebuje.

Znanilec pomladi, ki odpravlja kašelj in krepi pljuča
Tussilago farfara ali lapuh je zelišče, ki ga je moč videti že februarja, njegovi cvetovi pa začnejo cveteti že marca in aprila. Najdemo ga ob potokih in rekah, na cvetočih poljih in vinogradih, predvsem na senčnih straneh. Pripravki iz lapuha lahko pomagajo pri prehladnih obolenjih in boleznih dihal.

Poznate zdravstvene koristi joge?
Joga je starodavna duhovna disciplina, ki na poseben način povezuje um in telo. Vključuje dihalne tehnike, meditacijo in vaje, ki spodbujajo sprostitev in zmanjšujejo stres. Kakšne pa so konkretno njene zdravstvene koristi?

''Raka debelega črevesa in danke v zgodnji fazi razvoja sami ne moremo prepoznati''
Državni program presejanja in zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb ter raka na debelem črevesu in danki, Program Svit, je v Sloveniji prisoten že od leta 2009. Po podatkih Registra raka je pomembno doprinesel k znižanju števila novih primerov raka debelega črevesa in danke ter s tem k boljšemu zdravju prebivalcev Slovenije. Poglejmo si, zakaj so pomembni programi, kot je Svit, kakšni so simptomi raka debelega črevesa in danke ter kaj lahko naredimo za preventivo.

Čemu ste se pa vi odpovedali med velikonočnim postom?
Kristjani so na pepelnico vstopili v obdobje posta, ki je prvinsko namenjen čiščenju telesa in duha. A zgodnja pomlad je tudi za nevernike popoln čas za zmanjšan vnos hrane v telo. Ljudje z vsega sveta se iz različnih razlogov posta namreč poslužujejo že več stoletij, v zadnjih letih pa so ga številni začeli povezovati z besedama 'razstrupljanje' in 'hujšanje', ki sta postali priljubljena trenda zlasti v lepotni in fitnes industriji. Pa je med temi besedami dejansko kakšna povezava? In kako se pravzaprav pravilno lotiti čiščenja telesa?

Eden glavnih vzrokov neplodnosti
Do endometrioze pride, ko endometrij, tkivo, ki običajno obdaja notranjost maternice, raste zunaj nje.

Zakaj ima kava odvajalni učinek?
Težko si zamislimo dobro jutro brez kave, ki je za mnoge povod, da morajo kmalu po njej na veliko potrebo. Kava namreč ni samo aromatičen in poživljajoč napitek, ampak lahko tudi spodbuja našo prebavo. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Vse, kar morate vedeti o probiotikih
Tudi vi nenehno poslušate o tem, kako dobri in zdravi so probiotiki za naše telo, pa sploh ne veste, kaj so probiotiki? V tem članku predstavljamo vse ključne informacije, ki jih morate vedeti o njih.

Nega obraza: najboljša naravna olja za obraz
Olje, serum ali krema? Vsakič znova bi se odločili za olje za obraz. Preveri, zakaj so to najbolj učinkoviti in kakovostni izdelki za nego obraza.

Kaj je imunoglobulin E (IgE)?
Imunoglobulin E (IgE) je pomembno protitelo, ki je vključeno v alergijski odziv. Za kaj je odgovoren, kako deluje in predvsem – kaj pomeni, če so njegove vrednosti povišane ali znižane?

4 glavni odzivi na travmo, strah ali stres
V davni preteklosti je bilo za naše prednike zelo koristno, da so se hitro odzvali na nevarne plenilce in pobegnili z odzivom 'boj ali beg'. V sodobni družbi je danes telesnih groženj sicer manj, pa vendar so isti evolucijski odzivi še vedno globoko zasidrani v naših telesih.

To morate vedeti, če jeste zvečer
Sodobni človek mora vsakodnevno manevrirati med kariernim ter družinskim življenjem, kar je vse prej kot enostavna naloga. V kopici obveznosti se hitro zgodi, da sebe postavi na stranski tir in ni pozoren na znake, s katerimi organizem kliče na pomoč. Še posebej glasna je običajno prebava, ki je znana kot središče našega počutja, zato zgage, zaprtja, napihnjenosti in neurejene prebave nikoli ne smemo jemati kot nekaj, kar se bo uredilo samo od sebe.