Vizita.si

depresija

Osebna rast 19. 11. 2022 05.00

Zakaj vam knjige za 'samopomoč' ne pomagajo?

"Teoretično vem čisto vse, prebral sem premnogo knjig, ki opisujejo moje stanje in naštevajo predloge, kako se izkopati iz brezna občutij, a se v mojem življenju še vedno nič ne spremeni," so besede številnih posameznikov, ki se odločijo težave reševati s pomočjo knjig za osebnostno rast in samozdravljenje. Kje torej nastane vrzel med tem, da smo pravzaprav specialisti v zavedanju svojih težav, nikakor pa ne moremo storiti koraka naprej in se osvoboditi tistega, kar nas zadržuje na mestu?

Duševno zdravje 18. 11. 2022 05.00

Temna empatija – tanka meja med ravnovesjem in patologijo

Empatija pomeni iskati odmeve druge osebe v sebi, pravi misel Mohsina Hamida. Nedvomno gre za pozitivno lastnost, ki nam omogoča, da se povežemo z drugimi, pa tudi prepoznamo, razumemo in delimo široko paleto čustev in občutkov. Toda kaj se zgodi, ko empatija doseže skrajne ravni in postane nezdrava?

Zlata leta 17. 11. 2022 05.00

To doleti vsako žensko po 45. letu starosti

Neznosno potenje, navali vročine, motnje spanja, nihanje razpoloženja in potrtost ... To je le nekaj najpogostejših simptomov, ki jih povezujemo z menopavzo. Ta se v povprečju prične med 45. in 55. letom starosti in traja od 4 do 7 let. A čeprav obdobje menopavze, ki se mu ne more izogniti nobena ženska, velja kot eno bolj neprijetnih, ni nujno, da je tako. Če razumete, kaj se dogaja v vašem telesu in k lajšanju simptomov pristopite pravilno, je to obdobje lahko priložnost, da (za)živite dobro, izpolnjeno in s strastjo.

Odnosi in spolnost 15. 11. 2022 05.00

Kompromisi – da ali ne? Kdaj in kako?

Sklepanje kompromisov v razmerju je iskanje zlate sredine med navadami, željami in cilji obeh partnerjev. Če vsak malce popusti, je rešitev na dlani, pravijo nekateri. A žal ni vedno tako preprosto, sploh ko se dotaknemo naših temeljnih vrednot. Kdaj torej sklepati kompromise in kdaj ne?

Zdravje 26. 10. 2022 05.00

Kamilica lahko pomaga pri tesnobi in nespečnosti

Če tudi vi obožujete kamilico, predvsem pa kamilični čaj, vas bo verjetno navdušilo dejstvo, da ima ta rastlina bojda sposobnost, da lajša simptome tesnobe, nespečnosti in celo depresije.

Zlata leta 20. 10. 2022 05.00

Kriza ob upokojitvi lahko doleti vsakogar. Kako si pomagati?

Prehodi iz različnih življenjskih obdobij so pogosto povezani z določeno mero krize in nič drugače ni na prehodu v upokojitev. Čeprav jo marsikdo nestrpno pričakuje in morda celo leta dela načrte za obdobje, ko bo imel končno več časa zase, pa obstaja verjetnost, da se ob tem pomembnem prehodu pojavi določena psihološka kriza. Kriza ob upokojitvi lahko doleti vsakogar, ne glede na starost, spol in poklic.

Duševno zdravje 19. 10. 2022 05.00

Kronične in neozdravljive diagnoze in duševno zdravje

Kronične in neozdravljive bolezni imajo velik vpliv tudi na duševno zdravje obolelih in njihovih svojcev, saj obvladovanje simptomov, načini zdravljenja, neželeni učinki ter spremembe v vsakodnevnem delovanju povzročajo velik stres in v nekaterih primerih tudi prilagoditev življenjskega sloga.

Duševno zdravje 17. 10. 2022 09.04

To se skriva v ozadju vseh zasvojenosti

Od kod nagnjenost k zasvojenosti? Zakaj posameznik z odvisnostjo nima nadzora nad seboj? Kaj ga sili k zlorabi določene snovi ali kompulzivnemu vedenju? Zelo pogosto je zasvojenost odgovor na težave v zgodnjem življenju in gre za mehanizem spoprijemanja s stisko.

Zdravje 30. 09. 2022 05.00

Posledice pretiranega sedenja niso nedolžne

V sodobnem času ure in ure preživimo za računalnikom, ne glede na to, ali ga uporabljamo za delo ali za sprostitev in zabavo. Toda pretirano sedenje in pomanjkanje telesne aktivnosti lahko močno vpliva na naše zdravje.

Duševno zdravje 27. 09. 2022 05.00

Miselnost žrtve: Nemogoče je biti šofer življenja, če igramo vlogo žrtve

"Kaj sem naredil, da sem si to zaslužil? Spet sem vsega jaz kriv. Nikoli ne bo bolje." Posamezniki z miselnostjo žrtve se nenehno počutijo, kot da nimajo nadzora nad situacijami in življenjem in se jim dogajajo same slabe stvari, za večino teh pa krivijo druge. Gre za občutek nemoči in pasivnosti, ki ga pogosto spremlja tudi razmišljanje, da je ves svet naperjen proti njim. Zanje so značilni tudi izrazita vdanost v usodo, jemanje stvari preveč osebno in zamerljivost do drugih.

Duševno zdravje 16. 09. 2022 05.00

Psevdobulbarni afekt: nenadzorovani napadi smeha ali joka

Psevdobulbarni afekt je nevrološko stanje, ki povzroča izrazite izbruhe nenadzorovanega smeha ali joka tudi v najbolj neprimernih trenutkih. Poznamo ga sicer tudi pod drugimi imeni, vključno s čustveno labilnostjo, patološkim smehom in jokom ter čustveno inkontinenco. Kot zanimivost – to motnjo naj bi odlično odigral glavni lik filma Joker, ki ga je upodobil Joaquin Phoenix.

Simptomi in bolezni 15. 09. 2022 05.00

Kaj je čustvena praznina?

Ne čutim ničesar; ne veselja, ne žalosti, še jeze ne. Kot da bi bil v sebi prazen in občutek je neznosen, so pogosta pričevanja oseb, ki izkušajo čustveno praznino. Gre za stanje otopelosti, v katerem ne izražamo čustev in imamo občutek, da ne čutimo ničesar. V nadaljevanju preverite, zakaj do tega pride, kako takšno stanje preprečiti in tudi kako se z njim spoprijeti.

Duševno zdravje 08. 09. 2022 05.00

Veste, kaj je motnja kompulzivnega kopičenja?

Verjetno vsak med nami pozna koga, ki rad zbira stvari – pogovorno in malce v šali takšnim osebam pravimo, da so 'hrčki'. A motnja kompulzivnega kopičenja je veliko več kot le zbiranje ali shranjevanje določenih predmetov, saj močno poseže v odnose, zdravje in vsakodnevno delovanje takšne osebe.

Duševno zdravje 03. 09. 2022 05.00

Kaj se skriva za nevroticizmom?

Nevrotizicem ni diagnoza, temveč gre za vrsto vedenja, za katero je značilna predvsem nagnjenost k anksioznosti, depresiji, dvomom o sebi, pretiranemu premlevanju, zaskrbljenosti in nezmožnosti sprostitve. Vse osebnostne lastnosti, vključno z nevroticizmom, se izražajo v spektru, kar pomeni, da so nekateri bolj nevrotični kot drugi.

Simptomi in bolezni 26. 08. 2022 05.00

Kdaj je lahko glavobol nevaren?

Prepričanje, da so migrene zgolj 'bolj boleči glavoboli', kot pogosto slišimo, ni zgolj napačno, temveč je lahko celo škodljivo – tudi in predvsem za tiste, ki za migrenami trpijo. Poglejmo si, na kaj vse vplivajo migrene – tako duhovno, psihično kot fizično.

Osebna rast 22. 08. 2022 14.44

Kaj vam lahko pomaga pri spreminjanju miselnih vzorcev in načina razmišljanja?

Najprej naj poudarimo, da ima vsak človek občasno negativne misli. Niso nič posebnega in nikakor niso vredne obsojanja. Je pa velika razlika med občasnimi negativnimi mislimi in nagnjenosti k negativnemu razmišljanju. Slednje namreč lahko prispeva k težavam, kot so tesnoba, depresija, stres in nizka samozavest.

Osebna rast 04. 08. 2022 05.00

Kaj je meditacija?

Meditacijo lahko definiramo kot niz tehnik, ki so namenjene spodbujanju povečanega stanja zavedanja in osredotočene pozornosti. Meditacija je tudi tehnika spreminjanja zavesti, za katero se je izkazalo, da ima veliko koristi tudi za dobro duševno počutje.

Duševno zdravje 22. 07. 2022 05.00

Vrste depresije in vse, kar morate vedeti o njih

Ste vedeli, da obstaja več kot ena vrsta depresije, slednje pa se med seboj lahko močno razlikujejo?

Duševno zdravje 21. 07. 2022 05.00

Projekcija kot obrambni mehanizem

Projekcija je obrambni mehanizem, ki vključuje pripisovanje lastnih občutkov, želja ali lastnosti drugi osebi, skupini, živali ali predmetom. Ljudje uporabljamo obrambne mehanizme zato, da se zaščitimo pred tesnobo in notranjim neugodjem. Čeprav projekcija zanika ali izkrivlja resničnost, ni vedno problematična. V nadaljevanju si oglejte primere projiciranja in preverite, kdaj lahko ta obrambni mehanizem postane težava za duševno zdravje.

Simptomi in bolezni 19. 07. 2022 05.00

Vse, kar morate vedeti o virusu HIV

HIV se običajno prenaša s spolnim stikom ali uporabo skupnih igel.

Duševno zdravje 14. 07. 2022 05.00

Kakšna je razlika med psihologom in psihiatrom?

Ko se opisi poklicev prekrivajo, jih je včasih težko razlikovati, kar še posebej velja za področje duševnega zdravja. Kaj dela psiholog in kaj psihiater? Koga naj obiščem, ko si želim strokovnega nasveta v težji življenjski situaciji, in koga, ko potrebujem dolgotrajno podporo, ki vključuje zdravila? Izraza psiholog in psihiater se pogosto uporabljata za opis osebe, ki nudi pomoč ljudem v stiski, pa vendar je treba poklica razlikovati, saj se ločujeta po vsebini, storitvah in obsegu dela.

Duševno zdravje 05. 07. 2022 05.00

Bi znali prepoznati znake izgorelosti?

Kronična utrujenost, občutek tesnobe, neprespanost in tisoč in ena obveznost, ki nas še čaka danes, jutri ali pojutrišnjem, medtem ko nekje v sebi že vemo in vse močneje tudi čutimo, da ne zmoremo več, a si tega ne upamo priznati, vsaj ne na glas. Tako stopimo na pot izgorelosti, o kateri smo se pogovarjali tudi s terapevtko Sabino Kračun.

Odnosi in spolnost 14. 06. 2022 09.00

'Gaslighting' je manipulacija s pomočjo poneumljanja

Ob njem imam občutek, da se mi meša. Ne vem več, kaj je res in kaj si samo domišljam, je pogost stavek osebe, ki v partnerskem odnosu trpi za obliko sistematične in dolgotrajne čustvene manipulacije, ki jo v psihologiji imenujejo tudi 'gaslighting'.

Moško zdravje 03. 06. 2022 05.00

6 potencialnih razlogov, zakaj prihaja do težav z erekcijo

Motnja erekcije pri moških ni tako redka, kot bi si predstavljali. Erekcija je odvisna od splošnega zdravja, vse od krvnega pretoka, delovanja moči srčne mišice, ravni hormonov v telesu, optimalnega delovanja živcev do celotnega delovanja možganov. Do motenj lahko tako pride predvsem zaradi fizične komponente, v ozadju pa se seveda lahko skriva tudi psihični razlog.

Simptomi in bolezni 31. 05. 2022 05.00

Vse, kar morate vedeti o kroničnih vnetnih črevesnih boleznih

H kroničnim vnetnim črevesnim boleznim sodita ulcerozni kolitis in Chronova bolezen. Kakšni so simptomi in znaki omenjenih stanj, kako ju zdravimo, je morda v ozadju lahko psihosomatski vzrok in kakšna je prognoza? O tem smo se pogovarjali z dr. Natašo Smrekar, dr. med., spec. gastroenterologije.

Zdravje 27. 05. 2022 10.05

Kaj je sindrom kronične utrujenosti?

V zvezi z utrujenostjo se ne uporabljajo zgolj različni nenatančni izrazi, temveč včasih tudi posmehljivi in žaljivi. Le malo ljudi namreč ve, da se za besedo utrujenost lahko skriva cel spekter različnih stanj.

Duševno zdravje 24. 05. 2022 05.00

Zakaj pri depresiji pozitivno razmišljanje ne pomaga?

O depresiji je veliko govora, saj gre za eno najpogostejših duševnih motenj sodobnega časa. A kljub ozaveščanju so predstave o tej motnji včasih še vedno napačne, kar lahko posledično vodi tudi v zanikanje težav in pozno iskanje pomoči. V nadaljevanju so izpostavljene ključne informacije, ki jih je pomembno poznati.

Naslovnica 19. 05. 2022 05.00

Alternativna medicina: Vse, kar morate vedeti

Vsi mislimo, da vemo, kaj točno pomeni alternativna medicina. Pa je res tako?

Zdravje 19. 05. 2022 05.00

Kaj je testosteron in zakaj je pomemben za zdravje moških?

Vsak moški se mora prej ali slej soočiti s spremembami, ki nastanejo zaradi pomanjkanja testosterona. Njegova raven začne namreč z leti počasi, a vztrajno upadati. Prvi znaki se lahko pokažejo že pri štiridesetem letu ali celo prej, to pa odvisno tudi od navad in življenjskega sloga.

Duševne motnje 13. 05. 2022 05.00

Mejna osebnostna motnja: Kako jo prepoznati in kako se zdravi?

Mejna osebnostna motnja se nanaša na občutek in vedenje, ki se osebi, ki ju doživlja, zdita primerna in upravičena, čeprav so ravno ti občutki in vedenje tisti, ki povzročajo težave v življenju bolnika.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996