diagnosticiranje

Tako se lahko izognete raku
Najprej vas moramo razveseliti z dobro novico, in sicer da se lahko v kar 70 odstotkih izognete rakavim obolenjem, če živite zdravo. Zdrava prehrana, vadba, izogibanje alkoholu in kajenju so vaša prva obramba pred rakom. K temu pa lahko pripomorejo tudi naslednje strategije.

Kdaj bi morali jesti čokolado?
Čokolado običajno odsvetujemo, toda rezultati nedavne britanske študije so pokazali, da morda vseeno obstaja situacija, v kateri je njen vpliv lahko blagodejen.

Prepoznajte raka, ki nima očitnih simptomov!
Nekatera rakava obolenja dolgo časa nimajo očitnih simptomov in zato jih bolniki odkrijejo šele, ko je že prepozno. Zato je dobro vedeti, kako tovrstna rakava obolenja prepoznati in odkriti dovolj zgodaj.

Kaj je povzročilo takšno rano?
Britanka Debra Gotch je nekaj let pred zanositvijo doživljala hude glavobole. Ti so se med nosečnostjo le še stopnjevali. Mislila je, da je krivec stres, a diagnoza je bila veliko hujša.

Rak, ki ga ne morete prepoznati in niti preprečiti
Nevroendokrini tumorji so nevarna in ljudem precej neznana oblika raka. Ker so začetni znaki bolezni neznačilni, je postavitev diagnoze izredno zahtevna, a prav zgodnja diagnoza znatno poveča možnost preživetja bolnika.

Elektronski nos v sapi zavoha raka
Znanstveniki so razvili elektronski nos, ki je sposoben v sapi pacienta zavohati rakavo obolenje. Naprava deluje tako, da razlikuje med bolnimi in zdravimi ljudmi ter celo med samimi vrstami raka.

Prvič pri nas vstavili posebni srčni spodbujevalnik
V Kliničnem centru Ljubljana so prvič v Sloveniji vstavili posebni srčni spodbujevalnik, ki je varen tudi pri preiskavah z magnetno resonanco. Z vgradnjo MRI SureScana bodo lahko bolniki opravljali tudi preglede z magnetno resonanco, kar do sedaj ni bilo mogoče.

Redke, vendar enakovredne bolezni!
Pri nas s katero od redkih bolezni trenutno živi okrog 100 tisoč ljudi, ki se v primerjavi z drugimi bolniki pogosto znajdejo v neenakovrednem položaju. Ne le z vidika zagotavljanja primerne zdravstvene oskrbe, temveč tudi z vidika socialne obravnave. Tako letošnji tretji evropski dan redkih bolezni poteka pod geslom 'Redko, vendar enakovredno!'

Biopsija – strah in trepet mnogih ljudi
Čakanje na biopsijo je stresno že samo po sebi, saj se vedno bojimo najhujšega. Še huje pa je, če ne vemo, kaj je biopsija, kako poteka in katere vrste tega diagnostičnega postopka obstajajo.

Sedem mitov o motnjah hranjenja
Motnje hranjenja so v svetu, kjer je vitkost za marsikoga simbol lepote in uspeha, vedno pogostejša težava. O anoreksiji, bulimiji in drugih motnjah hranjenja krožijo številna prepričanja – nekatera držijo, spet druga ne.

Vse me boli! Kaj mi je?
37-letna Andreja ima že vrsto let bolečine po vsem telesu. Bolijo jo sklepi in mišice. Hodi od enega do drugega specialista. Pred mesecem dni je dobila prvo diagnozo: fibriomialgija.

Izumili žvečilni gumi za odkrivanje malarije!
Po lepilu za kosti, bioničnih očeh, vgradnih nedrčkih in številnih drugih nenavadnih 'izumih' so zdaj v ZDA izumili žvečilni gumi za ugotavljanje prisotnosti malarije v organizmu!

Kapsulna endoskopija
Kronične vnetne črevesne bolezni najlažje diagnosticirajo s pomočjo kapsulne endoskopije.

Aparat za diagnosticiranje bolezni mrežnice
Aparat s pomočjo laserskega žarka prikaže odboje od različnih slojev mrežnice. Z njim lahko strokovnjaki opazujejo spremembe na očesni mrežnici.

Diagnosticiranje raka na jajčnikih
Ultrazvok je v primerjavi s krvnimi testi veliko bolj natančen pri diagnosticiranju malignih tumorjev jajčnikov.