diagnostika

Bo nova revolucionarna metoda izkoreninila biopsijo?
Biopsija, ki je pravi strah in trepet ljudi, je dolgo veljala za edini zanesljivi diagnostični postopek nevarnih rakavih obolenj. Tokrat na trg prihaja novo revolucionarno odkritje, ki bo povsem neboleče in še natančnejše.

Želite vedeti, kaj imate zapisano v genih?
Vsi se zavedamo, da so geni pomembni, toda v temi tavamo, ko se sprašujemo, kakšno prihodnost nam lahko ustvarijo. Z razvojem genetskih testov lahko danes njihovo delovanje razumemo veliko bolje.

Preverite, ali boste zboleli za boleznijo pljuč
Astma, KOPB in pljučni rak so hude bolezni pljuč, o katerih veliko premalo vemo, čeprav so še kako pogoste. Veliko ljudi izve za bolezen, ko je ta že napredovala, čeprav bi jo s preprostim testom lahko odkrili že prej.

Zdravniki so jo prikrajšali za življenje
78-letna britanska upokojenka trdi, da so jo zdravniki prikrajšali za možnost, da bi se lahko borila za življenje, saj v njenem abdomnu niso odkrili 6,5 kilogramov težkega tumorja.

Mag. Sergej Kajumov, dr. med.
Iridiolog, ki se s pomočjo iridodiagnostike in elektroakupunkture po dr. Vollu ukvarja z zgodnjim odkrivanjem vzrokov bolezni ter z zdravljenjem s pomočjo izopatije in homeopatije.

Nadja Ružič Medvešček, dr. med.
Internistka kardiologinja, ki se ukvarja z diagnostiko in zdravljenjem srčnih bolezni.

Prim. Jurij Šubic, dr. med.
Diabetolog in endokrinolog, katerega ožje delovno področje je diabetologija, problematika osteoporoze in nadledvičnic.

Bolezni, ki jih prepoznamo na prvi pogled
Nekatere bolezni lahko prepoznamo že samo s pogledom na človeka, a seveda le, če poznamo simptome teh stanj. Prav zato ni nenavadno, da poročamo o zgodbah, kjer ljudje prek Facebooka le s pogledom na profilno fotografijo prepoznajo bolezensko stanje.

Srčno popuščanje smrtonosnejše od najpogostejših oblik raka!
Delovna skupina za srčno popuščanje je v okviru Evropskega dneva o ozaveščanju za srčno popuščanje pripravila aktivnosti, s katerimi želi povečati ozaveščenost o tej bolezni, pri kateri je smrtnost večja kot pri najpogostejših rakavih obolenjih in za katero trpi več kot 10 odstotkov starejših od 70 let.

Elektronski nos v sapi zavoha raka
Znanstveniki so razvili elektronski nos, ki je sposoben v sapi pacienta zavohati rakavo obolenje. Naprava deluje tako, da razlikuje med bolnimi in zdravimi ljudmi ter celo med samimi vrstami raka.

Letos s programom DORA odkrili 67 rakov dojk
V letu 2010 je bilo v okviru državnega presejalnega programa za raka dojk DORA na presejalno mamografijo vabljenih 11.716 žensk, slikanja se jih je udeležilo 9.974, kar predstavlja 85,13-odstotno udeležbo. Med slikanimi ženskami so pri 67 ženskah odkrili raka dojk.

Redke, vendar enakovredne bolezni!
Pri nas s katero od redkih bolezni trenutno živi okrog 100 tisoč ljudi, ki se v primerjavi z drugimi bolniki pogosto znajdejo v neenakovrednem položaju. Ne le z vidika zagotavljanja primerne zdravstvene oskrbe, temveč tudi z vidika socialne obravnave. Tako letošnji tretji evropski dan redkih bolezni poteka pod geslom 'Redko, vendar enakovredno!'

Biopsija – strah in trepet mnogih ljudi
Čakanje na biopsijo je stresno že samo po sebi, saj se vedno bojimo najhujšega. Še huje pa je, če ne vemo, kaj je biopsija, kako poteka in katere vrste tega diagnostičnega postopka obstajajo.

Preverite, ali ste izpostavljeni pljučnemu raku
Pljučni rak je drugi najpogostejši rak pri moških, medtem ko je pri ženskah po pogostnosti na četrtem mestu. V Sloveniji letno zboli več kot 1200 ljudi, prek 1100 jih letno zaradi te bolezni umre. Preverite, ali ste temu raku izpostavljeni tudi vi.

Naučite se pravilno uporabljati antibiotike!
V Sloveniji zdravniki za zdravljenje akutnih bolezni najpogosteje predpisujejo antibiotike. Ker sebi in ostalim ljudem z nepravilnim jemanjem antibiotikov naredimo več škode kakor koristi, je dobro vedeti, kako in kdaj jih pravilno jemati.

Rešitev za krčne žile
Strokovno mnenje specialista, ultrazvočna diagnostika ožilja, zdravljenje manjših varic in mrežastih ven, operacija krćnih žil z radio frekvenco, nega in oskrba problematičnih stopal

Moški se pogosto izmikajo zdravniškim pregledom
Ste tudi ve opazile, da vaš oče, brat, stric, partner tudi takrat, ko bi po vašem mnenju moral oditi k zdravniku, s pregledom še kar odlaša? Vam vedno znova govori, da bodo težave minile same? Potem ni edini. Marsikateri moški se izmika zdravniškim pregledom.

'Tudi zdravniki smo potencialni pacienti!'
Za letošnjega POPovega zdravnika leta ste bralci izbrali infektologa, mag. Branka Šibanca! Ob tej priložnosti smo z njim naredili intervju in izvedeli marsikaj zanimivega, tako o njem kakor tudi o njegovem delu.

V Sloveniji na voljo nova, 'stoječa' magnetna resonanca!
Če ste se do zdaj izogibali pregledu z magnetno resnonanco, ker ste se v tunelu, kamor je treba leči, počutili klavstrofobično, potem je vaših težav zdaj konec. V Sloveniji imamo namreč na voljo novo napravo, ki omogoča slikanje v stoječem ali sedečem položaju.

Novo upanje za bolnike z demenco
Britanski znanstveniki so prišli do revolucionarnega odkritja. S preprostim pregledom oči lahko vidijo, ali so začele odmirati možganske celice, in posledično napovejo, ali bo človek čez 10 do 20 let podlegel demenci.

Demence vedno pogostejše
Demence po pogostosti sodijo v sam vrh vzrokov smrtnosti v razvitem svetu.

Doc. dr. Marjeta Terčelj, dr. med.
Internistka, ki se ukvarja z diagnostiko in z zdravljenjem pljučnih bolezni.

Prim. Irena Bricl, dr. med.
Specialistka transfuzijske medicine, ki se ukvarja predvsem s prenatalno diagnostiko. Opravlja krvne preiskave med nosečnostjo in ob porodu.